Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1951 413

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

orinka3
15.04.2014 5 z 5

Vřele doporučuji! Málokdy tak s citem popsaný stav mysli člověka stiženého demencí, napínavé od začátku do konce, skvělé prostředí, obohacující četba. O osudech sirotků ve Skotsku jsem vlastně nikdy neslyšela.

bosorka
13.04.2014 4 z 5

Zase jsem hltala jako Skálu, Peter May umí psát poutavě, čtenáře strhne s sebou a nepustí ho do poslední stránky. Nehraje si na obří pointy, člověk často tuší, co se dělo i bude dít, ale i tak se to čte perfektně. Fin je zajímavá postava se zajímavou minulostí. Střídání dějových linií dodává knize na čtivosti. K tomu popisy pro mě zajímavé přírody ostrovů Hebridy. Skála byla sice lepší, ale možná i proto, že byla od Maye pro mě první, teď už jsem tak trochu věděla, do čeho jdu. Nepřekvapil, ale rozhodně potěšill.

asterixka
09.04.2014 5 z 5

Dokonalost sama! Peter May je skvělý vypravěč, dokazuje to i zde, ve svém dalším románu, jenž lehce navazuje na Skálu. Opět poodhaluje roušku dávného tajemství a v kombinaci s popisy krásné přírody skotských ostrovů tvoří úžasný, čtivý koktejl.
Další, prosím :-)

bondula
07.04.2014 4 z 5

Aby Peter May vytvoril dobrú detektívku, nepotrebuje hektolitre krvi, úchylných psychopatických maniakov, ani perfektne vybavené analytické laboratória. Miesto divokých naháňačiek, dramatických prestreliek a kopy mŕtvol sa v jeho príbehu preháňa studený atlantický vietor po hebridských plážach, dážď bubnuje na okenné tabule a celé vyšetrovanie je vlastne odkrývaním minulosti niekoho blízkeho.
Práve akási nadstavba, doplňujúca hlavnú dejovú líniu robí pre mňa jeho diela zaujímavými. Muž z ostrova Lewis má však tohto obalu akosi menej. V porovnaní so Skálou je viac priamočiarou detektívkou. Pre niekoho možno plus, no mne by tam viac dažďa, vetra, minulosti a súčasnosti Vonkajších Hebríd vôbec neprekážalo.
Tretí diel lewiskej triológie si napriek tomu v žiadnom prípade ujsť nenechám.

sioux
07.04.2014 5 z 5

Nádherné dílo. Krásně psané. Peter May má úžasnou schopnost vystihnout atmosféru syrových ostrovů Skotska, neustále bičovaných deštěm a větrem. Příběh je také zajímavý, dobře plyne, je neustále se na co těšit, charaktery jsou dobře napsané a sympatické, takže jim lze držet palce a příběh s nimi prožívat. Perfektně popsaný dementní stařec. Líbilo se mi to ještě víc než Skála.
Slabiny románu mě napadají dvě - těch popisů počasí je tam opravdu mnoho, takže mě asi v půlce knihy začalo s úsměvem napadat, že Peter May je meteorolog a že to počasí je důležitější než příběh. Ale to je spíše taková humorná drobnost a nijak moc mě nerušila. Druhá je větší slabina a tou je závěr. Ta kniha tak nádherně plyne, není to ani moc thriller ani detektivka, spíš perfektně napsaný příběh a tak pak ten jakoby thrillerový závěr mi do toho neseděl. To mi vadilo i na Skále, ale tady ještě více. Ale to se týká jen posledních asi 20 stran, jinak jsem celou knihu miloval. Howgh!

Kuneší
06.04.2014 5 z 5

Musím říct, že tato kniha se mi líbila více než první díl trilogie - Skála.. vyprávění nemocného starce se plynule přesunulo do minulosti, kde nám odvyprávěl svoje ne moc šťastné dětsví a dospívání.. na knize se mi líbilo, že přechody mezi minulostí a přítomností byly plynulé, nebylo to jako u prvního dílu, kdy po kapitole odehrávající se v přítomnosti většinou následovala kapitola z minulosti a naopak.. nu.. z knihy Muž z ostrova Lewis jsem nadšená! rozepsala bych se i víc o tom, co se mi líbilo, ale to už bych prozradila moc z příběhu :) ať se každý sám přesvědčí :)

hanap
30.03.2014 5 z 5

Výborné , poutavé , napínavé , dobrá krimi zápletka . I druhý díl je skvělý . Doporučuji .

borknagar
30.03.2014 4 z 5

A je to tu. Skála byla jedním slovem boží. Druhý díl je podobný, stejná struktura příběhu, stejný popis krajiny a počasí. Opět se vracíme do minulosti postav. Opět se kniha čte skvěle a i na podruhé to na čtenáře funguje. May není zázračný spisovatel s nekonečnou slovní zásobou a talentem na rozdávání, ale čtenáře si umí získat. Tleskám opět dokonalé obálce. Čtyři bodíky dávám, Skála je přeci jen jedna. :)

Neo1tex
26.03.2014 5 z 5

Vynikající kniha. Po přečtení Skály jsem neváhal a další Mayovu knihu jsem koupil bez váhání. A udělal jsem dobře. Našel jsem tam opět vše, co se mi na Skále tak líbilo.

Pihtipudas
25.03.2014 5 z 5

Po Skále, která mě naprosto uchvátila, jsem se nemohla pokračování dočkat. Přiznám, že jsem se trochu bála, že budu zklamaná, že Skálu to přece nemůže překonat. Hodnocení po přečtení? Líbilo se mi to moc! Pravda, nejsem tak "odvařená" jako po první dílu, ale to jen proto, že jsem už věděla, do čeho jdu, a upřímně řečeno, očekávání jsem měla velká. Takže v tomhle ohledu May nezklamal, spíše naopak - povedlo se mu má očekávání splnit, což se většinou nestává.
Muž z ostrova Lewis je se Skálou spjat opravdu hodně, i když si myslím, že by nebyl vůbec problém číst ho samostatně. Líbilo se mi zase potkávat "staré známé", líbilo se mi, že jejich život šel dál tak, jak by v reálném životě šel taky. Schéma románu je víceméně obdobné jako u Skály, taky se dočkáme návratů do minulosti (tentokrát jiné postavy než Fina Mcleoda), úchvatných popisů lewiské přírody, vývoje mezi hlavními postavami v současnosti (dobrá, možná jen jedno maličké zklamání mám - tak nějak jsem čekala, že se to mezi Finem a Marsaili bude vyvíjet jinak).
Čte se to jedním dechem, těžko se odkládá. May je opravdu výtečný vypravěč a je jenom dobře, že se jeho knihy objevují i v českém překladu. Těším se na další!

Eevina
23.03.2014 5 z 5

Skála byla o něco lepší, ale i tady je vše, co mě ve Skále nadchlo. Úžasná atmosféra, depresivní počasí a skvělý příběh, už se těším na další pokračování.

moni.ka
22.03.2014 5 z 5

Hutná atmosféra, ze které není úniku. Temné a kruté. Pravda někdy překvapí. Opravdu si myslíte, že víte, kdo jste? Lahůdka, stejně jako předchozí díl Skála. Nemůžu se dočkat překladu třetího dílu The Chessman.

Oophaga
10.03.2014 3 z 5

Stejný koncept jako u první knihy trilogie Lewis "Skála": střídání subjektivních vzpomínkových pasáží v ich formě a "současné" linie v er formě, jen s tím rozdílem, že svou retrospektivu tentokrát nevypráví Fin Macleod, ale zestárlý Tormod Macdonald - otec jeho dávné lásky Marsaili. Což v sobě skrývá docela zajímavý potenciál, protože Tormod trpí zhoršující se stařeckou demencí a neudrží tedy leckdy moč ani myšlenku. Jeho bloudění labyrintem vjemů, pocitů a slov tak přeskakuje po podivných oslích můstcích až k občasné surreálné absurditě. Jenomže Peter May, který prý vycházel z osobních zkušeností s vlastním nemocným otcem, není literární génius, nýbrž jen pilný televizní a knižní řemeslník - nejde tedy do důsledku, ale z chaosu mozkových synapsí se brzo přemístí do přehledně vyprávěných útržků minulosti. Tormodova postava se do nich příhodně noří tak důsledně, že je najednou téměř každou celou "svou" kapitolu vypráví zcela konzistentně a přímočaře. Stejně jako v předchozí knize nemá čtenář dostatek stop, aby mohl záhadu rozlousknout sám a hlavní indicie získá opět až na samotném konci. Díky obdobnému autorskému postupu si ale může snadněji spočítat roli určitých postav a událostí (ani zmínka nepadne nazmar), takže je přece jenom o krok dál než aktivně pátrající Fin, který se po odchodu od policie stává ve snaze pomoci Marsaili i jejich společnému synovi jakýmsi "soukromým detektivem". A podobně jako minule je na próze nakonec nejpůsobivější důsledně popisovaná atmosféra skotských Hebrid - tedy zejména jejich podnebí. Náladu totiž autor navozuje především líčením kvílení silného vichru, plivanců počínajícího deště (toto spojení v knize skutečně nejednou zazní) a přeskupujících se temně modrých mračen, jež zahalují ostrovy do pochmurného přítmí.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May