Děti Duny

Třetí díl ságy nás zavádí do doby, kdy Paul Atreides, spasitel Duny, mizí v poušti. Za sebou zanechává Arrakis tak, jak si ji představoval - i nepředstavoval. V bezútěšné poušti se objevuje stále víc zeleně - ale také kněžské byrokracie, která se ohání jeho jménem. Fremenský džihád se žene vesmírem jako krvavý požár. Paulova sestra Alia podléhá stále více zlým hlasům svého nitra, jeho matka Jessica se sice snaží svou dceru usměrnit, ale nakonec se musí uchýlit pod ochranu fremenů. Jedinou nadějí proti strašné budoucnosti, které se Paul pokusil zabránit svou obětí, jsou jeho děti, dvojčata Leto a Ghanima, děti nadané vizí a schopnostmi svého otce - a železnou vůlí. Protože vize si žádá ještě větší oběť - od jednoho z nich.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/2958/duna-deti-duny-vvL-2958.jpg 4.4314

Duna 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno · Baronet

Children of Dune · 1976

Kniha Děti Duny

VincentHS

První díl byl jedinečný a možná u něj mělo i zůstat. Avšak Frank Herbert podlehl nátlaku fanoušků a začal psát další díly. A já musím po přečtení dalších dvou pokračování Duny konstatovat, že ani zdaleka nedosahují kvalit prvního dílu. Nevím, zda je to dozvukem uvolněných let šedesátých, ale spíše než sci-fi mi "Spasitel Duny" a "Děti Duny" připomínají jakýsi halucinogení hippiesácký LSD trip. Svět Duny je skvěle vymyšlen, ale bohužel jej devalvuje všechno to vnitřní "hluboké" mudrování jednotlivých aktérů děje, směšná proměna malého dítěte v jakéhosi písečného nesmrtelného supermana a spřádání nitek budoucnosti. Z mého pohledu by stačilo, kdyby zůstalo u soupeření jednotlivých rodů, intrik Sesterstva a Gildy, u boje o nadvládu nad kořením a vesmírem vůbec. Než se pustím do čtení dalších dílů, asi si zkusím spravit chuť nějakým A. C. Clarkem nebo Stanislawem Lemem.

apelttom
05.11.2018

Dá se, ale jednička to vážně není.

Ivan F
31.10.2018

Mám rád sci-fi, ale keď sa preklápa do fantasy, tak to mi vadí. Zmena Leta II mi bola skôr na smiech, než aby mi priniesla čitateľský pôžitok. No a tých "učených" rečí bolo až príliš. Napriek tomu ide o ľahké čítanie, kde sa netreba zamýšľať prečo tá či oná postava koná tak, ako koná. Prečo? Pretože všetky postavy sú ako cez kopirák, ploché, nevýrazné a ukecané. Kecajú, tárajú, mudrujú, filizofujú a dohromady nič z toho, je to len vata. Škoda, pretože inak to mohlo byť nadpriemerné sci-fi, zatiaľ čo je to nedomrlé fantasy.

Bucifalek
26.08.2018odpad!

Končím s četbou zhruba v polovině knihy. Ještě nikdy jsem nečetl tolik textu, který se téměř ničeho netýkal. Každá postava je skoro stejná, každý až příliš přemýšlí, každý je filosof a všichni se dlouho rozmýšlejí, než vůbec něco udělají. Spousta a spousta mouder vycucaných z prstu. Tolik prázdných vět.... Nemám sílu v tom nadále pokračovat. Snad někdy v budoucnu.

Radous
06.06.2018

Přiznám se, že podle mého názoru byl Frank Herbert mistrem zamotaných dějů. Ač jsem se snažil, stejně jsem se v této knize úplně nezorientoval. Ale jinak to bylo zajímavé.

azertaaz
17.08.2017

Po dlouhé době dočteno a závěr věci je ... hned bych se vrhla na další díl, kdybych ho měla po ruce. Začátkem jsem se nemohla prokousat a závěr mě úplně strhl. Zjistit, co bude dál, je úkol číslo 1.

Faustka
11.04.2017

Série Duna je pro mě běh na dlouhou trať.
……………….

Malý ptáček tě z dálky volal k sobě,
zobáček do karmínu namáčel.
Zavolal jenom jednou v síči Tabr,
ty na Pohřební planinu jsi šel.

Tak snad to dám. :-)

PatSandor
06.02.2017

Propadl jsem Duně a celá série má speciální místo v knihovně.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

space opera

Frank Herbert