Marco

Patnáctiletý Marco touží jen po tom stát se dánským občanem a chodit do školy jako každý jiný. Jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou. Celá rodina Zolu uctívá jako boha a bojí se ho jako ďábla, zatímco on nutí Marca a ostatní děti žebrat a krást. Když ale Marco zjistí, že ho Zola pro vlastní prospěch hodlá zmrzačit, pokusí se o nemožné: uteče. Bohužel přitom náhodou odhalí nebezpečné rodinné tajemství a hra o život začíná. Podaří se mu využít všech svých schopností a něco dokázat? Měl by se obrátit na policii? Prozatím neví, že mu v patách není jen rodina, ale i někdo další. Když na to přijde inspektor Carl Mørck, rozhodne se záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Carl s kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry, která je vede ze světa bankovnictví přes ministerstvo až do hloubi afrického pralesa. Nevzalo si oddělení Q tentokrát příliš velké sousto? Milovníci díla Jussiho Adlera-Olsena se mohou těšit na posílení řad vyšetřovatelského týmu o další zajímavou postavu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207124/big_carl-morck-marco-cxw-207124.jpg 4.11510

Případy oddělení Q 5.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Marco Effekten, 2012

Kniha Marco

shelma

Tento příběh oddělení Q byl asi nejslabší co jsem zatím četl. Ale byl jsem zvědavý jak vlastně Marco dopadne a se závěrem jsem byl vlastně spokojený. Proto hvězdička navíc.

Majto

Mnohí tu spomínali, že Marco je najslabší diel zo série o oddelení Q. Nemyslím si to. Istotne je odlišný ako jeho predchodcovia, no nie najslabší. Iný prístup ešte nemusí znamenať pokles kvality. Skôr ide o zvyk čitateľa na istý spôsob, ktorý ak sa zmení, niekomu to môže vadiť. Beriem to ako autorov pokus o posun, aby sa prípady nepodobali ako vajce vajcu. Nevyhol sa ani tu prešľapom (myslím, že väčšina bola spomenutá, ak nie aj všetky), no stále si zachoval istú (dosť vysokú) úroveň. Okrem tradičnej nadstavby závažných tém, ktoré spracováva v každom dieli, stále zostáva humor i napätie namixované v správnych pomeroch. Mám kúpené aj ďalšie 3 diely, no dávam si už tretí mesiac pauzu, aby som získal odstup a opäť si čítanie Olsenových príbehov náležito vychutnával.

PetraH.

Trvalo mi, než jsem se začetla a zorientovala v množství postav a několika dějových liniích, ale když se to povedlo, držela jsem Marcovi palce a nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem nedočetla.

krejcovka76

Nejdřív jsem chtěla dát o hvězdičku míň, protože rozjezd tohoto případu byl opravdu pomalý. Všechno to vysvětlování, postavy a pak to najednou začalo gradovat až vše dospělo do velkého finále. Hlavní hrdina mi byl víc než sympatický a tak jsem doufala ve šťastný konec. Celkově příběh poutavý, čtivý a každý čtenář si v něm najde své - jen vydržet přibližně těch 200 stran :-)

OnusProbandi
13.12.2021

Obecně mi tenhle pisálek fairy tales sedl, všechno co jsem četla mě fakt ba. Zbytečně nic neprodlužuje (marco je v tomto výjimka ovšem, kterou mu tímto vytýkám :) ), popisuje okolnosti, prostředí a děj tak akorát že ještě nezíváte. Má uhlazený a moudrý styl a nátura jeho postav je lidská a přirozená. Vedle hlavní scény jsou obnaženy ještě osobní životy hlavních postav, kdy ten Asadův je stále nečitelný a potemnělý. Kniha Marco je trošku slabší kus, mám jiné favouše, ale není špatná.

EliskaD
11.11.2021

Mám ráda celou partičku oddělení Q, jenže příběh, který tentokrát řeší mi moc nesedl. A to zejména kvůli celé té africké lince (což je vlastně podstatou celého příběhu). Na druhou stranu pro mě bylo osvěžující čtení o Marcovi, jeho životě, hodnotách, snech, úprcích i schovávání. Jenže i těch úprků a naháněček bylo v závěru knihy až příliš. Pro mě zatím nejslabší díl série.

Alizon
28.10.2021

Když pominu to, jak mě štval Marco, když se vždycky nelogicky vydal tam, kde ho mohli nejsnáze chytit:), tak jsem oddělení Q znovu vzala na milost. V Olsenovych knihách ani nejde o to kdo, jak a proč - to je celkem jasné na začátku, ale o tu omáčku okolo. Po naprostém nadšení, které u mě následovalo po přečtení Složky číslo 64 (4. v pořadí, ale já ji přečetla jako 1.), mě ale první ani druhá kniha ze série moc neoslovila. Takže 3 už jsem ani nekupovala a darovaný Marco pěkně dlouho čekal v knihovně. A nakonec mě přesvědčil k tomu, že o oddělení Q chci číst dál. Možná i proto, že alespoň některé z postav vyzní pozitivně. I když toho "společenského hnusu", který mě v předchozích knihách někdy dost deptal, je tam pořád dost. A taky mě bavili Asad a Rose.

minirock
26.08.2021

Tuhle knihu jsem kvůli její tloušťce dlouho odkládal ale teď se mi hodila do Výzvy a tak jsem si ji z knihovny půjčil. Nejdřív musím napsat, že Jussi Adler-Olsen je můj oblíbený autor takže jeho díla hodnotím méně kriticky. Tím pádem bych musel dát Marcovi jen tři hvězdy, protože ten příběh je opravdu slabší. Sice mě jeho osud zaujal a fandil jsem mu ale bylo víceméně jasné jak to dopadne. Někdy jsem se opravdu musel smát jak patnáctiletý kluk utíká půlce kodaňského podsvětí a dalším cvičeným zabijákům k tomu. Carl a jeho parta jsou tak nějak upozaděni a celkem nemají co řešit, jsou stále o krok zpět, spíš se více probírá jejich osobní život. Snad bude další díl lepší.