Duna

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

První kniha z cyklu kronik o planetě Duna, fenomenálního díla světové sci-fi. První díl šestidílného sci-fi románu vypráví o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti. Román vyšel poprvé v roce 1966, získal několik literárních cen (např. Nebula) a měl u čtenářů omračující ohlas. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později i film, který natočil známý režisér David Lynch. Frank Herbert svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světového science fiction....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29765/duna-mga-29765.jpg 4.51764

Duna 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Svoboda

Dune, 1965

Kniha Duna

Seabeast

Duna. To je dílo, které v rámci sci-fi žánru znamená velký milník. A není náhodou, že se jedná o dílo zásadní. Mé první setkání s tímto univerzem proběhlo dokonce už v mládí, když jsem docházel na první stupeň základní školy. Vzhledem k "pařanskému" období se samozřejmě jednalo o druhý stejnojmenný díl, který má pro herní svět také zásadní místo. Být ověnčen titulem jako první realtimeová strategie je role vskutku významná. Ale teď už k samotné knize. Duna v první řadě není jednoduché čtení na odreagování v této uspěchané době. Je opravdu spletitá, plná myšlenek, nemalou paletou různých postav a dějových linií, které tvoří ucelenou skládačku. Ze svého úhlu perspektivy jsem nebyl pokaždé v obraze, protože se nejedná o román, který poberete a plně vstřebáte na první dobrou. Kupodivu to ale vůbec nevadí a čtivosti ani za mák neubírá. Myslím, že si každý vyfiltruje, co je potřeba a v ději se bude, při pozorném čtení, dobře orientovat. Což je rozhodně plus. Nicméně Frank Herbert v Duně znamenitě vykreslil atmosféru písečné planety Arrakis (to jest Duny), která je zdrojem oné nejcennější látky ve vesmíru. Ta látka má název "melanž" a jedná se o speciální koření, jež prodlužuje život a poskytuje uživateli mimořádné psychické schopnosti. Je smyslem a základním kamenem všeho, co se v Duně děje. Příběh je plný intrik, zvratů a napětí, což z knihy činí jedinečné dílo. Svojí rozsáhlostí si doslova říká o opakované přečtení, protože opravdu není možné pochytit vše, jak jsem zmínil výše. I tak jsem byl na konci ohromen a jsem zvědav, kam se děj bude ubírat dále!

jordys

Rovnou jsem si mohl odškrtnout ze čtenářské výzvy knihu z prostředí, ve kterém bych se nechtěl ocitnout. Žánru sci-fi se většinou vyhýbám. Tohle ale utíkalo rychle jako voda, rozhodně ne jako voda z filtršatů.:)
Taky to nebyla žádná oddechovka, opravdu jsem nečekal tolik nových pojmů a myšlenek.

Kinison
14.12.2020

Základní rysy a prostředí příběhu jsem znal již z hraní počítačových her Duna 1, Duna 2 a z Lynchova filmu a byl jsem proto velmi potěšen, že mi kniha i tak dala mnohé. Propracovaný "vesmír" a filozofii (hezky popsaný v dodatcích), rafinovanou politiku a zejména detaily v každém slově věty.
Četl jsem se zaujetím na dovolené ve Španělsku, kde mi místní vyschlá krajina bojující o vodu atmosféru Arrakis jen umocňovala.
Líbily se mi úvodníky každé kapitoly, které zajímavě doplňovaly a rozšiřovaly příběh. Připadne mi, že Erikson se jimi/formou při psaní Malazu, inspiroval.
Jsem rád, že jsem si konečně doplnil jedno ze stěžejních děl sci-fi.

PeterBahn
02.12.2020

Dílo mi bylo doporučeno asi dvěma čtenářskými přáteli, přečetl jsem a moc se líbilo. Stejně, jak u ostatních dílů, dobře se mi četlo v zimních měsících, kde mě sucho a teplo Duny pomyslně prohřívalo…:-)

FireOfFilth
30.11.2020

Legendární dílo Franka Herberta je opravdu famózní počin. Vypravíme se na pouštní planetu Arrakis, neboli Dunu. Kniha nás seznámí s fungováním světa, s různými frakcemi. Samozřejmě postupně vypraví příběh, který se točí kolem Paula, syna vévody Leta, který měl dostat Arrakis pod své vedení.
Věci samozřejmě nejdou jak by si člověk přál. Tak se Paul setkává s domorodci této planety, fremeny. Zjistíme také jak drahocenná je zde voda. Obyvatelé používají speciální filtršaty, aby neztratili ani kapku své tělesné vlhkosti.
A hlavně se dozvíme proč je planeta Arrakis tak důležitá. Jedná se o jediné místo, kde se dá těžit speciální koření melanž, které prodlužuje život a dává i další schopnosti.
A také samozřejmě o červech!!

Knihu určitě doporučuji i když musím říct není to klasické sci-fi, je to takový mix s fantasy by se dalo říct.
Hodnotím 90%

Mona-Lisa
27.11.2020

Proslulý sci-fi román tě zavede do budoucnosti na Dunu (Arrakis) pouštní planetu s nehostinnými podmínkami.
Moc tady nenarazíš na vodu, ale zato jako jediná je nalezištěm koření, což je více než zlato.
Už na začátku zjistíš, že hlavní postava a středobod všeho je Paul - syn vévody Leta a čarodějky z Bene Gesseritu.
Právě vévodovi je svěřena správa nad planetou Arrakis.
A tady to všechno začíná.
Od první stránky víš, že Pul je předurčen k velkým věcem, že je vyvolený a nic se mu nemůže stát. Ale tato jistota ničemu neubírá na napínavosti. Té je tu požehnaně. Zvraty doslova čekají téměř na každé straně. Ale upřímně, byl to teda těžký rozjezd.
Pan Herbert stvořil neuvěřitelně komplexní a propracovaný vesmír a jenom vysvětlovaní všech pojmů by zabralo min. pět stran A4.
Je tu spousta ras, jmen, rodů a všude přítomných intrik, musíš být neustále ve střehu čí slovní souboj sleduješ a co se ukrývá mezi řádky.
Ale láska se nakonec dostavila. Pojmy se zaryjou pod kůži a činy postav začínají dávat smysl.
Chápu, proč někteří uctívají tuto knihu pro její eko\mystično přesah. Mých pět hvězd je ale hlavně za celý přerod chlapce v legendu, jež on sám ví, že se jí má stát.
Ta předurčenost, obsažena na každé straně, v každém jeho kroku, ta tíha osudu národa a vesmíru na jeho bedrech - no nádhera.
Mínusy ale mám - někdy byly dialogy moc krkolomné a když už jsem je rozluštila moc to na mě hýřilo mystičnem a ezoteričnem.
Nicméně výsledný efekt je pozitivní.

Clint
25.11.2020

Vysoce hodnocená Duna. Výborné scifi. Fakt? Ne.

Nemůžu souhlasit. S Dunou jsem se nesešel. Čekal jsem něco jiného. Přestože to určité prvky scifi má (děj v budoucnosti, cizí planety atd.), přijde mi to spíš jako psychologický román odehrávající se na cizí planetě, než scifi. Předlouhé popisování detailních myšlenek postav a vysvětlování jejich niterných pocitů. Neustálé vypisování, jak která postava přemýšlí, co dělat chce, nebo by měla, nad čím uvažuje. Věčně se řeší vztahy mezi postavami. Zdlouhavě kdo s kým, kdo kdy proti komu, kdo je jaký. Samotného děje, akce, je poskrovnu.

Základní téma Duny je dobré, použitý jazyk vcelku čtivý, ale děj neakční. Na jedné straně cestování mezi planetami, bojující stroje jakési „toptéry,“ na druhé straně používají meče a otrávené šipky. Tyto technické nelogičnosti bych snad i přešel. Ale jako scifi je to nezáživné, pomalé, vlekoucí se. Děj má spád jako lavina medu.

Pro dobré scifi nepotřebuju střelbu a mraky robotů s tykadly. Například v knize Setkání s Rámou taky nejsou a přitom je to scifi excelentní. Duna mi ale do tohoto žánru nezapadá. Knížka je to určitě dobrá, psycho skvělý. Ale jako scifi? Je mi líto.

bjorn1322
24.11.2020

Do dnešního dne mohu říci, že jsem znal Dunu pouze z filmového zpracování (od Davida Lynche - zkrátka the best!). Jsem rád, že jsem se ke knize (tedy knihám - vezmu tuto ságu pěkně v jednom tahu) konečně dostal a byla to jízda na plné sci-fi obrátky a samou nedočkavostí načínám Spasitele Duny.
--- Bůh stvořil Arrakis, aby vychovával věrné ---