Muž z ostrova Lewis

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/big_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 4.61815

Ostrov Lewis 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

The Lewis Man, 2012

Kniha Muž z ostrova Lewis

Bax9

Já byla tak nadšená ze Skály, že jsem hned přešla na druhý díl. A mé nadšení trvá, takže v době psaní těchto řádků jsem již u třetí kapitoly Šachových figurek. :-)
Peter May je vážně skvělý vypravěč, to citlivé propojení popisů přírody, lidských osudů, minulosti a přítomnosti.... prostě se to čte samo. A několikrát mě to donutilo otevřít Google Maps. :-)
PS: Opět poslechnuto jako audiokniha, Jiří Dvořák je výborný, jeho hlas je vážně pohlazení po duši.

lexikon_tf

Daleký sever, zima, vítr a rašeliniště, v němž se najde tělo mladíka, očividně brutálně zavražděného. Rašelina jeho tělo dokonale konzervovala, a následně provedené testy DNA ukazují na příbuzenský vztah s místní rodinou. A ne náhodou se jedná o rodinu dávné lásky bývalého detektiva Fina Macleoda, kterého známe z předchozího dílu Skála.

Bylo to opět perfektně temné a velmi napínavé vyprávění, kdy starý muž, Tormod Macdonald, nyní už starší pán, kterého sužuje stařecká demence, vzpomíná na své neutěšené dětství strávené v sirotčinci. Ve vyprávění se prolíná minulost s přítomností, ale vždy je zřejmé, kde se nacházíme - kdy sledujeme minulost z první linie a kdy už starý pán tápe v temnotě ubývající paměti.

Také vyšetřování Fina Macleoda, s nímž měl život svoje kruté plány, je opět velmi zajímavé - Fin už detektivování sice pověsil na hřebík a chtěl si spíš dát na rodném ostrově dohromady svůj život a dům po rodičích, ale i tento příběh pěkně zapadá do Finova života a jako bývalý vyšetřovatel prostě nemůže nechat věci nedořešené.

Díly na sebe úzce nenavazují, lze číst i bez znalosti předchozího příběhu, významné události jsou připomínány. Ale já mám ráda všechno pěkně popořadě.
Moc doporučuji a už se těším na další díl s názvem Šachové figurky!

absa2611

Myslela jsem, že dám o hvězdičku méně. Ale nedám. I když je, na rozdíl od Skály, tento příběh méně napínavý a strhující, přesto jsem nadšena Mayovou vypravěčskou schopností. Jako tenká stříbrná nit se celým příběhem vinou vzpomínky starého popleteného pána, vše se postupně - pomaloučku, polehoučku - vyjasňuje a ten závěr není jedno velké bum. Vše do sebe prostě tak nějak lehce zapadne.
Prostě dokonalý příběh, i když s pomalým rozjezdem. Určitě doporučuji obě první knihy série a věřím, že i ta poslední bude skvělá. Jdu na ni.

martousek
03.12.2022

Za mě trochu rozvleklý příběh, kterému chybí spád.

JaniMa
18.11.2022

Věděla jsem, že tohle nebude krimi/detektivka, na které jsem zvyklá, a tak mě tentokrát nečekalo zklamání jako v případě předešlého dílu.
V knize je věnováno hodně pozornosti lidským životním osudům a stránky překvapí také zajímavostmi severského života. Mě osobně utkvěly v hlavě pletené vzory, rašelina a historie osídlení, ale je jich tu mnohem víc.
Velmi mě zaujaly pasáže psané z pohledu Marsailina otce postiženého demencí. Působily velmi hodnověrně. (V mnohém se shoduji s komentářem uživatele tonysojka.) Přes všechny kvality, včetně barvitého vykreslení atmosféry, u mě ale tato kniha na 5* nedosáhne. Je to kvalitní čtení, ale příběhy o ztracených a znovuobjevovaných mezilidských poutech nejsou, jak se říká, můj šálek čaje a tady jsou kostrou, na které celá kniha stojí.

evka11
23.10.2022

Kniha je hlavně skvělým vylíčením života v drsných podmínkách na Hebridách. Nepovažuji ji za typickou detektivku, ale celková atmosféra ostrovů je opravdu děsivá. Doporučuji.

666Jitka
19.10.2022

Autor nás zavede zpět do již známých míst severských Hebrid, jejichž pochmurnou atmosféru v knize velice umně a podrobně zachycuje. Další příběh z ostrovů začíná pozvolna a postupně začne odkrývat životní osudy některých starousedlíků, až vyjdou najevo dávné skutečnosti a tajemství, které spoustu životů spojují a zároveň rozdělují. Knize nechybí nápaditost a napětí, zápletka je interesantní a není přehnaná, jak se někdy stává.

gigi77
29.09.2022

Chatrné střípky vzpomínek dementního starce, který svou přítomnost již jen obtížně vnímá, pomalu odkrývají klíčové tajemství.

Už první díl této trilogie byl napsán s hlubokým citem, kterým autor ani v druhem díle nešetří. S dávkou empatie donutí čtenáře pochopit myšlení člověka postiženého pokročilou stařeckou demencí a bravurně vykresluje prostředí, ve kterém se děj odehrává.

Pro někoho snad zdlouhavé popisy, pro mě zážitek, při kterém jsem neustále jedním prstem v mapách. Autor je skvělým průvodcem, díky jehož vyprávění získáte možnost poznat blíž skotské ostrovy.