Duna přehled

Duna
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29765/bmid_duna-2V7-29765.png 4 3504 3504

Duna série

První kniha z cyklu kronik o planetě Duna, fenomenálního díla světové sci-fi. První díl šestidílného sci-fi románu vypráví o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti. Román vyšel poprvé v roce 1966, získal několik literárních cen (např. Nebula) a měl u čtenářů omračující ohlas. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později i film, který natočil známý režisér David Lynch. Frank Herbert svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světového science fiction.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda

Dune , 1965

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Duna. Přihlašte se a napište ho.

Martica
24.07.2024 5 z 5

Já teda vůbec nejsem fanda sci-fi, spíš naopak, ale cítila jsem jakousi morální povinnost konečně si tuhle klasiku taky přečíst. A sama se tomu divím, jak moc mě to bavilo! Chytré a efektní. Víc než boje jsem si užila ty strategické a diplomatické části. Humor jsem tam ani neočekávala (musí být všude?) a jestli to někdo hodnotí jako čtení pro snoby, tak fajn, jsem snob.

Dandulka
16.07.2024 5 z 5

Hodně jsem o téhle knize slyšela, viděla jsem i film, ale jako vždycky, knížka je lepší.

Prospero
16.07.2024 5 z 5

Duna mě doprovází celý život. Filmovou minisérii jsem viděl poprvé někdy před dvaceti lety a už tenkrát mě chytila za srdce. Až pak se mi dostala do rukou kniha a musím říct, že v tomto případě je bohužel film mnohem lepší, než román.. Herbertův vesmír je umělecké dílo.. Všechno je tam opravdu strašně zajímavé, ale mám problém se způsobem, kterým je příběh v knize vyprávěn.. Film dokázal najít rovnováhu mezi filozofováním a eposem, zatímco kniha, nebo celkově knižní série je naopak velmi přefilozofovaná, až mi z toho při čtení padají oči.

Úžasná mytologie..

Nejprodávanější knihy od začátku roku 2024

15.04.2024

Žebříček nejprodávanějších knih (13. týden)

03.04.2024

Žebříček nejprodávanějších knih (12. týden)

27.03.2024

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

A záhada života není problém na řešení, ale skutečnost, která se musí žít.

Vy, kdož jste nad námi zvítězili, řekněte si sami pro sebe, že Babylon padl a že jeho stavby byly vyvráceny. Já vám přese všechno říkám, že člověk zůstává, aby byl souzen, každý na své vlastní lavici obžalovaných. Každý člověk je malá válka.

Pověz mi o svých očích a já ti povím o svém srdci.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Ocenění knihy (2)

1966 - Hugo Award (Best Novel)
1965 - Nebula Award (Best Novel)

Zfilmováno

Duna (2002)