Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1958 1958

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

Kent2004
29.10.2014

Druhý díl jsem měl možnost opět poslouchat. Po stránce audio to bylo super, parádní hudba, skvělý Jiří Dvořák.
Co se týká samotného obsahu, opět skvělé tak jako Skála. Zase zde bylo možné pomocí retrospektivy nahlédnout do tajemného, leč smutného dětství otce Finovi dětské lásky Marsaili, p. Tormoda MacDonalda. Já jsem byl naprosto uchvácen tím, jak se to podařilo Jiřímu Dvořákovi přednést. Pasáže, kde čte pocity starého muže, zvládl fantasticky a člověka to zcela pohltilo. Poslouchal jsem a ani jsem při tom nedýchal, aby mi nic důležitého neuniklo. :-)
Peter May nezklamal, i v druhém dílu dokázal naprosto věhorodně popsat pocity člověka trpícího stařeckou demencí, trápení jeho příbuzných. Dokázal vytvořit neuvěřitelnou zápletku a napsal příběh staříka, který prožil velmi smutné traumatizující dětství a dospívání.
Ani tentokrát se nejednalo o nějaké vyšetřování vraždy, ačkoli se tak kniha tváří a někdo ji tak může pochopit. Tak jako ve Skále se i v tomto pokračování jedná spíše o psychologické drama a tím, že se zde potkáváme se stejnými hrdiny, navazuje kniha naprosto věrohodně na předchozí díl.
I zde nám autor dokázal popsat drsnou, ale krásnou přírodu se vším všudy, která k drsnému severskému podnebí patří. Za mě hodnotím pěti hvězdami a těším se na poslední díl.
Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi napětí, tajemno a nevadí jim, že ačkoli se na začátku objeví mrtvý mladík, který přišel o život před mnoha lety ne vlastní vinnou, není hlavním tématem vyšetřování zločinu, ale hledání pravdy o minulosti jednoho starého muže.

hrona
25.10.2014 5 z 5

No už se nemohu dočkat Šachové partie třetí kniy, která tuto skvělou sérii z ostrova Lewis uzavírá A už dopředu mi je líto, že tím to celé skončí. Velice čtivé, musím říct, že tak dobře napsaných detektivek jakými je první Skála a tato uváděná se může pochlubit málo současných ať už severských, amerických, či jiných spisovatelů

vyvodka
24.10.2014 5 z 5

Má první knížka od Petra Maye. A musím říct, že je to jedna z nejlepších detektivek, které jsem četla. Skvěle vykreslená atmosféra, výborně naskládané časové linky, odhalení nečekaných tajemství z minulosti a pohled několika vypravěčů příběhu mě naprosto pohltily. Dokonce jsem si vytáhla mapu a cestovala jsem prstem po místech, kde se příběh odehrával. Už se těším na Skálu a autora bez nejmenších pochybností přidávám do svých oblíbených.

astroweb
23.10.2014 5 z 5

Volné pokračování Skály, stejně čtivé a přitažlivé. Tolik dobré, že jsem si koupil jako e-knihu i pokračování.

tlllk
25.09.2014 4 z 5

Audiokniha má úžasnú atmosféru, u mňa dvojka hneď za Stieg Larssnom.Len ten dej mi prišiel viac predvídateľný ako pri Skale.

Petra28
08.09.2014 4 z 5

Líbilo ... těším se na další pokračování. Mám moc ráda vícedílné čtení. A Finn je rozhodně sympaťák.

Baiba
05.09.2014 4 z 5

Hodnotím audio, opět výborně načtené Jiřím Dvořákem, opět mám pocit, že jsem si knihu užila mnohem více, než kdybych ji četla :) Nemůžu říct, že by mě příběh, až tolik oslnil, ale atmosféra se povedla jak Peteru Mayovi, tak autorům audioknihy, skvělý přednes, dobrá hudba, opravdu moc pěkný zážitek.

Vikina333
25.08.2014 4 z 5

Skála nebyla špatná kniha, ale Muž z ostrova Lewis mě nadchla ještě víc! Klobouk dolů, podle mě se autor ještě zdokonalil a rozepsal.. Lepší forma i propracovanější příběh.. Za mě fakt dobrý a nejen krimi, což se musí v poslední době ocenit:)

jefff
06.08.2014 4 z 5

První díl Skála patří k nejlepším knihám, které jsem kdy četl. Obrovské očekávání samozřejmě druhý díl neminulo. Bohužel se nenaplnilo a Muž z ostrova Lewis, ať je výbornou knihou, svému předchůdci se nevyrovná. Za prvé není příběh tak zajímavý a poutavý jako u Skály, za druhé je znát, že Peter May použil pro knihu stejný klíč a už to zkrátka je jen kopie dílu prvního. I tak se jedná o to nejlepší co žánr může nabídnout, jen to není nezapomenutelný zážitek jako napoprvé.

madwo
26.07.2014 4 z 5

Skála mě maximálně nadchla a proto jsem se těšila i na tento příběh. Opět mě to vtáhlo do děje, ale prolínání z minulosti do současnosti (ač znovu mistrně napsané) mě už tak nebavilo. Možná to bylo tím, že jsem si přečetla obě knížky hned po sobě. Nicméně třetí knihu si určitě nenechám ujít.

iška
18.07.2014 5 z 5

Ani trochu nezklamalo a už teď se těším na třetí příběh.

Melanka
03.07.2014 4 z 5

Těšila jsem se a kniha mě nezklamala. Čtivě napsané, úžasné popisy skotské přírody, uvěřitelní hrdinové. Pokračování si nenechám ujít.

felia
24.06.2014 5 z 5

Kniha, která se mi hodně líbila přes svou drsnost. Líbila se mi více, než Skála.

antonio22
24.06.2014 2 z 5

Musím ocenit snahu autora o druhé dějové vlákno - stejně jako ve Skále. Nicméně tady mi to přijde, že je tak nějak křečovité a autor se snažil ho tam vpálit jenom proto, že ve Skále se velmi osvědčilo. KONČÍM S DETEKTIVKAMA :-)

evickakyticka
03.06.2014 5 z 5

Druhý díl musím ocenit opět plným počtem. A to pro její parádní atmosféru, do které jsem se zamilovala už ve Skále. Nic mi nechybělo, těším se na závěrečný díl.

soukroma
15.05.2014 3 z 5

Mne kniha nenadchla; už se Skálou jsem měla určité problémy (prostě podrobný popis lovu mláďat terejů mi byl proti srsti), ale ta byla aspoň opravdu napínavá a vyústění dost nečekané - tady o napínavosti a spádu nemůže být řeč a předvídat řešení se dalo snadno. Pro mě to nebyla detektivka, ani krimi román (samotná zápletka s mrtvolou a motivy byly pro mě dost nepřesvědčivé a postup odhalování minulosti tak nějak odbytý v jednání Fina), ani (psycho)thriller, spíš sociální román. A to (ale tak to asi u tohoto žánru bývá vždy) velice pesimistický, depresivní, nostalgický...ani literárně kvalitní popisy divoké a člověku pro život spíš nepříznivé přírody, moře a počasí (neustávajícího větru a deště) ostrovů Vnějších Hebrid na smutném vyznění pro mě nezměnily nic.

vnimat_Krasu
15.05.2014 5 z 5

Kriminálka mimochodem. Ústřední motiv vraždy je zde přebit křehkostí života, sílou vzpomínek, větrným ostrovem a dojetím. May je zkrátka unikát. Kombinuje linie, dává postavám nové rozměry a už podruhé přivádí čtenáře do místa tak atmosférického, až to nemá v současné literatuře obdoby. Skála byla první, Muž z ostrova Lewis je za to kratší a kompaktnější. Kvalitami se však mohou oba díly ostrovní trilogie chytit za ruce. Díky Bohu.

orson
13.05.2014 5 z 5

Zatím je to letos nejlepší kniha, jakou jsem četl, dokonce předčila předchozí díl, na který volně navazuje a to už je co říct. Asi bych to nenazval kalsickou detektivkou, protože detektivní zápletka je opět pouze jednou částí díla. Dalšími částmi je líčení drsné přírody (které většinou nensnáším, ale tento autor to umí napsat tak, že člověk začne googlit fotky z té lokality), popis krušného života obyvatel v minulosti a i v přítomnosti a konečně osudy hlavních postav. Nemůžu se dočkat, až vyjde třetí - závěrečný díl této série.

Edana
13.05.2014 4 z 5

Skála byla na 3,5, Muž z ostrova Lewis dostává plnohodnotné 4 hvězdičky. Už jen proto, že mi přišla daleko napínavější a zajímavější - autor velmi šikovně nahazuje různé indicie a pohrává si se čtenářem jako kočka s myší (sice většinou správně tušíte, kam se děj bude ubírat... ale pochybnosti zůstávají, dokud autor definitivně nepotvrdí vaši hypotézu). Třešničkou na dortu je výborně popsaná atmosféra severských ostrovů. Při čtení proti vám vane lehký vánek z Atlantiku, který v závěru přinese pořádnou bouři (která je sice až moc akční a opět lehce přitažená za vlasy, závěrečná slova samozřejmě "klišoidní" jak hrom, ale holt je to už takový druh literatury....).
Co jsem ovšem silně postrádala oproti první knize, je slovníček s výslovností gaelských výrazů....

aktak1203
09.05.2014 4 z 5

Souhlasím s komentáři. Moc hezká kniha se zajímavou informací o osudech skotských sirotků.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May