Cesta k Duně

Duna Franka Herberta je všeobecně považována za jakýsi sci-fi protějšek Tolkienova Pána prstenů. Podobně je Cesta k Duně doprovodným dílem srovnatelným s populárním Silmarillionem, osvětluje vznik a zajímavý vývoj jednoho z nejprodávanějších románů sci-fi literatury všech dob. V tomto fascinujícím svazku si miliony fanoušků Duny z celého světa mohou přečíst nepublikované kapitoly a scény z Duny a ze Spasitele Duny. Dále Cesta k Duně obsahuje část původní korespondence mezi Frankem Herbertem a proslulým vydavatelem W. Campbellem jr., a také další dopisy ilustrující Herbertův roky trvající boj o vydání jeho průkopnického díla, a článek "Zastavili pohyblivé písky", Herbertovu původní inspiraci k Duně. V knize jsou též představeny nově objevené písemnosti a rukopisy Franka Herberta včetně románu Planeta koření Briana Herberta a Kevina J. Andersona, vzniklého na základě podrobného náčrtu zanechaného Frankem Herbertem. Cesta k Duně je studnicí esejů, článků a fantazie, která nemůže chybět v knihovničce žádného čtenáře Duny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3973/cesta-k-dune-TRd-3973.jpg 3.961

Duna

Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Baronet

The Road to Dune, 2005

Kniha Cesta k Duně

Eigis
09.07.2017

Kniha začíná alternativním románem Planeta koření, ten hodnotím velice kladně, člověk si při jeho četbě uvědomuje do jaké míry Herbert vybrousil původní nápad do mistrovské Duny.

Další část knihy se zabývá článkem, který autora původně inspiroval, kroutím hlavou nad tím jak se z běžného ne moc zajímavého tématu může nakonec stát tak skvělá kniha.

Část knihy, která se zabývá korespondencí, kterou autor vyvíjel v souvislosti se psaním Duny ukazuje pro mě hodně překvapivou skutečnost, že Herbert měl obrovské problémy s tím aby mu knihu vůbec někdo vydal.

Vynechané kapitoly byly dost zajímavé a nechaly se dobře číst i přes to, že na sebe nenavazovaly. Je zajímavé kolik dobrého materiálu nakonec Herbert vyřadil.

Poslední část knihy jsou čtyři povídky vysoké kvality, tvořící zajímavé náhledy do vesmíru Duny.

Celou knihu je, ale dobré číst až po ostatních knihách z vesmíru Duny. Každopádně se jedná o zajímavý pohled do zákulisí psaní knihy. Pro fanoušky Duny jednoznačná povinnost.

Sakulnikov
09.08.2016

První část - první verze Duny je skvělá - jde o úplně jiný typ románu, ale baví mě. Vlastně je to více sci-fi než samotná Duna, která je hodně prodchnuta spiritualitou a mystikou. Popis vzniku knihy ukazuje jak Frank předběhl dobu. Vypuštěné kapitoly dávají další rozměr už tak výborné knize. Jen ty povídky na závěr jsou takové nemastné neslané.

Já, robot
Já, robot