Doupě

Román o míjení a mimoběžných cestách Po mimořádně úspěšném románu Němci přichází Jakuba Katalpa s propracovaným mnohovrstevnatým románem ze současnosti. Květa je po manželově smrti sužována pocitem samoty a neužitečnosti. Ve sklepě svého domu proto vybuduje malou místnost — doupě — a čeká na návštěvníka, kterého by do ní mohla zavřít a vyprávět mu svůj životní příběh. Zatímco Květa opečovává svého vězně, v Americe umírá na rakovinu Akiko Ikedaová. Dochází sice na chemoterapii, ta však nezabírá a její manžel postupně ztrácí víru v manželčino uzdravení. Anh Thi Hoang opouští rodný Vietnam a vydává se na dalekou cestu do Prahy, aby pomohl dceři s vedením domácnosti a malého obchodu. Naráží však na odcizení, nejen kulturní, ale také rodinné a generační....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/343395/doupe-LOw-343395.jpg 4.1178
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Host

Kniha Doupě

hulina

Je to na mě nějaké moc smutné, nepřidalo mi to, ale ubralo, a proto knihy nečtu.

slecnapeta

Velmi pekne napsana kniha se zajimavym pribehem, ale nemohu rict, ze by me nejak zasahla. Jeste chapu prolinani pribehu Kvety a vietnamske rodiny, ale Akiko a Hideki mi do pribehu tolik nesedeli a to prolnuti s okolnim dejem bylo uplne minimalni. Ale autorka me svym stylem oslovila a jeji predchozi kniha Nemci mi prijde napsana jeste o neco lepe.

alabra

Kniha plná smutku, osamělí žijí vedle blízkých lidí a přece sami. Trochu zvláštní počtení, dobře napsáno, stejně jako některé předchozí čtenáře i mě Květa rozčilovala, cítila jsem s vykořeněnou paní z Vietnamu a litovala Japonku. Nechápu, proč autorka zvolila tři naprosto odlišné typy postav, které nic nespojovalo, stále jsem čekala na pointu a nedočkala se.

jana2302

Tak tohle bylo hodně creepy. Napsané určitě dobře, ale příběh fakt divný. Květa je otřesná postava, pošťák mě taky štval... A i když je to napsané dobře, tak já prostě příběhy tohoto typu, kdy mi jsou postavy protivné, číst nepotřebuju a nechci. Japonský příběh kdyby tam nebyl, tak by se asi nic nestalo (akorát přispěl k celkovému depresivnímu pocitu z knihy a ten muž mě vlastně taky štval). Vietnamská paní se mi docela líbila a její dějová linka mi jako jediná přišla napínavá (jestli něco řekne nebo ne; naopak jak to dopadne s pošťákem, mi bylo vlastně dost jedno). Kniha ve mně zanechala divný až nepříjemný pocit, není to můj šálek čaje.

Daisuke

Tady jsem hodně na vážkách. Jazyk knihy mě bavil a doslova jsem ho zbožňoval, postavy jsem si zamiloval a učarovala mi péče, se kterou byly prezentovány jejich vnitřní konflikty. Příběh bohužel pokulhává, jednotlivé dějové linie na sobě byly v podstatě nezávislé a jejich protínání působilo spíš antiklimakticky. Kniha má lehoučký náhled magického realismu a místy hodně připomíná Murakamiho, ale musím říci, že i Murakami umí napsat uspokojivější konec...

Lidmila_2008

Za mě slabé, sice zručně napsané, ale kniha jde po povrchu. Květa pro mě byla studená, neživotná, nezajímala mě. To samé japonský motiv - zde naprosto zbytečný. Jediná zajímavá silná linka byla ta s vietnamskou prodavačkou - ta ale bohužel nedostala potřebný prostor.

anna0480
22.11.2018

V porovnání s autorčinou předcházející knihou Němci je tahle podle mě o něco slabší, ale ani tak jsem se u čtení nenudila a knihu přečetla během dvou dní.
Opět se zde setkáváme s více dějovými linkami, přičemž jedna z nich je o japonském páru žijícím v Americe. Žena z tohoto páru umírá na rakovinu a její muž už to nedokáže snést a tak odjíždí na cesty. I když si je vědom toho, že se může vrátit a ona už tam být nemusí. (...) Další dějovou linií je starší Vietnamka, která byla před lety nucena přijet za svou dcerou do České republiky, ve Vietnamu už jí totiž nikdo nezbyl. Už je to sice několik let, co tu žije, ani tak si tu ale nepřipadá doma a jediné, co jí váže s domovem je hedvábí a kondenzovaný zázvor. A nakonec linka hlavní - důchodkyně Květa, která se několik let starala o svého nemocného muže a najednou, když už tu není, jí schází někdo takový. O koho by se mohla starat, komu by mohla vařit a hlavně, komu by mohla odvyprávět celý svůj život. A tak začne ve sklepě svého domu vytvářet Doupě. Doupě obložené novinami, Doupě, které je vybaveno knihovničkou, kobercem a postelí s voňavým povlečením. Koho do Doupěte chytí?

Dějové linky se - jak už to tak většinou u takových knih bývá - místy protnou. Není to ale nic násilného a ani nečekejte nějaké wow. Trochu mě mrzel useknutý závěr, jako by kniha skončila příliš rychle. Jinak ale dávám tři hvězdičky. Líbilo se mi to, kniha se četla lehce i díky krátkým kapitolám, které autorka používala už v již zmiňované knize Němci.

Tiffany
15.11.2018

Nemůžu říct , že by se mi knížka nelíbila…,spíš naopak. Jen si říkám…, jaké myšlenkové pochody přivedou autora k sepsání takového příběhu… Forma čtivá, jazyk barvitý…, ale příběh Květy je tak absurdní…, nereálný.., sci-fi.. Na druhé straně, nosným bodem , je ta již zmiňovaná osamělost ….. Takže knížka určitě k zamyšlení.

Tři plus.

samota