Cesta k Duně

Cesta k Duně https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3973/bmid_cesta-k-dune-TRd-3973.jpg 4 96 4

Duna série

>

Duna Franka Herberta je všeobecně považována za jakýsi sci-fi protějšek Tolkienova Pána prstenů. Podobně je Cesta k Duně doprovodným dílem srovnatelným s populárním Silmarillionem, osvětluje vznik a zajímavý vývoj jednoho z nejprodávanějších románů sci-fi literatury všech dob. V tomto fascinujícím svazku si miliony fanoušků Duny z celého světa mohou přečíst nepublikované kapitoly a scény z Duny a ze Spasitele Duny. Dále Cesta k Duně obsahuje část původní korespondence mezi Frankem Herbertem a proslulým vydavatelem W. Campbellem jr., a také další dopisy ilustrující Herbertův roky trvající boj o vydání jeho průkopnického díla, a článek "Zastavili pohyblivé písky", Herbertovu původní inspiraci k Duně. V knize jsou též představeny nově objevené písemnosti a rukopisy Franka Herberta včetně románu Planeta koření Briana Herberta a Kevina J. Andersona, vzniklého na základě podrobného náčrtu zanechaného Frankem Herbertem. Cesta k Duně je studnicí esejů, článků a fantazie, která nemůže chybět v knihovničce žádného čtenáře Duny.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Baronet
Originální název:

The Road to Dune , 2005


více info...

Přidat komentář

ArkAngel
09.07.2023 3 z 5

Český Atreides hodnotí Dunu: Zajímavá publikace, která nechává nakouknout čtenáře do zákulisí vzniku Duny, kdy si může přečíst původní verzi, jež je bližší brakovým sci-fi. Jednotlivé dopisy dokreslují samotný vznik i vydání díla a vystřižené nebo alternativní kapitoly ukazují, jak moc se dva díly série vlastně změnily. V závěru tu ještě máme čtveřici povídek, které ale nejsou nikterak zajímavé, byť u Tváře mučedníka jsem si říkal, že je příběh celkem zásadní a klidně jej mohli použít jako úvod románu.

StepanB.
23.05.2023

I tomu, kdo se rozhodl, tak jako já, číst pouze kánon (6 knih od F.Herberta), doporučuji otevřít tuto knihu a vybrat si následující části, které pojednávají o: Co autora inspirovalo k sepsání Duny, Korespondence ohledně sepsání vydání knihy, a zejména Vynechané kapitoly, které doplňují další střípky do mozaiky - tyto části rozhodně nejsou pouhými zrnky písku v poušti, ale naopak litrožónem vody, díky kterému můžete mezi dunami strávit více času :)

P.S. Přečtené části z knihy hodnotím na 5*


Eigis
09.07.2017 5 z 5

Kniha začíná alternativním románem Planeta koření, ten hodnotím velice kladně, člověk si při jeho četbě uvědomuje do jaké míry Herbert vybrousil původní nápad do mistrovské Duny.

Další část knihy se zabývá článkem, který autora původně inspiroval, kroutím hlavou nad tím jak se z běžného ne moc zajímavého tématu může nakonec stát tak skvělá kniha.

Část knihy, která se zabývá korespondencí, kterou autor vyvíjel v souvislosti se psaním Duny ukazuje pro mě hodně překvapivou skutečnost, že Herbert měl obrovské problémy s tím aby mu knihu vůbec někdo vydal.

Vynechané kapitoly byly dost zajímavé a nechaly se dobře číst i přes to, že na sebe nenavazovaly. Je zajímavé kolik dobrého materiálu nakonec Herbert vyřadil.

Poslední část knihy jsou čtyři povídky vysoké kvality, tvořící zajímavé náhledy do vesmíru Duny.

Celou knihu je, ale dobré číst až po ostatních knihách z vesmíru Duny. Každopádně se jedná o zajímavý pohled do zákulisí psaní knihy. Pro fanoušky Duny jednoznačná povinnost.

Sakulnikov
09.08.2016 4 z 5

První část - první verze Duny je skvělá - jde o úplně jiný typ románu, ale baví mě. Vlastně je to více sci-fi než samotná Duna, která je hodně prodchnuta spiritualitou a mystikou. Popis vzniku knihy ukazuje jak Frank předběhl dobu. Vypuštěné kapitoly dávají další rozměr už tak výborné knize. Jen ty povídky na závěr jsou takové nemastné neslané.

Štítky knihy

space opera

Autoři knihy

Kevin J. Anderson
americká, 1962
Frank Herbert
americká, 1920 - 1986
Brian Herbert
americká, 1947

Kniha Cesta k Duně je v

Právě čtených4x
Přečtených144x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených12x
Knihotéce111x
Chystám se číst104x
Chci si koupit83x
dalších seznamech2x