Skála

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155926/skala-pgt-155926.jpg 4.41697

Ostrov Lewis (1.)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Host

The Blackhouse (2011)

Kniha Skála

sassenkka

Na tuto sérii jsem se těšila, protože jsem na ni četla samou chválu. Schválně jsem si od autora nejdříve přečetla několik jiných knih, abych nezačala "tím nejlepším". A musím říct, že po úvodní knize Trilogie z ostrova Lewis cejtím v kostech, že toto bude pecka!
Začalo to velmi tajemně, poté se najelo na detektivní linku, která velmi brzy začala být "přerušována" vzpomínkami hlavního hrdiny na dětství. To mi přišlo naprosto super, hlavně to střídání ich a er formy bylo fajn ozvláštnění.
Začalo se to zamotávat a já se nemohla odtrhnout. A ten závěr? Neskutečný! Skvělý! Překvapivý!
Nedávám plný počet hvězd ze dvou důvodů. Bylo tam jedno slabší místo, kdy se kniha trochu táhla a moje pozornost byla nalomená. Ale hlavně proto, že je to úvodní díl a já si chci nechat nějaké hvězdičky na ty další. Těším se na ně a veřím, že je použiji. :)

iz67

Asi jsem cekal vic detektivku a min toho retrospektivniho sentimentu, ktery me dost nudil. Navic mi vadila prekombinovanost. Takze: rad jsem si poslechl, ale dalsi dily serie asi uz nedam.

LEGACY

Peter May je klasa. Dějové linky časů minulých a přítomných skvěle kličkovali z jedné kapitoly na druhou a zasněnému čtenáři, který měl tu čest pohlédnout na ostrovy drsného skotského západu, lemovaného nepřetržitým deštěm a větrem, tak dávali více a více vodítek k viníkovi, kterého jsem klasicky netrefil, (můj tip byla chvíli i Calumova máti). A přesně o tom mluvím, May zkonstruoval neuvěřitelné dějové linky, každá z postav se chvíli ubírá jinam, nebo se mění, a tak je hrozně těžké v té změti všech lidských neduhů a chyb najít pachatele. Rozhodně právem opěvovaný thriller plný napětí a zvratů, kde je dobré si i třeba pár faktů vygooglit, ať jste v obraze. Sám mám štěstí, že jsem měl štěstí tohle vzdálené zákoutí světa procestovat, a tak jsem si mohl tohle větrem ošlehané místo snáze představit, no a u místních je tahle kniha rovněž nebývale oblíbená, protože mě ze všech knihkupectví vykázali s pozdravem dlouhodobě vyprodáno. ...... zkrátka některé knihy jen tak přejedete očima a žádné vzrušení se nedostaví, a jindy knihu laskáte v dlaních - trefíte jackpot.

Pett247

Nejsu žádný čtenář,ale tuto knihu jsem přečetl za týden.Perfektni poctěni.Davám jednu hvězdu rezervu a vyhlížím pošťáka s balíčkem.Muz z ostrova Lewis a Šachové figurky jsou na cestě.

Lachtan714028

Napínavý děj i když to prolínání minulosti a současnosti mi někdy dělalo problém se zoreintovat..

marhasx

Zajímavý děj, čtivé napsáno

rennata

Z knihy som bola nadšená. Je napísaná kvalitne a čo ma najviac teší - dozvedela som sa veľa o živote na ostrove Lewis. Avšak ten koniec bol tak nejak moc prudký a zbrklý. Povinná dávka záverečnej odvahy a až príliš šokujúce zistenie, ktoré sa nám prednesie v pár vetách.....zistenie o niečom, čo autor až príliš zahmlieval...

Vlaďkaa4

Konec velmi prekvapil. Super