Složka 64

Složka 64 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157887/bmid_carl-morck-slozka-64-c5s-157887.jpg 5 2331 457

Případy oddělení Q série

< 4. díl >

Čtvrtý případ komisaře Carla Morcka z oddělení Q. Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogo. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí? Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Morcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy — starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Journal 64 , 2010

Komentáře 457 Recenze 12

Naďa2411
Naďa2411
16.02.2024 5 z 5

Hlavní dějovou linkou je vyšetřování čtyř osob, které záhadně zmizely ve stejnou dobu v roce 1987. Všichni mají spojitost se spolkem Tajný boj z té doby, jehož zaměstnanci hlavně lékaři řešili nucené potraty a sterilizace zaostalých žen nebo ze slabších rodin. Tyto zákroky byly prováděny bez jejich vědomí, tedy nezákonně. Jednou z nich byla i hlavní osoba knihy Nete (složka 64), která byla také deportovaná na ostrov Sprongo, kde se tato "uzdravení" odehrávala.
Další dějovou linkou je rok 2010, kde detektiv Carl z oddělení Q řeší nevyřešené případy. V této době je v Dánsku politicky angažován spolek Čistý zítřek, který je nástupcem Tajného boje.
Jaký byl další život, když Nete opustila ostrov Sprongo, jak souvisí její jméno se záhadným zmizením čtyř lidí, je detektivní příběh, ve kterém se autor pěkně vyřádil a nešetřil fantazií. Konec to nebyla třešnička , to byla opravdu nepředvídatelná bomba. Přidávám si autora do oblíbených, určitě si přečtu jeho další tvorbu.
Moc se mi líbil autorův styl, kde spisovatel vkládal do úst Carolovi - detektivovi při vyšetřování úsměvné, vtipné hlášky jako tato, cituji: "....nechal ses zaměstnat jako profesionální roztahovač trenýrek velkosti S?"

Littleben
Littleben
05.02.2024 5 z 5

Tak tady už si mě Jussi definitivně získal. Skvělé severské krimi s úžasně originálním, cynickým a za mě někdy až neuvěřitelně komickým hlavním hrdinou. Zápletka se mi taktéž moc líbila, gradace děje tak akorát.. Nu, co dodat? Snad jen to, že jsem původně k téhle knížce žádný komentář psát nechtěl, ale po přečtení Tíživého ticha od Bryndzy jsem zkrátka pocítil nutkání vzdát Jussimu hold, jelikož jsem si uvědomil, o kolik je vlastně lepší než spousty jiných současných krimi autorů.

m2056
m2056
03.02.2024 4 z 5

Kniha má svůj náboj od začátku do konce napětí , humor, akci tohle čtenáře baví.

Luigi1

Hodně temný příběh.

PPardinio
PPardinio
30.09.2023 5 z 5

SLOŽKA 64 je další poutavý příběh oddělení Q v čele s komisařem Carlem Morckem. Je vidět, že J.A.Olsen se lepší každým dílem. Navíc dokáže dobře vybalancovat napětí, akci, vtip a dějové zvraty. Vše působí poměrně věrohodně a opírá se o dobře zvolenou chemii mezi Carlem, Asadem a Rose. Navíc i další vedlejší postavy fungují a nenabourávají plynulost děje. Ve Složce 64 oceňuji velmi dobře rozpracovaný příběh Nete a její životní pohromy. Curt Wade byl k celkovému dojmu z knihy výborně zvolenou zápornou postavou. Pěkné čtení!

mysce
mysce
23.09.2023 5 z 5

Spolu s Carlem Mørckem a jeho dvěma svéráznými kolegy z oddělení Q otevíráme další složku zdánlivě dávno zapomenutého případu.
Hlavní protagonistkou tohoto smutného příběhu je Nete Hermansenová, s níž se osud nemazlil. Při vyšetřování jsme svědky odhalování záhady zmizení několika osob během jediného týdne. Ukazuje se, že každý ze ztracených lidí měl něco společného se zařízením na ostrově Sprogø, kam byla Nete poslána „k převýchově“.
Vyšetřovatelé postupně odkrývají tajemství, které by mohlo zničit pár vysoce postavených lidí a zastavit slibnou dráhu nové politické strany.
Kromě skvěle propracované psychologie postav, stojí výjimečnost celé této série na chemii mezi členy oddělení Q. Hlavou tříčlenného „sklepního“ komanda je morous Carl Mørck, ve své práci naprosto nedostižný, ovšem v soukromém životě dost tvrdě zkoušený. Číst to, co si o ostatních myslí, je prostě boží. Carlovou pravou rukou je Asad, díky jehož cizí národnosti a jazykové bariéře se v knize vyskytuje pořádná dávka humoru. Ani sarkasmus asistentky Rose nemá chybu, například její přednáška o pokládání prkénka na toaletě je prostě bravurní :)
Složka 64 je solidní psycho. Rozuzlení je nečekané a leckomu (stejně jako mě) vyrazí dech. Tenhle děsivý napínavý thriller mohu jen a jen doporučit.

Zuzaa
Zuzaa
25.07.2023 4 z 5

Děj knihy je dost těžko uvěřitelný, ale pokud k tomu člověk přistoupí jako k čisté fikci, tak se jedná o velmi zábavný a napínavý příběh. Jussi Adler Olsen prostě umí a oddělení Q je sázka na jistotu.

Biba_with_Book
Biba_with_Book
29.05.2023 4 z 5

Moje druha knizka od tohoto autora. Jako prvni jsem cetla Vzkaz v lahvi a to bylo fakt neco. Tenhle pribeh mi prisel na muj vkus moc vlekly a zpocatku jsem mela problem se v tom vyznat. Ale rozhodne se chystam na dalsi knizky.

Hkk935
Hkk935
16.03.2023 5 z 5

Opět velmi zdařilé, obávala jsem se, aby autor neudělal z hrdinů přehnané superhrdiny, ale jsem velmi překvapena. Stále je to napínavé, čtivé, humorné, drsné a hlavně tajemné, i po čtvrtém dílu nevíme o Asadovi skoro nic a to mě baví...klobouk dolů... udržet tajemství do dalších dílů a nezačít být nudný, je prostě bomba. Takže hurá na další díl. Jo a ten konec...to se opravdu povedlo!

jaroiva
jaroiva
11.03.2023 4 z 5

Zase mě první půlka nebavila a na konec jsem došla jen proto, že nic jiného nebylo po ruce. Postupně mě začaly baví kapitoly z r. 1987 a konec mě už bavil celý.
Píšu až po vyspání, kdy se mi zdálo o blbém product placementu IKEA. McDonald mi naštěstí do snu nepronikl.

Os21
Os21
10.03.2023

Tento autor se velmi dobře čte.

Markéta.
Markéta.
03.03.2023 2 z 5

I když je to kniha, kvůli které jsem začala číst tuto sérii, byla jsem zklamaná. Dost vleklý děj na můj vkus. Bohužel.

martunka
martunka
03.03.2023 3 z 5

Zajímavý příběh, ale děj se dost vleče, než se začne něco dít...

Audrina
Audrina
20.02.2023 5 z 5

Tohle byla už tradičně jízda. Detektivky ctu celkem výjimečně, ale Adler Olsen je bezesporu umí.
Závěr mě teda nadmíru překvapil, takové rozuzleni jsem upřímně nečekala.

sgjoli
sgjoli
29.01.2023 4 z 5

Hned potom, co jsem si vyposlechla předchozí díl Vzkaz v lahvi, musela jsem se pustit do dalšího dílu, protože jsem byla stále naladěná na tuhle sérii a chtělo se mi pokračovat. A ačkoliv tenhle díl hodnotím o 1 hvězdu méně než Vzkaz v lahvi, i tak jsem nakonec spokojená.
Abych pravdu řekla, byla jsem zpočátku poněkud zmatená, protože autor tu rozpracoval na začátku poměrně dost dějových linek, a tak mi chvilku trvalo, než jsem se zorientovala v ději, v postavách a i v časových posloupnostech -autor tu skáče nejen v dějových liniích, ale v jejich rámci i v různých časových obdobích. Takže to pro mne bylo trochu matoucí, což je právě ten důvod, proč jsem ubrala tentokrát jednu hvězdu v hodnocení. Nakonec jsem se ale zorientovala a už to pak byla zase jízda, jak jsme v této sérii zvyklí.
Autor tu rozpracovává dost nepříjemné a děsivé téma nedobrovolných sterilizací, na které se pak nabaluje řada dalších témat a otázek. Z toho, jak autor toto téma uchopil, je patrné, že nedobrovolné sterilizace odsuzuje, nicméně přitom (byť možná neplánovaně) čtenářům přináší řadu věcí k zamyšlení. V tohle tématu se neorientuju, takže absolutně netuším, jak je reálně možné, aby něco takového probíhalo i v reálném světě mimo fiktivní svět literatury, ale jako téma k diskuzi to je určitě podnětné a důležité.
Co mne na téhle sérii hodně baví, je to, že na pozadí toho případu, kterým se každá kniha zabývá, se autor věnuje i případu, v němž byl Morck zapleten a kvůli jehož výsledku nakonec oddělení Q v prvním díle vůbec vzniklo. I tenhle "případ na pozadí" se v jednotlivých knihách postupně vyvíjí a mne baví to sledovat. A přitom to neubírá na pozornosti tomu hlavnímu ději té které knihy, kterou právě čtete. Platí to tedy samozřejmě i pro tuto knihu.
Nakonec tedy 4 hvězdy, které mi přijdou adekvátní. Knihu jsem poslouchala jako audio, opět v podání skvělého Igora Bareše.

Kavohela
Kavohela
06.01.2023 5 z 5

Detektivka jako řemen. Přistihla jsem se, že čtu i ve tři ráno! :-)

Kubajzz
Kubajzz
21.12.2022 5 z 5

Opět super čtení. A konec teda opravdu překvapil. Rozhodně doporučuji a jdu na další díl :-)

m.valova
m.valova
06.12.2022 5 z 5

Carl,Asad a Rose,zajímavá různorodá trojka se kterou se člověk nenudí.Co se týče tohoto případu,tak musím říct,že mi nebylo moc dobře.Když si představím v jakém žijeme světě,kolik hrůz a zvěrstev lidstvo napáchalo a dodnes se tak děje a jak si hromada lidí stále myslí,že jsou něco víc než ostatní,je mi špatně a je to hrozný pocit.
Konec byl pro mě překvapivý a nečekala jsem ,že nás linka s Nete ještě může překvapit.
Určitě si nenechám ujít další díly této skvělé série.

DomYell
DomYell
05.12.2022 5 z 5

Takhle velkou bombu nenajdete ani v Rusku, jak moc je to dobry. Prilepeny jsem k tomu byl, odtrhnout se bolelo. Musel jsem vedet, co je za dalsi a dalsi strankou a ten cas, kdy jsem musel jit spat, do prace a nebo se venovat necemu jinemu, to bylo utrpeni.
No a na zaver? Pockejte si na ten zaver. Ten je asi uplne nejlepsi!