Ostrov Entry
Peter May
Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti svého dosavadního života. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do Zálivu svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sto třiceti obyvatel - a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen ve svém domě zavražděný. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná - a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho vede ke konfliktu mezi profesní povinností, kterou musí splnit, a vlastním osudem, jenž ho čeká.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2015 , HostOriginální název:
Entry Island, 2014
více info...
Přidat komentář
Další skvělá Mayovka. Po přečtení trilogie z ostrova Lewis, Enzo série a dvou dalších knih, řadím Ostrov Entry k těm nejlepším. Člověk je vtažen do děje stejně jako hlavní hrdina - do obou časových os, přičemž ta historická je občas až strhující. Učili jsme se vůbec ve škole o hladomoru v Irsku? Pokud ano, pak jen zběžně, a že se totéž dělo ve Skotsku, neví dle mého názoru drtivá většina čtenářů. Humanizace (opak dehumanizace) těchto událostí, i když je to hodně smutné čtení, je velkým bonusem celého příběhu. Závěr, resp. odhalení pachatele, mě až tak nepřekvapil, možná proto, že už mám Maye "přečteného", ale překvapil mě důvod zločinů. Rozhodně plný počet hvězd!
Díky DK a oblíbeným přátelům jsem narazila na dalšího skvělého autora, hodnocení a počet čtenářů byla jasná volba vyzkoušet knihu...
Detektivní příběh byl takový vedlejší doplněk a historie prolínání minulosti a současnosti byla příjemná změna. Nedokážu si takový život představit.
Těším se na trilogii Skotský ostrov Lewis
Naprosto skvělá, pomalá May-ovka, kterou miluji
a kdyby všechny detektivky byly psané takovým způsobem,
tak čtu jenom je :-) Kecám :-)
Samozřejmě tady jde hlavně o místo a styl pana Maye!
Okouzlující jsou popisy celého okolí a přírody, takže jsem si musela
vygůglit tento ostrov - zelená a drsná krása !
Dvě dějové linky mě překvapily a ta historická uchvátila.
Jsou vzájemně propletené, až mysticky okouzlující.
Z celého srdce doporučuji.
Poznámka autora:
Je třeba zmínit, že Baile Mhanais, zámek Ard Mor i panství Langadail jsou sice smyšlená místa, ale události popisované v souvislosti s vystěhováváním místních osad se zakládají na skutečných událostech probíhajících za takzvaného vyklízení Vysočiny v devatenáctém století na ostrovech Barra, Severní a Jižní Uist, Harris a do menší míry též na ostrově Lewis.
Skotskou Vysočinu po neúrodě brambor skutečně postihl hladomor, který trval téměř deset let.
Karanténa na ostrově Grosse Île na řece Svatého Vavřince fungovala tak, jak je zde popsána, a dodnes se zachovala ve stavu, který téměř odpovídá situaci po jejím zavření v roce 1937.
Na ostrově Grosse Île byl vztyčen největší keltský kříž na světě na památku pěti tisíc irských imigrantů, kteří tu v roce 1847 zahynuli. Tato kniha je věnována památce všech Skotů, kteří tu také přišli o život, a mnoha dalším, kteří pokračovali dál a pomohli z Kanady vybudovat tak neobyčejnou zemi, jakou je dnes.
Znovu jsem se vrátila k Îles de la Madeleine, které patří frankofonnímu Québecu, a k podivuhodnému ostrovu Entry, který sice také patří k souostroví, ale leží tak trochu bokem a mluví se tu naopak anglicky...
Po skvělé trilogii z Vnějších Hebrid je to příběh, který se mi líbil podobně a který jsem si teď přečetla znovu. Je vidět, že prolínání současného detektivního příběhu a historie, kterou dobře zná, se špetkou duchovna, jde Mayovi moc dobře. Podivuhodné Simovy sny, hledání vlastní identity i vztah s Kirsty, vražda, její vyšetřování, nezávislost místní komunity a ten konec...
Dávám za pět a doporučuji.
May prostě v tomto prostředí umí nejlíp! Detektivní zápletka v současnosti tady není rozhodující a já ji odložila na druhou kolej. Bylo to čtivé, ale detektiv Sime měl těch problémů až příliš a mě prostě znepokojovalo, že usne, kde nemá nebo si způsobí nějaký další problém. A než jsem odhalila, co je na manželce oběti tak zajímavého, byla mi její postava trochu nepříjemná. Prolnutí obou časových linií bylo fajn a dojemné.
Historická linie knihy je o mnoho důležitější, příběh hrdiny (a že je to fakt hrdina s velkým H) z minulosti byl strhující a k tomu máte naservírovaná fakta o hladomoru a násilném potlačování obyvatelstva na ostrovech. Obecně je vždycky hrozně fajn si připomenout osudy houževnatých předků, kteří mnohdy museli bojovat o holý život, o území, budovat obydlí a tvořit základy společnosti, zatímco my si dneska v tomto ohledu víceméně sedíme v klídku na zadku. Možná, že by tento příběh mohl klidně být samostatným historickým románem.
Tahle detektivka mě chytila od první věty a nepustila až do věty poslední. Opravdu jsem si ji užila, to napětí, postavy i vykreslení míst, kde se děj odehrává. Vřele ji doporučuji kudy chodím.
Ráda střídám žánry a na Ostrov Entry jsem se vydala na letní dovolené po dočtení jedné romantiky, takže to Skotsko mi skvěle sedlo. Příběh mě vtáhl, i když občas plynul pomalu, protože ta atmosféra (zejména historické linky) byla dechberoucí. Rozhodně zkusím i další autorovy knihy.
Těžké životní podmínky obyvatel Skotské vysočiny v 19. století, divoká příroda a do toho vzpomínky na minulost a přítomná vražda. Simon stále řeší rozpad svého manželství a zároveň ho přitahuje žena podezřelá z vraždy.
Sérii z ostrova Lewis nedosahuje, ale rozhodně se mi líbí víc než čínská série nebo akta Enzo. Má dvě docela nevyrovnané linie, ta slabší sleduje vyšetřování vraždy na ostrově Entry v současnosti. Druhá je mnohem zajímavější a zavede nás na Hebridy 19.století, postižené hladomorem a vlnami násilných vystěhování gaelského obyvatelstva.
Typický May a opět výborná kniha. Hlavní hrdina se uvěřitelně trápí jak v životě tak v práci, nový případ mu zrovna moc síly nepřidá a pak - vše se komplikuje a velké tajemství z dávno minulých dob čeká na odhalení... Opět jako výborná audiokniha, kde stačí zavřít oči a nechat se zatáhnout do krásného vyprávění. Pěkné, moc pěkné.
Peter May jak ho mam rada. Vice nez o detektivni pribeh slo o propojeni minulosti se soucastnosti, historicka cast me bavila nejvic, vzdy jsem se tesila na kapitoly predka, a cekala kam se pribeh posune.
Z knihy mám zmiešané pocity. Historická časť je oveľa lepšia ako súčasná. Sime z 19. storočia je chlap, ktorý zobral osud do svojich rúk a rany nielen prijímal, ale aj rozdával. Sime zo súčasnosti stále kvôli niečomu trpí a narieka, ale čitateľ vlastne nevie kvôli čomu a tak nejak sa mu zdá, že si za to do veľkej miery môže sám. Ak však dám bokom tieto rozdiely, detektívna časť zo súčasnosti nie je nič moc a vyšetrovateľom sa riešenie skôr prihodí, akoby sa oň zaslúžili. Motív páchateľa je málo presvedčivý a jeho konanie chaotické Popisy ostrovov, počasia a historické súvislosti sú výborné. No práve kvôli nevyváženosti knihy na Lewiskú trilógiu nedosahuje. No kniha je za mňa lepšia ako Umrlčia stezka.
Byla jsem nadšená, moje prvotina od tohoto autora. Mám moc ráda knihy, kde se propojuje historie se současností. A jako bonus je to super detektivka. Doporučuji!
(SPOILER)
Příjemná detektivka. Ale vrah se podle mě vůbec nedal odhadnout, což jí z mého pohledu ubírá na kráse. Dokazuje to i fakt, že ani detektiv netušil motiv vraha dokud mu ho sám neprozradil.
Taky bych chtěla vědět víc o tom, jak se vyvíjely postavy po tom. Zůstal Sime u policie?
A epilog je za mě hrozně depresivní. Jako chápu, proč tam je, ale tahle část příběhu se dala dát někam ke konci knížky ne do epilogu, tam bych prosila něco veselejšího když už příběh dopadl docela dobře...
Poslouchala jsem po delší době již po druhé. Neuchvátilo mě to tak jako napoprvé, ale přesto jsem nebyla zklamaná. Pan May prostě umí. Obě dějové linky se krásně proplétají a na konec do sebe perfektně zapadnou. Část ze současnosti je také povedená a napínavá, i když není těžké uhodnout pachatele. Co miluju u Petera Maye je to výborně popsané Skotsko se vším všudy. Doporučuji!
Mezi jinými díly autora se jedná o slabší kus. Detektivní část pro mě postrádala napětí a nedokázala jsem si zde vytvořit vztah k žádné z postav, historická část mi pak přišla v knize dost na sílu - jakoby autor narazil na zajímavé téma (vysídlování Skotska) a chtěl ho stůj co stůj použít. Neoslovilo mě to.
Štítky knihy
vraždy detektivní a krimi romány Skotsko Kanada vina předkové prolínání minulosti a současnosti vyšetřování temné vzpomínky
Autorovy další knížky
2013 | Skála |
2014 | Muž z ostrova Lewis |
2015 | Pán ohně |
2015 | Výjimeční lidé |
2014 | Šachové figurky |
Ano, bylo to hezké. Prolínání přítomnosti s minulostí se zajímavě propojilo a zejména líčení minulosti bylo velmi čtivé a poučné.