Děti Duny

Děti Duny
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2958/bmid_deti-duny-YhA-2958.jpg 4 718 718

Duna série

< 3. díl >

Třetí díl ságy nás zavádí do doby, kdy Paul Atreides, spasitel Duny, mizí v poušti. Za sebou zanechává Arrakis tak, jak si ji představoval - i nepředstavoval. V bezútěšné poušti se objevuje stále víc zeleně - ale také kněžské byrokracie, která se ohání jeho jménem. Fremenský džihád se žene vesmírem jako krvavý požár. Paulova sestra Alia podléhá stále více zlým hlasům svého nitra, jeho matka Jessica se sice snaží svou dceru usměrnit, ale nakonec se musí uchýlit pod ochranu fremenů. Jedinou nadějí proti strašné budoucnosti, které se Paul pokusil zabránit svou obětí, jsou jeho děti, dvojčata Leto a Ghanima, děti nadané vizí a schopnostmi svého otce - a železnou vůlí. Protože vize si žádá ještě větší oběť - od jednoho z nich..... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet
Originální název:

Children of Dune , 1976


více info...

Přidat komentář

Meginho
10.07.2024 4 z 5

Po přečtení tohoto dílu váhám, jestli ve čtení pokračovat. Už je toho filozofování trochu moc.
Jsem sice zvědavá, kam se bude děj ubírat dál, ale možná je lepší si celou sérii Duna dávkovat pomaleji a s rozestupem.
Asi jsem v menšině, ale Spasitel Duny se mi líbil víc jak Děti Duny. Dějově byl sice slabší, ale postavy a role tvarových tanečníků, Tleixanů, nebo trpaslíků mi přišly zajímavé. V tomto díle jsem měla pocit, že už to začal Herbert všechno trošku překombinovávat...

tom2843
10.07.2024 1 z 5

Třetí díl Duny jsem dočetl jen proto, že jsem se rozhodl a místy to pro mne bylo dost velké utrpení. Celá kniha je o filozoficko-politicko-náboženských diskusích, které mi připadaly bez hloubky a smyslu. Ještě dám šanci čtverce, která je údajně svižnější. No, uvidím...


D.V.Spudil
30.05.2024 4 z 5

Souhlasím s předchozími komentáři v tom, že se série po Spasiteli Duny opět zlepšila, ale v pár věcech, řekl bych, se zhoršila.
Až příliš zde vychází najevo, že Frank Herbert o náboženstvích měl jen mlhavou představu. Všechno to, co má být ,,náboženské" v Dětech Duny, je jen takové mystické bezobsažné tlachání. Jaké ,,Muad'dib učil"? V tom náboženství není žádný zřetelný morální základ pro jakékoliv jednání.
Taky mi vadilo ke konci to, že se tam najednou roztrhl pytel s výrazy ve fremenštině, na nichž je hrozně znát, že si autor vymyslel jenom pár slovíček, ale o gramatice nebo vůbec o tom, co to vlastně jazyk je, nemá ponětí.
Naopak zlepšení je v tom, že kniha má vůbec nějaký děj, což se o Spasiteli Duny dá říct jen stěží.
A abych jen nehaněl, kniha opět dělá brilantně to, co Herbert fakt uměl, a to je vyjádření komplikovaných manipulací s osudy lidí i světa. Politika vyšší, než jaká existuje v současném světě, uvažování ve větších měřítkách, než si mnoho lidí umí představit, pořád to stojí za to číst a pořád si četbu užívám.

Johny van M.
12.05.2024 4 z 5

Mírný zlepšení oproti Spasiteli tam je, přesto jsem se se směrem, kterým se Duna vydala chvílemi trochu pral. Tolik filozofování a zejména náboženství je tak těžko stravitelný, ale přesto svět Arrakis pro mě zůstává stále fascinující místo. I v TV minisérii Děti Duny (2004) měli asi co dělat a ledasco z příběhu si museli trochu poupravit, protože toto zvizualizovat musí být neskutečná výzva. Už teď se píše scénář k pokračování aktuální série a fakt netuším, jak se s tímhle hodlají filmaři poprat. A já jsem vážně zvědav, co mě čeká dál, protože dál už si ani žádný filmař netroufl a bude to pro mě úplně nový...

John6900
03.05.2024 4 z 5

Podstatně lepší než druhý díl. I když prvních asi 200 stran pro mě bylo o ničem a posun děje skoro nulový. Pak se to naštěstí zlomilo a začalo se konečně něco dít. A k závěru už to jelo na 100%. Celkem za 4*. Kdyby to šlo, spojit 2 a 3 díl, vypustit ten, pro mě nezajímavý a nudný, filozofický balast, byla by to pecka za 5*. Na druhou stranu by to asi ztratilo tu svoji jedinečnost.

mclenin
26.04.2024 3 z 5

Úskok v úskoku v úskoku. Taký je tretí diel Duny, pohľad niekoľkých hlavných predstaviteľov, z ktorých každý sleduje svoje vlastné záujmy a zámery, pričom príbeh je tradične pretkaný filozofickými úvahami, metaforami a cudzími (alebo cudzo pôsobiacimi) výrazmi. Nie je to ľahké čítanie, ale kto vydrží až do konca, nemal by byť sklamaný. Osobne by som preferoval skôr dôraz na príbeh alebo dej ako taký než nábožensko-filozofický, abstraktný obsah okolo neho, avšak na druhej strane, bez toho by asi Duna nebola tým čím je.

DanySolo
23.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Paul který si denně uvědomuje že není schopný zastavit hrůzy které pod jeho jménem dělají "jeho" fremeni v okamžiku kdy umře jeho milovaná a porodí mu dvojčata zdrhne do pouště a na všechno hází bobek. Nepostaral se a nepomohl ani své sestře Álii, která evidentně nezvládá to čím se né její vinou stala už v lůně své mocichtivé matky. A její matka která jí to provedla, jí ještě pohrdá a chce ji vidět mrtvou. Kdyby to viděl její vévoda asi by se...ani nedivil tušil že je loutkou toho spolku čarodějnic z B.G. Fremeni už jsou jen stínem ,ale spíš ostudou toho kým bývali , ztrácejí sami sebe a fakt jsem nepochopila že pro ně bylo lepší sázet kytičky a nechat umřít červa , ve kterého se modlili a měli jej za boha. Kniha se mi opět četla dobře

Dinosaur
20.04.2024 4 z 5

(SPOILER) (8.5/10) „Dělat si nárok na absolutní vědění znamená stát se obludným. Znalost je nekonečné dobrodružství na hraně nejistoty.“
Po Spasiteli Duny a smutném zakončení jsem si hýčkal naději, že třeba další díl bude pozitivnější. No... není. Člověk se tu knihu pomalu bál i otevřít z obavy, co se zase stane. I tak se mi tento díl líbil asi o chlup více, než ten předchozí. Ale musím říct, že už mi ze všech těch intrik, koření a náboženství jde hlava kolem. Že proti sobě bojují různé rody, to je klasika, ale když mezi sebou bojují lidé, co jsou jedna rodina nebo dřív drželi při sobě, je to smutné. Až zbytečná mi přišla už druhá smrt Duncana, Alie je také neskutečná škoda a když jsem se konečně oklepal ze smrti Paula, Herbert ho vzkřísí a zabije znovu, čímž jeho osud udělá ještě smutnějším. Do toho všeho tu máme ještě tu podivnou proměnu Leta (napadá mě, že Herbert asi taky bral nějaké "koření"), u které jsem tedy zvědavý, co přinese a jak to bude v další knize vypadat. Začíná mi připadat, že mám s Dunou takový love-hate relationship, protože ač je to sice zajímavá a hodně specifická série, zároveň to není moc veselé čtení a přijde mi, že asi lepší na postavách příliš nelpět. Ale dvojčata byla fajn a příjemně mě překvapilo, že to dobře dopadlo i s Farad'nem.

Taťka Hraboš
10.04.2024 4 z 5

(SPOILER) Ani trojka není srovnatelná s prvním dílem, ale to plyne už z prostého faktu, že se jedná o „pouhé“ pokračování, nástavbu, něco, co autor zřejmě neměl v plánu od prvopočátku, ale rozhodl se napsat teprve dodatečně. Mé hodnocení pak snížil ještě závěr – autor tradičně shromáždil na jednom místě všechny důležité postavy, vypadalo to, že směřuje k rafinovanému řešení ve stylu úskoku v úskoku, ale nakonec v podstatě zvítězila nelidská, hrubá síla. Přesto je to velmi dobrá kniha. Oproti dvojce totiž – podle mého názoru ku prospěchu díla – Herbert ubral na složitosti, byť se stále jedná (a to platí i o jedničce a dvojce) ve své podstatě nejen o klasické scifi, ale také do značné míry i o svérázné filozofické dílo. Z každého dílu je patrno, že Herbert byl velmi inteligentní a přemýšlivý člověk, jehož úmyslem nebylo ve svých knihách čtenáře jen pobavit, ale také přimět k rozmanitým úvahám – o ekologii, politice, moci, významu informací, morálce, tradicích a svobodě, rodinných vztazích a kdoví, o čem všem ještě. Takže každá z jeho knih má řadu vrstev, z nichž některé si čtenář možná ani neuvědomí.

puml
01.04.2024 4 z 5

Po nevýrazném Spasiteli (po něm jsem to chtěl zabalit) přichází velmi zdařilý třetí díl s názvem Děti Duny. Nakonec velká spokojenost, tenhle díl uzavře mnoho těch nedokončených dějových linek z první a druhé knihy a vysvětlí další aspekty života na Duně, včetně její pozvolné proměny na "zelenou" planetu a s tím související vymírání písečných červů. Hodně se intrikuje a hodně filosofuje, ale to nic neubírá na atraktivním ději, který je vesměs založený na někdy přeci jen trochu moc šroubovaných dialozích a vnitřních monolozích. Ale to holt k Herbertovi patří. Velmi zdařilý díl, pro mě zatím asi nejlepší z celé série.

PS - Jsem zvědav na Villeneuva, jak pojme svůj třetí díl Duny, bylo by fajn, kdyby do něj pojal i tenhle díl, protože právě až Děti Duny uzavírají Paulův příběh.

LordKubas369
31.03.2024 4 z 5

7,5/10. Posloucháno jako audiokniha. Svět Duny spisovatele Herberta je hodně specifický, pokud jste dospěli ke třetímu dílů, už si musíte uvědomovat jak moc specifický spisovatel to je. Mne osobně audioknihy hodně pomáhají, do knihy jsem se nemohl začíst. Načtení není nijak dechberouci ale je kvalitní a dopomáhá ke stravitelnému zážitku. O čem tenhle konkrétní díl vlastně je? V podstatě se jedná o politologickou úvahu o podstatě vládnutí a jaký má určitý způsob vedení ( tyranie, teokracie, demokracie atd.) vliv na ,,poddané", jak se dokáží během jedné generace změnit zvyky a kultura všeobecně. Je to opět hodně tuhé sousto ale dá se lépe vstřebat než spasite, který byl hodně spirituální

Morfyk
30.03.2024 5 z 5

Slyšeno jako audiokniha.

Po tom co Spasitel, byl pro mě obrovský sešup dolů oproti první Duně, jsou Děti Duny příjemným překvapením, jak příběhem, napětím a hlavně dějem.

Mé finální hodnocení: 90%

risha03
21.03.2024 4 z 5

Jak tu již vylo zmíněno, sdílím názor, že třetí díl je diametrálně lepší než druhý. Musím však říci, že k dokonalosti mu kus chybí. Politické machinace jsou zde naprosto neuvěřitelně (podtrženo dvakrát) překombinované, že to po x set stránkách přestává být zábavné. Namísto řešení vytáhnout Krispel a umlčet ty plky (ó díky Stilgare), se pořád natahuje a natahuje, než konečně dojde na lámání chleba.
Nicméně jsem rád, že jsem se ke třetímu dílu dokopal, byť jsem po Spasiteli řekl dost. Nu, myslím že dojde i na čtvrtý díl. Uvidíme co bude dál.

_jukL
19.03.2024 5 z 5

Děti Duny po Spasitely funguje opět přibližně tak dobře jako první díl série - rozvine se nad daleko silnějším spektrem událostí, ale zároveň si udržuje potřebnou dynamiku vývoje. Něco, co se už v sérii nebude opakovat (a ne nutně to vždy nějak extrémně vadí, prostě je to konstatování). Potřebné postavy dostávají dostatečné odůvodnění, obsah a prostor, přitom je zachován poměr mezi důležitostí postavy a prostorem, které dostanou. Nevím co bych tomuto pokračování vytkl, všechno cajk.

VikyKleinik
18.03.2024 5 z 5

Třetí díl ságy se svou rozkročenou strukturou a množstvím "hráčů" v příběhu opět přibližuje prvnímu dílu a podle mě je stejně dobrý. Čtvrtý díl je pak zase podobný druhému.
Z těchto, které jsem četl, jsou liché díly dějově více strhující, protože v nich dochází k dejinným změnám v impériu a sudé díly, které jsou komornější, stáví na akcích předcházejícího dílu a tematicky rozvíjí jejich důsledky.

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Po Spasiteli byly Děti jednoznačně moc příjemné překvapení. Po minulém díle jsem měl chuť dát celé sérii sbohem, nicméně se ukázalo, že by to byla bývala velká chyba.
V této knize se veškeré úskoky, léčky a intriky posouvají na další úroveň a ve chvílích kdy jak postavy, tak čtenář má za to, že někomu něco vyšlo, ukáže se, že to bylo jen kolečko ve větším plánu někoho dalšího. Velmi oceňuji prezentaci zcela zásadních myšlenek a témat týkajících se předvídání budoucnosti a úskalí s tím spojených. Je pravda, že příběhu tady docela trvá, než se pořádně rozjede, ale stojí to za to.
No, nebyl bych to já, kdybych nenašel i negativa. Tady je to jednoznačně pomalá a velmi neakční první polovina knihy. Ono celkově by trochu víc akce Dětem Duny asi prospělo. Možná i některé vedlejší linky a postavy mohly být trošku více akcentovány, protože mám pocit, že vyústily tak trochu do ztracena.
Jsem si naprosto vědom, že tohle není kniha pro každého a i já dávám 5* s mírnými výčitkami. Opravdu jsem se nemohl rozhodnout, jestli by jedna hvězda dolů nebyla lepší. Pro plné hodnocení rozhodl nakonec dojem, který kniha po dočtení zanechala. Je to dílo o kterém budu ještě nějakou dobu přemýšlet a jsem rád, že tahle série nabrala opět dobrý směr. Děti se rozhodně kvalitou více blíží Duně, než Spasiteli. Další díl určitě přečtu.

plomusujonak
19.02.2024 4 z 5

Při čtení tohoto skvostu budete přesyceni vjemy a koncepty. V každém díle Duny se prolíná a rezonuje určité univerzální téma. První díl měl jako hlavní myšlenku soužití s přírodou, předcházející druhý se točil kolem hrůzné budoucnosti a tento třetí se týká minulosti. Duna je unikátní v tom, že pokud pomineme obrovitost pouštních červů, narazíme na čistou esenci člověkem vytvořených hrůz mimo naše chápání z lidí a pro lidi. Žádná umělá ani mimozemská inteligence. Když to tak čtete, říkáte si jen, jak malou rybičkou byste byli v takovém oceánu reality. Ti, kteří vládnou, už jen vzdáleně připomínají lidské bytosti, jejich mentální schopnosti jsou nepředstavitelné. Plány a intriky v plánech a intrikách jiných plánů a intrik. A bude hůř. Symbióza člověka s mimozemským tvorem vedoucí k absolutní kolektivizaci lidského vědomí. Záchrana společnosti před jednotlivcem - je to zoufalství. A ten přesah do naší filosofie a religionistiky. Ještě jsem se ani nezmínil, že Leto Atreides II. nemá lidské tělo a kromě svých schopností je zároveň ještě svým otcem a největším vládcem Zlatého věku Země. Tři osoby v jednom - kde jsem to už jen viděl? Určitě kniha stojí za přečtení, ale od té kritiky náboženství si budu muset dát přestávku. Navíc mi přijde, že kvůli svému přebujelému obsahu je nevyvážená, a emoce čtenáře zůstanou po přečtení tak nějak na jednom místě v knize a už se nehýbou.

Market116
13.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Třetí díl této série byl opět úžasný jako díly předešlé. Celý příběh se zase krásně poslouchal. A po dlouhé době je to série, u které je hodně těžké uhodnout jak se co stane, jak vše skončí. Vždycky se tam objevilo něco, co jsem opravdu nečekala, co mě překvapilo. Někdy mile, někdy bohužel ne.
Třeba Alie mi bylo hrozně líto...že byla zvrácenost, posedlá zrovna odporným baronem, kterého vlastně sama zabila v prvním dílu...doufala jsem, že jí někdo pomůže, ať už Jessica, Duncan nebo i Ghanima či Leto...ale bohužel, její konec mě mrzel...
A Duncan se vlastně znovu obětoval pro Atreidy, to mi přišlo trochu zbytečné, už kvůli tomu, čím si prošel, co vše překonal a úplně zbytečně.
Zato děj Leta a Ghanimy mě moc bavil, líbilo se mi, jak se se vším vypořádali, jak stateční byli. Ale být předzrozený není nic, po čem by zrovna člověk toužil...Leto musel udělat hodně těžké rozhodnutí, pro všechny se vlastně obětoval, ale někdo to bohužel být musel...Paul se předtím snažil utéct. Abych pravdu řekla, trochu jsem pochybovala o tom, že je kazatel Paul, ale byl to vážně on a zemřel tak, jak to sám viděl...
I plán Jessicy byl zajímavý a promyšlený. Další věc, u které jsem si nebyla ničím jistá. To jak ovládla Farad´na jsem nečekala.
Rozhodně se těším na další díl...věřím, že mě opět překvapí a bude zajímavý od začátku až do konce.

stanislav0373
01.12.2023 3 z 5

Ačkoliv je svět Duny neskutečně poutavý a zajímavý, u Dětí duny jsem se trošku nudil. Intriky, politikaření, filozofování. Bylo tam toho na mě až moc, děj mi pak přišel strašně nekonzistentní. Mnoho vět, mnoho myšlenek, žádný posun.

Samozřejmě, kniha má čtenářům co nabídnout, obsahuje nemalé množství zajímavých myšlenek, nicméně já se tímto dílem s celou sérií prozatím loučím.

Laféeverte
03.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Děti Duny jsou opravdu podivné děti... na jednu stranu fascinující, na druhou velmi těžko pochopitelné. Zatímco u Paula jsem se do něho díky jeho lidskosti dokázala dobře vcítit, u Leta a Ghani to bylo obtížné. Moc se mi ale líbil jejich sourozenecký vztah, který jim dodával trochu uchopitelnější rovinu. Jejich psychologie je úžasná, včetně všech těch životů, hledání rovnováhy a sebe sama. Stejně tak Alia jako kontrast - mimochodem ta pasáž, kdy přebírá vládu Baron, byla bez chybičky. Ačkoli jsem tedy byla z hlavního hrdiny stále zmatenější a zmatenější a občas se dost ztrácela mezi jednotlivými vizemi budoucnosti, působilo to na mě dost přesvědčivě. Možná právě to bylo účelem - vyvolat ve čtenáři dojem, že Leto už není člověkem. Vlastně jsem ani moc nechápala, co chtěla Lady Jessica za důkaz, že Leto není ovládán stejně jako Alia. Zajímavá byla i postava Farada'n a hlubší nahlédnutí do učení Bene Geserit. Jediná věc mě trochu zklamala - to, jak málo prostoru dostal Paulův přístup a jeho volba jiné cesty. Leto otcovu volbu považoval za zbabělost, přitom Paul až do okamžiku zlomu se synem vlastně nesouhlasí - byť mu ponechává svobodu sám se rozhodnout, co udělá. Na to, že je Paulově "lidské" cestě věnováno tolik prostoru v předchozích dvou knihách, mi přišlo jeho odsouzení až příliš useknuté.

Štítky knihy

space opera sci-fi

Autorovy další knížky

Frank Herbert
americká, 1920 - 1986
1988  89%Duna
1993  76%Spasitel Duny
2007  84%Děti Duny
2001  82%Božský imperátor Duny
1999  82%Kapitula: Duna