Ostrov Entry

Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti svého dosavadního života. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do Zálivu svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sto třiceti obyvatel - a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen ve svém domě zavražděný. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná - a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho vede ke konfliktu mezi profesní povinností, kterou musí splnit, a vlastním osudem, jenž ho čeká....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248257/ostrov-entry-zyJ-248257.jpg 4.4502

Entry Island (2014)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

jaroiva

Styl psaní P. Maye mě opravdu oslovuje. Jenom jsem si měla dát po Ostrově Lewis nějakou delší přestávku. V hlavním hrdinovi vidím pořád Fina, a pak mi to nesedí. Po té trilogii působí tato knížka jako slabší, ale myslím, že je to jen kvůli tomu srovnání, protože není bez zajímavosti.
Tedy aspoň teď si dám na chvíli přestávku před další jeho knihou.

alekis

Peter May se stává mým oblíbencem. V této knize, krom všeho ostatního, hodnotím dotažení příběhu (vedlejší postavy) Ira Michaéla, a díky Bohu, že autor nepodlehl dnešním zvráceným móresům a ukončil záležitost ve jménu pravdy oko za oko, zub za zub.
Co tedy ještě říct k Ostrovu Entry?

Je tam všechno.
I bolest, i zmar...
I lásky dar.
Zas další příběh pod kůži mi vnik...
a mimochodem -
vrah je zahradník! :-)

Dodatek: na you tube je ukolébavka Hush hush, o násilném vysídlování Skotů - verze mého srdce je od The Corries :-).

Olous1

Opět skvělý námět a perfektní styl psaní. Mohu jen doporučit.

petaSk

Nedočteno, čekala jsem syrový příběh, ale jedná se bohužel spíše o historickou romanci.

Sudin

Byla to má první kniha autora a poněkud zklamání. Čekal jsem nějakou syrovou detektivku a on to byl spíše historický román. Aspoň jsem si rozšířil obzory v části historie Skotska a Irska. Za sebe dávám 50%.

oskli

Peter May je můj letošní objev a zamilovala jsem si ho úplně dočista. Po trilogii s Finem je Ostrov Entry jiný. Vzhledem k tomu, že jsem knihu poslouchala v audioverzi, měla jsem občas problém s velmi sugestivním líčením deníkových vzpomínek, bylo to na mě fakt hodně syrové (a surové). Asi jsem cíťa, ale poslech pro mě nebyl taková pohoda jako jindy. Na druhou stranu pak hlavně k závěru bylo jasné, že tentokrát to bude i tak trochu červená knihovna :-) Kriminální zápletka tentokrát nebyla ani na druhém místě. Chvílemi jsem na ni úplně zapomínala a pak mě překvapilo, když se zločin zase dostal na přetřes :-) Pro mě byla tak nějak navíc, ani bych ji nepotřebovala. Přesto všechno dávám zasloužených pět hvězd.

marion111

Zatím nejlepší kniha od autora.

bondula

Studené severné more, vietor a ľadové kvapky dažďa. Súčastnosť preplietajúca sa s minulosťou. Typický May, ako ho poznám z triológie o ostrove Lewis, ako podľa šablóny. Otázka znie, či klady osvečených postupov a akési kopírovanie seba samého prináša viac dobrého, alebo či to už náhodou nezačína trocha nudiť...

tomvall

Už jsem skoro nad Peterem Mayem lámal hůl, neboť jsem četl Výjimečné a Kritika dřív než Ostrov Entry, ale naštěstí ještě umí psát knihy ve stylu trilogie z Lewisu.
Další povedená kniha, kterou nelze než doporučit.

AlenaF

Zajímavý námět - současnost se střídá s minulostí. Sonda do psychologie člověka, který se snaží vyrovnat s rozpadem manželství a se svojí minulostí - také skvělé. Celá kniha je velmi zajímavá, vřele doporučuji.

furunkl

Naivně jsem se domníval, že Ostrovní trilogie je vrchol autorovy tvorby. Zvláště po plytkých Vyjímečných lidech. Ovšem Ostrov Entry mě rychle vyvedl z omylu. Detektivní příběh sice není nic moc, ostatně jak je u autora zvykem, ale vše si vynahradil dokonale geniálním vpletením příběhu z poloviny 19. století do životů současných postav. Opět to není kniha pro zarputilé detektivkáře. Je to spíš román o dobrých a špatných životních rozhodnutích. A o nezdolnosti se kterou se lidé potýkají s důsledky těchto, ať vědomých či nevědomých osudových voleb. Nutno dodat, že při porovnání těchto zápasů vycházejí lépe lidé žijící v hrůzné době nedobrovolného osidlování Kanady než naši současníci. Drsný a přesto strhující román, v němž je jen tak mimochodem vyřešena vražda.

Bohdana11

Mám ráda knihy P.Maye z ostrovů.přenesou čtenáře do jiného světa, vzdáleného a jako bych tam žila také.

LadyAnn

Další úžasná kniha z pera fantastického Petera Maye a jedna z těch, které jsem si užila od prvního do posledního písmenka. Na konci mi bylo líto, že se příběh uzavřel a já musím ostrovy i jejich hrdiny opustit.

Chesterton

Historicko psychologický román s romantickým nádechem a detektivní zápletkou? Jsem asi v polovině poslechu v podání Jiřího Dvořáka, který je pro tento typ knihy naprostým top interpretem!! Kdo nezná Kde jsou hvězdy nejblíž, ať zkusí;) Asi jsem právě objevila nového skvělého autora detektivek :)

bara5465

Příběh z minulosti je fakt skvělý, a to propojení s přítomností... Super. No určitě se hodlám na autora podívat více.

niknikita
20.12.2017

Peter May opět rozehraje koncert a zasáhne lidskou strunu, kterou nechá rezonovat v celém příběhu. Na pozadí krimi servíruje plynule a v souladu s dějovou linkou historii osidlování Kanady. To mne prostě dostalo.

lazarus
16.12.2017

Velmi hezky napsaný a drobátko zamotaný děj. Série Skály byla rozhodně o chlup lepší, ale bavil jsem se stejně dobře.

E.lisabeth
12.12.2017

Nejdříve se mi kniha hrozně táhla, nebavila...když se ale více rozjel příběh z minulosti, tak si mě čím dál tím víc získávala a chtěla jsem vědět jak tohle dopadne. Moje první kniha od autora a myslím, že mu dá ještě nějakou šanci:)

Bar16
10.12.2017

Škoda, že jsem na knihu neměla moc čas a proto jsem ji četla téměř tři týdny... Protože jinak bych ji přečetla na jeden zátah. Každopádně střídání kapitol o Simovi a o jeho předkovi se mi moc líbilo, stejně jako celý příběh putování do Kanady. Jen jsem z toho měla husí kůži...

Vesmich
01.12.2017

Je to vlastně takové volné pokračování příběhů z ostrova Lewis. O cestě ostrovanů do Kanady. Všechno to vyprávění z minulosti bylo velmi bolestné a nejen pro hlavního hrdinu, ale i pro čtenáře. Měla jsem za to, že těžko může ještě autor najít něco z historie souostroví Vnější Hebridy, co by mělo podobnou sílu, jako Skála. A ono se mu to povedlo!

gordon13
19.11.2017

Perfektní kniha skvělého autora, vynikající od začátku až do konce...

asam
19.11.2017

Autor je vynikajícím vypravěčem a dokáže vás do děje dokonale vtáhnout. V této knize se vrací ke kořenům tak dávným, že by se větší část příběhu dokonce dala považovat za historický román. Zabývá se totiž obdobím osidlování Kanady, konkrétně Qeubécu. Podle mého soudu se jedná o historický román s romantickým nádechem a detektivní příběh, odehrávající se v současnosti, je spíše jen takovým doplňkem.

papillionnek
04.11.2017

5* Pan May opět nezklamal. Jeden z nejlepších autorů detektivek současnosti.

EvaEma
01.11.2017

Čekala jsem napínavou detektivku, což kniha s přehledem splnila. Navíc jsem se dozvěděla střípek z historie Skotska a Kanady, který mi byl zcela neznámý.

Len2očka
29.10.2017

Minulost,současnost,prolínání těchto dvou časů mám ráda,navíc příběh zajímavý,moc se mi to líbilo,moc.

Iv8
20.10.2017

Kniha do podzimního ponurého počasí..probíhají v ní dvě příběhové linie jednoho rodu - v minulosti a současnosti, kdy minulost dohání současnost ve velice zajímavých a napínavých souvislostech. Oba osudy hlavních hrdinů dokáží udržet čtenáře v pozoru a v tĕšení se na to, až bude zase čas, vrátit se k příběhu.
Audiokniha je výborná - doporučuji.

Danago
19.10.2017

Knížka mě trochu připomínala sérii Ostrov Lewis . Ale tato kniha je samostatná a detektivní zápletka je zde takové pojítko mezi hlavními postavami. V knize jsou opět dvě dějové linky historická a současná. Historická část se mi líbila velice moc. Ale i v té současné jsou vykresleny hodně zajímavé osudy lidí. Detektivní příběh byl spíše šitý horkou jehlou a jako by tam vůbec nemusel být. Velice mě bavilo sledovat hlavní postavy a vztahy mezi nimi. Je to velice čtivá kniha. Jako audiokniha opět skvěle namluvená.

Garak
18.10.2017

Už jsem od autora četl mnohem lepší knihy. Takže trochu zklamání, ale pořád je to nadprůměr....

LenkaKa
17.10.2017

Tahle kniha mě tak úplně neuchvátila, možná jsem čekala něco jiného. Chvílemi to bylo rozvláčné, až ke konci mě to zaujalo a dočetla jsem to. Spíš se mi líbil historický příběh.

Bradkac
15.10.2017

Příběh z minulosti ještě o něco poutavější než současné vyšetřování. Byla to moje první kniha od Petra Maye, a až pak jsem přečetl ty tři ze Skotska. Jako anglofila mě baví popis současné i minulé Kanady, a exotika frankofonního ostrova Entraité.