Spasitel Duny

Druhý díl ságy Spasitel Duny nás zavádí do světa, jehož po tisíciletí zaběhaný systém se hroutí. Paul Atreides, zvaný teď převážně Muad´dib, je absolutním pánem světa – a zároveň obětí své vlastní předzvěstné schopnosti, která z něj v očích jeho poddaných udělala boha. Na Arrakis přijíždějí tisíce poutníků, aby se poklonili novému spasiteli a jeho sestře Alii. Fremenská vojska šíří vesmírem hrůzu a zkázu a ničí všechno a všechny, kdo se Paulovi postaví do cesty. Bývalé mocnosti, dnes do značné míry zbavené své moci, se ale nehodlají jen tak vzdát: Bene Gesserit, Gilda a Tleilaxané připravují tajné spiknutí proti božskému vládci – a silného spojence mají v jeho vlastní domácnosti: Paulovu manželku Irulán, dceru bývalého vládce Shaddama, která svému manželovi trpce vyčítá, že s ní nechce mít děti. Na scénu vstupuje tajná zbraň – ghola Hayt, Tleilaxany znovuoživený Duncan Idaho, který přináší svému staronovému vládci zkázu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15785/spasitel-duny-Qh2-15785.jpg 4.1417

Duna 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Svoboda-Libertas

Dune Messiah, 1970

Kniha Spasitel Duny

VincentHS

Oproti prvnímu dílu je Spasitel Duny z mého pohledu o dost slabší. Zdá se mi, že když Frank Herbert psal první Dunu, tak ani neuvažoval o tom, že by měla mít nějaká pokračování. Ta zřejmě vznikla až po velkém ohlasu čtenářů na původní román. Zde se mi přijde, že autor tak nějak přešlapuje na místě a jen přemýšlí, kterým směrem se vydat. Hodně zde ubylo "sci" a převážilo jen samotné "fi". No, doufám, že v dalších pokračováních našel tu správnou cestu a já budu moci příště hodnotit za více než podprůměrné 2 hvězdy zde.

katarina4591

Dlouho jsem si nebyla jista co o druhé knize Herbertovi série napsat. Svět který z Duny vzešel mě pořád baví, fascinuje a chtěla bych se o něm dozvědět víc. Avšak nemyslím že by mi Spasitel Duny přinesl v tomto ohledu zadostiučinění. Dějová linka, sic mně v mnohém nepřekvapila, byla příjemná, konec možná trochu patetický (ale to nemusí být nutně zlé). Avšak počet a kvalita filozofických zamyšlení mi v tomto díle moc nesedl.

sgjoli

Teda nečekala jsem, že se s touto knihou budu tak prát. První díl série jsem si nesmírně užila, ale tady jsem se místy dost trápila. Ten svět, který Herbert vytvořil, mne nesmírně fascinuje a jeho podobu se i tady podařilo autorovi skvěle zachovat a zobrazovat. Co se ale týká děje, v řadě pasáží jsem se trochu nudila. Jak mi v prvním díle nevadily nábožensko-filozofické rozhovory, tady jich bylo na můj vkus až moc. Přišlo mi to zde zbytečně dlouhé, na úkor děje - vzhledem k tomu, že Spasitel Duny je rozsahem celkem krátký román. Zdálo se mi, jako by příběh v řadě pasážích stál na místě a skoro nikam se neposouval. A to mne na tom asi štve nejvíc. Knihu hodnotím průměrně a nějak ztrácím chuť se pouštět do dalších dílů... :-(

Rawen616

Herbert si Dunou nastavil laťku tak vysoko, že už ji zkrátka nikdy nepřekonal. Spasitel Duny je svým rozsahem spíše novela rozšiřující a uzavírající osudy několika postav z první knihy. Ale nemohu říct, že by se mi to nelíbilo. Hlavně potěšil nedobrý konec. Strmý vzestup k moci vždy musí být něčím vykoupen.

jfialova

Kniha je na první pohled méně akční než první díl a některé čtenáře může odradit, což je škoda. Myšlenky zde obsažené dávají rámec celé sérii a posunují do úplně jiné dimenze.

apelttom
20.08.2018

Velký krok vedle. Myšlenky zajímavé, ale dohromady to prostě nefunguje. Dočíst knížku do konce je s každou stránkou težší a těžší.

PeterPetrik
30.07.2018

Prva kniha duny bola perfektna, ale toto... Jedna z najlepsich knih v mojom zivote. Majstrovsky rozvinuté myslienkove pochody postav. Pre mna ideal, urcite prejdem celu tvorbu od Herberta po tejto knihe.

Radous
06.06.2018

Poměrně krátké, nicméně na čtení náročné pokračování série. Místy je to skutečně velice abstraktní popis děje či úvah postav, že se v tom jeden ztrácí. Obdivuju překladatele - to muselo chtít dost fantazie samo o sobě.

space opera

Frank Herbert