Duna

První kniha z cyklu kronik o planetě Duna, fenomenálního díla světové sci-fi. První díl šestidílného sci-fi románu vypráví o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti. Román vyšel poprvé v roce 1966, získal několik literárních cen (např. Nebula) a měl u čtenářů omračující ohlas. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později i film, který natočil známý režisér David Lynch. Frank Herbert svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světového science fiction....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29765/duna-mga-29765.jpg 4.61418

Duna (1.)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Svoboda

Dune (1965)

Kniha Duna

fincik

Ano, kniha se mi líbila, ale něco tomu přece jenom chybělo. Hlavně jsem se nemohl sžít s hlavním hrdinou, z kterého se vyklubal chladnokrevný, až bezcitný diktátor. To byl asi autorův záměr, aby Paula charakterizoval nejen jako postavičku bez chyb, ale když mu pak vlastně ani nijak nefandím, tak je to těžký.
Postavy umírali na můj vkus moc rychle. Jakože konec odstavce a jede se dál. Taky mi vadilo přehršel filozofických keců a doslova na každé stránce popis počasí. To mi opravdu došlo, že na pouštní planetě svítí slunce a fouká vítr, nemusí to tam být napsané šestsetkrát. Jako přečtu si i druhý díl, který jsem si koupil zároveň s prvním, v dárkovém vydání s krásnými ilustracemi. Tím však končím. Moc nechápu zdejší vysoké hodnocení.

katarina4591

Duna je skvělá! Rozhodla jsem se ji přečíst až po náhodném shlédnutí filmu. A přestože mě tento poněkud psychadelický Lynchův snímek trochu vyděsil, už po pár stránkách jsem věděla že to bude láska. Vyváženost mezi myšlenkovými pochody postav a přímou interakcí je vynikající. Herbertem vytvořený svět, jeho minulosti a budoucnosti, jeho intriky a náboženství, si mě získal jako si získala melánž gildovní navigátory!

zuzi.d

Čtivě a chytře napsáno. Užila jsem si každou stránku.

Beer_bro

není to úplně jednoduché čtení. Ale jak se do příběhu čtenář jednou ponoří, pak prostě nezbývá než plavat až do konce. A užívat si tak povedené sci-fi dílo

EricNor

Skvela kniha. Vratil jsem se k Dune po mnoha letech a jakoby nezestarla. Porad me bavi ten system Benegesseritu, uskoky v uskocich, cteni myslenek a dusevniho rotpolozeni, odhady co kdo udela. Cervi jsou zajimave, koreni a jeho ucinky take, ale me nejvic bavi ty sachove partie mezi postavami.

jfialova

Jo, Duna je prostě srdcovka. Nezapomenu, jak jsme pařili stejnojmennou hru, jak jsme se těšili na film a pak si hráli na harvestry (koš na prádlo přehozený dekou) a brácha byl Harkonen. Kniha je poněkud složitější, děj není tak přímočarý a jednoduchý, jak by se podle filmu či hry dalo usuzovat, ale četla jsem v pozdějším věku, takže mi to vůbec nevadilo.

MartyManCZ

hodně náročné čtení, spousta postav, názvů, neustálé dialogy, politikaření...ale když si to zamilujete, neni co řešit :) Duna mě provází celý život od té doby co se objevila ve hrách jako první realtime strategie, přes film kterej sem vždycky zbožňoval...a teď sem se konečně odhodlal k tomu tuhle náročnou knihu přelouskat i literárně. A stálo to za to...má to své originání kouzlo, které mě vždycky bude přitahovat...asi to je ta vůně koření, na které sem se stal závislý :)

kobejn

Díky knize jsem zpětně docenil film, kterýmu jsem předtím nerozuměl.