Duna

kniha od:

Duna https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29765/bmid_duna-2V7-29765.png 4.5 3040
Koupit Koupit eknihu Bazar

První kniha z cyklu kronik o planetě Duna, fenomenálního díla světové sci-fi. První díl šestidílného sci-fi románu vypráví o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti. Román vyšel poprvé v roce 1966, získal několik literárních cen (např. Nebula) a měl u čtenářů omračující ohlas. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později i film, který natočil známý režisér David Lynch. Frank Herbert svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světového science fiction.... celý text

Série:

Duna 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Svoboda
Originální název:

Dune , 1965


více info...

Komentáře (457)

Komentáře 457 Recenze 13

221B
221B
09.09.2023 1 z 5

Asi jsem neměla napřed číst tolik knih od Pratchetta. Po každém filosofickém pseudomoudru jsem čekala nějaké znevážení a odlehčení toho patosu a ono nic. Ono je to myšleno vážně...

murdoch
murdoch
03.09.2023 5 z 5

První - a zatím poslední - kniha, kde je spousta natolik zajímavých myšlenek, že jsem si je podtrhával tužkou. Super. Pro někoho možná moc filozofické a trochu těžší na čtení a pochopení... Však sám taky nepředstírám, že bych chápal úplně všechno. Za mě ale jednoznačně geniální dílo.


NotJustaReader
NotJustaReader
20.08.2023 5 z 5

Kniha má na začátku potenciál odradit spoustu čtenářů (osobně jsem ji začala číst a poté odložila tak čtyřikrát) - nenechte se, stojí to za to!
Když se totiž překlenete přes prvních pár, možná i desítek, stran zmatení ze všeho toho world-buildingu, nových slov a postav (POZOR - na konci knížky je 50 stran dodatků a mezi nimi i slovníček pojmů a přehledy postav - nevěděla jsem o tom a začátek čtení byl pro mě krušný :D), dostanete nálož intrikaření, zamyšlení se nad náboženstvími, politickou mocí, která vykořisťuje za účelem zisku, manipulace v rámci velkých společenských měřítek, skvěle popsaných ekologických procesů, které se k těmto světům vážou. Dílo si zkrátka klade zajímavé nadčasové společenské otázky.
Jediné, co bych knize vytkla jsou snad slabší charaktery, které občas působí ploše. I hlavní hrdina, Paul, syna vévody, na začátku působí jako klasický vyvolený, většina věcí se mu daří bez většího snažení atd.. Nicméně v průběhu příběhu dostáváme hlubší sondu do myšlení člověka, jež způsobí až nekontrolovatelný džihád v jeho jménu. Když to shrnu - nevadilo mi, že jsem sledovala další knižní postavu svou hloubkou podobnou Harrymu Potterovi, protože ten koncept té postavy jako takové byl mnohem zajímavější, než bych na začátku předpokládala.

Robodruh
Robodruh
17.08.2023 5 z 5

Dlouho jsem této knížce odolávala a pustila se do ní se skepsí jen kvůli letošní výzvě a kvůli tomu humbuku kolem posledního filmu. Ale! Od první kapitoly mě příběh naprosto strhl. Vůbec jsem nečekala tak bohatý a zajímavý příběh propracovaný do detailů, skvěle vykreslené postavy a přitom se spádem. Čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc jsem si přáala, ať to neskončí :) Už se těším na další díly!

Vendy1993
Vendy1993
16.08.2023 5 z 5

Naprosto úžasný příběh. Nejdříve jsem sice viděla film z roku 2021 a jelikož mě ten film opravdu nadchl, rozhodla jsem se i pro knižní předlohu :) a rozhodně jsem udělala dobře. Děj je velmi propracovaný a přesto je vše srozumitelné a velmi dobře čtivé. F.Herbert mi přijde jako takový J.R.R.Tolkien sci-fi :) Už teď se těším na další díly.

nemluva
nemluva
08.08.2023 3 z 5

Mám rád sci.fi ale tato kniha mne nějak minula. Přečetl jsem to, protože mě bavil film Duna a chtěl jsem si to přečíst než uvidím druhou část, V tomto případě mi zatím připadá lepší film než kniha (asi poprvé co něco takového píšu).
Dobrý je námět a prostředí v kterém se to odehrává. Ale nelíbí se mi že hlavním hrdinou je nakonec jakýsi oslavovaný nadčlověk s věšteckými schopnostmi, navíc vědomí si své nadřazenosti. Nejsou tam dobře vystižené charaktery postav (snad kromě Harkonenů kteří jsou vykresleni jako ukázkový psychopati). Připadá mi to celkově emocionálně naprosto ploché.

orson
orson
04.08.2023 5 z 5

Znovu jsem si přečetl, hlavně kvůli filmu. A tedy je to úžasná kniha, pěkně promyšlená i ty další pokračování, co si tak pamatuji, tak měly skvělé myšlenky. Ale na druhou stranu je tam občas trochu moc filozofování.

risha03
risha03
01.08.2023 4 z 5

Duna je zajímavá kniha. Fantasy, a přesto filosofická, ale nikoli vždy v dobrém slova smyslu. Rozhodně se nejedná o lehkou literaturu. Částečně politikaření připomíná Game of Thrones, akčnější svemérie jsou rovněž zábavné, ale jak dojde na snové části, člověk musí hodně, hodně vnímat.

Měl jsem na dovolené a pro náročnost jsem knihu nečetl. Doma jsem si potom udělal klid a dočetl jsem za pár dní.

Mimochodem, kniha je ukončená, takže se nemusíte bát dlouhé série. Další díly netřeba číst.

MisaDud
MisaDud
15.07.2023 5 z 5

Dunu jsem četla cca ve 14 letech a nyní v dospělosti po shlédnutí filmu. Při prvním čtení se mi moc líbila fantazie, celkově děj a prostředí, ve kterém se kniha odehrává. Nyní jsem viděla i linku spasitele a toho, jak by se měl člověk chovat či žít v souladu s přírodou. Určitě knihu doporučuji číst jako první.

ibapisem
ibapisem
13.07.2023 5 z 5

cetl jsem dunu ve slovenstine.... prosim nikdy to nedelejte ...... nektere knihy by meli zustat tak jak jsou/ cestina /

Carol1122
Carol1122
12.07.2023 3 z 5

Bohužel jsem se po polovině už tolik nemohla začíst. Ačkoliv se to četlo výborně, přišlo mi to chvílemi až moc roztahané. Z filmu jsem byla nadšená a knížku skvěle film vykreslil.

ibapisem
ibapisem
12.07.2023 5 z 5

DOKONALY ROMAN

ArkAngel
ArkAngel
08.07.2023 5 z 5

Český Atreides hodnotí Dunu: Knihu jsem četl poprvé v jedenácti nebo dvanácti letech a nyní jsem ji po dlouhé době vzal znovu do rukou. Tentokrát jsem však zvolil chronologické čtení a musím říct, že hned je to jiný zážitek. Už sama o sobě je Duna velmi specifickým dílem, které můžeme označit za první ekologický román planetárních rozměrů, díky kterému dnes navíc slavíme třeba Den Země. Kromě toho tu máme varování před falešnými spasiteli a myšlenky se dále hromadí. Určitě je to nadčasová kniha, kterou Frankův syn Brian s Kevinem navíc rozšířili celou řadou prequelů, jež komplexitu díla ještě znásobují. Člověk pak s radostí vnímá všechny detaily, které tvůrci rozvedli nebo jim dali hlubší, případně i trochu jiný význam.

Ivanka83
Ivanka83
06.07.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha.
Ke knize jsem se dostala až po shlédnutí filmu. Jak film tak kniha mi uchvátila.
Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

plomusujonak
plomusujonak
29.06.2023 5 z 5

Nemohl jsem si přát lepší čas pro čtení Duny než dobu přelomu mezi mým sedmnáctým a osmnáctým rokem, možná jen, abych si mohl tuto knihu vychutnávat v největších letních vedrech, abych se cítil jako Fremen na rozpálené arrakisské poušti. Udivuje mě, jak je toto úžasné dílo málo známé. Ale když se na to podívám podruhé, zjišťuji, že popularita podobná Hvězdným válkám by Duně opravdu neprospěla.

Miluju příběh knihy pro jeho zajímavost a poutavost, historii světa Duny pro její propracovanost a hloubku, postavy v knize pro jejich autentičnost a osobitost a celou knihu pro její originalitu a epickou délku. Paul Atreides je hrdinou, do něhož se čtenář vžije, a zážitek je právě o moc krásnější, když je čtenář dospívající stejně jako on, protože v Paulovi prostě vidí sám sebe. Duna je především román psychologický, zaměřený na myšlenkové pochody hlavních postav a plný nespočtu vnitřních monologů. Takové množství natolik inteligentních postav jsem ještě v žádném jiném díle neviděl. A víc moudrých citátů než Duna, mají už jedině Malý princ či náboženské texty jako bible.

Rozebírat dopodrobna celou Dunu by vystačilo na sepsání větší brožury, a proto zmíním pouze věci pro mě nejpodstatnější. Fascinuje mne, že Duna je zasazena do našeho světa tisíce let po současnosti jako sci-fi příběh postavený na sci-fi příběhu, neboť události na Arrakisu se odehrávají dlouho po vytvoření umělé inteligence, jejím velkém rozšíření, válce lidí proti ní, jejím poražení a zničení a po zdokonalení lidské mysli nad schopnosti umělé inteligence. Od této řady událostí se odvíjí kultura a veliký kus náboženství, o němž nutí kniha čtenáře přemýšlet stejně jako o přírodě a jejím ekosystému a to i ve skutečnosti.

Na knize je zvláštní, že prozrazení velké části děje, jeho konce, začátku ani popisování světa Duny lidem, kteří knihu nečetli, zážitek z četby nepokazí. Jednak je to proto, že se o tom, co se stane, v knize mluví už od začátku, a zároveň, když knihu čtete, jakobyste byli součástí příběhu a kniha Duna byla pouze kronikou popisující podrobně události, o kterých už víte. Důkaz pro to spočívá například v neologismech, jež nejsou vysvětleny v příběhu, ale člověk si je musí najít v příloze slovníku na konci. Moc se mi líbí, s jakou péčí byly tyto termíny autorem vytvořeny a překladateli přepsány, že svým zněním odpovídají svému příběhovému původu. Samozřejmě mě neminulo porovnání filmu s knihou. Ve zkratce jsou mistrovským dílem jak tato kniha z roku 1965, tak i film z roku 2021, ale překvapuje mě určitý detail: baron Vladimir Harkonnen v knize, narozdíl od toho z filmu, nelétá, má jenom velmi lehký krok, což mi přijde trochu škoda, podobně jako nedostatečné prozkoumání rodu Harkonnenů v rámci díla, a přál bych si, abych o těchto charakteristických antagonistech věděl více.

bookemma
bookemma
06.06.2023 5 z 5

Nejsem moc veliký fanoušek sci-fi, Duně konkrétně jsem odolávala cca 4 roky.
Ale nakonec mě zdolala, a já jsem se zamilovala!

bumble
bumble
03.06.2023 5 z 5

Velmi pěkné. Má to spád, výborný děj a vše je skvěle popsáno.
Rozhodně dobrá volba sci-fi k četbě nebo poslechu.
Film jsem zatím neviděl a nutno říct, že bude mít co dělat, aby se této knize aspoň z části vyrovnal.

hypnos
hypnos
15.05.2023

Moje nejoblíbenější kniha vůbec, jak dějem a jeho spletitostí, tak vykreslením postav, a především propracovaností a originalitou světa, ve kterém se odehrává. Čím je Pán prstenů pro fantasy, tím je Duna pro sci-fi. Proto jí musím dát své první hodnocení zde, přestože jsem ji potřetí dočetl před circa čtyřmi lety (a určitě to nebylo naposledy). Porpvé jsem ji četl, když jsem byl v jalovém věku puberty, a byl jsem z ní naprosto unešen, ačkoliv v té době mi její čtení přišlo místy dost obtížné, a říkal jsem si tak, že až budu starší, zkušenější a vyzrálejší, porozumím tomu lépe. A to se s dalšími přečteními popravdě nestalo - sledujeme tu tolik dějových zvratů, intrik, myšlenkových pochodů a popisů náležitostí světa, který je i v rámci sci-fi žánru prakticky ve všem naprosto nový, že v tom může mít pěknej gulášek i čtenář starší a sečtělejší, než je pisatel tohoto blábolu. Kniha byla považovaná za nezfilmovatelnou, ale jenom do té doby, než podle ní natočil docela zajímavý film David Lynch (kostýmy a všechny ty serepetičky v něm jsou úžasný), a posléze si s látkou solidně poradil i můj oblíbenec Denis Villeneuve, ale přiznejme si - tady se žádný film nemůže rovnat originálu, protože nedokáže příběh a vše okolo podat tak poutavě, jak to dokázala kniha. Jak by také mohl, když na to má nějkaé dvě hodiny (+- drobné), kdežto kniha Vám vše vypráví na nějkaých šesti stech stranách. V případě Duny bych se nebál použít slovo opus ani v případě, kdyby Herbert nenapsal pokračování. Až člověk žasne, jak někdo něco tak spletitého, ale zároveň dokonalého, dokáže vůbec vymyslet..

cérka
cérka
14.05.2023 4 z 5

Audiokniha

Bravurně načteno Janou Strykovou a Markem Holým. Příjemné tempo, emoce...., cítila jsem všechna zrníčka bouří, sucho pouště i vlhko jeskyně.

Přiznám se bez mučení. Dlouho jsem váhala, kterou knihu zvolit do letošní výzvy (2023), kniha jejíž děj se odehrává ve vesmíru. Zvítězila Duna a po překonání počátečních rozpaků to nakonec byla skvělá jízda s příliš rychlým koncem.
Ač nejsem milovníkem klasické sci-fi, tady se vůbec nebráním poslechu dalších dílů. Specifický život na Arrakisu s naprostým nedostatkem vody a specifickým kořením si mě hold získal.

JohnMiller
JohnMiller
10.05.2023 4 z 5

Priznám sa na rovinu: knihu som dočítal v rozmedzí piatich rokov až na tretí krát. Problém s touto knihou som mal taký, že autor nás od prvej strany nešetrí svojimi odbornými výkladmi tohto sveta. Tvári sa akoby sme viacmennej kraj v ktorom sa príbeh odohráva, poznali, vieme sa v ňom orientovať a tak nám nemusí vysvetliť isté pojmy úplne podrobne. Napríklad triedne rozdiely, kultúrne aspekty atď. Hoci svet Duny mi nebol úplne neznámy, videl som adaptáciu Davida Lyncha, a svojho času som hrával ako malý chlapec aj pc hru: Dune 2000, ale ani toto mi nestačilo na to aby som si naplno užil toto nevšedné literárne dielo. Tak sa stalo, že som dal prednosť iným knihám, hoci ma kniha bavila, a keď som sa k Dune vrátil, musel som začať od začiatku keďže som sa v tom strácal ešte viac,. No na tretí krát sa mi to podarilo. A musím podčiarknuť niektoré zásadné veci. Nebavila ma iba hlavná dejová linka ale aj všetky tie maličkosti ktoré vytvárali pocit naturalizmu (dôvody, prečo už nevyužívajú umelú inteligenciu, ekonomické pomery rodín, tradícia/komercia) toto všetko mi sedí. Jediné čo ma sklamalo a prečo je moje hodnotenie 4/5* je ten urýchlený koniec.

martin8550
martin8550
09.05.2023 5 z 5

Zpočátku jsem se čtením knihy váhal, počet stránek mě děsil. Obavy ale nebyly na místě. Co se děje týče, kniha jede už od samého začátku ve vysokém tempu, někoho může zaskočit akorát velké množství pojmů světa Arrakis, ale pochopit to není až tak obtížné. Tyto pojmy lépe vtáhnou čtenáře do specifického světa a nejsou tedy samoúčelné, navozují dobře atmosféru tohoto světa s využitím jazyka čerpajícího z oblasti pouští našeho světa.

Každá stránka příběhu vybízí k přečtení té další. kromě ústředního tématu boje o moc nad planetou se zázračným kořením je strhujícím tématem zápas o přežití v podmínkách kruté pouště, kdy musíte zužitkovat každou kapku vody. Voda je zde podstatou náboženství, hybatelem boje o přežití. Voda a moc. Rozvíjí se zde několik témat, některá jsou jen naznačena a řešení jsou pak v dalších knihách. Skvělé jsou všechny pasáže z pouště, přežití a soužití v poušti, oběh vody. Naopak nepřesvědčivé jsou erotické a milostné vztahy a psychologie hlavních postav, postavy nejsou vlastně moc lidské, což je v knize vysvětleno speciální výchovou a výcvikem všech postav v extrémních podmínkách, který je zaměřen na získávání a udržení moci, je to trochu slabá stránka knihy, naopak skvělé a dech beroucí jsou bojové scény a napínavé scény z pouště. Intriky jsou důmyslné a jejich rozuzlení je překvapivé. Kdo osedlá červa, stává se plnohodnotným členem smečky. Svět techniky je zde jen nastíněný, principy cestování mezi planetami se zde neřeší, všemocná Gilda to řeší za Vás, když jí poskytnete pytle s kořením. Svět mystiky a politiky se zde prolíná, zásadní je téma velkého a jasnozřivého vůdce.

Vůdce není ten, jehož cílem je vládnout lidem, ale ten, kdo je k vládnutí povolán. Strach zabíjí myšlení.

Ve finále ale skvělé strhující čtení se spoustou námětů k přemýšlení.

ZůzaSomolka
ZůzaSomolka
07.05.2023 5 z 5

Skvělá, úžasná! Přiznám se, že jsem nejprve viděla film, a pak se dozvěděla, že je to podle knihy a to ne ledajaké, ale docela kultovní. Byla jsem zvědavá. Zvlášť, když měla dobré hodnocení a tolik opěvných komentářů, ke kterým se teda musím přidat. Je to napínavé, je to čtivé, člověk je neustále zvědavý a samozřejmě ke konci příběhu se nelze odtrhnout. A vůbec nevadilo, že jsem viděla film a věděla, co se stane. Stvořený svět v knize je prostě úžasný. Hned se pouštím do pokračování.

SadUnicorn
SadUnicorn
03.05.2023 4 z 5

Rozhodně velmi výborně napsané scifi, které se i přes svou délku čte samo a je nabyté dějem. Ale nějak se nemůžu zbavit dojmu, že mi tam něco chybělo. Nějaké něco, vyvrcholení, nějaké wow, prostě něco, kvůli čemu bych si řekla "aha, tak proto to všechno bylo" a to se bohužel nekonalo. Možná to přinesou další díly...

Soundtrack
Soundtrack
26.04.2023 4 z 5

Dobře napsaná kniha, ale asi se nevyplatilo číst ji až po filmu (myslím to nové zpracování).. U většiny kapitol jsem hned po prvním odstavci věděl přesně, co se tam stane. Ale kniha je skvěle napsaná, každopádně jsem díky ní ještě víc ocenil film. Jedna z nejlepších knižních adaptací.

Analnivetrelec
Analnivetrelec
12.04.2023 5 z 5

Jedno z nejlepších science fiction .

Eevee89
Eevee89
07.04.2023 5 z 5

Duna je prostě úžasná kniha plná neskutečných zvratů. Jen je ze začátku složité se zorientovat

l.e.d
l.e.d
06.04.2023 4 z 5

Duna je má další kniha, která je už pěkných pár let na světě. U všech mám pocit, že je skvěle popsaný a vymyšlený svět. Bohužel děj, zápletky a chování hlavních postav je pro mě už těžko uchopitelné nebo mi chybí "něco". Nicméně jak bych mohl očekávat, že spisovatel co zemřel dřív než jsme se narodil bude psát jako dnešní spisovatelé. Tedy jako u Drákuly 4* za svět, který je prostě skvělý!

stanislav0373
stanislav0373
28.03.2023 4 z 5

Dlouho dokládaná klasika mě trošku překvapila. Pomalý, místy až matoucí (co se pojmů týče) začátek, který se snaží uvézt čtenáře do děje silně kontrastuje s akčním koncem. Popravdě řečeno, jsem si po první třetině říkal, co je na tom tak skvělé. Nicméně příběh je dobře vystavěn a brzy vás planeta Arrakis a její červi pně pohltí. Jen to místy klade vyšší požadavek na čtenářovu fantazii, neboť sáhodlouhé popisy zde opravdu nečekejte.

Rocker-Tialk
Rocker-Tialk
26.03.2023 5 z 5

První cca polovina knihy byla neuvěřitelně zdlouhavá a chudá na děj. Přitom ale ohromně čtivá. V druhé polovině vše odsýpalo, ale občas mě překvapilo, jak rychle autor přenesl děj přes některé momenty, zejména úmrtí některých postav v závěru knihy. Dlouho jsem se na přečtení téhle knihy a potenciálně začtení se do téhle série chystal. Dlouho jsem se ho i obával a odkládal ho. De facto mě k němu donutilo až nové filmové zpracování a strach ze všudypřítomných spoilerů. A stálo to za to.

SněžnáSova
SněžnáSova
19.03.2023 3 z 5

Bylo to zajímavé ,ale tak strašně dlouhé že na konci už jsem to nedávala a myslela že to nedočtu. Je to strašné říct ,ale radši si skoukněte film.

AlexandraBane
AlexandraBane
16.03.2023 2 z 5

Na to jak je vychvalovaná, tak mě teda vůbec nebavila

Shindo
Shindo
15.03.2023 4 z 5

Sci-fi až na krátku epizódu s Warhammerom 40K neholdujem; nevidel som Dunu s Timothém Shablagoo (hoci, keď vidím ten jeho prispatý výraz, chápem, prečo ho zvolili do role Paula Atreida), Dunu od Lyncha ani minisériu.

Kniha mala pomalší rozjazd a chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na prostredie a hromadu neznámych pojmov. Dosť pomohol slovník, register s menami postáv a prílohy. V posledných kapitolách to však gradovalo.

Genetické inžinierstvo v snahe vytvoriť "dokonalého potomka", manželstvá z vypočítavosti, politické intrigy, rozsievanie náboženských lží s cieľom pripraviť si pôdu, jeden nechutný záporák výzorom nápadne pripomínajúci Miloša (áno, toho), hromada ďalších nechutných záporákov, všadeprítomné smrtiace a pritom kľúčové púštne červy a hlavný hrdina túžiaci po zmene svojho osudu, ktorý však zmeniť nemôže. Trocha mi vadili príliš rýchle skoky vo vývoji psychiky hlavného hrdinu.

Vera Silent
Vera Silent
15.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Skvěle vymyšlený originální svět, ale špatně napsaný, to mě neustále napadalo při čtení a přetrpěni Dune. Jak už to bývá, partner je fanoušek, rok mě přemlouval k četbě a na zfilmovani se podívám ráda - myslím, že odlehčená filmová verze s krásným hercem v hlavní roli bude super.

Zpátky ke knize: bože to bylo plné rádoby prorockych keců, které se tvarily metafyzicky. Vadilo mě ohaneni se vymyslenymi pojmy, kterých prostě bylo zbytečné moc, vadilo mě šifrování řeči, kdy všechno, co se řeklo, znamenalo něco jiného. Jak u Abercrombieho chválím, že v jeho knihách jsou přesně ty scény, po kterých jako čtenář toužím, tak tady je to naopak. Scény mezi Chani a Paulem téměř nejsou, dítě je pokaždé jen zmíněné a tudíž i má emocionální odezva byla minimální. Zato některé zmatené úvahy o ničem, zdrogovane blouzněni či hrabání se v pisku, toho je tu dost.

Poslední 3 kapitoly byly hodně badass a konečně jsem knihu nemohla odložit, ale to se bavíme až o posledních 100 stránkách téhle bichle. Další díly už vysloveně číst nechci, hlavně proto, že už je mi předem jasné, jak autor zametá se svými postavami a navíc se to blbě čte.

katushah
katushah
10.03.2023 2 z 5

Není to můj styl. Četla jsem to jen ze zvědavosti, když je to tolik oblíbený.

Bored-Author
Bored-Author
05.03.2023 4 z 5

Když jsem tuto knihu vzala do ruky poprvé, přečetla jsem asi 1 kapitolu a vrátila ji zpět do knihovny. Asi po 2 letech jsem se k ní rozhodla vrátit a tentokrát, i když to byla hodně dlouhá cesta, jsem ji konečně dočetla. Je to opravdu chytlavý příběh co stojí za přečtení. V některých momentech mi připadala kniha trochu zmatená a Paul trochu moc bez emocí, ale to k němu prostě patří. Film jsem viděla a trochu mi pomohl se zorientovat v prostředí Arrakisu.

Artim
Artim
03.03.2023 4 z 5

Jsem na rozpacích. Musím říct, že až konec mě dokázal naplno vtáhnout. Mám rád mnohovrstevnost a hloubku díla, ale tady mi vázl popis děje. Většina se totiž odehrává v rámci dialogů - o charakteru, pocitech, emocích, motivech všech postav toho víte hodně, ale když už se blíží možnost skutečné akce, autor ji odbyde lehkým popisem a hurá zpět do niterného prožitku všech zúčastněných.
Je to originální přístup, uznávám, ale pro mě jaksi nedostačující. Na druhou stranu, mnohým to může vyhovovat. Taktéž uznávám, že vymyslet takto spletitý obraz vzdáleného světa a převést ho na papír, je něco hodné obdivu.
Přesto se na další díl nechystám. Film jsem ještě neviděl, třeba bude výjimkou, tedy lepší než kniha.

bernadeta9876
bernadeta9876
23.02.2023 4 z 5

Fantasy a sci-fi sú žánre, ktoré nie sú primárne v mojom hľadáčiku. Hlavný dôvod je ten, že sú to vytvorené, cudzie svety, ktoré majú vlastné zákonitosti, ktoré treba postupne odkrývať. Toto nie je práve niečo čo by mi úplne vyhovovalo, pretože sa strácam v deji. Pre mňa ideálne fantasy a sci-fi je, keď je druhý svet najprv vysvetlený aspoň krátko a ak nie, počas deja sa niektoré veci aspoň dovysvetlia.
A našťastie, Duna je taká.
Veľmi zaujímavé mocenské ťahanice,intrigy, zaujímavé filozofické úvahy a našťastie to aspoň sčasti vychádza aj z reálneho sveta, takže za mňa jedno z najlepších fantasy (pardón, ale pre mňa je to viac fantasy než sci-fi) pre dospelých aké som čítala.
Avšak si veľmi premyslím kedy a či sa pustím do ďalších pokračovaní, lebo 9 dielov s premenlivou kvalitou (ako som si overovala), je predsa len veľký záväzok.

Arev122
Arev122
18.02.2023 3 z 5

V Duně se mi nepodařilo zcela ponořit do děje. Bylo zde hodně neznámých výrazů a zdlouhavé popisy.

zimela
zimela
17.02.2023 5 z 5

Okouzlující směs dýk, erbů a mezihvězdných letů. Vzpoura inteligentních strojů v temných hlubinách věků; už nikdy víc; UI interdikt. Vzlet lidského vědomí, od speciálně trénovaných mentatů po tajemné navigátory Gildy bloudících ve vizích z koření. Koření, nejcennější komodita, jejímž je Arrakis jediným zřídlem; tato prodlužuje život a umožňuje spojovat světy...jako i čas. Halucinogenní mysticizmus. Slunce-Voda. Levitace. Bene Gesserid sleduje genetickou linii dokonalé „Evy“, rozsévá mýty, zkazky, užívá moc Hlasu. Plameny džihádu, tisíce let, mocné říše, galaxie. Mnohost cest, osudu řev. To vše se v mozaice zájmů protne na pláních Duny, pouštním klenotu prorockých fata morgán, písečných obrů a vzdorných fremenů.
V pravém slova smyslu dílo, které na vás „po“ dočtení dolehne a i když jsem v průběhu trochu lavíroval (viz.PS) tak „po“ pod pět opět nemohu. Po víc jak půlce života skvělý re-read.

PS: Původně jsem se už už hotovil se stromem hvězd zatřást...ale to si autor nezaslouží; nitky svou tapisérii intrik více meně po hromadě drží. Místy, pravda, můžou být jejich křížení a vzory nepravděpodobné, vyloženě nemožný spoj tu ale není. Herbert toho taky dost hasí v dodatcích...jindy nové nesrovnalosti vytváří...V nich tak trochu plave planetární ekosystém (který chtějí zdejší „ekologové“ obehnat plůtkem rezervace a vše ostatní změnit v tropický eden:) hlavně v souvislosti s životním cyklem červů, respektive nesmyslnou energeticko-materiální bilancí tohoto koloběhu, ale červ to vem. Stejně jako vem červ i to, že mi zdejší hrdinové tak trochu připomínají odlitky vypadnuvší z formiček drsnější verze Kara ben Nemsího (rozuměj, čestní, spravedliví, inteligentní, dokonalí...naštěstí né úplně) a že komunikují takřka výhradně formou nelidsky břitkých proklamací; jak v monolozích vnitřních, tak vnějších (...jinak jsou ale vykresleni hezky; a jelikož mám navíc rád, když se postavy během dění mění, tak musím vyzdvihnout proměnu Paulovu, byť je děsivá)...Ono je to ale vlastně stejně všechno jedno, tajemství Duny leží jinde; všude a nikde. Sorry za ezo, ale ono sem patří. Nezbývá, než konstatovat, že kdo si v hlavě svedl něco tak monumentálně báječného vymyslet, splést dohromady a pak i úspěšně převést na papír si zaslouží jen hlubokou úctu. Dík Frankie.

Eh, dobrá, co by to bylo za komentář k Duně bez „Litanie proti strachu“...ale víte vy co? Když jsem se jí učil zpaměti, tak mi došlo, jak je vlastně v prospěch strachu kontraproduktivně knižně dramatická; mrknul jsem na anglickou verzi a zjistil, že jí Herbert v dalších pokračováních přesně v tomhle duchu očesal (vyjmul „malou smrt“ a „naprosté vyhlazení“ a strachu nechal jen jeho pravou povahu; zabíjí rozum) a za mě jí tak pocitově učinil funkčnější, tedy slyšte.

„I will not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will let it pass through me.
When the fear has gone,
there shall be nothing.
Only I will remain.“

mnou počeštěná parafráze (ozkoušeno v návalech úzkosti...až mě zaskočilo, jak účinně myslí zveličené „hrozby“ neutralizuje a iniciativu vrací mě; toho jsem částečně docílil i vypuštěním floskule „nebudu se bát“, což je asi stejně nápomocné, jako si říct „nemysli na mrože“...samozřejmě, že na mrože hned myslet budete):

„Jen pojď, ďase,
má mysl jde vstříc.
Skrz tě nechám projít.
A až se tak stane,
nezůstane nic.
Jen já.“

katerina3368
katerina3368
16.02.2023 5 z 5

Parádně vymyšlený svět se zajímavými postavami. Kniha je velmi inspirující a určitě stojí za přečtení.