Šachové figurky

Šachové figurky

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/206918/sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4.3768

Ostrov Lewis (3.)

The Chessmen (2013)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Host

Ildi

Úžasné ukončenie detektívnej série s mojim obľúbeným Finom z drsného ostrova Lewis. Na túto trilógiu tak skoro nezabudnem. Užila som si ju do poslednej strany.

petra1394

Tato trilogie byla jedna z nejlepších věcí, co jsem vůbec četla. Vím, že se mi do ní moc nechtělo, když jsem zjistila, že to není úplně detektivka, ale spíš román týkající se mezilidských vztahů a minulosti. Já blbec jsem to čtení odkládala snad rok, ale třeba byla správná chvíle začít se čtením až teď :) Prostředí a příroda mě nadchlo natolik, že bych se tam ráda jednou podívala. Tento díl se mi asi líbil o trochu méně než druhý, který je podle mě z celé trilogie nej, ale stále to není důvod ubírat byť jen jednu hvězdičku, protože tyto knihy jsou všechny jednoduše skvělé.

RyxiraAmyGinger

Tak jo, trilogie z ostrova Lewis je zdárně za mnou a musím říct, že ve mně zanechala trochu rozporuplné pocity. Nemůžu se ubránit dojmu, že i z třetího dílu (stejně jako z druhého) by se dalo vytěžit víc napětí, než kolik ho nakonec v knize bylo, a to si nemyslím, že bych byla nějak otrlá. Začátek fajn, gradace super, ale konec příběhu se nějak podivně rozmělnil a ztratil v zamotané minulosti a ještě zamotanější přítomnosti a musím říct, že některá úmrtí mi připadala vyloženě zbytečná, doslova pro efekt, který se ovšem jaksi nedostavil. Všeobecně si myslím, že je tato série lehce přeceňovaná, na druhou stranu se jí nedá upřít pečlivě budovaná atmosféra, atraktivní prostředí a cit pro mezilidské vztahy. Skoro bych řekla, že tyto faktory (samozřejmě na úkor samotného vyšetřování) hrají prim. Nečekejte potoky krve ani brutální vraždy (snad s částečnou výjimkou prvního dílu). Ale možná je to nakonec - přes všechny výhrady, které k trilogii mám - ku prospěchu věci. Severské krimi je všude až dost. P. S. Knihy rozhodně číst popořadě.

LadyAnn
31.12.2017

Ostrov Lewis opouštím jen velmi nerada, celá trilogie je totiž naprosto famózní. Z každé stránky je vidět, kolik péče autor svému dílu věnoval. Výjimečné, jedinečné, nebojím se zařadit k tomu nejlepšímu, co jsem ze současné literatury dosud četla.

P.S. rozhodně stojí za to si ke čtení vyhledat reálie – např. mapu Hebrid, lov guga, lewiské šachové figurky… opravdu fascinující!

DoDidDone
30.12.2017

Napsat trilogii, která bude stále tak nostalgická, zachová si stejnou notu, postavy a příběhy, věřím, že je velmi složité, a proto ke všem knihám na pokračování přistupuji s opatrností, protože se vždycky obávám, že každý další díl bude horší a horší a zkazí mi to dojem. Ne v tomhle případě, kdy mi všechny tři knihy připadají skvěle napsané, se super příběhy a hlavními postavami.

V Šachových figurkách se vyskytuje rozvětvenější detektivní zápletka a příběh z pohledu Fina z minulosti se objevuje až druhotně, ale jako obvykle,hraje klíčovou roli k vyřešení zápletky a vyřeší otazník. Trochu mě to mrzelo, protože ty "vzpomínkové kapitoly" mě vždycky bavily nejvíc.

Postavy, jestli jsem to nepsal k předchozím dílům, jsou uvěřitelné, autorem popsané tak, že si hned nemůžete říct, že jsou dobří nebo špatní, protože každá postava má svá tajemství a ke svým činům i osobní důvod.

Od autora si ROZHODNĚ chci přečíst nějaké další knihy, protože jeho styl psaní se příjemně čte. Myslím si ale, že trilogie skončila v tom nejlepším a vše hezky zavřela. Sice by další díly autor napsal jistě perfektně, ale bylo by to už příliš náhod vzhledem k Finovi a jeho blízkým.

faba
26.12.2017

Třetí díl, a nejslabší o ostrově Lewis. Ještě jeden díl a už tam nezůstane kromě Fina nikdo. Jako Vraždy v Midsomeru. I když, abych jen nehanil, toto aspoň byla detektivka, kde se "pátralo a vyšetřovalo". Sice trochu naivní téma a i rozuzlení bylo takové dětské. A opět hrr konec. Ať už to máme za sebou. Pokud to srovnám všechna "díly" od nejlepšího. Muž z ostrova Lewis, Skála, Šachové figurky.

makke
12.12.2017

Přečteno za 2 hodiny a 9 minut. Víc nemusím dodávat.

Vesmich
28.11.2017

Poslední nahlédnutí do ostrovní minulosti a přítomnosti, uzavřeného společenství a svérázných poměrů, bylo zřejmě nejchmurnější. Přestože jsem si myslela, že už to nejde. Tentokrát znovu vzpomínky hlavního Ostrovana. Dávné přátelství a lásky a všechno, co už nejde vrátit zpátky, i kdyby se člověk uprosil a nausiloval, co mu jen síly stačí…. A znovu nahlédnutí do místních zvyků a zvláštností. Tentokrát keltská hudba a šachové figurky. Nádherné, melancholické vyprávění s koncem, který je srdcervoucí a nevyhnutelný. Peter May se dokázal ukáznit a skončit, přestože by určitě uměl ještě jeden díl vyčarovat.

TomTomis
20.11.2017

Poslední díl trilogie se mi už tolik nelíbil. Ale uchoval si onu atmosféru prostředí. Jazyk. Styl. Musím říci, že na rozdíl od jeho dalších knih tohle byl zatím vrchol. Ještě zkusím dorazit dvě jeho knihy z čínského prostředí, ale pak si dám od tohoto autora dlouho pokoj. Na všech těchto detektivních příbězích je fascinující prolínání minulosti a přítomnosti. Z minulosti se dozvídáme střípky (někdy psané ich-formou) a děj se pomalu posunuje kupředu, aby pak vyvrcholil. Doporučil by někdo jeho sérii Akta Enzo?

P1tr
06.11.2017

Výtečné zakončení Lewisovské trilogie, které se v plné zbrojí vrací k ověřeným postupům kterými vynikala Skála. Narozdíl od prostředního dílu se příběh opět věnuje hlavně Finovi a detailně zkoumá jeho současné rozpoložení a aktuální případ propojuje s minulostí hlavního hrdiny. Právě flashbacky jsou klíčovým prvkem Mayových knih a po (na poměry této série knih) trošku slabším Muži z ostrova Lewis jsme se znovu dočkali záblesků z minulosti plných zajímavých událostí, které rozšiřují osobnost nejen Fina, ale také ostatních postav a kromě důležitých okamžiků nabízí přehršel napětí a emocí. Rozuzlení příběhu je uspokojivé a hezky pozvolné, tudíž neuspěchané, jako minule a kromě uzavření samotného případu se zakončí také mnoho dějových linek načrtnutých v předchozích knihách. Jedná se tedy o opravdu povedené dílo, které zaslouženě kvalitním způsobem zakončuje skvělou trilogii. Skála je nedostižná, ovšem Šachové figurky na ní velmi zdatně dorážejí.

TipsyChipsy
06.10.2017

Tento autor je pro mě úžasný objev. Dokáže příběh odvyprávět geniálním způsobem, jako citlivé zkoumání zašmodrchaného klubka vzpomínek, tak aby vždycky vysvitlo něco, co dokresluje povahy hrdinů nebo posunuje a vytváří děj. Protože všechny aktéry spojují stará přátelství, lásky a vztahy, přináší kniha mnoho výborně popsaných lidských charakterů. Jsou to buď dojemné nebo záludné a záhadné okamžiky, které můžou čtenáře zmást nebo nasměrovat k rozluštění záhady.

Danago
01.10.2017

Celá trilogie na mě velice zapůsobila. Peter May píše opravdu skvěle, ať už napíše cokoli, je to takovým způsobem , že to člověka zasáhne. Ani jedna z jeho knížek není průměrná. Rozhodně je nutné u této trilogie číst díly , tak jak jdou po sobě , protože na sebe hodně navazují. Kniha Šachové figurky opravdu krásně celou trilogii uzavírá. Jako audiokniha opět skvěle zpracovaná a je velice příjemné, že všechny tři díly čte a čte úplně skvěle pan Jiří Dvořák.

trudoš
23.09.2017

Vesnický román s parádní atmosférou tajemství, ale jako detektivka moc nic. Kdyby Peter May rozepsal své hrdiny jako bezděčné pátrače, neměl bych s tím zdaleka takový problém, jako když dělá kardinální přešlapy v rámci policejního vyšetřování. Jinak se ale rozehrává ta samá hra jako v předchozích románech, pouze se jinak rozestaví ústřední figury. Zločin tu pak je vlastně jen proto, aby bylo proč vytahovat kostlivce ze skříní, ovšem rozřešení zdaleka nehraje takovou roli, jako všechno to praní špinavého prádla a uvádění protagonistů do depresí. Jenže přiznám se, že tohle hraní na city potřetí ve stejné režii mě už skutečně nudilo. Kulisy perfektní, reálie by snad autentičtější být ani nemohly, jenže dějová gradace se táhne rychlostí hendikepovaného šneka, přičemž směr příběhu je čtenáři znám s velkým předstihem, protože už prostě zná autorovy finty. A ten místo toho, aby se pokusil překvapit něčím novým, sází na jistotu, že když to fungovalo dříve, není důvod, aby to nefungovalo opět.

cmelda26
17.09.2017

Nemohla jsem se zacist az poslednich 100 stranek pribeh dostal spad

mispulin
04.09.2017

Moc pěkná a čtivá trilogie. Jen jsem měl veliké problémy s výslovností jmen a míst na ostrově. Tak jsem si všechny postavy a místa postupně přejmenoval...

Gabba99
02.09.2017

Po excelentních dvou dílech, mírně slabší závěrečný díl, ale osudy lidí na ostrově a popis nádherné krajiny drží oči přilepené na řádcích knihy. Moc pěkná trilogie, bude mi chybět. Určitě se k ní vrátím, na tajemný ostrov Lewis...

simona5r
01.09.2017

Skvěle zakončená trilogie. Posloucháno jako audiokniha. V podání Jiřího Dvořáka mě kniha vtáhla do dsebe a pustila až na konci.

bookemma
22.08.2017

A jestli věříš ve správného Boha, sám ti pomohl zmáčknout spoušť...

Působivé.

raďax9
17.08.2017

Knihy Petera Maye budu vždy číst s neuvěřitelným nadšením.

Konečný příběh toho, jak to vůbec všechno dopadne. Musím říct, že autor měl pěkně promyšlený příběh popisující život Fina na Hebridách a že ho sepsal do trilogie, které obsahují různé propletené historky, události atd. Román, stejně jako oba předchozí díly, je úžasný, opět tomu nechybí napětí, obraz střídající se veselé nálady s ponurou okořeněný rozkošnými popisy drsné ostrovní krajiny. Všem vřele doporučuji přečíst od úplného začátku.

Dáma s hrnstjm
17.08.2017

Mnohé už bylo v komentářích napsáno. Přidávám se do tábora těch, kterým nesedí objevení nejlepšího kamaráda (zajímavá postavička, ale příšerná přezdívka) až v posledním díle. Vzpomínky z minulosti na kapelu mě moc nebavily, přišly mi příliš vykonstruované a vlastně mi bylo úplně jedno, kdo seděl v tom letadle... Těšila jsem se na zápletku kolem proslulých šachových figurek, ale té jsem se úplně nedočkala. Zajímavá byla drobná dějová linka s Donaldem. Nejlepším dílem trilogie pro mě zůstává Muž z ostrova Lewis.

PS: Ty šachové figurky si vygooglete, jsou nádherné!

Rosana
04.08.2017

Skvělá kniha, stejně jako byla skvělá Skála a Muž z Ostrova Lewis. To je neuvěřitelné, jak skvěle tento pán píše. Od jeho knih se nejde odtrhnout. Dát šest hvězd je málo, ale víc jich tu není:)

asam
19.07.2017

Série Ostrov Lewis - přečteny všechny tři díly. Tady u Šachových figurek mám trochu výhrady. Zdálo se mi, že děj je roztříštěn do více epizod a to ubíralo na spádu. a dramatičnosti.

Mali88
14.07.2017

Knihy Pettera Maye mě velice překvapili. Skvělý popis skotské krajiny, výborné vylíčení děje. Fina jsem si zamilovala hned v prvním díle, ve Skále.
Z celé triologie se mi nejvíce líbil první díl, Skála. Šachové figurky řadím na druhé místo.
Vrah mě napadl až ke konci. Vlastně těsně před odhlaneím :) Občas bylo v knížce moc jmen, ve kterých čtenář může ztrácet. Ale ději to neubralo na kvalitě :)

Janadvorackova
05.07.2017

Celou trilogií (Muž z ostrova Lewis, Skála a Šachové figurky) prostupuje taková trochu depresivní atmosféra. Prostředí ostrova, kde se v podstatě všichni znají, hromada hlavních hrdinů od dětství, a teď některé z nich život zavede mnohdy tam, kam by nečekali, některé dokonce do hrobu - to všechno maluje ponurý obrázek ostrovního života. Příběhy jsou propojené způsobem života tamní komunity a popsané fakt dobře, poutavě a mnohdy napínavě.

Šachové figurky začínají nálezem kdysi dávno zříceného letadla. No a jak je u autora zvykem, od té doby se začnou splétat a rozplétat události příběhu, na jehož konci budete možná překvapeni.

Všechny knihy jsem slyšela, nečetla. Audio podobu doprovází melancholická hudba, která u mě fungovala jako taková další součást příběhu.
Knihy od vydavatelství OneHotBook načetl Jiří Dvořák.

Jaruš7
03.07.2017

P.M. - mistr umí, thriller s dávkou citu, nostalgie a vnímavosti pro svéráz života na ostrově v kombinacích s osudovými prohřešky a zločiny, je prostě skvělý.
Opět dilema ve víře - může být církevním soudem knězi odpuštěn smrtelný hřích, šestý z desatera, při hrozbě smrti ?

Pavlapila
02.07.2017

Hlavní zápletka mi nepřišla až tak důležitá. Silnější zážitek mám z minulosti hlavního hrdiny, co zažil, s kým, kdy a kde se seznámil. Pěkně vylíčené vztahy s "dávnými přáteli", o kterých sice v minulých dílech ani ťuk, ale nějak mi to nevadilo. Škoda, že až příliš jemu blízkých lidí umírá... Celkově kniha ale supr.

Iv8
30.06.2017

Prostě opět výborná kniha, která stojí za přečtení. Tentokrát se dozvíme spoustu zajímavého a doposud skrytého o hlavním hrdinovi - bývalém policistovi Finu Macleodovi. Skvělé završení celé trilogie.

zdenek118
24.06.2017

Souhlasím s těmi čtenáři, kteří hodnotí tuto poslední část trilogie autora Maye jako průměrnou. První část mě svým obsahem moc nenadchla. V ní již bývalý policejní vyšetřovatel Fin po svém návratu na rodný ostrov se v nové funkci pokouší neúspěšně bojovat proti pytlákům ryb. Při této činnosti se potkává se stěžejní postavou tohoto dílu se svým přítelem z dětství Piskořem, který žije poněkud bohémský život a z kterého se vyklube jeden ze zmíněných pytláků. Zajímavá je i ta část knihy, kde Piskoř svůj vztah k mladé Anně, kterou se snaží vychovávat jako svoji dceru.
Zajímavější pro mě byla až druhá část knihy, kde jsou objasňovány souvislosti s objevením mrtvoly v havarovaném letadle na dně jednoho z jezer ostrova. V této části jsme seznámeni s členy úspěšné hudební skupiny Amran, s jejich ne vždy ideálními vztahy.Závěr knihy je nebývale dramatický, kde se vyjasní okolnosti smrti člena hudební skupiny ale i dramatická smrt reverenda Muraye po vynesení osvobozujícího rozsudku církevního koncilu k jeho osobě.I přes to je nutno vyzvednout umění autora při vykreslování drsného prostředí Skotských severních ostrovů a těžkého života a osudů místních obyvatel jak v minulosti tak i současně žijících generací.
Knihu hodnotím 4*.

Leninkka
24.06.2017

Opět velmi napínavá kniha. Zajímavý děj a skvělý popis postav. Peter May opět nezklamal :)

Johncze
20.06.2017

Povedené zakončení trilogie, díky které vím, po jakém autorovi sáhnout příště. Opět tu máme Fina, kterého opět dostihne minulost a hlavně minulost jeho přátel a dalších postav motajících se kolem něho. Není tedy opět nouze o překvapivé zvraty (i když jako v minulém díle je to místy už trochu moc překombinované, ale budiž), napětí a hlavně dokonalý popis ostrova (a pro jednou dokonce i pevniny) a myšlenek hrdinů. Protože to, jak autor používá jazyk, vypráví děj a barvitě líčí prostředí, které opravdu dokáže čtenáře vtáhnout na dané místo a na danou situaci, je to, co ho odlišuje od plejády ostatních.

vraždy Skotsko

Peter May