borupet borupet komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

Duna byla mou oblíbenou knížkou na studiích. Teď jsem se k ní vrátila. Dnes již klasické sci-fi, které sice moc nepreferuji, ale Duna je výjimka.
Pasáž "Nesmím se bát, strach zabíjí myšlení. Strach je malá smrt přinášející naprosté vyhlazení. Budu svému strachu čelit. Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne a až projde a zmizí, otočím se a podívám se, kudy šel. Tam, kam strach odešel, nic nezůstane. Zůstanu pouze já." jsem si opakovala před každou zkouškou a vždycky mě uklidnila. Takže moje srdcovka.

08.10.2021 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Zvláštní, rozvleklé, zdlouhavé, místy kostrbaté, člověk se tím musí "prokousat". Na svou dobu rozhodně šílené.

05.10.2021 3 z 5

Zvěrolékař opět v jednom kole Zvěrolékař opět v jednom kole James Herriot (p)

Pro nás veterináře je to příjemná oddechová klasika, knížky Jamese Herriota nás provázely celým studiem, povzbudily, pohladily, rozptýlily a daly sílu jít dál.

05.10.2021 4 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Na písničkách Karla Gotta jsem vyrostla. Kniha je velmi povedená, obsáhlá a zpěvákova pokora k životu z ní doslova sálá. Je úžasná právě proto, že ji napsal on sám. Karel Gott je Pan zpěvák, legenda. Byl, je a bude vždycky jen jeden.

05.10.2021 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Tato trilogie mě dostala. Opravdu cítím smutek a lítost, že už je konec. Člověk má pocit, že přečetl dokonalou knihu a najednou je ta další ještě lepší a další zase ještě lepší.... Teď mám pocit, že trilogie z ostrova Lewis je snad úplně to nejlepší, co jsem kdy četla.

04.10.2021 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Strhující. Klaním se autorovi za jeho schopnost napsat něco tak úchvatného. Psychologie postav, atmosféra prostředí, odkrývání minulosti a do toho všeho jako bonbónek vstupy starého pána trpícího demencí. První dva díly trilogie jsou rozhodně jedny z nejlepších detektivek co jsem četla.

12.09.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Velmi povedené. Chytí a nepustí. Prolínání dvou časových linek, postupné a pomalé odkrývání minulosti, přesně dávkované, aby udrželo pozornost během celého příběhu. K tomu detailní popisy drsné přírody a nevyzpytatelného moře. Popisy, které Vám umožní být součástí všeho toho tajemného dění. Za mě dokonalé.

27.08.2021 5 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Výborná detektivka od pro mě nového autora, barvité popisy okolního prostředí, neotřelý námět, spád a velice zajímavá sonda do života hluchoslepých, která příběhu dodala na vyjímečnosti. Určitě stojí za přečtení.

22.07.2021 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Pecka! Po pro mě nezáživném Marcovi zase super díl. Měla jsem obavy, šestisetstránková bichle, ale moc mě to bavilo.... Zajímavý námět, alternativní způsoby života, celkem dost rozepsáno, ale nenudilo. Nečekané rozuzlení. A Asadovy hlášky jako třešnička na dortu. Za mě výborné. Těším se na další díl.

28.06.2021 5 z 5

Zadní dům Zadní dům Anne Frank

Realistický pohled na utrpení židovské rodiny během druhé světové války. Člověku se úplně svírá srdce, když Anne napíše do deníku výčet toho, co všechno židé nesmí... Co všechno museli vystát, přečkat, překonat, to si nikdo nedovede představit, proto by si každý měl deník přečíst a uvědomit si, že často lpíme na maličkostech nebo nesmyslných věcech. Že život je prostě opravdu jen jeden. Na svůj věk byla Anne vyspělá, měla úžasnou slovní zásobu a neuvěřitelné psychologické uvažování. Je to smutné čtení, když dopředu víte, jak to skončilo. Alespoň jeden sen se jí splnil, i když se toho nedožila. Opět jsem byla donucena přemýšlet o životě a uvědomit si, jak se máme dobře.

11.06.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z neobyčených knih, která by měla být v každé dobré knihovně. Legenda. Knížka pro děti? V dětství jsem nepochopila dosah jejích myšlenek... Půvabné, nepřekonatelné dílo.

28.05.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

28.05.2021 5 z 5

Maigret a tělo bez hlavy Maigret a tělo bez hlavy Georges Simenon

Zábavné oddychové čtení, bavilo mě to, nenáročné, přitom dobře vymyšlené, doporučuji.

28.05.2021 4 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Po Zuzanině dechu docela zklamání. Styl psaní mi vyhovuje, kratší kapitoly, ale ta hlavní myšlenka mi asi unikla. Většina postav mě svým chováním rozčilovala. Prostě mi to nesedlo.

23.05.2021 2 z 5

Mikulášovy sebrané spisy Mikulášovy sebrané spisy René Goscinny

Moje nejoblíbenější příběhy z dětství, které teď čteme znovu a znovu se synem a pokaždé se u toho báječně zasmějeme.

17.05.2021 5 z 5

Ikdyž kniha není žádné velké literární dílo, jsem moc ráda, že byla napsaná, osud Christiane mě zajímal a často jsem přemýšlela, jak to s ní dopadlo... Splnilo účel.

17.05.2021 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tuto knihu jsem četla několikrát v období dospívání a dodnes si pamatuji, jak neuvěřitelně mě šokovala. V tu dobu to pro mě bylo něco nepředstavitelného, nepochopitelného, neuvěřitelného. Měla by to být povinná četba pro všechny "náctileté", protože to je opravdu realistická zpověď, neretušovaná, syrová, upřímná. Teď, s odstupem cca třiceti let jsem ji četla znovu a znovu mě stejným způsobem zasáhla. Doporučuji, hlavně mladým.

17.05.2021 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tohle je zatím nejslabší příběh oddělení Q. Vůbec jsem se nemohla začíst, rozvleklé, jakoby natahované, neustálé Marcovy útěky, stále se nešlo dobrat konce. Námět dobrý, zápletka taky, ale celkově mě to nějak nenadchlo. Předchozí díly byly mnohem lepší. Doufám, že další bude zase jeden z těch lepších.

16.05.2021 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Skvělé. Syrové, realistické, styl psaní mi sedl, vyhovovaly mi krátké kapitoly. Škoda otevřeného konce. Určitě stojí za přečtení.

28.04.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Skvělá kniha. Mám ráda Petru Soukupovou, její styl mě baví, v jejích příbězích člověk vždy najde i kus sebe sama. Je to syrové, realistické, nepřikrášlené, přesně takové, jaký je obyčejný život.

25.12.2020 5 z 5