Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1958 1958

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

arthera
23.01.2015 4 z 5

Opět podařená atmosférická četba z ostrova Lewis. Velice se mi líbil empatický popis mysli člověka, trpícího stařeckou demencí.
Co se týče struktury děje a detektivní zápletky, tak ta byla maličko průhlednější než u první knihy (Skála). Nic to nemění na tom, že autor mi dopřál skvělé chvíle u čtení knihy, které uběhlo velice rychle.
Doporučuji.

momo01
20.01.2015 5 z 5

Tý jo, to bylo fakt dobrý!!!
Autor opět promyšleně prolíná dvě časové a dějové linie, není zde snad žádné hluché místo. Příběh krásně plyne. Už se nemůžu dočkat, až se dostanu k třetímu dílu.
Můžu vřele doporučit audiopodobu- skvělý Jiří Dvořák a bezva vybraná hudba.

Modrina
19.01.2015

Dnes nehodnotím, protože nevím, jak bych hodnotit měla. Knížka byla napsaná skvěle, jinak by se mě příběh starého pána tolik nedotkl. Ale zároveň si asi nechci číst s výsledkem, že budu psychicky rozhozená. A tady to bylo ponuré od první do poslední stránky. Nevím, jestli si něco z téhle řady ještě přečtu..

rose
15.01.2015 5 z 5

Stejně mrazivá a větrná atmosféra jako v prvním dílu (Skála). Postavy, které už známe, a nový detektivní příběh. Kniha mě vtáhla do děje hned na prvních stránkách a dočetla jsem jedním dechem. Netrpělivě čekám, až na mě v knihovně vyjde třetí díl.

JPO
15.01.2015 5 z 5

parádní ... také se mi líbila víc než Skála ....

petshop
14.01.2015 4 z 5

Jsem docela překvapená, že má druhý díl lepší hodnocení než Skála. Pro mě byla jasně lepší jak tématem tak atmosférou. Při čtení prvního dílu jsem místy ani nedýchala, zatímco tady mě to nechávalo celkem v klidu. To ale nemění nic na tom, že se to skvěle čte, že se tu zase objevuje něco neotřelého a proto jednoznačně 4 hvězdy.

jasmína
10.01.2015 5 z 5

Kniha se mi hned dobře četla, opravdu čtivě napsaná, výborné osudy postav, a člověk jen žasne, jak někdy člověk bez výčitek naprosto opustí někoho, koho miloval, jen proto, že trpí demencí, a přitom by stačilo pár návštěv v ústavu, ale naštěstí vše ke konci vyřešilo nalezení některých lidí z minulosti a dívka z dávných dob i se na "staříčka" nevykašlala a bylo hezké, že se mu snad i ke konci něco vybavilo.

Jsem ráda, že popis brutální vraždy byl až ke konci, opravdu ráda si ještě od tohoto spisovatele něco přečtu !

Eidalon
10.01.2015 5 z 5

Druhý díl trilogie pana Petera Maye – Muž z ostrova Lewis (Skála – I. díl, Muž z ostrova Lewis – II. díl a Šachové figurky – III. díl) přímo navazuje na knihu první a to jak v čase, tak v charakteru svých hlavních hrdinů.

Kniha má ještě svižnější tempo, neboť ony pasáže, kdy autor „představoval své hlavní hrdiny“ a vysvětloval ony propletence vztahů a jejich charaktery z dob minulých a jejich dětství si pan May „odbyl“ v knize první a jistá znalost faktů se v tomto druhém pokračování již předpokládá. Kniha sice řeší jinou situaci, která se zápletkou knihy první nijak přímo nesouvisí, ale postavy zůstávají a jejich životy a traumata taktéž.

Časově se posouváte o nějaký necelý rok dále a hlavní hrdina knihy první Fin Macleod, policejní komisař, který úspěšně rozkryl zákeřnou vraždu, jejíž pozadí s ním přímo souviselo a objevil staré zapomenuté pravdy, se na ostrov a své rodné místo opět vrací z Edinburghu, kde si dával dohromady svůj dosavadní život.

Fin se rozchází se svou ženou, se kterou ho pojilo pouze pouto syna, jenž ale tragicky zahynul, odchází od policie a vrací se na ostrov, aby zde začal nový život a zrenovoval dům svých rodičů, ze kterého před léty odešel. Na ostrov ho táhne i jeho bývalá láska a nakonec i její syn (vše viz kniha první) a víra, že začne znovu a lépe.

Jeho návrat je však načasován do okamžiku, kdy místní obyvatelé při rutinní skrývce rašeliny odhalují hrůzný nález mrtvoly mladého muže, kterého rašelina „uchovala“ v téměř nedotknutelném stavu. Brzy se podaří zjistit, že tělo nebylo v rašelině zas tak dlouho a dokonce se ukazuje, že mrtvola na základě testů DNA má na ostrově svého příbuzného (proč testy DNA všech mužů ostrova – viz kniha první).

Ale ona spřízněnost narazí na skutečnost, že dnes 75 letý muž tvrdí, že nikdy neměl na ostrově zázemí, rodinu ani příbuzné, že je jedináček a co víc pokročilá fáze Alzheimerovi nemoci muže staví mimo jakoukoli současnou realitu. A jelikož oným mužem je otec Finovi bývalé lásky, je i on nepřímo vtažen do šetření, co se stalo, proč se to stalo a jaká vazba je mezi oběma příbuznými.

Rozbíhá se opět celá řada příběhů a vazeb, střídají se roviny minulosti a současného dění, vše umocňuje i vyprávění v první osobě, kdy autor tentokrát tuto roli přisoudil postiženému a nemocnému muži, kterému jen v náznacích probleskuje minulost a mísí se se současností.

Příběh dostává další neznámé a nakonec vše vyúsťuje v nečekaný závěr. Kniha končí a vše je vysvětleno a doodhaleno a spravedlnost a rozhřešení také dostává svůj díl.

Opět skvělé čtení, kde je detektivní práce nahrazena spíše prací objevitelskou a rozkrývačnou, kniha těží ze skvělého autorova vypravěčství, pomalejší dějové pasáže tentokrát nejsou a tak Vás nic nebrzdí brzy knihu dočíst.

Opět víc než detektivka jde spíše o společenský román, který je protkán řadou psychologických zápletek, vše zasazeno do drsné skotské přírody a nevlídného počasí . . .

Dávám plné hodnocení a doporučuji . . . jen čtěte trilogii v časové posloupnosti, pak teprve doceníte všechny nuance dílka.

dalia1769
05.01.2015 5 z 5

Výborná kniha, nezůstává pozadu za Skálou. Samostatný příběh, ale kdo četl Skálu, setká se s některými starými známými. Opět krásně psané, čte se jedním dechem. Napínavé pátrání v minulosti, která se jen pozvolna a krůček po krůčku odhaluje, kombinované s poetickými a sugestivními popisy drsné přírody i života obyvatel Hebrid. A i když je to vlastně velmi drsný příběh, nepůsobí vůbec depresivně. Těším se na další díl z tohoto cyklu.

Hella
27.12.2014 3 z 5

Za mě jakžtakž... chvílemi jsem se ovšem trochu v návratech do minulosti ztrácela... a pak ten moment padouchovy velké odplaty? Jako jedno z vysvětlení docela slabé. Ale uznávám, že kniha byla psána velmi čtivě a že jsem i přes moje výhrady četla napjatě až do konce.

Warden
14.12.2014 5 z 5

Vynikající! Ještě lepší než první díl trilogie "Skála"!

Joges
14.12.2014 5 z 5

„Muž z ostrova Lewis“ velmi překvapil. Román je o něco lepší a propracovanější než „Skála“. Najednou mi bylo fuk, že detektivka pokulhává na úkor vypravování. Propletenec událostí tentokrát fungoval mnohem lépe. Dávný příběh, který se postupně odkrývá v mysli starého muže s demencí, je dojemný, napínavý, až strhující. Současnost prodchnutá přímořským počasím a drsnou severskou přírodou je opět plná všedních starostí hlavních postav, dojde i na pátrání a akční scénu. Ze všeho nejvíce však z románu vystupuje autorova zručnost. May s dovedností vypravěče směřuje linie událostí do finále, které vyústí v napínavé drama. Je to dobré, je to pochopitelné, je to napínavé a všechno to do sebe zapadá. Příběh, který tak trochu vyrazí dech a zanechá silný dojem, nutí k nevyhnutelnému obstarání třetího pokračování.

mpb1913
02.12.2014 4 z 5

Opět velmi dobré. Jen ten lehce akční závěr mi tam moc neseděl.

Nehanka
30.11.2014

Chci na Hebridy...
tento kraj světa, myslím Anglii, Skotsko, obdivuji už z pubertálních let, kdy jsem četla Hospodu Jamajku, Dickensovské příběhy i Sherloka Holmese.

Kniha je úžasná, skvělá, čtivá. Mě se líbila i o malinko víc než Skála.
A bavil mě ten kontrast chladného kraje a ta spousta emocí procházející celým dějem.
I love Peter May....

jeduna
24.11.2014 4 z 5

vemte si tuhle knížku, batoh, spacák, čelovku a litr... no radši dva... červenýho a odjeďte do nějaký mořský zátoky poslouchat noční šumění moře. a budete přímo tam, uvnitř tý knihy, na vnějších hebridách, byť ve skutečnosti třeba někde uplně jinde (s ohledem na počasí ideálně na baleárech :) já byla! super!

Firefox4
15.11.2014 5 z 5

Mimo čtivost a skvělou stavbu příběhů P. Maye (myslím tím zatím Skálu a tuto knihu) oceňuji ještě jednu věc - uvěřitelnost hlavního hrdiny. Jasně, má za sebou životní tragédii, ale přesto to není duše rozervaná, minulostí zmítaný alkoholik či drsný chlapík, co tvrdou slupkou chrání své přecitlivělé nitro. Fin je pořád člověk - váhající, chybující, občas unavený, občas zmatený, ale pořád člověk, kterého si dovedu představit, že tam někde na ostrovech žije.

ferda
13.11.2014

Zase po dlouhé době něco jiného .Kdopak z nás něco ví o nějakých Hebridách a životě na nich.Namluvě o rašelině ve které se mrtvola uchová takřka neporušená mnoho let. Fakt to nemělo chybu.

Ala787
31.10.2014 5 z 5

Velmi zajímavá jniha. První, kterou jsem od Maye četla. Zaujala mĕ. Konec jsem přesnĕ takhle čekala. Vrhnu se teď na Skálu a jsem zvĕdavá. Mám sice radĕji klasické detektivky typu Perry Mason, přesto se mi kniha líbila.

finka
29.10.2014 5 z 5

Stejně fenomenální jako Skála.
Edit 3. 4. 2021: když tak o tom přemýšlím... před lety jsem měla ještě napsat, že audio bylo jednoznačně lepší než papírová kniha. Důvod? Přidaná hodnota ve formě hudby a hlasu Jiřího Dvořáka (i co se týče výslovnosti názvů a jmen).

tomvall
29.10.2014 5 z 5

Jako ve Skále, je zde detektivní linka vedlejší a kniha je především psychologickým pohledem do duší hlavních hrdinů. Opět mne uchvátilo, jakým způsobem si Peter May dokáže pohrávat s čtenářovými emocemi a jak dokáže popsat niterné pocity hrdinů svých knih. Vhled do mysli člověka trpícího stařeckou demencí působí velmi věrohodně a současně zachycení trápení, jaké s dotyčným mají jeho blízcí vypadá na osobní zkušenost autora, či jeho výjimečnou schopnost empatie.
Trochu mě vadila vzájemná odtažitost hlavních hrdinů, když na konci první knihy se zdála situace mezi nimi mnohem vřelejší, ale pro příběh to dávalo smysl.
Líbí se mi prolínání časových linií, dětství Finovo s Marsaili, jejich dospělost, dětství Tormoda a zároveň náhled do jeho mlhavých vzpomínek a myšlenek sklonku jeho života.
Zkrátka stejně jako první díl i druhý je mimořádně povedenou knihou a dohromady tvoří výjimečný příběh. Už se těším na další.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May