Šachové figurky

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/206918/sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4.41045

Ostrov Lewis (3.)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Host

The Chessmen (2013)

Kniha Šachové figurky

hanzmb

Vůbec si nemyslím, že tento díl je nejslabší. Jen díl od dílu se postupně snižuje podíl krimi a navyšuje to psycho. Záleží pak jen na tom, jak se naplnilo původní čtenářovo očekávání. Moje na 100%. Jediné co mi trochu vadilo, byl vyšší podíl důležitosti vyprávěné minulosti proti aktuální zápletce.

essidaven

Váhala jsem mezi čtyřmi a třemi hvězdami, protože ve srovnání s předchozími díly je kniha o poznání slabší. Poslouchala jsem jí neuvěřitelně dlouho! Tentokrát mě dějová linie příliš nezaujala a střípky z minulosti byly dosti chaotické. To, že kniha není klasická detektivka ani nezmiňuji, s tím jsem do toho šla:) Trochu mě zklamalo celé uzavření série a některé osudy postav známých již od prvního dílu. Podle mě autor trpěl v době psaní nějakými depresemi, jinak by nemohl vyvraždit půl ostrova ve třech knihách:-) Nejspíš se k autorovi stejně vrátím, ale možná měl v případě ostrova Lewis zůstat pouze u dvou knih.

soukroma

Slabé, zdlouhavé, nudné, melodramatické a přehnané: tahle kniha mi připravila opravdu velké zklamání - nejsem příznivce ani autorových dalších počinů, ale tuhle trilogii jsem přeci jen chtěla po několika letech dočíst.
Rozhodně nejslabší, žádná detektivka, ani krimiromán, ani psychothriller - příliš červená knihovna až melodrama ("chodil jsem s ní skoro celou základku"?, "neuplynul jediný den, abych toho nelitovala", "nic ti nedlužím") - těch nabubřelých řečí a gest, řeči pěstí, podivně nechutných mladých nedozrálých i zralých dospělých.
Navíc nekonečné střídání současnosti s minulostí jednou zpřed dvou dnů, několika let, z mládí, dětství až zpřed stovky let (vsuvka o obrovské lodní katastrofě - neuvěřím, že by se o ní na ostrově jako o velké události ovlivnuvší mnohé nemluvilo a nevědělo, pro to nebyl sebemenší důvod). Mezi všemi hromadami lidí a kousků historie se mi ztratila nit nějakého nosného příběhu.
A ten natahovaný konec s několika zcela nesouvisejícími střípky: odhalení zločince v jeskyni a co se dělo dál; církevní soud, jehož podstatě jsem stejně neporozuměla (co se vlastně kdysi stalo) a jehož dozvuk byl spíš komický při vší tragédii; až po edinburgské "finále".
50%
Skoro jsem pro ta negativa zapomněla na pozitivum: krásně popsaná přírodní scenérie a atmosféra místa. Musela jsem se mrknout na mapu ostrova, zda tam opravdu takové "štíty" jsou (z filmového dokumentu o Lewis jsem totiž nabyla dojmu o jeho plochosti).

Adelaki

Pro mě asi nejslabší kniha z trilogie, ale i tak velmi podařená. Přijde mi, že zatímco předchozí díly by šlo číst i samostatně a čtenářovi by nedělalo problém se v knize zorientovat, v tomto díle se zmiňují hodně události z předchozích dvou, takže doporučuji mít předchozí dvě přečtené.
Kniha rozhodně není klasická detektivka, detektivní část je spíž upozadněna, stejně jako v předchozích dílech. Mnohem zajímavější je vyprávění z minulosti, které mě v předchozích dílech hodně bavilo, v tomto díle mi ale přišlo, že se to dost vleklo.
I tak je Peter May skvělý autor a těším se až si od něj přečtu další knihu.

Kaja01

Opět další bezvadná kniha od Petera Maye. I když předchozího Muže z ostrova Lewis to nepřekonalo.

Vlaďkaa4

Vyborne, vsechny tri dily jsou skvele. Jen je prectete velmi rychle.

DitaV.

Nejsem čtenářka detektivek, ale tato trilogie mne dostala. Na pozadí detektivní zápletky se odvíjejí zajímavé lidské příběhy. Dozvíte se i trochu historie jednoho skotského ostrova a nahlédnete do života obyčejných lidí. Celkově hodnotím jako velmi povedené a jako nejlepší knihu trilogie vybírám Muže z ostrova Lewis.

princesse

Kniha se mi opět líbila, stejně jako dva předchozí díly. Skvěle se mi četla a za mě povedená série. Již jsem se začetla do Ostrova Entry. Tak jsem zvědavá.

vraždy Skotsko puberťáci tajemství

Peter May