Skála

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/big_skala-pgt-155926.jpg 4.42128

Ostrov Lewis 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Host

The Blackhouse, 2011

Kniha Skála

Hotovson

Tohle je naprostá paráda! Už jsem čet Ostrov Entry a Umrlčí cestu, teď tady máme Vnější Hebridy a já tu drsnou atmosféru ostrovů miluju. Fakt super.

Opět tu máme vraždu a zase neni její vyřešení úplně v popředí, což tady vůbec nevadí. Prioritní jsou tu osudy obyvatel ostrova, kde je hlavní postavou Fin (který se paradoxně na ostrov vrací po téměř 20 letech) vybrán systémem, aby se podílel na vyšetřování.

Moc se mi tu líbilo propletení osudů postav, i když kolikrát to bylo hodně smutný. Co se týče závěru, tak tam nemůžu nic vytknout, atmosféra na skále jako řemen. Čimž se oslím můstkem dostáváme k lovu guga, o čemž jsem neměl vůbec ponětí a stejně jako v Umrlčí cestě o včelách, jsem se i tady zase dozvěděl něco novýho.

hvozdik

Výborné čtení. Pohlcující. Některé dějové linky se mohou zdát přehnané a přitažené za vlasy, ale ta knížka má takový náboj a atmosféru, že některé nedokonalosti už pak nejsou podstatné. Je to jeden z těch příběhů, pro které stojí za to číst.

Kaik

Úžasná atmosféra drsného skotského ostrova, sympatické postavy a gradující příběh se strhujícím závěrem. I romantici si přijdou na své. Parádní zážitek!

Ver777

Trochu drsné, ale nesmírně poutavé a napínavé. Osobnosti seversky komplikované, události zamotané a konec překvapivý. Vřele doporučuji. Pro mne jedna z mých nejoblíbenějších sérií.

borupet

Velmi povedené. Chytí a nepustí. Prolínání dvou časových linek, postupné a pomalé odkrývání minulosti, přesně dávkované, aby udrželo pozornost během celého příběhu. K tomu detailní popisy drsné přírody a nevyzpytatelného moře. Popisy, které Vám umožní být součástí všeho toho tajemného dění. Za mě dokonalé.

smilly

Milé děti, Skála, to není jenom druhé jméno Dwayna Johnsona (jehož tělo je jisto jistě pevné jako skála), ale je to také kniha. A je to kniha krásná - deštěm omytá, větrem ošlehaná temná detektývka. Nečekejte nic ve stylu Agathy Christie, tady se po vrahovi pátrá, ale jen tak mimochodem. Spíš se tu vzpomíná, odtajňuje, odhaluje. Minulost měla být zapomenuta, ale jiskřička starých časů se rozhořela ve velký oheň.
A já jdu číst další díl trilogie, tak se tu zatím mějte.

kahoma

Velmi pěkné! Velmi doporučuji!

Michaeles

Perfektně napsaná kniha. Prolínání dvou časových linek se mi moc líbila. Už se těším na pokračování.