borupet borupet komentáře u knih

333 výletů po rozhlednách Čech, Moravy a Slezska 333 výletů po rozhlednách Čech, Moravy a Slezska Jiří Štekl

Přestože primárně pro cyklisty, super knížka o mých oblíbených rozhlednách. Informace o dostupnosti, otevírací době a úžasné kresby jednotlivých rozhleden.

16.05.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Smutný bolestivý příběh člověka, který spadl na úplné dno lidského žití a čtenář do poslední chvíle netuší, jestli se ode dna odrazí nebo tam zůstane... Přesto, že morálka velí nenávidět, já jsem si ho oblíbila a cítila jsem lítost nad tou úpornou, ale přesto naprosto pochopitelnou snahou nebýt sám. Autorka v poměrně útlé knize vykreslila ožehavý problém ze zcela neobvyklého pohledu zevnitř, z nitra člověka, který, ač vnímán jako agresor, je vlastně křehkou obětí.

15.05.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

343 stran bezbřehé lidské bolesti a utrpení. Při jejich čtení mnou zmítala úzkost, bezmoc a zděšení, jak se vůbec něco tak příšerného mohlo dít. Děkuji autorce za neskutečně silný syrový příběh o zvěrstvech komunismu. Kniha je bravurně, přímo excelentně napsaná, doporučuji každému, kdo na takové čtení "má".

08.05.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Další skvělá paní Klevisová. Napínavé až do konce. Není co dodat.

23.04.2023 5 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Četla jsem po Vodníkovi, ale tento příběh mu časově předchází. Dvojice vyšetřovatelů je sympatická, děj je napínavý od začátku až do konce, který mě šokoval. Tak nějak jsem doufala v příznivější ukončení. Knížka je napsaná skvěle, doufám že nás autorka nenechá dlouho čekat na další.

09.04.2023 4 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Pěkná detektivka, čtivá, se zajímavou zápletkou. A navíc jako bonus z českého prostředí. Postavy, postupy vyšetřování, naše krásná příroda, vše bylo sladěné a hlavně uvěřitelné. Těším se na Klekánici.

04.04.2023 4 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Za mě výborné, čtivé, skvěle psychologicky propracované postavy, zajímavá zápletka. Jak se bude příběh vyvíjet se částečně odhadnout dalo, ale konec byl opravdu překvapivý. Těším se na další pokračování série.

24.03.2023 5 z 5

Učitelka angličtiny Učitelka angličtiny Magda Váňová

Miluju knížky Magdy Váňové, každá nová je pro mě nejlepším dárkem pod sluncem. Ani tentokrát mě nezklamala, úžasný propletenec postav, vztahů, příhod, dějů jako by napsal sám život. Někdy se člověk až pozastaví nad řetězcem náhod, je to vůbec možné, aby se to tak stalo? Ale v příbězích Magdy Váňové je všechno uvěřitelné a ten konec, člověk si vždycky řekne ano, tak to má být, kruh se uzavřel. K autorce také patří skutečnost, že její hlavní hrdinové mají vždycky neobvyklé jméno, to se mi líbí a když otevírám novou knihu, s úsměvem očekávám, jaké bude tentokrát.
Jedním slovem - vynikající.

14.03.2023 5 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

První knížka od pro mě nové autorky. Zajímavý příběh se střídáním dvou časových linií. Dobře se čte, nechybí napětí a rozluštění záhady z minulosti. Některé postavy jsou méně sympatické, nejvíce protivná a neskutečně sobecká mi připadala Ludmila, její chování jsem vůbec nepochopila. Určitě si ještě něco od autorky přečtu.

27.02.2023 4 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Vynikající. Navíc z českého prostředí, třešnička na dortu :-)
Opravdu skvěle napsaný thriller, má spád a autorka nás udržuje v napětí až do konce. Trochu jsem že začátku měla problém s přezdívkami, přesto to hodnotím jako výborný nápad. Dobře vykreslená psychologie postav, všechno do sebe zapadne. Skutečně neobyčejná kniha.

11.02.2023 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Příběh se zajímavou zápletkou z oblíbeného prostředí skotských ostrovů. Mám ráda knížky s vědeckým podtextem. Genetický výzkum včel je hodně zajímavé téma, zejména ve spojení s udržitelností planety. Nechyběly barvité popisy neobyčejného prostředí, jak jsme u autora zvyklí. Určitě doporučuji k přečtení. Trilogie z ostrova Lewis ale nasadila příliš vysokou laťku, kterou se touto knihou překonat nepodařilo.

15.01.2023 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Typická Petra Soukupová, naštěstí nezklamala, protože jsem se na ni moc těšila. Její příběhy jsou opravdu ze života, každý se v nich najde (tedy alespoň já ano a soudě podle komentářů pode mnou nejsem sama). Je to nepřikrášlené, syrové, místy drsné, prostě typické pro autorku. Ikdyž mi vlastně všechny hlavní postavy lezly něčím na nervy, musím dát plný počet hvězdiček, protože to bylo čtivé a hlavně uvěřitelné. Moc se těším na další knihu!

03.01.2023 5 z 5

Závoj strachu Závoj strachu Samia Shariff

Otřesný příběh plný bezmoci a zoufalství, který ve mně vyvolával úzkost. Ale zároveň úlevu, že žiju naštěstí jinde a jinak. Ráda teď sáhnu po čemkoliv jiném.....

30.12.2022 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Moje druhá knížka od autorky. Opět těžké tíživé téma, kdy člověka zradí jeho nejbližší. Příběh je čtivý, prožitá traumata dávkovaná postupně, jen tak, jakoby o nic nešlo. Autorka má evidentně v oblibě otevřené konce, tady mě hodně otevřený konec trochu zklamal, ráda bych věděla, jak se osud Sisi vyvíjel dál.

16.12.2022 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Moje první knížka od autorky. Napadá mě jen marnost nad marnost. Matka i otec, oba nesoucí stigma neutěšeného a neradostného dětství. Prožité útrapy ovlivňují jejich chování i v dospělosti. Dokonalé vykreslení psychologie jednotlivých postav je naprosto jedinečné. Některé pasáže z příběhu Thea čtenář pochopí až po přečtení pohledu matky, pohled otce vše dokresluje a teprve na konci do sebe zapadnou všechny dílky pomyslného puzzle celé vleklé rodinné tragédie. Líbí se mi, že některé pasáže nechávají prostor pro čtenářovu fantazii a pochopení nechává autorka na něm. Škoda, že oddíly matky a otce nedostaly větší prostor, oproti oddílu Thea jsou málo rozvinuté. Rozhodně však autorku řadím mezi své oblíbené.

07.12.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Dočteno před třemi dny a stále ještě se ve mně "perou" protichůdné pocity. Určitě klobouk dolů před nepředstavitelnou desetiletou prací s hledáním archiválií. Dějová linka Leny mě hodně bavila a tak do poloviny jsem knihu četla v pohodě. Ale pak přišla krize a pro mě dvě možnosti. Knihu buď odložit nebo dočíst alespoň Leninu linku. Zvolila jsem druhou možnost, ale historické dokumenty v druhé půlce knihy jsem jen přelétávala očima. Ne že by byly nezajímavé, ale bylo toho prostě moc a ne vše bylo úplně záživné. Nevěřím, že se ke knize vrátím....

28.11.2022 3 z 5

Ježíšek podává ruku Ježíšek podává ruku Martin Petiška

Pohlazení po duši. Laskavé, milé, moudré povídání, které nutí člověka k zamyšlení a uvědomění si daru života. Autorovy malé knížečky vždycky naplní mou mysl pokorou a vděčností, že tady jsem a žiju právě ten svůj život, a pokaždé si uvědomím, jaké mám štěstí.

13.11.2022 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Román o lásce a smrti. Četla jsem za doby studií a teď jsem se v rámci čtenářské výzvy začetla znovu. Všechno už bylo řečeno. Knihy od Remarqua by neměly chybět v žádné knihovně.

13.11.2022 4 z 5

Majáky Majáky Annamaria Lilla Mariotti

Opravdu povedená publikace o nejhezčích majácích světa. Kromě zajímavých informací obsahuje nádherné fotografie. Pro toho, koho fascinují majáky (jako mě).

13.11.2022 5 z 5

Františka / Most sebevrahů Františka / Most sebevrahů Valja Stýblová

Půvabný příběh křehkého přátelství devítileté Františky a osmnáctiletého Frederika. Sice ho autorka nestihla dokončit, ale alespoň hlavní linie příběhu jsou v závěru nastíněny. Mám ráda autorčiny knihy z lékařského prostředí, jsou laskavé a psychologicky skvěle propracované. Příjemná četba.

13.11.2022 4 z 5