Výjimeční lidé

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/big_akta-enzo-vyjimecni-lide-iZm-233775.jpg 3.7675

Akta Enzo 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Extraordinary People, 2006

Kniha Výjimeční lidé

evismaior

60% - Začínala jsem s čínskou sérií, a tak jsem se těšila na něco nového, ale po prvním dílu mě Akta Enzo zatím příliš nepřesvědčila. Neříkám, že by oblíbený koncept vodítek, která pátrače posílají od jedné bedny s deset let starými ostatky vlivného francouzského absolventa prestižní ENA Jacquese Gaillarda (která vychovává budoucí premiéry a prezidenty) ke druhé, nefungoval, spíš že to celé působilo kostrbatě - ano, v roce 1996, kdy se vražda odehrála, byl Internet v plenkách a dát tyto indície dohromady bylo tehdy těžké, ale už není možné pochopit, že to po nalezení první bedny dešifruje jen geniální Enzo se svojí partičkou lidí, co se k tomu náhodně nachomýtli, a policie se vůbec nechytne. Motiv vraždy vyplývající už z názvu knihy a odkazující na Dostojovského Zločin a trest (výjimeční lidé stojí nad ostatními a jim vražda projde) mě taky až tak moc nepřesvědčil a postava Charlotty mi přišla podobná Sophii z o 3 roky staršího DaVinciho kódu. Ale dalším dílům dám samozřejmě ještě šanci.

Johncze

Oproti zdejším komentářům nejsem zase tak zklamán. Nejen Enzova postava je zajímavá a provádení po Francouzské metropoli a venkově není tak hrozivé, jelikož May je prostě mistr popisování. Příběh má dobrou startovní zápletku a snad zde jen trochu hapruje konec a pár nevysvětelných událostí. Určitě nepohrdnu dalšími díly v téro sérii.

zdendula31

Tak oproti ostatním knihám které jsem od autora četla se tato hodně nepovedla.
A za milion francouzských frází a zdlouhavé popisování Francie jen tři hvězdy.

ŠárkaStrnadová

Perfektní

Standa24

Jak už jsme u Petera Maye zvyklí, tak ani v této knize nemůže chybět silný odkaz na Skotsko, i když se odehrává ve Francii. Hlavní hrdina Enzo pátrá po pachateli brutální vraždy, který za sebou zanechal zdánlivě nesouvisející indicie. A možná je to právě příjemným francouzským prostředím, že tato kniha je spíše oddychové čtení.

simona8022

Po trilogii z Lewisu velké zklamání :( jako by to psal úplně jiný člověk. Naivní, nepochopitelné jednání aktérů, překombinované, absolutně nereálné. Škoda, těšila jsem se na dlouhou sérii od tvůrce geniálních detektivních příběhů z Lewisu, kde o vraždy vlastně v prvé řadě nešlo, člověk se k nim dostal až jaksi náhodou při rozvíjení barvitého líčení místní přírody, zvyků, povah a dávné historie hrdinů. Bohužel.

Mychaela

(+ SPOILER) Po 1. díle série Enzo jsem sáhla, protože jsem byla zvědavá a natěšená. Trilogie z ostrova Lewis byla boží a i samostatný Ostrov Entry nedopadl vůbec špatně.
Proto se mi snad až nechce věřit, že stejný autor napsal i tuhle frašku.
Čtivé to možná bylo, ale bože, případ, s kterým 10 let nedokázal nikdo pohnout ani o píď má najednou pan geniální biolog Enzo a jeho nejbližší bez větších obtíží rozlousknutý za tejden? To jako fakt? Bez problému okamžitě dešifrují každou z indicií, jde jim to jako po másle a když už se nějaký problém objeví, je šmahem vyřešen (z vězení se dostávají jako mávnutím kouzelného proutku, skáče se tu z mostů a přežívají se nehody na dálnici a přepadení s nožem v temných garážích)...
Navíc jsem to asi celé nějak nepochopila. Důvod vraždy ano. Ten milá paní Madelajn na konci celkem logicky vysvětlila, ale proč ti vrazi jako dávali do těch beden všechny ty indicie, díky kterým k nim vedly stopy? Jako kdyby se tím podepsali.
Nevím, další díl by třeba už tak trapně naivní nebyl, ale asi spíš zkusím autorovu novinku Muž bez tváře. Snad si trochu napraví reputaci...

Mayaotzin
28.12.2021

Peter to umí i líp, ale i tak to bylo skvělé čtení a určitě se těším na pokračování se Strakou :-)