Vzkaz v láhvi

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132479/carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 4.62409

Případy oddělení Q 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Host

Flaskepost fra P, 2009

Kniha Vzkaz v láhvi

Han-nah

Je to pro mne sice první kniha ze série, ale to nevadí a dostala mě. Při čtení názvu se vzpomenu na dětství a různé filmy, kdy se vhodí láhev s banálním, ale pro nás velmi důležitým vzkazem do vody a čekat. Ale pro nás to byla jen hra a dobrodružství. V této knize je láhev podstata všeho.
Jeden z bratrů vhodí láhev se vzkazem do moře. Ta si pluje a pluje, až ji na úplně jiném místě někdo vytáhne. Ve Skotsku v zapadlé policejní stanici stojí další dloudou dobu na okně, "Až jednou". Láhev otevřou a v ní je dánsky napsaný dopis krví se žádostí o pomoc. Tímto se začínají rozvíjet různé linie napínavého děje. Tak, jak si myslele pachatel, že je chytrý, Tak parta úžasných detektivů z oddělení Q je lepší. Psychicky narušený člověk, který klame své přátele a okolí je vlastně zrůda. Ale proč se z něj stala se dozvídáme už v průběhu čtení. Je zde dobře popsána jeho rodina, vliv výchovy na jeho rozvoj. Kniha ukazuje nebezpečí různých sekt a náboženství. Nikdo neví, v jakém místě a do jaké rodiny se narodí. To pachatele neomlouvá od jeho činů, ale přesně vystihuje podstatu jeho chování.

Mike99

Dlouho jsem sérii odkládal z důvodu znalosti filmové série, ale proč? Ten autor píše skvěle, je to vysoce návykové a nesrovnatelné s filmy! Velice originální případ ve smyslu uvažování pachatele, svým způsobem genialita mnohaletého "úspěšného byznysu". Z knihy jsem cítil i přes kladnou postavu Asada určitou frustraci z imigrační politika Dánska (gangy, Srbové).
Jinak novinky v postavách: Rose je schizofrenička, Asad toho hodně skrývá, Carl se úspěšně sbližuje s Monou, Harryho stav neměnný.
V knize více ironie, vtipných hlášek, což miluji. Co mne zarazilo, kolik náboženských sekt je v Dánsku (tedy pokud to nebyla fantazie autora). Autor jinak krásně popsal, jak prostředí může člověka neuvěřitelným způsobem determinovat v tom negativním smyslu.

katst

Skvělá kniha. Napínavé až do konce.

Hakate

Jedna z TOP knih případů z oddělení Q.
Opět dokonalý příběh, zápletka, styl psaní a vše co má výborná kriminálka mít, Asadův humor je třešničkou na dortu.

tatjana1737
27.12.2020

Vůbec jsem netušila do čeho jdu. Ač detektivní žánr jinak téměř vůbec nečtu, knihu jsem si zvolila na základě komentářů spřízněných uživatelů, jen jsem dost nedomyslela, že jde o třetí díl série, takže mi bez znalosti osobní historie postav možná unikly některé souvislosti (to se týkalo zejména Assada a Rose / Yrsy). Přesto se příběh dal číst jako samostatný a já si ho navzdory tématu docela užila. Úvodní kapitola mne dost zneklidnila a váhala jsem, zda vůbec číst dál, ale Jussi Adler-Olsen díkybohu žádné hnusárny čtenáři nepředložil. Když se řekne "severská" detektivka, rázem mi to evokuje nějaké bizardní, hnusné, surové, ideálně rituální vraždy. Tenhle Dán mne ale přesvědčil o tom, že detektivku ze Severu jde napsat i bez toho.

Až v průběhu čtení knihy jsem se dozvěděla, že moje máma si s tímhle autorem už potykala, a protože se "severskému krimi" vyhýbá ze stejných důvodů jako já, chválila "Olsena" za to, že se věnuje především psychologii postav a poměrně věrohodně popisuje policejní práci vyšetřovatelů. K tomu mohu dodat jen, že zrovna Carl Mørck na mne od prvního okamžiku nepůsobil jako žádný geniální detektiv střihu Sherlocka Holmese, ač měl své civilní problémy, nebyl to brilantní alkoholem otupený mozek Harryho Holea, ba naopak, dost mne iritoval, protože neustále narážel na hradbu neporozumění ostatních postav a minimálně první polovinu knihy si dával nohy na stůl a dopřával si v suterénu šlofíčka. Teprve když příběh začal brát grády, přesvědčil mne detektiv, že schopnosti i intuici má, a vůbec mi nevadilo, že kniha byla tak dlouhá a indicie přicházely k vyšetřovatelům tak pozvolna a po částech. (Už jen ta časová lhůta, než se někdo začal pořádně věnovat vzkazu v lahvi!!) Ostatně i Assad prokázal, že není jen lecjaký snědý údržbář, a já tak nějak tuším, že se v něm bude skrývat o dost víc, než kolik nám autor Mørckovýma očima zatím (minimálně v této knize) ukázal. Moje maminka ovšem má pravdu v tom, že postavy jsou psány velmi civilně, nejde o žádné supermany a modelky, takže i tím jsou čtenáři bližší.

Hlavní padouch byl, jak zmiňují komentáře níže, napsaný tak, že s ním člověk chvílemi i sympatizoval. Stačilo mi ovšem si připomenout, co udělal, s jakou chladnokrevností a kalkulem si vybíral oběti, jak si zajišťoval jejich mlčení, co dělal s těly... Ač Adler-Olsen nezabíhal do detailů, když si čtenář dovolil se nad tím vším zamyslet ("Kolik jich bylo?" - "Hodně."), mráz mu po zádech běhal pořádně. V tomhle ohledu by mne zajímala hlubší psychologická studie Mii, když se jí dostalo prozření, čím se její manžel "živí". Jeho děs, když se mu pečlivě zbudované plány a mimikry začaly hroutit, mne skrytě velice těšil. I sebevětší génius a opatrný vrah nepočítá s prachsprostou náhodou. Zpětně je mi jen líto, že "Chaplin" vzal tak rychlý konec, docela bych mu přála pobyt ve vězení, pořádný výslech, odkrytí jeho minulosti i činů, takto kolem něj stále zůstává jistá aura tajemnosti a děsivosti. Nedotažené pro mne jen byly osudy poznamenaných dětí, které si prošly peklem, dozajista je to muselo poznamenat, ale autor už o nich neztratil ani slovíčko.

Pro mne velmi zajímavé překvapení, zkusím si přečíst další díly.

zimka.r
21.12.2020

Opět super díl. Vůbec mi nevadí, že člověk o pachateli ví hned od začátku, naopak, to tomu dává tu napínavost. Stihla jsem v knihovně vyzvednout další díl, než nám je zas zavřel, tak se těším :)

munka
04.12.2020

Jeden odkaz vo fľaši rozbehne mašinériu vyšetrovania a tak som prežívala úspechy aj neúspechy vyšetrovateľov. Napínavé až do konca. Teším sa na Složku 64.

borupet
03.12.2020

Dokonalé. Perfektní zápletka, neskutečně napínavé až do konce. Mistrovsky vymyšlená psychologie vraha. Necitelné zabijácké monstrum, ale vlastně mi ho skoro bylo líto, protože se na něm podepsala výchova fanatického otce a ovládané matky neschopné odporu. Tady si člověk uvědomí nebezpečí náboženských sekt. Ano, sem tam nějaká zvláštní náhodička, ale není o náhodách v podstatě celý náš život? Za mě super a už se těším na další.