Muž z ostrova Lewis

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/big_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 4.61658

Ostrov Lewis 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

The Lewis Man, 2012

Kniha Muž z ostrova Lewis

Katania

Krásné, dojemné a napínavé. Ani tak mě nezaujalo rozuzlení, jako cesta k němu. Doporučuji a jdu na další díl.

JSmerda

Jedna z knih na "zkoušku". Přiznám se, že to bylo spíše zklamání. Děj odehrávající se v minulosti mě proklatě nebavil, i když byl nutný pro vytvoření kulis pro finále. Děj v současnosti a samotné detektivní pátrání byl o poznání čtivější. Asi kdybych měl nějaký vztah k ostrovům a k místům, kde se děj odehrává, tak bych si knihu dokázal plně ocenit.

Rogalka

Opět dobře napsaná detektivka. Až na posledních stranách jsem tušila jak to celé skončí.

Hotovson

(+ SPOILER) Ještě o stupeň lepší, než Skála. Fin se usazuje na ostrově a rekonstruuje domek rodičů. Zdá se, že se pokouší lepit dohromady vztah s Marsaili, do toho řeší problémy svýho syna Fionnlagha, jehož nemůže tak trochu vystát Donald, otec Donny, se kterou má Fin jr. děcko a aby toho nebylo málo, tak Marsailin otec není tím, kým se zdál bejt celej život.

Do toho všeho samozřejmě jedna mrtvola, tentokrát trošku postaršího data a záhada je na světě. Takže do toho propletence vztahů se vyšetřuje vražda a protože všechno souvisí se všim, postupně se dozvídáme dávné tajemství starýho Tormoda.

Moc mi baví střídání kapitol z pohledu Fina a Tormoda, kde se postupně ve vzpomínkách odhaluje pravda.

To všechno samozřejmě zabaleno v úžasnej ostrovní atmosféře.

borupet

Strhující. Klaním se autorovi za jeho schopnost napsat něco tak úchvatného. Psychologie postav, atmosféra prostředí, odkrývání minulosti a do toho všeho jako bonbónek vstupy starého pána trpícího demencí. První dva díly trilogie jsou rozhodně jedny z nejlepších detektivek co jsem četla.

čtenářP

Lahůdka

NannyOgg24

Perfektně napsané, zajímavý příběh. Drsné podmínky na skotských ostrovech jsou vykresleny velmi živě, člověk má pocit jako by tam byl.

Metla

Peter May opět zabodoval, návrat na ostrov Lewis mě potěšil, takovým posmutnělým způsobem, ale přece. Fin se svými rodinnými peripetiemi (tedy kroužením kolem první lásky a synovy problémy) tentokrát nebyl hlavním tahákem. Vlastně představuje jeden ze dvou důvodů, proč kniha nedosáhla na pátou hvězdu – současná linie mě bavila přinejlepším mírně nadprůměrně. A finiš byl tuctový.
Naštěstí je tady zmatený starý pán a jeho vzpomínky na drsnou minulost. Od jistého (poměrně brzkého) okamžiku jsem sice znala pachatele i jeho motivaci, už jsem jen čekala, kdy dojde k finálnímu odhalení a potvrzení mých předpokladů, přesto jsem si při četbě blaženě rochnila. Pro tu jedinečnou, tesknou atmosféru, pro pečlivé sondování lidských duší, v neposlední řadě jsem se také dozvěděla cosi detailnějšího o poměrech a docela nedávných zločinech v režii Velké Británie, o bezpráví páchaném na těch nejzranitelnějších: na osiřelých dětech. 80-85%