Šachové figurky

Šachové figurky

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkáv... celý text

Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku.
Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/206918/sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4.3670

Ostrov Lewis (3.)

The Chessmen (2013)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Host

asam

Série Ostrov Lewis - přečteny všechny tři díly. Tady u Šachových figurek mám trochu výhrady. Zdálo se mi, že děj je roztříštěn do více epizod a to ubíralo na spádu. a dramatičnosti.

Mali88

Knihy Pettera Maye mě velice překvapili. Skvělý popis skotské krajiny, výborné vylíčení děje. Fina jsem si zamilovala hned v prvním díle, ve Skále.
Z celé triologie se mi nejvíce líbil první díl, Skála. Šachové figurky řadím na druhé místo.
Vrah mě napadl až ke konci. Vlastně těsně před odhlaneím :) Občas bylo v knížce moc jmen, ve kterých čtenář může ztrácet. Ale ději to neubralo na kvalitě :)

Janadvorackova

Celou trilogií (Muž z ostrova Lewis, Skála a Šachové figurky) prostupuje taková trochu depresivní atmosféra. Prostředí ostrova, kde se v podstatě všichni znají, hromada hlavních hrdinů od dětství, a teď některé z nich život zavede mnohdy tam, kam by nečekali, některé dokonce do hrobu - to všechno maluje ponurý obrázek ostrovního života. Příběhy jsou propojené způsobem života tamní komunity a popsané fakt dobře, poutavě a mnohdy napínavě.

Šachové figurky začínají nálezem kdysi dávno zříceného letadla. No a jak je u autora zvykem, od té doby se začnou splétat a rozplétat události příběhu, na jehož konci budete možná překvapeni.

Všechny knihy jsem slyšela, nečetla. Audio podobu doprovází melancholická hudba, která u mě fungovala jako taková další součást příběhu.
Knihy od vydavatelství OneHotBook načetl Jiří Dvořák.

Jaruš7

P.M. - mistr umí, thriller s dávkou citu, nostalgie a vnímavosti pro svéráz života na ostrově v kombinacích s osudovými prohřešky a zločiny, je prostě skvělý.
Opět dilema ve víře - může být církevním soudem knězi odpuštěn smrtelný hřích, šestý z desatera, při hrozbě smrti ?

Pavlapila

Hlavní zápletka mi nepřišla až tak důležitá. Silnější zážitek mám z minulosti hlavního hrdiny, co zažil, s kým, kdy a kde se seznámil. Pěkně vylíčené vztahy s "dávnými přáteli", o kterých sice v minulých dílech ani ťuk, ale nějak mi to nevadilo. Škoda, že až příliš jemu blízkých lidí umírá... Celkově kniha ale supr.

Iv8

Prostě opět výborná kniha, která stojí za přečtení. Tentokrát se dozvíme spoustu zajímavého a doposud skrytého o hlavním hrdinovi - bývalém policistovi Finu Macleodovi. Skvělé završení celé trilogie.

zdenek118

Souhlasím s těmi čtenáři, kteří hodnotí tuto poslední část trilogie autora Maye jako průměrnou. První část mě svým obsahem moc nenadchla. V ní již bývalý policejní vyšetřovatel Fin po svém návratu na rodný ostrov se v nové funkci pokouší neúspěšně bojovat proti pytlákům ryb. Při této činnosti se potkává se stěžejní postavou tohoto dílu se svým přítelem z dětství Piskořem, který žije poněkud bohémský život a z kterého se vyklube jeden ze zmíněných pytláků. Zajímavá je i ta část knihy, kde Piskoř svůj vztah k mladé Anně, kterou se snaží vychovávat jako svoji dceru.
Zajímavější pro mě byla až druhá část knihy, kde jsou objasňovány souvislosti s objevením mrtvoly v havarovaném letadle na dně jednoho z jezer ostrova. V této části jsme seznámeni s členy úspěšné hudební skupiny Amran, s jejich ne vždy ideálními vztahy.Závěr knihy je nebývale dramatický, kde se vyjasní okolnosti smrti člena hudební skupiny ale i dramatická smrt reverenda Muraye po vynesení osvobozujícího rozsudku církevního koncilu k jeho osobě.I přes to je nutno vyzvednout umění autora při vykreslování drsného prostředí Skotských severních ostrovů a těžkého života a osudů místních obyvatel jak v minulosti tak i současně žijících generací.
Knihu hodnotím 4*.

Leninkka

Opět velmi napínavá kniha. Zajímavý děj a skvělý popis postav. Peter May opět nezklamal :)

Johncze

Povedené zakončení trilogie, díky které vím, po jakém autorovi sáhnout příště. Opět tu máme Fina, kterého opět dostihne minulost a hlavně minulost jeho přátel a dalších postav motajících se kolem něho. Není tedy opět nouze o překvapivé zvraty (i když jako v minulém díle je to místy už trochu moc překombinované, ale budiž), napětí a hlavně dokonalý popis ostrova (a pro jednou dokonce i pevniny) a myšlenek hrdinů. Protože to, jak autor používá jazyk, vypráví děj a barvitě líčí prostředí, které opravdu dokáže čtenáře vtáhnout na dané místo a na danou situaci, je to, co ho odlišuje od plejády ostatních.

Schamila

Tak a trilogie skončila, škoda, že nebylo trochu více napětí a Fin jako by byl hodně v pozadí, zasloužil si trochu víc. Ale asi to byl spisovatelův záměr - stejně série Ostrov Lewis byla fajn.

Tirion

Asi nejhorší díl trilogie s Finnem. Z Finna se najednou stane velice nezajímavá postava bez tajemství. Stejně tak jako většina příběhu. Konec mi nepřijde strhující, ale zbytečně umělý a nepřirozený. Na rozdíl od většiny hodnotících jsem si tak liboval pouze v popisném autorově stylu krajiny a ostrova.

Tak tahle trilogie se fakt povedla! A i když podle mého názoru byl nejlepší druhý díl (Muž z ostrova Lewis), tak to samozřejmě neznamená, že by ostatní dva díly byly špatné. To tedy ani náhodou. Tento poslední díl trilogii hezky uzavírá a naznačuje cestu, kterou by hlavní hrdina Fin dále mohl jít. Ale konec zůstává tak nějak malinko otevřený, i když se spousta věcí vysvětlí - klidně bychom se tedy mohli dočkat pokračování. (Ale asi se ho nedočkáme, takže nezbývá, než se s tím smířit.)

antonin0999

Závěrečný díl trilogie hodnotím jako nejslabší. Ačkoliv styl vyprávění zůstává stejný a drží tím dílo na vysoké úrovni, samotný děj je už méně důvěryhodný a mrtvých na můj vkus až příliš.
Na celé sérii se mi nejvíce líbilo propojování minulosti se současností. Díky tomuto způsobu jsem si vždy dokázal postavy oblíbit a pochopit jejich motivy. Popis přírody vysloveně láká k návštěvě této pršizemě. S Peterem Mayem rozhodně nekončím.

Maanna

Z této knihy jsem měla poněkud rozporuplné pocity. Opět mě bavily popisy atmosféry i některých situací, ale nějak mi nesedly nové postavy. Jednak mi dost vadilo, že o údajných nejlepších přátelích nepadlo dosud ani slovo - nějak jsem si nedovedla představit, jak to vše Fin stihl - na střední škole trávil víkendy s Artairem nebo s Piskořem? Proč se tihle dva nejspíš neznali? A pokud jezdil jako bedňák se skupinou během vysoké školy, tak o tom zase moc nevěděla Marsaili? Navíc mi mnohé zápletky a právě i ty nové postavy přišly trochu moc na efekt a o to méně uvěřitelné... Mnohem víc mě bavil, byť jen okrajově zmíněný, děj kolem hlavních postav... Asi je dobře, že tato série tímto dílem skončila.

zamiokula

O tom,že je Peter May famózní vypravěč, už jsem psala do komentářů u předešlých dvou dílů trilogie,a ani tímto třetím nezklamal..Musím říct,že už hodně dlouho jsem nezažila takový nádherný pocit,kdy vlastní rozuzlení není ani zdaleka tak důležité,jako skutečný požitek z každé jedné kapitoly vyprávěného příběhu...A hned po dočtení nastoupilo zklamani,že už je definitivní konec!Fin mi bude moc chybět

Majdule

Šachovými figurkami Peter May uzavřel trilogii z ostrova Lewis. A uzavřel jí věren svému stylu, postavám i čtenářům.
May nás opět zavede na drsný, nehostinný a přece okouzlující ostrov Lewis, součást skotských Vnějších Hebrid. Hlavní hrdina, bývalý policista Finn Macleod se po svém dramatickém návratu na ostrov usadil a zkouší najít nové místo v životě. Nicméně minulost má opět dlouhé prsty, a tak se Finn zaplete do složitého příběhu, který začal v jeho mládí a v přítomnosti vrcholí objevem letadla s mrtvým tělem.
Peter May se drží osvědčeného stylu, velkou část knihy před čtenáři rozvíjí vyprávění, ve kterém se toho zdánlivě mnoho neděje. Často jej prokládá návraty do minulosti, té velmi čerstvé i té vzdálené. Nechybějí ani myšlenky hlavního hrdiny, které nám přibližují jeho vidění světa. Co ale mohlo v prvním díle působit jako natahování a zbytečné okliky, stalo se v tom třetím závěrečném skoro návykem, pomalejší tempo těší a slibuje dramatický závěr. Navíc dává čtenáři prostor pro prožitek. Nedalo mi nevzpomenout na jednu filmovou scénu s Milošem Kopeckým, který říkal, že dobrým autem se má jezdit pomalu, aby si člověk tu jízdu vychutnal.
Opět vyčnívá skutečnost, že se ty nejstarší vzpomínky Fina Macleoda odehrávají v ich formě. Dodává jim to věrohodnosti a zejména naléhavosti, čtenář se stává vlastně pozorovatelem v hlavě hrdiny a lépe rozumí současnému ději, který je vyprávěn klasicky, z odstupu.
Nepochybně velkým přínosem je atmosféra Vnějších Hebrid, kterou autor podává natolik autenticky, že jsem přesvědčena o zvednutí turistického zájmu o tuto lokalitu. Poetika jejich popisu povyšuje příběh z kriminálky na román.
A tak jedinou, snad nevýznamnou výtkou, je nálož tragédií, které hrdinové Mayovy trilogie musí nést, skoro se zdá, že si vybrali smůlu nejen za celý ostrov Lewis, ale i za Vnější Hebridy a Skotsko dohromady.
Autor ovšem čtenáře obdařil ještě jedním velkým plus. Závěrečným dílem trilogii završil. Záměrně nepoužívám slovo „uzavřel“, neboť hrdinové příběhů z ostrova Lewis si ve svých životem musí ještě ledacos vyřešit a ledacos může dopadnout špatně, ale příběh Fina Macleaoda prošel svou katarzí a my ho opouštíme na pokraji nové epochy se sečtenými a zaplacenými dluhy. A to je dobrý pocit, i když to nebyly naše dluhy.
90 %

MarianP

Veľmi slabé 3 hviezdičky imaginárneho hodnotenia tejto pseudo kriminálnej drámy. Kniha nie je napísana zle, avšak autorovi asi došli všetky super nápady. Čierny dom ( prvý diel) bol napísaný výborne, svižne, bol plný nápadov a originality a vynikal medzi inými knihami. Šachové figúrky sú nedôležitou časťou trilógie, ktorá prinesie jednu starú vraždu a staré tajomstvo. Nič viac a nič menej. Obsahovo je kniha plná minulosti, spomienok a pod., ktoré mňa vôbec nezaujali a miestami nudili. Je to škoda, pretože z prostredia ostrova Lewis sa asi dalo vycicať omnoho viac. Knihu hodnotím tak priemerne ako aj predošlý diel ( Muž z ostrova Lewis, ktorý som dočítal pomerne nedávno ale absolútne neviem o čom už bol). Preto knihu odporúčam len ako také ľahké čítanie od ktorého nečakajte príliš veľa. Séria FIN celkovo 3*.

anickalysano

Sice o chlup horsi nez predchozi, ale stale to nejde jinak nez za pet hvezd. May umi prostredi vykreslit jako zadny jiny autor a jeho krasny kosaty jazyk je pozitek cist. Pribeh byl tentokrat mene fatalni, mene hutny.

elcapitano

Souhlasím s tím, že z celé trilogie se jedná o nejslabší díl. Na druhou stranu, laťka je opravdu vysoko a tak i tato kniha je opravdu dobrá.
V zásadě se opakuje stejný princip: minulost a její vztah k současnosti. Zde se nějak nemůžu zbavit dojmu, že autor poněkud přeceňuje mládí a dospívání, zatímco dospělý život už vnímá jen takový povinný přivažek.
Dobrá detektivka s překvapivým koncem, velkou roli hraje osobní život hlavní postavy, prostředí, nesplněné sny, osudovost, dávná přátelství.. opravdu dobré.
V této knize jsme otevřeli další kapitolu Finova mládí, objevili jeho další přátele.., celkově to však bohužel působilo, jako trochu nastavovaná kaše, takový přivažek k předchozím dvěma knihám, které byly nějak víc spolu provázané.
Poslední kapitola: to jsem tedy uplně nepobral, to jako autor zapomněl dopsat do minulého dílu nebo co?

Makii

Z trilogie mě bavila nejméně. Nemělo to takový spád, zločin byl dost těžko uvěřitelný. Současný osobní život hlavního hrdiny už mě poněkud otravoval. Ale jako detektivka určitě neurazí.

Jančislava

Předchozí díl se mi četl lépe než tento. Celkově se mi celá trilogie líbila. V každém díle se odhalila část minulosti Fina. Líbilo se mi prostředí,,které se do celého děje krásně hodí. Za mě spokojenost.

Wries

Objektivně nejslabší z celé trilogie - nové postavy mi přišly (zezačátku) neuvěřitelné, jako by Fin popsaný v předchozích dílech byl odlišný. Během knihy jsem si však uvědomil, že téměř každý z nás po základní škole ztratí své kamarády a najde si na střední nové. Už v předchozích knihách byl naznačen Finův bujarý život a ten byl zde dopodrobna rozebrán. Postavu Piskoře jsem si velmi oblíbil, mnohem víc, než kteroukoliv jinou za celou sérii. Uvědomil jsem si, že nelze jen ždímat minulost Marsaili (mé další oblíbené postavy, holčička s cůpky s modrými mašlemi a jiskrou v očích) či lámat přes koleno budoucnost Fionnlagha. Cesty minulosti se snad uzavřely a já chci nechat Fina a další hlavní postavy užívat si volna. Zaslouží si ho. Moc mě mrzí, že na konci zemřel(a)... však vy víte kdo :)

Peleus

Upřímně - nechtěl bych vyrůstat na podobném ostrově jako autorův hrdina. Všichni si vidí do talíře a každý má kus společné minulosti s každým. Vaše bývalá je kamarádova žena, váš syn má dítě s dcerou prvního sexuálního partnera vaší ženy, která se "onou ženou" stává až po smrti již zmíněného kamaráda, jenž celou dobu vychovával vašeho potomka a mstil se na něm za to, co jste kdysi provedli jeho otci.

Pominu-li spletité vzájemné vztahy postav, jde o celkově nejslabší díl ze tří. Nejslabší rozhodně neznamená nepovedený. Autor se v Šachových figurkách nepokouší o úklid skříní plných kostlivců, nýbrž využívá kulis nevyřešené smrti pilota malého letadla k uzavření linií osudu některých postav, k finálnímu zúčtování.

Vzato kolem a kolem se jedná o neurážející tečku za ostrovní ságou.

Anet2106

Zajímavý příběh, napínavé, velmi dobře se mi to četlo. Doufám, že série bude pokračovat :)

Lector

Téměř po roce jsem se vrátil na ostrov Lewis, abych uzavřel tuto epizodu svého čtenářského života. Bylo to vcelku důstojné rozloučení s Finem Macleodem, jeho případy a hlavně jeho návraty do mládí, v němž se odehrály temné události vynořující se po mnoha letech jako staré přízračné kořeny z lewiských rašelinišť.
I poslední díl série mne zaujal, byť ne tolik jako předchozí dva. Je přímočařejší, je v něm asi více mrtvých a toulky zákoutími lidských duší tentokráte tak neoslovily. Nezamlouvaly se mi ani některé pasáže, které na mne z logického hlediska působily trochu neuspořádaně a účelově. Jako by to Maye ani nebylo hodno.
Na druhou stranu se mi velmi zamlouvá jeho schopnost oživit syrovou, byť smyšlenou (ale v hloubi pravdivou) minulost země tam kdesi na konci světa. Návraty ke kořenům a nevtíravé srovnávání „těch před lety“ a „těch dnes“ mne nutilo povznést se nad přímočarou linku příběhu party mladých lidí a snažit se jít do minulosti spolu s Finovými vzpomínkami a „prožívat“ nelehké životy ostrovanů.
Je dobře, že May tomuto tématu věnoval jen tři příběhy. Možná sám cítil, že to téma a prostředí neskýtá další potenciál pro vytvoření věrohodného příběhu. Ukončil to se ctí a předešel zklamání svých čtenářů.
Za to mu patří dík.

kadgam

Dva prvé diely autora ma nadchli čiastočne kvôli prostrediu, do ktorého je dej zasadený a čiastočne kvôli tomu, že som Hebridy kedysi navštívila a pripomenula mi nezabudnuteľné miesta.
Šachové figúrky ma vyslovene nudili. Neurčitá zápletka, samotýrajúci sa ľudia bez záujmov a bez budúcnosti. Chcela som knihu dočítať do konca, jej veľké plus je, že sa dobre číta a všetky mená a okolnosti sú známe z prechádzajúcich dielov.

vyvodka

Chtěla jsem se tady rozepsat, ale komentář od čtenáře exitus mi mluví z duše. Přečteno spíše proto, že je autorem Peter May a ze zvědavosti, jak to vlastně s Finem dopadne. Knížku považuji více za román než thriller. Prostě detektivní román z drsného ostrova. Neurazil, nenudil, ale ani nenadchnul.

Hadrák

Húú, tak to bylo finále celét rilogie, jak má být! Já osobně jsem velice spokojen. Mám jenom strach, že když si od Maye přečtu něco jiného, tak budu trochu zklamán. Tady nasadil laťku hodně, hodně vysoko.

Toffee

Vynikající, stejně jako předchozí dvě části. Detektivní zápletku jsem vnímala skoro jen jako bonus ke skvělému vyprávění o životě na ostrově, o přátelství, láskách...

zpevSusannah

Opět nádhera!
Nechci se opakovat pořád dokola, ale May je kouzelník. Jeho slova popisující přírodu jsou tak barvitá, že nejsou potřeba ani fotografie.
Tentokrát mě celou knihou doprovázela jakási melancholie. Snad proto, že se jednalo o závěrečný díl. Snad proto, že osud k Finovi nebyl přívětivý...
Každopádně děkuju za úžasný čtenářský zážitek. Budeš mi chybět, Fine!

vraždy Skotsko

Peter May