Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1958 1958

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

michaela8154
09.12.2015 5 z 5

Knížka mě zkrátka nadchla, líbila se mi víc než předchozí Skála. Užívala jsem si atmosféry Hebrid, návratů do minulosti, musím ocenit i autorovu snahu postihnout život s demencí. Pouze závěr byl slabší, trochu křečovitý pokus dodržet žánr detektivky, ačkoliv celá kniha je spíš román. Ale jinak perfektní.

Rade
02.12.2015 4 z 5

Navazuje na Skálu. Obdobný styl, obdobné téma; o minulosti, která nás dožene, ať chceme nebo ne.
O smutném dětství, osamělém stáří, návratech… Působivé, čtivé, Skála na mě ale zapůsobila přeci jen o fous víc. Čtyři a půl.

hana1070
18.11.2015 5 z 5

Až na závěrečnou scénu - výborné. Už se těším na třetí díl.

Skip
06.10.2015 4 z 5

Dost dobrá detektivka, v níž se střídá popis vyšetřování dávné vraždy se vzpomínkami člověka trpícího stařeckou demencí, které jsou podávány formou vnitřního hlasu dotyčného. Obojí se jakoby kříží a doplňuje, což je hodně zajímavý literární postup, který velmi dobře funguje. Měl bych snad jen jedinou výtku. Děj se odehrává na Hebridách a autor se na můj vkus až moc často uchyloval k popisům různý mraků, mračen, prosvítajících slunečních paprsků, různě intenzivního deště a větru, moře a také krajiny, kdy jsem se v těch popisech docela ztrácel, což bylo poněkud únavné. Ale jinak fajn kniha.

aralka
23.09.2015 5 z 5

Já bych řekla, že z té trilogie je tahle nejlepší.... opět skvělá četba, popisy drsné přírody, celková atmosféra, strhující děj...., líbí se mi, jak všechno do sebe nakonec zapadne a obálka zase perfektní !!

kmihomolka
18.09.2015 5 z 5

Opravdu úžasná kniha. a za mě je určitě lepší než Skála. U prvního dílu mi připadal konec "kdo je vlastně čí otec" odfláknutý, ale tady to do sebe pěkně všechno zapadlo a navíc to krásné vykreslení emocí starého muže trpícího demencí. Moc se těším na třetí díl.

Artep25
29.08.2015 4 z 5

Nevěděla jsem ,že kniha je součástí trilogie,takže jsem ji četla náhodou a víceméně naslepo.Nebyla jsem zklamaná a naopak jdu sehnat další knihy od tohoto spisovatele .Moc se mi líbil způsob ,kterým píše .Popis nehostinného ostrova,zima,tma a vůbec taková pochmurnost a syrovost ,která se prolíná příběhem .Možná by se mi líbil trochu jiný konec,ale jinak je příběh velmi čtivý .

orsavova
18.08.2015 5 z 5

Skvěle napsáno, napínavé, čtivé.

Barry013
08.08.2015 4 z 5

Musím uznat, že jsem po skvělém prvním dílu čekal více. Možná jsem byl ale jen až příliš ovlivněn hodnocením knihy a až příliš natěšen. Skála byla totiž famózní. Druhý díl mě určitě tolik neohromil, na druhou stranu byl opět příběh originální a tajemná a ponurá atmosféra, která byla skvěle vykreslena v dílu prvním, se naštěstí nikam nevytratila. Tato kniha je ještě méně detektivkou než ta předešlá, vnímám ji spíše jako velice zajímavý pohled do života odložených dětí ve Skotsku, v 50. letech. Hlavní dějová linka je tedy spíše vedlejší a hlavní hrdina Fin v tomto díle není až tak důležitý. Vnímejte více krásné popisy drsné přírody, dobře vykreslené charaktery, pocity a vzájemné vztahy jednotlivých postav. Smutné, dojemné... Když se oprostím od Skály a přimhouřím obě oči, mohl by Muž z ostrova Lewis ode mne nakonec dostat i 5*, avšak pokazil si to laciným, teatrálním a pro mě odfláknutým závěrem, který není hodný tak brilantnímu vypravěči jakým Peter May bezesporu je. Takhle za 4*, 83%.Jsem zvědavý jakou partii rozehrají Šachové figurky...

gossipavlina
07.08.2015 4 z 5

Teplé léto je čas vhodný pro setkávání se známými, tak jsem si dala ,,rande" s Finem. A bylo to fajn, nenudila jsem se, ale ničím novým nepřišel. Prostě jako starý známý, kterého dobře znáte. A to je možná škoda. Čekala jsem prostě víc.
A, no páni, ten konec. Proč? To bylo hodně tuctové zakončení.
Ale i přes některé nedostatky na Fina nezanevřu a na to třetí ,,rande" s ním určitě půjdu. Někdy, Třeba zase při příštím parném létě.

akdar72
01.08.2015 5 z 5

Opět nádherné čtení. Tormodovo vnímání všeho kolem... Myslím, že druhý díl je ještě lepší než první.

petra5320
29.07.2015 5 z 5

Poutavá a napínavá kniha, jen konec byl trochu přitažený za vlasy. Každopádně bych ji doporučila.

kyslikova
26.07.2015 5 z 5

Vyborne vystaveny pribeh, jeste lepsi nez jednicka. Clovek ma uplne chut se sbalit a jet se na ostrovy podivat :-)

Ifanka
15.07.2015 5 z 5

Naprosto výborné! Člověk se musí krotit, aby nepřeskakoval, jak je příběh napnutý :) Nejvíce oceňuji krásný styl psaní - popisy charakterů i krajiny. Postava Tormoda Macdonalda je úžasně napsaná, včetně vnitřního hlasu člověka trpícího demencí. Číst Petera Maye je jako jíst čokoládu ;)

Verrrunka
06.07.2015 5 z 5

Opět neuvěřitelně čtivé a skvěle propracované. A tentokrát ještě o stupeň lepší! Zápletku jsem až téměř do konce neprokoukla. Ani tentokrát se nejedná o čistokrevnou detektivku, autor hodně vsází na psychologii a propracovanost postav, důležitost detailů a pestrý jazyk. Už se těším na závěrečný díl!

Vilas1979
29.06.2015 5 z 5

Druhý díl z ostrova Lewis, autor se drží zavedeného a osvědčeného schématu, a pořád to funguje. Skála se mi líbila asi o chloupek víc, ale i tohle bylo výborné, čtivé. Obálky celé trilogie jsou naprosto geniální, skvělé dotváří atmosféru, za to velký dík.

Gooverka
24.06.2015 5 z 5

Opět jsem ji poslouchala jako audioknihu a druhý díl této série byl snad ještě lepší. Zbožňuju, jak se střídají postavy a prolínají všechny příběhy. Je to napínavé, i když v některých částech se dá děj možná předvídat.

Ivana11
15.06.2015 5 z 5

Úžasné, to bylo snad ještě lepší než předchozí díl.

marlowe
08.06.2015 4 z 5

Je to zajímavé, a pro mne i svým způsobem překvapující, ale geniálně vymyšlená šablona (linie detektivního vyšetřování + linie osobních životů + Ich-formou odvyprávěné vzpomínky na klíčové zážitky z dětství), kterou Peter May zvolil u Skály, mě napodruhé už tak výrazně neoslovila. Prostě nezafungovala. Jako když švadlena použije stejný střih, ale výběrem jiného materiálu už nedosáhne předchozího výsledku.

První díl jsem vnímal jako kompaktní jednolitý příběh, kde do sebe vše zapadlo jako v úspěšně složeném hlavolamu, zatímco u dvojky jsem si tak nějak až příliš (vedle sledování děje) uvědomoval "švy", kterými byly všechny dílky pospojovány – a to je, z pohledu autora, vždycky problematické konstatování.

Ano, Muž z ostrova Lewis je silný příběh plný silných emocí, ale prostě už to z mého pohledu nebylo ono.
(A navíc – pozor SPOILER – musím autorovi vyčíst tu melodramatickou kašírovanost finální "střílecí" scény, v níž "zvítězí dobro" – na moje gusto byla pojata přece jenom moc teatrálně.)

80%

TereziaH
28.05.2015 5 z 5

O 100% lepší pro mě než Skála. U skály jsem se musela několikrát vracet u této ani jednou. Pěkná zápletka a konec brilantní jen tak dále May už se chystám na 3 díl.:)

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May