Děti Duny

Třetí díl ságy nás zavádí do doby, kdy Paul Atreides, spasitel Duny, mizí v poušti. Za sebou zanechává Arrakis tak, jak si ji představoval - i nepředstavoval. V bezútěšné poušti se objevuje stále víc zeleně - ale také kněžské byrokracie, která se ohání jeho jménem. Fremenský džihád se žene vesmírem jako krvavý požár. Paulova sestra Alia podléhá stále více zlým hlasům svého nitra, jeho matka Jessica se sice snaží svou dceru usměrnit, ale nakonec se musí uchýlit pod ochranu fremenů. Jedinou nadějí proti strašné budoucnosti, které se Paul pokusil zabránit svou obětí, jsou jeho děti, dvojčata Leto a Ghanima, děti nadané vizí a schopnostmi svého otce - a železnou vůlí. Protože vize si žádá ještě větší oběť - od jednoho z nich.....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2958/big_deti-duny-YhA-2958.jpg 4.4406

Duna 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Children of Dune, 1976

Kniha Děti Duny

1972Sixo
22. listopadu

Celkom som sa tešil na návrat na Arakis. No moje zážitky počas čítania oscilovaly od 3 do 5 hviezd. Nakoniec som si uvedomil výnimočnosť a nadčasovosť Herbertovej "Dunystickej" prózy a priklonil sa k najlepšiemu hodnoteniu. Ono to je predsa len iné čítanie než bežný sci-fi mainstream. Napriek lingvistickým šermovačkám číši z každej strany osudovosť a epickosť a napriek skoro polstoročnému textu je nadčasovo aktuálny. Znova ma šokujú nové poznatky , ktoré sú v tomto svete samozrejme. Charaktery nových hrdinov sa krásne profilujú a napriek dejovým paralelám s prvou Dunou vyznievajú čerstvo a prekvapujúco. Dejové zvraty šokujú, ale v konečnom dôsledku sú logické - tak ako aj konanie hrdinov nových i starých.

Asi som sa stal závislým od melanže. Zatiaľ som nadopovaný a spokojný. Vyzerá to ako by mi rozširovala obzory. Ešte mi ostalo pár dávok.

Fallenyard

Třetí kniha série se mi četla lehce, děj odsýpal, měl jasně vyhraněný začátek i konec. Přestože se pravidelně ponořoval do psychedelicky-filozofického chaosu, dalo se v něm orientovat (třeba oproti dvojce, která je jeden velký melanžový trip) - možná i proto, že jsem už věděla, jaký styl psaní očekávat a dovedla se povznést nad skutečnost, že autor psal bez ohledu na čtenáře. Závěr mě překvapil a těším se, až rozečtu pokračování.

hetzerjoke

Strávit tuto filozoficky - politicko - psychadelickou baladu se pro mně ukázalo být mnohem těžší, než jsem očekával, a, upřímně, jakmile jsem na začátku kapitoly zahlédl jméno Leto, trochu jsem si povzdechl. Herbert se při psaní zřejmě skutečně bavil, což jde poznat dle barvitého a hravého jazyka, ale opět trochu opomenul zamíchat do stránek to, co dělalo původní Dunu tak stěžejním majstrštikem. Nevím, co to bylo, snad politikaření Harkonnenů, snad ten pozvolný start, díky kterému se čtenáři do knihy dokázali začíst a orientovat se. Děti Duny ani jedno nemají, zato však přinášejí skutečný hardcore duševní a psychologický zážitek, na jehož pozadí (ale bohužel skutečně pouze a jen pozadí) se rozehrává tragický příběh zevnitř rozvráceného trůnu rodu Atreidů.
Ale že jsem fanoušek a těším se na film, nenechám se odradit a jedu dál na Božského imperátora.

LenkaKT

Jak mi druhý díl přišel prázdný a nudný, tohle mne bavilo, jsou tam nové neotřelé nápady a končíme s nadějí i skrytou hrozbou. Zas máme plány v plánech cizích plánů a úskoky v úskocích cizích úskoků. Nicméně první Dunu asi překoná jen málo co.

SONP

Tak bohužel - jak se zdá, série o Duně se mnou nadále není literárně kompatibilní. První kniha mne chytla a nepustila, zejména neotřelostí tamního fantasy/sci-fi světa a fascinujícího mixu planetární ekologie a politky. Druhá kniha byla hodně zvláštní, ale ještě pořád jsem jí mohl číst s radostí. Ovšem tento třetí díl už jsem dočetl snad jen silou vůle - míněno vůle zjistit, zda se objeví aspoň náznak něčeho, co by bylo možno považovat za děj. Je mi líto, ale tento literární smotek intrik, manipulací a surrealistické filozofie už pro mě neměl nejmenší zajímavost. Tak strašně jsem si přál, abych se dozvěděl něco víc o tom skvěle vymyšleném světě, o lodích Gildy, o politickém zřízení, o biologii Červů, a místo toho postavy jen vedly nekonečné dialogy o manipulacích, zradách nebo nesrozumitelných otázkách náboženství.

Do čtení jsem se musel nutit a neměl jsem z něj žádný požitek. Objevil jsem tu sice celou řadu zajímavých politických myšlenek (které jsem si dokonce vypsal!), ale už to pro mne bylo za hranicí beletrie, kterou čtu přece jenom spíše oddechově, pro zábavu. Nechám proto Leta II. Atreida v jeho oděvu z písečných pstruhů panovat galaxii a napřu svoji pozornost zase k jinému literárnímu světu.
P.S. Počet hvězdiček nevyjadřuje kvalitu dílu, ale míru mého čtenářského zážitku.

iam.sokol

Třetí díl Duny je zase o něco jinačí než oba předchozí. Tentokrát Herbert přidal více děje, ovšem ne na úkor myšlenek o filozofii a náboženství, kterých je v této knize opět požehnaně. Po přečtení Dětí Duny už mohu naplno prohlásit, že jsem celé této sérii bezmezně propadl a už teď vím, že ji rozhodně nečtu naposledy.

Kutcho
13.12.2020

Kniha na mňa nepôsobila takým kultovým dojmom ako pôvodná Duna a v prvej polovici toho celkovo neprinášala mnoho. Skôr mi pripadala ako také tápanie a pripravovanie sa na niečo. To niečo prišlo v druhej časti, a bola to veru paráda. Konečne mal príbeh zmysel, hry sa rozohrali naplno, Leto II úplne v mojich očiach zahviezdil a jednoducho to bola chuťovka, podobne ako prvý diel. Len škoda tej prvej polovice. Inak ma kniha nabudila na pokračovanie a určite stojí za prečítanie ak ste fanúšik série.

PeterBahn
10.12.2020

Pročetl jsem teď komentáře a i po těch cca 12-ti letech, co jsem knihu četl musím říci, že každý zde vypsaný názor má své místo… Na knihu se dá hledět skutečně od odpadu až k 5*. Za mě to ale bylo čtení příjemné a dá se říct, že mě pěkně „hřálo“ pěkně popsanou teplotou a suchem planety, když jsem knihu četl v zimních měsících…????