Skála

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/big_skala-pgt-155926.jpg 4.42376
Série:

Ostrov Lewis 1.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Host
Originální název:

The Blackhouse, 2011


více info...
Nahrávám...

Komentáře (550)

Kniha Skála

patch
17. března

Drsné, až z toho mrazí. Velmi překvapivý závěr. Hodně se mi líbilo.

Timkim
24. února

V této knize byla dobře vykreslena krajina a život tamních obyvatel. Nejedná se tu v podstatě o detektivku. Ta je upozaděna příběhem mladého Fina který zde vyrůstal. Drsný život, první lásky, první rebélie a v neposlední řadě 17 let stará křivda. Kniha byla výtečně načtena, ale dějově se mi více líbí druhý díl této série. Musím si co nejdříve opatřit Šachové figurky.


yossarianxxii
20. února

První příběh z ostrova Lewis mě nadchnul, originální zápletka, při jejímž řešení mne hlavní hrdina doslova štval, ale zároveň jsem mu držel palce. Popis komunity ostrova, jak se lidé k sobě navzájem chovají a to, že i v dnešní době mohou takto žít, byl uvěřitelný.
Celkové vyústění dokonale podtrhlo vybudovaný příběh.
Tento detektivní román je dostupný i jako audiokniha s interpretací Jiřího Dvořáka.

kaca82
10. února

Knížku jsem několik dní po dočtení nemohla dostat z hlavy. Kromě příběhu oceňuji i schopnost autora popsat krajinu a její nehostinnost a ponurost tak, že hltám každé písmenko, přestože jakékoli popisy mě běžně dost nudí.

drakamena
02. února

Myslím, že kromě detektiva konstábla Gunna a mladého Fionnlagha nebyla v knize jediná pozitivní postava. Lháři a násilníci, kam se podíváš. Hlavní hrdina taky nebyl žádné lumen, hlavně flashbacky mi jeho postavu dokonale znechutily, protože býval parchant prvního stupně, což neomlouvaly ani jeho prožitky. A když už je řeč o flashbacích, byly příliš dlouhé a bylo jich příliš mnoho. Samotné vyšetřování vraždy tak zabralo asi dvě kapitoly. Zbytek je ve své podstatě psychologický román o chudině z ostrova ze 60./70. let 20. století. Atmosféra však byla vykreslena skvěle.

Bax9
18. ledna

Výborná kniha, vřele doporučuji. Není to úplně klasická detektivka, ale já byla nadšená. Peter May je skvělý vypravěč, barvité popisy drsné přírody i lidí na ostrově Lewis, toulky ve vzpomínkách na dětství hlavního hrdiny, kniha má prostě úžasnou atmosféru.
Možná umocněno i perfektním čtením Jiřího Dvořáka. (poslechnuto jako audiokniha)

absa2611
13. ledna

Skvělé, luxusní, excelentní, napínavé,... nechce se mi šetřit superlativy.
Skála byla mé druhé setkání s Peterem Mayem (první byla Karanténa) a potvrdila mi mé tušení, že se stane dalším z mých oblíbených spisovatelů.
Přestože je Skála řazena mezi detektivky a já, i přes nesouhlas některých zdejších komentujících, si to myslím taky, je to detektivka naprosto jiného charakteru, než na který jsme běžně zvyklí.
Peter May je výborný vypravěč, celou dobu mě udržoval v napětí, i když v této knize krev nijak zvlášť netekla proudem. Kromě kriminální zápletky dokázal skvěle popsat jak ostrov Lewis, tak i jeho obyvatele.
Jsem velmi ráda, že jsem získala dalšího oblíbeného autora a ihned se pustím do dalšího dílu této série.
Doporučuji.

Lenuška69
25.12.2022

Knížka se mi četla výborně a příběh byl napínavý a překvapivý až do konce. Velmi se mi líbilo jak autor dokázal propojit současnost a minulost a jak to vše na sebe navazovalo.

1 ...