Duna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První kniha z cyklu kronik o planetě Duna, fenomenálního díla světové sci-fi. První díl šestidílného sci-fi románu vypráví o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti. Román vyšel poprvé v roce 1966, získal několik literárních cen (např. Nebula) a měl u čtenářů omračující ohlas. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později i film, který natočil známý režisér David Lynch. Frank Herbert svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světového science fiction....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29765/big_duna-2V7-29765.png 4.52929
Série:

Duna 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Svoboda
Originální název:

Dune, 1965


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (20)

Vyšlo i jako audiokniha:
https://onehotbook.cz/collections/frank-herbert/products/duna (Lenka.Vílka)


V prosinci 2020 bude uvedeno do kin nové filmové zpracování. Bohužel doba si žádá své.

Narozdíl od předchozích zpracování ztvárnila roli planetárního ekologa Lieta Keynese, který byl vždy ztvárněn jako bílí muž, černá žena (viz. CSFD). (Franc)


Audioverze knihy - ukázka: https://soundcloud.com/onehotbook/frank-herbert-duna-cte-marek-holy-jana-strykova-audiokniha-onehotbook-demo (piratmartin)


Vydavatelství Chilton se specializovalo především na knižní manuály k automobilům a příručky "udělej si sám". Velká nakladatelství však Dunu odmítla. Chilton bylo v pořadí 24. osloveným vydavatelstvím. Záloha autorovi za román činila pouhých 7500 dolarů. (Metal Messiah)


První originální vydání se od všech dalších odlišuje nepřítomností dodatků. Výjimku tvoří Terminologie impéria, která se v tomto vydání nachází na začátku knihy. (Metal Messiah)


Duna je první knihou která získala cenu sdružení profesionálních spisovatelů (Nebula) za nejlepší dílo v žánru sci-fi za uplynulý rok. (Metal Messiah)


Prestižní žánrová cena Hugo za rok 1966 byla udělena zároveň Duně a románu "...a říkejte mi Konrád" Rogera Zelaznyho. Bylo to poprvé kdy se porota nedokázala jednoznačně dohodnout. (Metal Messiah)


Úspěch duny se pro Franka Herberta stal zároveň určitým prokletím. Na obálkách paperbackového vydání je například uváděn jako "Frank Herbert, autor Duny" jako jakási připomínka že v Duně dosáhl vrcholu jehož stín se mu nepodaří překročit? (Metal Messiah)


"Spasitel Duny" a "Děti Duny" psal Herbert ještě před prvním vydáním úvodního románu "Duna". "Jsem spisovatel, a tak jsem psal." říká autor, který ne že by dle vlastních slov čekal neúspěch Duny, ale úspěch jaký se skutečně dostavil si představit nedokázal a docházel mu jen velmi pomalu. "Člověk nepíše proto, aby měl úspěch. To odvádí část jeho pozornosti od psaní. Když to někdo bere opravdu vážně, tak dělá jediné: píše. Úspěch znamenal, že jsem mohl dalším psaním strávit více času." (Metal Messiah)


Dva roky po prvním vydání Duny byli Frank Herbert i vydavatelství doslova bombardováni stížnostmi knihkupců a čtenářů sci-fi, že knihu nemohou sehnat. (Metal Messiah)


První pokus o zfilmování Duny skončil ve fázi příprav, jejichž součástí bylo i najmutí Salvadora Dalího pro tvorbu vizuální stránky projektu.
Druhý pokus angažoval jiného velkého umělce H.R.Gigera, ten z projektu nakonec vycouval, přesto je jeho stopa na Lynchově adaptaci patrná.
Třetí a zatím poslední zpracování, je minisérie z roku 2003. Natáčela se v ČR a Itálii, je zpracováním Duny a Spasitele Duny a hraje v ní řada českých herců.

"Mnoho lidí se pokoušelo zfilmovat dunu. Všichni selhaly. Kdysi jsem se k ní pokoušel napsat scénář. Byl mizerný" [Frank Herbert] (Metal Messiah)


Před a během psaní Herbert šest let studoval historii pouštních kultur, především arabskou. Výsledkem je, že mnohé z duny má své arabské kořeny. Arabská civilizace se svými beduínskými kmeny se stala předobrazem pouštního národa Fremenů. (Metal Messiah)


Autor původně uvažoval o umístění děje knihy na Mars, poté co se myšlenka rozšířila o ekologický podtext, vznikla planeta Arrakis. Inspirací Herbertovi byla cesta do Oregonu v USA kde se setkal s projektem ministerstva zemědělství zabývající se možností kontroly pohybu písečných dun. Zde si autor uvědomil že naše civilizace vlastně vznikla v pouštích blízkého východu a rozšířil myšlenku na celou planetu. (Metal Messiah)


První část románu vycházela na pokračování, pod názvem Svět Duny již v roce 1963, ve sci-fi časopise Analog. Díky zájmu čtenářů příběh pokračoval částí Prorok Duny, opět napokračování v témže časopise. Román Duna je spojením obou těchto částí. (Metal Messiah)


Duna se stala inspirací pro dlouhohrající album ruské (s anglickým vokálem) progresivní skupiny Mechanical Poet s názvem Eidoline: The Arrakeen Code. (Metal Messiah)


Album Piece of Mind (1983) britské skupiny Iron Maiden uzavírá skladba která měla nést jméno Dune a je napsána podle knihy. Herbertovi agenti ale kapele neposkytli práva k názvu, skupina tak skladbu přejmenovala na To Tame a Land. (Metal Messiah)


Román okamžitě po svém vydání vzbudil obrovský rozruch, byl příznivě přijat i u kritiky a dodnes je vedle Pána prstenů Johna Tolkiena pokládán, za nejlepší román ze žánrů fantasy a sci-fi, který byl kdy napsán. (Metal Messiah)


První originální vydání románu Duna vzdavatelství Chilton Books z roku 1965 je jednou ze sběratelsky nejcennějších knih žánru sci-fi. Pokud už se objeví např. na internetové aukci, cena dosahuje až 10 000$ za zachovalý výtisk. (Metal Messiah)


Ocenění

1966 - Hugo Award (Best Novel)
1965 - Nebula Award (Best Novel)