Ostrov Entry

Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti svého dosavadního života. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do Zálivu svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sto třiceti obyvatel - a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen ve svém domě zavražděný. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná - a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho vede ke konfliktu mezi profesní povinností, kterou musí splnit, a vlastním osudem, jenž ho čeká....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248257/ostrov-entry-zyJ-248257.jpg 4.3464

Entry Island (2014)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Chesterton

Historicko psychologický román s romantickým nádechem a detektivní zápletkou? Jsem asi v polovině poslechu v podání Jiřího Dvořáka, který je pro tento typ knihy naprostým top interpretem!! Kdo nezná Kde jsou hvězdy nejblíž, ať zkusí;) Asi jsem právě objevila nového skvělého autora detektivek :)

bara5465

Příběh z minulosti je fakt skvělý, a to propojení s přítomností... Super. No určitě se hodlám na autora podívat více.

niknikita
20.12.2017

Peter May opět rozehraje koncert a zasáhne lidskou strunu, kterou nechá rezonovat v celém příběhu. Na pozadí krimi servíruje plynule a v souladu s dějovou linkou historii osidlování Kanady. To mne prostě dostalo.

lazarus
16.12.2017

Velmi hezky napsaný a drobátko zamotaný děj. Série Skály byla rozhodně o chlup lepší, ale bavil jsem se stejně dobře.

E.lisabeth
12.12.2017

Nejdříve se mi kniha hrozně táhla, nebavila...když se ale více rozjel příběh z minulosti, tak si mě čím dál tím víc získávala a chtěla jsem vědět jak tohle dopadne. Moje první kniha od autora a myslím, že mu dá ještě nějakou šanci:)

Bar16
10.12.2017

Škoda, že jsem na knihu neměla moc čas a proto jsem ji četla téměř tři týdny... Protože jinak bych ji přečetla na jeden zátah. Každopádně střídání kapitol o Simovi a o jeho předkovi se mi moc líbilo, stejně jako celý příběh putování do Kanady. Jen jsem z toho měla husí kůži...

Vesmich
01.12.2017

Je to vlastně takové volné pokračování příběhů z ostrova Lewis. O cestě ostrovanů do Kanady. Všechno to vyprávění z minulosti bylo velmi bolestné a nejen pro hlavního hrdinu, ale i pro čtenáře. Měla jsem za to, že těžko může ještě autor najít něco z historie souostroví Vnější Hebridy, co by mělo podobnou sílu, jako Skála. A ono se mu to povedlo!

gordon13
19.11.2017

Perfektní kniha skvělého autora, vynikající od začátku až do konce...

asam
19.11.2017

Autor je vynikajícím vypravěčem a dokáže vás do děje dokonale vtáhnout. V této knize se vrací ke kořenům tak dávným, že by se větší část příběhu dokonce dala považovat za historický román. Zabývá se totiž obdobím osidlování Kanady, konkrétně Qeubécu. Podle mého soudu se jedná o historický román s romantickým nádechem a detektivní příběh, odehrávající se v současnosti, je spíše jen takovým doplňkem.

papillionnek
04.11.2017

5* Pan May opět nezklamal. Jeden z nejlepších autorů detektivek současnosti.

EvaEma
01.11.2017

Čekala jsem napínavou detektivku, což kniha s přehledem splnila. Navíc jsem se dozvěděla střípek z historie Skotska a Kanady, který mi byl zcela neznámý.

Len2očka
29.10.2017

Minulost,současnost,prolínání těchto dvou časů mám ráda,navíc příběh zajímavý,moc se mi to líbilo,moc.

Iv8
20.10.2017

Kniha do podzimního ponurého počasí..probíhají v ní dvě příběhové linie jednoho rodu - v minulosti a současnosti, kdy minulost dohání současnost ve velice zajímavých a napínavých souvislostech. Oba osudy hlavních hrdinů dokáží udržet čtenáře v pozoru a v tĕšení se na to, až bude zase čas, vrátit se k příběhu.
Audiokniha je výborná - doporučuji.

Danago
19.10.2017

Knížka mě trochu připomínala sérii Ostrov Lewis . Ale tato kniha je samostatná a detektivní zápletka je zde takové pojítko mezi hlavními postavami. V knize jsou opět dvě dějové linky historická a současná. Historická část se mi líbila velice moc. Ale i v té současné jsou vykresleny hodně zajímavé osudy lidí. Detektivní příběh byl spíše šitý horkou jehlou a jako by tam vůbec nemusel být. Velice mě bavilo sledovat hlavní postavy a vztahy mezi nimi. Je to velice čtivá kniha. Jako audiokniha opět skvěle namluvená.

Garak
18.10.2017

Už jsem od autora četl mnohem lepší knihy. Takže trochu zklamání, ale pořád je to nadprůměr....

LenkaKa
17.10.2017

Tahle kniha mě tak úplně neuchvátila, možná jsem čekala něco jiného. Chvílemi to bylo rozvláčné, až ke konci mě to zaujalo a dočetla jsem to. Spíš se mi líbil historický příběh.

Bradkac
15.10.2017

Příběh z minulosti ještě o něco poutavější než současné vyšetřování. Byla to moje první kniha od Petra Maye, a až pak jsem přečetl ty tři ze Skotska. Jako anglofila mě baví popis současné i minulé Kanady, a exotika frankofonního ostrova Entraité.

kofina
14.10.2017

Kniha super a čtivá, líbily se mi obě dějové linky. Přesto strhávám jednu hvězdu za celé to vyšetřování. Působí poněkud nedůvěryhodně, jakoby břídilsky, kdy si tzv. detektivové nic moc neověřují a jdou po "lehké" stopě.

simona5r
06.10.2017

Posloucháno jako audiokniha, perfektní výkon Jiřího Dvořáka. Kniha mě od počátku vtáhla, je super, že se člověk dozví něco nového z historie. A ten závěr. No prostě paráda. Doporučuji :-)

Lolila
22.09.2017

Skvelý príbeh, kde sa prelína minulosť so súčasnosťou. Spisovateľ vie krásne zachytiť atmosféru ostrovov, životy a osudy obyčajných ľudí. Príbeh z minulosti vás určite dostane:-). Detektívna zápletka mi pripadala skôr ako spôsob spojenia oboch dejových línií, ale nepokazila celkový dojem z knihy - výborne napísané.

Johncze
20.09.2017

Peter May pokračuje ve své krasojízdě i v jednotlivých knihách a ačkoliv se děj odehrává někde zcela jinde, šikovně využívá předešlích míst, která čtenář už tak dobře zná. Pokud vás bavila série Ostrov Lewis, tady se budete cítit jako doma.

denib
13.09.2017

V obou dějových linkách (v historické i současné) jsou velmi zajímavé osudy lidí. Natolik mě zaujaly, že samotný detektivní příběh už mi vlastně připadal jako něco navíc, něco zbytečného - jenom záminka, aby se daní lidé potkali. Na to, jak dopadly hlavní postavy a vztahy mezi nimi, jsem byla o hodně zvědavější než na to, kdo je vrah :-) A celé mi to připadá dost nepravděpodobné. A přesto se to báječně četlo a celkově to je prostě dobrá kniha.

konicekbily
26.07.2017

Pan spisovatel se opět vytáhl. Z historického románu udělal detektivku - nebo to snad detektivku proložil černou historií. Ať je to tak, nebo opak, je to pěkné čtení!

melanie
26.07.2017

Tato kniha byla teda velke zklamani. Po vsech nadsenych reakcich a nazorech, jak je tato kniha skvela zleva zprava, jsem cekala neco vic nez jen naivni milostny pribeh z 19. stoleti a zpackanou detektivku ze stoleti 21.
Obe melo sve slabiny, bylo silene pateticke a nelogicky postavene. Detektivni zapletka, na kterou jsem se tesila, byla slaba a rozuzleni pokulhavalo. I ja, i kdyz nikdy nevim, kdo vrazdu spachal, jsem si rikala, proc si to ti detektivove tak tahaji z paty? Milostny pribeh ze skotskych vysin byl jak obtisknuty z cervene knihovny. Spolu to bylo nasroubovane, aby si knihu koupila co nejvetsi skupina ctenaru.
Mam jeste dalsi knihy ve ctecce od tohoto autora, ale moje nadseni tedy znacne povadlo a muj dotaz zni: Co na tom vsichni maji?

Janadvorackova
16.07.2017

Další bezva příběh z prostředí Skotska - to v první linii příběhu zprostředkovaně, pomocí děníkových zápisků pra-pra-pradědy hlavního hrdiny Simona. Jeho předka roku 1847 při vyklízení ostrovů kolem Skotska vyhnali do Kanady. Nikoho se na názor moc neptali a Simonův předek začal psát deník právě na lodi, která ho odvezla z domova.
Další linie příběhu se zaobírá vraždou na ostrově Entry. A Simona, coby jednoho z vyšetřovatelů vraždy zaujme něco, co má možná společného s vdovou po mrtvém.

Mám ráda takové to rodinné hrabání se v histoii, staré fotky a deníky, věci zapomenuté na půdách a vyprávění babiček. Pamatuji, že moje babička vzala do ruky štos fotek a vyjmenovala úplně všechny, kteří na nich byli. Podobná byla i Simonova babička, která mu zase pro změnu četla ze starých deníků, díky nimž se pak vyšetřování zdánlivě jasné vraždy trochu zamotá. No, ale pak se zase rozplete :). Pravda, motiv vraha je trochu nečekaný, ale o to víc jsem si to užívala - nebylo to tak jednoduché, jak by se dalo čekat.

Knihu jsem opět poslouchala.
I tentokrát ji parádně načetl Jiří Dvořák.

Humr
14.07.2017

Dobrá kniha, i když tady autor tak trochu vykrádá sám sebe z prvotiny Skála. I prolínání časových rovin je podobné. Příběh působí trochu vykonstruovaně, nejvíc samotný motiv vraha. Román je bravůrně napsaný, takže se čtenář ponoří do příběhu.

Jaruš7
14.07.2017

Z á ž i t e k, jako bych byla na výstavě luxusního psaní, vše čeho se v románu dotkl, jako by mělo auru. Bohatý příběh zločinu na ostrově, postavy, příroda i historie vše je psáno jaksi prozářeným slovem, které navodí pocit mimořádně dokonalého prožitku.
Překladatelská práce musela být něco jako odkrývání pokladu.
Četba od Jiřího Dvořáka je jedinečná.

Wargo
11.07.2017

Opäť výborne zachátená atmosféra ostrova, tentokrát kanadského Entry. Hneď po prečítaní som si pozrel fotografie tohto ostrova, a precítil som tú atmosféru, ktorá zužovala hrdinu na vlastné "oči". Autor má talent na prelíňanie deja a časových úsekov, pričom záver dá všetkému uspokojivú bodku. Tak ako mi predstavil lovenie súl v Skale, tak tu mi naznačil, ako to pravdepodobne vyzeralo v dávnejších časoch hladomoru v Írsku a Škótsku. Výborná kniha !

kokosek
09.07.2017

Knihu jsme četl až po "francouzském období" a připomněl jsme jak skvělá byla trilogie z ostrova Lewis. Tohle území prostě autorovy svědčí líp. Fakt mu věřím vše o čem píše. To ve Francii je takové nepravděpodobnější.
Ale zpět ke knize. Vražda na malém ostrově kde je jen pár lidí, co na tom může být zajímavé? No ale je to zajímavé, a to tak že velmi. Znovu se totiž přes vzpomínky hlavního vyšetřovatele vracíme do minulosti (a to do dost dávné minulosti). A ta minulost se najednou dotýká i současnosti. A tím pádem nejsme jen na ostrůvku. Doporučuji všem, které byť jen vzdáleně zajímá historie.

20.06.2017

Peter May opět nezklamal. Audiokniha, která nepřímo navazuje na trilogii Lewis, se dotýká bolestného tématu nuceného (a velmi nelidského) vystěhovávání obyvatel irských ostrovů do Kanady v 19. století.
Příběhy lidí z doby, kdy ovce měla větší cenu než člověk, a hladomor kvůli neúrodě brambor dokázal zničit celé rodiny. Osudy předků se v jednom děsivém okamžiku prolínají v komplikovaném příběhu jejich prapra vnuků. V napínavém detektivním příběhu řeší detektiv Sime Mackenzie nejen tajuplnou a nevysvětlitelnou vraždu na ostrově, ale i svá osobní traumata a životní prohry.
Vypravěčský styl Jiřího Dvořáka nenechá posluchače vydechnout a udržuje jej, spolu s autorem, v napětí až do úplného závěru. Vřele doporučuji všem milovníkům Petera Maye a inteligentních detektivních příběhů.