Marco

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Patnáctiletý Marco touží jen po tom stát se dánským občanem a chodit do školy jako každý jiný. Jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou. Celá rodina Zolu uctívá jako boha a bojí se ho jako ďábla, zatímco on nutí Marca a ostatní děti žebrat a krást. Když ale Marco zjistí, že ho Zola pro vlastní prospěch hodlá zmrzačit, pokusí se o nemožné: uteče. Bohužel přitom náhodou odhalí nebezpečné rodinné tajemství a hra o život začíná. Podaří se mu využít všech svých schopností a něco dokázat? Měl by se obrátit na policii? Prozatím neví, že mu v patách není jen rodina, ale i někdo další. Když na to přijde inspektor Carl Mørck, rozhodne se záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Carl s kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry, která je vede ze světa bankovnictví přes ministerstvo až do hloubi afrického pralesa. Nevzalo si oddělení Q tentokrát příliš velké sousto? Milovníci díla Jussiho Adlera-Olsena se mohou těšit na posílení řad vyšetřovatelského týmu o další zajímavou postavu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207124/carl-morck-marco-cxw-207124.jpg 4.11369

Případy oddělení Q 5.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Host

Marco Effekten, 2012

Kniha Marco

DK197

AUDIOKNIHA: Tato kniha mi tématem sedla ze všech nejméně. Ale za to autor nemůže. Já prostě nemám ráda svět úředníků, financí a politiky. Právě proto mě nejvíce táhla Marcova dějová linka a osobní životy hlavní trojice. Kde bylo možná trochu víc emocí, než jsme zvyklí, což by mohlo vadit zejména pánům, ale mě vůbec ne. Tento příběh je ovšem roztříštěn do více úhlů pohledu, než jen Marca a Carla. A je to dobře, protože příběh je natolik zašmodrchaný a spletitý, že bez toho bychom nepochopili, jak to vlastně všechno bylo. A že to bylo dost zajímavé. Konec mi na tváři vyvolal škodolibý úsměv. Hezky to autor se všemi vymyslel

Anna27

Občas mi příběh Marca přišel přehnaný, ale příliš mi to nevadilo. Akorát při představě, že po mně jde nějaký rodinný gang, tak se stěhuji do úplně jiného města/země (obzvlášť, když Marco uměl několik jazyků) a vůbec se nepohybuji na známých místech. Olsen umí čtenáře zaujmout, je to čtivé, napínavé, prostě této sérii nic nechybí, má jen málo nedostatků. Určitě doporučuji.

Kocourek

Trošíčku jsem byla v tomto dílu zklamaná, ale zase popis gangů, který určitě vychází z reality , to vynahradil. Už se těším na další ( až se zase otevřou knihovny) .

katst

Slabší než předchozí díly, příběh mě úplně neoslovil.
Na druhou stranu mě oddělení Q stále baví.
Autor umí skvěle skloubit napětí, humor a ironické myšlenky Carla jsou příjemným zpestřením celé knihy...

Hakate

Pátý díl případů z oddělení Q.
Carl, Rose Asad a nový člen týmu (nechci spoilerovat) se do toho opět pustí. Kniha má spád a opět vše, co má mít.
Olsen je záruka kvality.

ctenarkaEva

Tenhle díl byl pro mě už zase zajímavý (na rozdíl od Složky 64, která mi nějak nesedla). Marcovi jsem fandila, i když některé situace byly až přehnané.

Polinka92

Prvních několik desítek stran se mi táhlo, ale jinak Adler-Olsen nezklamal. Úžasný příběh

tatjana1737
30.12.2020

(+ SPOILER) CITÁT: Usadili se naproti muži, který nevypadal na lamače ženských srdcí. Byl bílý jako ředitel vápenky, měl prořídlé vlasy a opotřebované zuby. Kdyby se šarm dal měřit pomocí teploměru, u něho by se na stupnici blížil k absolutní nule. Prsteníček mu sice zdobil snubní prsten, ale manželka zřejmě nebude příliš kriticky založená.

!!! POZOR SPOILER !!!

Ke Vzkazu v lahvi jsem se dostala náhodou, bez znalosti předchozích dílů. Po přečtení jsem se o knize bavila se svojí knihomolskou matkou, která mi oznámila, že Adlera-Olsena už zná, některé jeho detektivky četla, jen si je dávala na přeskáčku podle toho, co zrovna v knihovně bylo volné, a chybí jí tak pouze časová posloupnost. Když jsem se zeptala, jestli nějaké další díly zrovna nemá vypůjčené, dala mi díl pátý. Knihu jsem rozečetla, abych zjistila, že první čtyři díly jsou zfilmované a skoukla první a čtvrtý. Posloupnost mi chybí taky, díky filmům mi jistojistě unikla kupa detailů a vedlejších linek, které se pro omezenou stopáž do děje na rozdíl od knihy nevešly, ale od četby další bichle mne to neodradilo.

Čeho si tentokrát cením hodně je absence nějaké výraznější surovnosti nebo úchylárny (zrovna Žena v kleci a Složka 64 nebyly ideálními filmy před spaním), ačkoli dějová linka mi tentokrát přišla hodně složitá a přemýšlela jsem, jak se z Dja dostaneme do Kodaně. Markův příběh byl takový lehce limonádový, ale navzdory velkému množství náhod a zvratů se to četlo dobře. Po přečtení však mnohem víc než nad Markem přemýšlím nad tím, co zůstalo mezi řádky a jen naznačeno. Nejen vývoj milostných eskapád hlavního hrdiny (dojde na prstýnek nebo zůstane u fotbalové obuvi, jejíž příčinu stále neznám?), ale dráždí mne zejména Asadova minulost a spojitost s novým šéfem. Zajímá mne i to, jak se bude vyvíjet Gordonova postava, a to navzdory tomu, že po dvou knihách a jednom filmu mi Rose zatím k srdci moc nepřirostla. Celé to hádání se a rýpání na oddělení Q mi pořád trochu uniká (stejně jako Carlovi). Nicméně Asad pro mne po shlédnutí filmů získal nový rozměr, neb na rozdíl od předlohy je to dlouhán - a navzdory obřímu nosu docela fešák.

Na rozdíl od Složky 64, kde dostalo na frak školství a zdravotnictví, tentokrát se Adler-Olsen rozhodl vypořádat s úředníky ve státní správě. Pro někoho, kdo je v podobné oblasti zaměstnán, docela zajímavé čtivo. Jen mne poněkud mrzelo, že ten jediný čestný ouřada zas tak čestný nebyl. Ale zvrat, který nakonec přišel, jsem nečekala, tušila jsem, že někdo dostane na frak, jen jsem nevěděla kdo. Trochu mi ten průměrný pán připomněl hrdinu 1. série seriálu Fargo. Úplně poslední kapitolou to autor zase zajímavě rozsekl, a i to se mi líbí. Zlo nezůstává nepotrestáno. Jen ten únos dívky už mi přišel jako nastavení v podstatě ukončeného příběhu.

Autor píše čtivě a moc se mi líbí jemný slovní humor, kterým oplývá. Pobavila jsem se v mnoha momentech, mezi který patřilo i štípání kolegy při výslechu svědka. Bohužel je to pro mne celé tak trochu fikce, už jen kvůli neustálým zmínkám o škrtech ve státním rozpočtu, které si trochu odporují s náklady, jež hrdinové předkládají účtárně. (Nemluvě o tom, že zde sice začnou řešit zmizení jednoho pána, ale nakonec vyšetřují aktuální vraždy a lezou do zelí kolegům.) Obávám se ale, že po filmech už knihám asi šanci nedám, leda s nějakým větším časovým odstupem. Ale je to moje škoda, že jsem se o případy oddělení Q připravila. Zvažuji, že bych celý box mamince zakoupila k svátku.

CITÁT: Z jednoho velblouda hříbě nevytřískáš.