Spasitel Duny přehled

Spasitel Duny
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15785/bmid_spasitel-duny-Qh2-15785.jpg 4 1051 1051

Duna série

< 2. díl >

Druhý díl ságy Spasitel Duny nás zavádí do světa, jehož po tisíciletí zaběhaný systém se hroutí. Paul Atreides, zvaný teď převážně Muad´dib, je absolutním pánem světa – a zároveň obětí své vlastní předzvěstné schopnosti, která z něj v očích jeho poddaných udělala boha. Na Arrakis přijíždějí tisíce poutníků, aby se poklonili novému spasiteli a jeho sestře Alii. Fremenská vojska šíří vesmírem hrůzu a zkázu a ničí všechno a všechny, kdo se Paulovi postaví do cesty. Bývalé mocnosti, dnes do značné míry zbavené své moci, se ale nehodlají jen tak vzdát: Bene Gesserit, Gilda a Tleilaxané připravují tajné spiknutí proti božskému vládci – a silného spojence mají v jeho vlastní domácnosti: Paulovu manželku Irulán, dceru bývalého vládce Shaddama, která svému manželovi trpce vyčítá, že s ní nechce mít děti. Na scénu vstupuje tajná zbraň – ghola Hayt, Tleilaxany znovuoživený Duncan Idaho, který přináší svému staronovému vládci zkázu…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda-Libertas
Originální název:

Dune Messiah , 1969


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Spasitel Duny. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (151)

B4LU
17.06.2024 2 z 5

Řeknu nemyslitelné: druhá Duna je otřesná.
Napínavý příběh a poznávání nového prostředí z prvního dílu je pryč. Naprostá většina téhle knihy jsou rozhovory mezi různými postavami, které spolu všechny mluví v nesrozumitelných náznacích. Čtenář má díky nahodilému blábolení postav jen mlhavou představu kam (a zda vůbec) se příběh posouvá.
Jediné, co knihu zachraňuje, jsou její kulisy - to, že se člověk dozví, jak nová vláda Atreidů vlastně vypadá a s jakými problémy se musí vypořádat.

kristleko
08.06.2024 4 z 5

(SPOILER) V druhém díle se vracíme na Arrakis, která se změnila k nepoznání. Několik let po džihádu s miliardami mrtvými, ze kterého se bude vesmír vzpamatovávat stovky generací, se na pouštní planetu sjíždějí poutníci za prorockým imperátorem Muad'Dibem a jeho zbožštělou sestrou Alií. Jestli už první díl Duny nedal čtenáři nic zadarmo, tak u Spasitele Duny složitost vyprávění hraničí místy až s nesrozumitelností, události posledních let zůstávají jen v tajuplných náznacích, vztahy mezi postavami a politický kontext je třeba si spíše domýšlet. Z Paula vyprchala veškerá lidskost a působí jako bezvládná skořápka, vedená předzvěstnou schopností do jediné z myriád možných budoucností, která nepovede k jeho smrti a vyhlazení jeho rodu. Jsou to okamžiky, kdy "samotná budoucnost lidstva závisí na poměrně prostých činech jednoho jediného člověka" a Paul přitom čelí rafinovanému spiknutí mocných protivníků - kosmické Gildy, Bene Gesseritu, podivných Tleilaxanů a jeho vlastní zákonné manželky, zahořklé princezny Irulán. Celkově to působí spíše jako epilog k prvnímu dílu, respektive jako přemostění mezi ním a osudy další generace rodu Atreidů. (7/10)


Meginho
12.05.2024 5 z 5

Nenechte se odradit horším hodnocením knihy. Po zhlédnutí druhého filmu Denise Villeneuvea se mi Spasitel Duny četl velice dobře. Váhala jsem, jestli se do druhé knihy pouštět, rozhodně toho ale nelituji, naopak, svým způsobem je druhý díl zajímavější než ten první. Osud hlavních postav se nadále rozvíjí a nové postavy jsou (alespoň z mého pohledu) velice atraktivní. Doporučuji!

všechny komentáře

Související novinky (5)

Beren a Lúthien, Láska z jiného života a další knižní novinky (47. týden)

19.11.2023


Pokračování legendárního sci-fi románu, jehož filmová adaptace kraluje v kinech, vyšla v audio verzi

05.11.2021


Knižní novinky (28. týden)

11.07.2021

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Spasitel Duny v seznamech

v Právě čtených60x
v Přečtených1 580x
ve Čtenářské výzvě90x
v Doporučených52x
v Knihotéce610x
v Chystám se číst249x
v Chci si koupit81x
v dalších seznamech3x

Štítky knihy

space opera

Autorovy další knížky

Frank Herbert
americká, 1920 - 1986
1988  89%Duna
1993  76%Spasitel Duny
2007  84%Děti Duny
2001  82%Božský imperátor Duny
1999  82%Kapitula: Duna