My děti ze stanice ZOO

Na základě zpovědi zachycené na magnetofonových páscích zpracovali Kai Hermann a Horst Rieck autentický životní příběh německé narkomanky Christiany F. Dnes již dospělá Christiane F. se poprvé ve svých dvanácti letech setkala v evangelickém centru pro mládež s hašišem, ve třinácti na diskotéce s heroinem. Brzo se stala na drogách závislou, přes den chodila do školy a odpoledne si spolu se svými přáteli-narkomany vydělávala na stanici ZOO peníze na drogu prostitucí. Její matka skoro dva roky netušila nic o dvojím životě své dcery. Christiane F. vypráví s obdivuhodnou snahou o přesnost a odzbrojující otevřeností o osudech dětí, o kterých se veřejnost dozvídá až z titulků novin, jež oznamují jejich smrt. Příběh Christiany F. se denně opakuje kdekoli na světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/550/my-deti-ze-stanice-zoo-gZX-550.jpg 4.65659

My děti ze stanice ZOO (1.)

Wir Kinder vom Bahnhof ZOO (1978)

Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, Oldag

růžovámakrela
předevčírem

Číst to je samotný jako závislost. Je to hnusný, člověku je z toho špatně, ale stejně to nevydrží a musí to dočíst.

Danuska.t

Četla jsem ji několikrát a tahle kniha ve vás něco zanechá..Rozhodně doporučuji přečíst.

Ninjer

Kultovní německá knížka ukazující vážnou problematiku těžkých drog. Četl jsem (resp. poslouchal jako audioknihu) starý překlad, který u nás mohl vyjít za Komančů, protože ukazoval zkaženost Západu v 70. letech, díky čemuž překlad obsahuje občas vtipné termíny typu "kšefťák" (dealer).

Kniha je zaměřená proti drogám, slouží jako velké varování, ale líbilo se mi, že se nesnaží jen lacině šokovat. Je napsaná velice realisticky a z pohledu mladé dívky, která patří k nižší střední vrstvě. K těžkým drogám ji nakonec nestáhne jen "problémová mládež", ale především disfunkční rodina, což je právě ta nejpodstatnější příčina, kde to všechno začíná.

Čtenář se toho o drogách a o tom, jak "fetky" fungují, dozví možná víc, než by chtěl. Někdy je to pořádně drsná záležitost, která zvlášť mladé čtenáře vyděsí, ale musím říct, že na mě působilo dost hrozivě i vyobrazení 70. let v Západním Berlíně, kde školství a celková občanská společnost rozhodně nebyla na takové úrovni jako dnes, takže bylo snazší cítit se odcizeně a zdeprimovaně. Minimálně v místech, kde hlavní hrdinka knihy žila.

Na závěr se musím přiznat, že jsem myslel, že se jedná o knihu pouze inspirovanou skutečnými událostmi, ne že to je autentická zpověď mladé feťačky. Takže je mi teď blbý kritizovat občasnou zdlouhavost a že se mi zdá, že na svůj mladý věk dokázala hlavní hrdinka až moc hezky a literárně popisovat různé své stavy (nakonec to bude buď redakční úprava, nebo výjimečný talent dané holky)... Ale ve vší úctě k jejímu životnímu příběhu se mi to prostě občas moc dlouhé zdálo, nemělo to takový "drive", jak by mohlo mít.

V každém případě je to pro tu autenticitu a realistický přístup k drogám velmi zajímavá a důležitá kniha.

Sedm kšefťáků s háčkem z deseti.

petra0022

Četlo se skvěle, pokud to ve mně mělo vyvolat nechuť k drogám tak se spíše stal pravý opak, místy jsem s hrdinou soucítila, místy mi jí bylo líto, je však potřeba o těchto věcech mluvit a jsem ráda, že jsem měla možnost si knihu přečíst.

julie8829

Legendární, poučná kniha. Až budu mít děti, tak jí všechny povinně přečtou aby věděly čemu se vyvarovat. Kniha je určitě mnohem lepší než film.

Summer7

Knihu jsem cetla uz kdysi davno, pamatuji si to ale jako by to bylo dnes. Natolik silny zazitek ve mne zanechala. Pribeh je naprosto strhujici. Porad si pamatuju jmena hlavnich postav, coz u knih dost casto po nejake dobe zapominam. Kniha nabizi opravdu dost podrobny pohled do zivota drogove zavislych.
Zaradila bych ji mezi povinnou cetbu. Knihu si urcite prectu nekdy znova.

TinaStar

Skvěle napsaná, ale velmi, velmi smutná kniha....

Evka27

Jednou fakt stačilo.

Péťa1950

Knihu by měli číst rodiče dětí, kteří neví kde a s kým tráví jejich dítě čas. A také děti experimentující třeba "jen" s marihuanou.

Dani25

Kniha je o mladej narkomanke, lenže ja som sa zamýšľala nad rodičmi. Ako sa môže 12 ročné dievča túlať po nociach a rodičia ani netušia kde a s kým a nevadí im to??? Potom je jasné, že dieťa v takomto veku je veľmi ovplyvniteľné partiou okolo seba.

IvonaK

Napínavý příběh který byl bohužel dle pravdy. Ale když dítě vyrůstá v rodině plné násilí a alkoholismu, tak to bohužel takhle může dopadnout. :-( Jinak jak knížka, tak film mě nezklamali.

ivetts

Výborná kniha, asi nejlepší z témat drogy.

shredo

K prečítaniu knižnej predlohy ma vyprovokovalo až zhliadnutie filmovej projekcie, ktoré bolo pútavé a zaujímavé. Opäť sa potvrdilo, že knižka je raz knižka a odkrýva 60% príbehu, ktoré film nemal šancu poňať. Perfektne chronologicky vedená biografia hlavnej predstaviteľky, ktorá popisuje život mladých nemeckých násťročných teenegerov, ktorí sa nudia a chcú sa baviť. Pomaly a nevedomky padajú do bahna drog, z ktorého jediné vykúpenie je abstinencia alebo smrť. V každom čitateľovi zanechá určitú stopu v spleti emócií všetkého druhu a malo by to slúžiť ako veľké poučenie pri neutíchajúcej a stupňujúcej sa tendencii podobným koníčkom holdovať.

readman

Výborná, aj keď smutná, sonda do života deti z tejto stanice. Stále som si len preberal okolnosti, ktoré do danej situácie tých ľudí priviedli a slúžia mi ako varovanie pri výchove vlastných detí. Aj keď človek nikdy nevie ...

Timkim

Knizku jsem cetl jako nactilety a udelal si obraz o svete drivejsim. Ted mam jiz stejne stare deti jako hlavni postavu. Knizka perfektne napsana. Filmove zpracovani je sunt.

angelbooks

Tak dobře, konečně jsem se odhodlala ke knize napsat komentář. Huf... přečíst ji bylo celkově náročně a pokud jste vášnivý čtenář, avšak nezajímá vás tento žánr, tak si moc nepočtete, nejspíš. Existují vyjímky, to ano, ale já píšu hlavně za sebe.

Ke knize nemám co dodat, příběh skvěle sepsaný, i co se skoro vedlejších postav týče. K ději též nemám námitky. Avšak, protože se v kruhu sociální služeb a jiných věcí orientuju skoro od střední, když jsem si vybrala obor sociální činnost, musela jsem se zhrozit, jaká byla kdysi úroveň těchto služeb a celkově pomoci.
Knihu jsem při čtení musela odkládat, protože jak jsem se výše zmínila, nebyl to můj šálek kávy. Musela jsem jí tedy číst kvůli recenzi do školy, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem si ji přečetla. Mám teď lepší pohled a víc informací o oblasti závislosti u nezletilých. Přesně toto jsem napsala i do recenze do školy. Díky této knize možná budu moct jednou někomu pomoc. Nemyslím přímo, na to stále ještě potřebuji spoustu zkušeností. :)

Ivka_77

Četla jsem několikrát už jako náctiletá a nedávno jsem se k ní vrátila, v době kdy už i moje děti jdou téměř do puberty. Musím říct, že knížka je stále úžasná a strhující. Zavedla bych ji jako povinnou četbu. Doporučuji také stejnojmenný film.

knihomolka525

kniha by měla být povinnou četbou pro žáčky už když se učí slabikovat(řečeno nadneseně) před problémem drog u malých dětí se strká hlava do písku

caroline.aiko

Děti ze stanice ZOO jsem četla kvůli povinné četbě, protože se profesorka zaměřila hlavně na drogové závislosti. Příběh mi přišel hodně odstrašující a snaží se čtenáře přiblížit realitě a ukázat jim všechny rizika a situace, co se v zrovna v tento moment dějou, ale nejen u nás.. všude po světě. Knížka patřila k té skupině co se mi dobře četla a zaujala mě, protože mi přiblížila život lidí s problémy tohoto typu. Podle mě je to zrovna jedna z knížek, kterou by si měla přečíst většina lidí.

barbarera

První vydání na konci 80. let šokovalo naše čtenáře, kteří netušili, že se někde ve světě děje něco takového. Po třiceti letech to máme tady taky.

lenysek69

Je to už delší dobu, co jsem knihu četla, ale i tak na mně zanechala velmi silný efekt. Doporučuji si knihu přečíst všem mladým lidem.

Evaho73

Veľmi silná výpoveď mladučkej, vtedy ešte len štrnásťročnej nemeckej narkomanky, zlodejky a prostitútky, ktorú naozaj nedokážem ohodnotiť.
Čítanie tejto knihy vo mne vyvolávalo silné emócie vo forme smútku, zúfalstva, bezmocnosti, silného odporu, znechutenia až hnevu...

Dlho som rozmýšľala nad tým, čo táto kniha po jej prečítaní môže čitateľovi priniesť...
Predovšetkým je to memento pre nás rodičov, aby aj naše deti kvôli podobným chybám neskĺzli na šikmú plochu a nedostali sa tak do rovnakej bezvýchodiskovej situácie.
Pri čítaní komentárov som si všimla aj názory, aby sa táto kniha stala povinným čítaním pre adolescentov, ktorí si majú uvedomiť, kde ich drogy môžu dostať. Ja naopak tento názor nezdielam, lebo neviem si pomôcť, ale štýl akým je kniha napísaná môže mať pre mladých ľudí presne opačný účinok. Christiane totiž svoj príbeh vypovedala bez nejakej emócie, nepociťovala som z príbehu žiadnú ľútosť alebo úprimne odhodlanie so svojou závislosťou skoncovať, skôr ju k tomu stále dohnal iba strach o život, ktorý vždy dosť rýchle prekonala, aby začala znovu. Aj počas liečby závislosti na heroín, bola vlastne ďalej závislá na ľahkých drogách. Z jej výpovede som stále pociťovala určitú rebéliu, snahu predviesť sa "aha pozrite aká som cool" !!!
Žiaľ dali mi za pravdu aj správy, ktoré som si po prečítaní knihy vyhľadala, a ZOO stanica sa po vydaní príbehu mladej narkomanky stala kultovým miestom, kde sa dodnes schádzajú drogovo závislý z celého sveta !!!

Čudujem sa iba tomu, že Christianin organizmus dokáže toľko vzdorovať všetkým jedom, ktorými ho živí... Jej závislosť vlastne trvá až dodnes !

Tomiholula

Vynikajúca kniha o drogách. Každý by ju mal mať v knižnici. Dokonalý príklad ako si pos..ť život zlými rozhodnutiami. Možno by nezaškodilo keby ju zaradili medzi povinné čítanie.

Nela.Rob

Když se mě někdo zeptá na knížku o drogách, toto je ta první, která mě napadne. Taktéž první na toto téma, kterou jsem četla.
Naprosto strhující příběh, který ve mě vyvolával nespočet pocitů, ale především tedy znechucení, kam až je člověk schopen zajít a jaký osud nás může potkat.

Denisa232623

Za mě nejlepší kniha tohoto tématu, mohu jen doporučit.

pucii

Kniha je děsivá tím, že je napsána podle skutečnosti. Vlastně se jedná o přepis magnetofonvých pásek vyprávění Christiany, doplněný o pohled její maminky, psychologa a dalších. Je zde popsán Berlín v období 70. let minulého století, prakticky chybějící zázemí pro děti a mládež, která se nudí a baví se ničením, krádežemi, fetováním. Také je zde poměrně velké množství rodin, které jsou zcela nefunkční, a poměrně jednoduchá cesta k získání drog, novnika, na kterou vláda nestihla pružně reagovat. Drogy si velmi jednoduše mohou opatřit i děti, mnohdy jsou ve fetování podporovány zvrhlíky. Vždyť kdo jiný by je tak levně ukájel? Takže se stává normou, že se prostitutkami stávají 12-i leté dívky, 14-i leté umírají na předávkování, 40% mládeže je drogově závislá a nexistuje terapie, která by reflektovala potřeby dětí. Ukazuje se, že zbavit se dorgové závisloti je zvláště pro děti prakticky nemožné.

Myslím si, že je moc pěkné, že byla kniha sepsána. A naopak odporné, že se někdo dokáže živit cizím neštěstím, budovat v lidech závislost rýžováním za drogy, podstrkávat je, zneužívat děti a podobně.

Určitě je velmi přínosné, aby si knihu přečetli jak rodiče, vychovávající děti, tak děti samotné. Příběh otevře oči a třeba pomůže jako prevence.

Icequeen

Jedna vec je, keď čítate príbeh o mentálne odľahčenej feťáčke a druhá, keď čítate príbeh, ktorý napísala (nadiktovala) mentálne odľahčená feťáčka. Z pochopiteľných dôvodov som neočakávala bezchybný sloh, ale Kai a Horst sa popri ťukaní do stroja mohli trošku zaoberať aj šľachtením textu. Neviem posúdiť, do akej miery má v tej príšernosti prsty prekladateľ. Je fascinujúce, koľko detailov si taká osoba, ktorá je väčšinu času mimo, pamätá a dokáže tak parádne zreprodukovať. Možno to súvisí s faktom, že čo feťák, to Hans Christian Andersen. Ja som žiadny tragický osud nezaznamenala. Christiane si dobrovoľne vybrala a šťastná bola iba sfetovaná. Jej jediným záujmom bolo byť čo najviac "cool" (slovo hojne užívané v texte a nekonečne iritujúce) a to si podľa jej zvrátenej logiky zabezpečovala drogami. Ani na okamih som nemala pocit, že trpí, dokonca s ňou nehli ani mŕtvi kamaráti. So mnou zase nehol jej osud. Zato musím uznať, že jej homofóbia ma pobavila viackrát. Jedna z perál:
"Byl úplně teplej a nemoh se dívat jak spím s Detlefem... Měla jsem ustavičnej strach, aby Detlef taky nezteplal."

Suma sumárum, ako reklama na drogy by tento literárny skvost mohol zafungovať celkom slušne, Christiane propaguje o stodušu.
Určite nikoho neprekvapí, že je stále závislá. V roku 2008 jej, hádajte prečo, odobrali syna. Sympoška.

MonaTheim

Poprvé jsem po knize sáhla na základní škole a od té doby jsem ji četla znovu přibližně každé dva roky. Baví mě pozorovat, jak se s přibývajícím věkem moje názory a vnímání knihy mění.
Pro mě silný příběh, který by si měl přečíst člověk bez ohledu na svůj věk. Kniha nabízí pohled zevnitř, odkrývá svět, který známe pouze zprostředkovaně a můžeme se jen domnívat, co vše z toho je vlastně pravda.

Synysterka

Silný příběh, podle skutečné události, zařadila bych jako povinnou četbu do škol.

freejazz

kvalitná kniha.
najlepšie bolo, keď som ju hľadal v kníhkupectve v malom meste. predavačka nevedela, zavolala vedúcu, tá sa "zamyslela" a povedala, že oni nemajú priestor na to, aby držali všetky knihy z poľnohospodárstva...