Šachové figurky

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206918/big_sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4.41346

Ostrov Lewis 3.

Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Host

The Chessmen, 2012

Kniha Šachové figurky

TomHr

Peter May plasticky vykresluje charaktery postav, jejich obavy a motivace. Před očima takřka defilují lidi z masa a kostí. Za druhé nutno vyzdvihnout stavbu příběhů. Autor rozvíjí dějové linie střídmě, přesně tak aby udržel napětí. Nepostupuje chronologicky, v ději přeskakuje tak, aby ještě více podnítil čtenářovu zvědavost. V Šachových figurkách je hodně retrospektivy: rozsáhlý výlet do Finových studentských, ale i tragické události ještě staršího data. Za třetí k zážitku z knihy přispívá dokonalé vylíčení prostředí a navození atmosféry místa. Vítr, bouře, jezera, rozbouřené moře, drsná krajina Hebrid, to vše prostupuje románem, ostatně celou hebridskou sérií. Mimochodem jedním z témat je zde dohra dějů, popisovaných v předchozích knihách série.
Šachové figurky jistě patří k nejlepším knihám Petera Maye. Jedná se o výbornou, byť netradiční detektivku - detektivku s velkou přidanou hodnotou.

Bedřich63
29.12.2021

Začátek knihy v klidném popisném duchu, jako v předchozích dílech. Posledních 80 stran už prozrazuje, že se nejen dle anotace jedná o detektivku.
Opět úžasné popisy přírody a lidských charakterů. Detektivní linka je v první části knihy upozaděna, ale to mi nevadí. Naopak....plně mi postačovaly popisy přírody, charakterů lidí, minulosti obyvatel a toho, co je potřeba pro život na takto odlehlých ostrovech.
No a finále už docela předčilo mé očekávání. Už to vypadalo, že toto bude nejslabší díl celé série, alespoň pro mě, ale konec mě přesvědčil o tom, že i třetí díl se plně vyrovná těm předchozím.
Za mě škoda, že tam zatím není pokračování, i když poslední stránky k tomu přímo vybízejí.
S tímto autorem tedy budu pokračovat v Aktech Enzo a následně v Čínských thrillerech, kde mám ještě stále co číst, protože na díly jsou tyto série obsáhlejší. :-)
Styl psaní autora mi vyhovuje.

Metla
01.12.2021

Návrat na Hebridy jsem si užila stejně jako předchozí návštěvy - tedy až na pár výhrad skvěle. Nechala jsem se okouzlit poněkud pochmurnou a tesknou atmosférou, dychtivě zkoumala prostředí, sledovala převážně nelehké osudy místních obyvatel, byla pohlcena jejich problémy i vzpomínkami. Po předchozích dvou dílech jsem předpokládala, že detektivní linie bude opět nevýrazná a nemýlila jsem se. Nevadí. Tahle série se pro mě stala návykovou z jiných důvodů, opravdu jsem se z pohodlí svého domova (nebo z nepohodlí svého zaměstnání) přenášela na ostrov Lewis. Nebylo tam veselo, přesto se mi pobyt velice líbil: sympatická společnost, málo hluchých míst, mnoho zajímavostí, dostatečná porce napětí a další pestrá škála emocí, v některých ohledech byla zápletka dost předvídatelná a vyústění části dějových odboček přineslo drobná zklamání, proto "jen" 80-85%.

Veronika33
18.11.2021

Kniha bola tiež zaujímavá ako predchádzajúce diely. Miestami už však časté prekvapivé zvraty boli už trošku pritiahnuté za uši a občas aj chaoticky písané, trochu som sa strácala v postavách. Napriek tomu prečítanie knihy neľutujem a možno by som si prípadný ďalší diel série rada prečítala.

eliska8413
17.11.2021

Už se stalo takovým koloritem, že co vyšetřování zahadneho úmrtí, to cesta do hluboké minulosti s tak komplikovaným zvratem, že si člověk skoro musí dělat diagram, aby se v té zápletce vyznal. Já věřím, že si autor neskutečně užívá tu zamotanost děje a takovou jakoby starodavnost příběhu kdy původ úmrtí je 20 let zpátky, ale prosím pěkně, to že někdo finguje smrt dokonce vlastní, ví o tom dalších 10 lidí ale nikde se nic neprokecne, to je asi tak uvěřitelný, jako že se Ježíšek narodil z panny čisté...

Katania
11.11.2021

Já bych moc ráda, aby tohle nebyl konec. Krásná série a úžasné zakončení.

Trudi806
03.11.2021

Tady by to chtělo další díly, prosim prosim, tak snad někdy. Tohle čtení byla droga a velká jízda! A už vim, kam chci na dovolenou :)

Kerberos
27.10.2021

Tato trilogie byla skvělá ještě lepší než šestidílná Akta Enzo. Časem snad přečtu i Čínské thrillery . Tento autor má co nabídnout , určitě ho doporučuji.