Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1951 413

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

Owain
17.06.2022 5 z 5

Zase skvělé, nemohla jsem se odtrhnout.

Didi71
13.06.2022 5 z 5

Zatím moje nejlepší audiokniha.

Kopretina_aku
06.06.2022 5 z 5

Možná to je tím tajemným prostředím na dalekých ostrovech, možná poutavým stylem psaní, ale tato kniha je opět naprostý skvost a rozhodně nepokulhává za první části série. Možná byla ještě lepší. Doslova jsem vnímala tamní zádumčivou atmosféru podtrženou deštivým a větrným počasím.

Čmeláček
12.05.2022 5 z 5

Kniha se dobře četla a byla o kousek lepší než první díl.

Pítrs85
28.04.2022 4 z 5

Vše, co mě na předešlém díle (Skála) lehce iritovalo, mi tu připadá, že má v příběhu přesně své místo. Flashbacky do minulosti poutavé, současnost nekompromisní, přesto svým způsobem okouzlující, stejně jako ostrovy, na kterých se děj odehrává. Peter May je mistr jazyka a jeho trilogie jednou z nejlepších knižních krimi, co jsem doposud četl.

jarin58
23.04.2022 4 z 5

Ze začátku byl příběh takový rozvláčný,pak jsem se začal ve jménech lépe orientovat a závěr byl že jsem si řekl:tak takhle to tedy všechno bylo.

KatyM.
24.03.2022 4 z 5

První kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a určitě si přečtu i další.

Marcik7
16.03.2022 4 z 5

Spíše slabší kousek díky spoustě popisu, ale příběh, zápletka i rozluštění za mě velmi dobré. Líbil se mi výraz "domovan", lepší než náš "z děcáku".

Terry11
13.03.2022 3 z 5

Tak já jsem byla zklamaná. Asi mě namlsaly procenta a komentáře, ale děj nebyl příliš napínavý, závěr predvidatelny.

kruppe
06.03.2022 5 z 5

Peter May nás ve své detektivce vrací na Hebridy. Konec světa, kde každé podcenění počasí se vám může stát osudným. Ostrovy, kde život a i obyvatelé jsou drsní jako tamější krajina. Fin MaCleod se vrací na Lewis, aby zde přišel na jiné myšlenky po osobní tragédii. Snaží se tak nějak po hebridsku napravit své dřívější vztahy. I proto se rozhodne pomoci své první lásce s pátráním po minulosti jejího otce. Tohle vyšetřování je velmi netradiční, protože podstatná část je pátrání ve vzpomínkách zatemněných postupující stařeckou demencí. Paměť občas po proustovsku zableskne, když ucítí vůni koláče, povědomou květinu, bílý písek na pláži...
Detektivní rovina ale není ta nejdůležitější. Sekundárně je zde rozvíjeno psychologicko-sociální drama. Intimní i celospolečenské. Do kontrastu zde staví nádhernou a nesmlouvavou přírodu, tvrdost života a obtížné protloukání se životem v moderní společnosti. Pronikání tradic a náboženství do života zdejší komunity.
To vše utváří pomalu se odvíjející děj, který postupně graduje do finále... tedy pardon finále se vlastně odehraje až ve třetím díle, který si rozhodně nenechejte ujít. Litovali byste...Nechci mnoho prozrazovat, ale autor si vlastně připravuje šachovnici pro závěrečný šach mat pokrytectví (nejenom náboženskému), které krásně rozjede na závěrečných stránkách (v závěrečných minutách) Šachových figurek.
Uriáš (Jiří Dvořák) byl úžasný. Výborná interpretace. Knihu jsem již četl, ale přednesem pana Dvořáka jsem si dokázal vychutnat na 100%.

zdendula31
22.02.2022 5 z 5

Po čínské sérii jsem se vrhla na tuto a jsem opět nadšená.

Praevka
20.02.2022 5 z 5

Inu, tak to byl silný čtenářský zážitek (tedy vlastně posluchačský - díky, pane Dvořáku). Zpočátku jsem Maye podezřívala z toho, že si nachystal takovou pěknou šablonku a podle ní seká knihy jak Baťa cvičky. Upřímně, ono to na tu šablonu vážně vypadá. Ale no a co? I kdyby to tak vážně bylo, tak to naprosto převálcuje brilantní vypravěčské umění. To, jak umí May napětí nejen gradovat, ale hlavně udržet. To, jak umí být lidský. Jak umí stvořit postavy, u kterých mě ani na chvilku nenapadne pochybovat o jejich opravdovosti... Nechá vás půlku důležitých věcí uhodnout celkem brzy a vy se pak opíjíte vlastní důmyslností, ale jen do té doby, než zjistíte, že jste to zdaleka nedomysleli celé. Pak prostě sednete na zadek a zíráte, jak do sebe vše zapadne a dává smysl. Na konci i slza ukápla, začínám být sentimentální. Ale čert to vem, tohle stálo za to.

Romanka89
20.02.2022 5 z 5

Prostředí skotského nehostinného ostrova se skvěle hodí k příběhu o záhadném nálezu zavražděného mladíka. Jelikož jsem první díl Skála četla už před rokem, tak jsem se zpočátku musela zorientovat v postavách ale to netrvalo dlouho. Těším se na Šachové figurky.

zahadum
20.02.2022 5 z 5

Fin sa vracia na ostrov Lewis, vyzerá to tak, že definitívne. Rozhodne sa usadiť v dome svojich rodičov. Dom vyžaduje opravu a tak začne s prerábaním kým on medzi tým spí v stane. Ak prvý diel bol ešte aspoň z časti detektívka, tak druhý diel detektívnu časť vypustil skoro úplne. V rašeline sa nájde telo mladého muža, spočiatku to vyzeralo ako archeologický nález. Netrvá dlho a stáva sa z toho miesto zločinu najhoršieho, to jest - vraždy.
Komu patrí telo mladého muža ? kto ho zabil obzvlášť brutálnym a surovým spôsobom ?
Dve tajomstvá a záhady po stopách ktorých sa Fin pustí. Paralelne s pátraním Fina v súčasnosti si jeden starý muž začne spomínať na svoje dávne časy detstva. Kam dovedie pátranie Fina ? kam až siahajú spomienky starého muža trpiaceho demenciou ? Majú niečo spoločného ?
Otázky, samé otázky a priznám sa, že hľadanie odpovedí je rovnako vzrušujúce ako v Skale. Tempo nám spomalí a celkom sa tak môžeme sústrediť na túto tajomnú a opustenú časť sveta. Dozvieme sa zaujímavé veci z minulosti ostrova a to ako sa tam ťažko žilo. A ako sa staré krivdy a pomsty driapu až do súčasnosti.
Kniha sa číta rovnako skvelo ako prvý diel. Je len o málinko horšia v tom, že už nezachycuje takú veľkú drámu ako na konci Skaly. Nehovorím, že finálne nie je dramatické. Rozhodne dobrá kniha a tretí diel je už na ceste ku mne.
90%

ludek.n
09.02.2022 5 z 5

Podruhé se vracíme na nehostinný ostrov Lewis, abychom společně s těmi, kdo tu vyrůstali, hledali pravdy, ukryté hluboko v minulosti. Jestliže v prvním díle trilogie Petera Maye jsme se vydali do dětských let detektiva seržanta Fina Macleoda, nyní jdeme ještě dále a posvítíme si na strastiplné dospívání Tormoda Macdonalda, otce první Finovy lásky Marsaili (technická poznámka pro pozorné čtenáře: v prvním díle se Marsaili za svobodna nejmenovala Macdonaldová, nýbrž Morrisonová - chyba autora nebo překladatele?). Pátrání po totožnosti mrtvého mladého muže, nalezeného v bažinách s Elvisovým tetováním na pravé paži možná není tolik přitažlivé a nervy drásající jako zápletka předchozí Skály, přesto nabídne řadu mimořádně poutavých okamžiků, které si s exponovanými pasážemi Skály v ničem nezadají. Přestože je trilogii z ostrova Lewis žánrově přidělena visačka „kriminální román“, pro Petera Maye jsou detektivní propriety jen jednou z položek jeho bohaté skládanky, která je především o životě lidí, hledajících jak sebe sama, tak místa, kam patří nebo kam by patřit chtěli. Že to nikdy není jednoduché hledání, je nabíledni. Koneckonců právě díky tomu, se můžeme ponořit do světa, který pro nás Peter May svým perem tak bravurně vytvořil.

nicoolka25
04.02.2022 4 z 5

Kniha se četla dobře

Gleam
30.01.2022 4 z 5

V knize nejsou žádné překvapivé dějové převraty, zůstává i příjemný popisný styl spisovatele. Baví mě, jak autor u jedné postavy používá něco jako ich formu, pokud se to tak dá v tomto případě nazvat. Děj je možná trochu předvídatelný, kniha se mi však četla velice dobře a určitě si přečtu další díla autora.

KočkomilkaJana
22.01.2022 4 z 5

Přiznám se, že vrah muže z ostrova Lewis mne překvapil. Proč se mrtvola nalezla ve vřesovišti a jak k tomu došlo mne také překvapilo. Ale ne šokem. Poklidným wow efektem, kdy si nevylijete tu zatraceně drahou skotskou whisky, kterou spolu s knihou dřímáte v rukou u krbu za zimního večera. Nevadilo mi, že jsem vraha neuhodla. Požitek ze čtení byl ještě silnější a více relaxační než čtení Skály. Muž z ostrova Lewis jakoby opět načechral moje ego, že jsem měla možnost číst z mého pohledu hodně kvalitní detektivku.

Celá recenze na Knižní díře nebo u mne na:

adoli
29.12.2021 5 z 5

Autor je opravdu mistr, opět krásně popsané prostředí, až má člověk chuť se na ostrovy podívat. Zajímavý příběh, kterému nechybí napětí a spád. Snad ještě o laťku výš, než Skála. Líbilo se mi. Doporučuji!

KudrnatáHolka
29.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Další napínavý návrat Fina Macleoda, a to si říkal, že je na odpočinku :-) Pár kapitol před koncem knihy jsem si říkala, že na tak dávnou minulost už se nemůže nikdy přijít, že vše se stalo příliš dávno, a pomalu jsem se smiřovala s neuzavřeným koncem. Ale co se nestalo... Minulost nechtěla být zapomenuta, a tak díky další Finově skvělé práci byla odhalena celá a případ se uzavřel. Vážně jsem si v tu chvíli oddechla :-)
Střídání dějových linek mi přišlo tentokrát zajímavé tím, že až po přečtení pár prvních vět jste kolikrát rozluštili, které dějové linky se právě čtená kapitola týká. Jen mi to stupňování napětí a líčení prostředí a situací přišlo ve vzpomínkových kapitolách Tormonda příliš zdlouhavé.
A tohle si fakt neodpustím - proč, prosím, to ignorování telefonátu v závěru knihy, a ještě natolik zjevné??? Tohle mi prostě k Finově precizní práci nesedí.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May