Božský imperátor Duny

Čtvrtý díl Božský imperátor Duny nás zavádí až o 3500 let dál. Planeta již oplývá vodou, píseční červi vyhynuli, zmizelo i koření. Všechna dobrodružství se tentokrát točí zejména kolem „božského imperátora“ Leta…

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15838/big_bozsky-imperator-duny-CYK-15838.jpg 4.2321

Duna 4.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet

God Emperor of Dune, 1981

Kniha Božský imperátor Duny

Racek213

No, asi nejlepší díl po dokonalé jedničce. co k tomu říci? Vše už napsali diskutující pode mnou. Neboť kniha je tím vším... Pořás se k ní vracím. Možná pro pochopení autora a světa Duny tím základním.
Tenhle názor nikomu nevnucuji. Názor si každý musí udělat sám.

hetzerjoke

Kniha, kterou s původní trilogií Duna spojuje pouze dvojice hlavních protagonistů a o první písmenko ochuzená planeta Arrakis, jež je ovšem ve všech ostatních dějových i stylizačních rovinách naprosto odlišná. Herbert buduje na pevných základech předchozích knih zcela nový svět, který je ovšem poněkud méně komplexní a spíše než k politice tíhne k náboženství. Herbert si v postavě božského tyrana s tělem červa plní své spisovatelské sny a žene jej od jednoho brilantního dialogu k druhému. Napětí je hmatatelnější než ve všech předchozích knihách a i když jsem si občas posteskl po nějaké té větší akci, nakonec jsem byl vděčný za to, že se celý příběh obešel bez klišovitého bitevního patosu a vystačil si s pár stránkami, na kterých ještě více vynikne hrozivost jeho veličenstva Leta. Červ není nikdy daleko a kdykoliv se začne objevovat, čtenář se spolu s nebohým Moneem začne potit strachem.
Necítím potřebu (alespoň prozatím) kazit si skvělý dojem že série a pouštět se do Kapituly, proto také s jistým "uvidíme" určuji za jediný problém této knihy Sionu Atreidovou, oslí můstek k pokračováním.

Kutcho

Na moje prekvapenie celkom dobré. Kvalita bola konštantná, žiadne výkyvy v kvalite (ako pri trojke) som tam nezaznamenal. Bola tam aj akcia, aj intrigy, plánovanie, trochu Duny, dobré staré aj nové postavy a aj nejaké tie filozofické múdra. Dej bol možno viac komorný a viac sa zameriaval na Leta II, prípadne ešte na úzky okruh postáv, avšak tento diel mi vôbec nepripadal ako niečo písané nasilu a zaradil by som ho na druhé miesto po pôvodnej Dune.

PeterBahn
10.12.2020

Poslední kniha ze série „Duna“ kterou jsem četl. Opět má své kouzlo a moc přitáhnout ke čtení. Za mne opět 5*

Macheta
16.08.2020

Čtvrtý díl je jeden velký rozhovor. Moc děje se tam neuskuteční, ale čtivé to rozhodně je! Kacíři, těšte se :D

Alixon
27.05.2020

Tentokrát mi kniha přišla jako takové malé drama. Člověk vlastně ani pořádně nevi, co si má myslet. Je to neskutečně čtivé i když se tam vlastně nic moc neděje.

1T0S_
10.11.2019

Od první Duny se tahle kniha pořádně liší - jak stylem, tak prostředím. Akce výrazně ubývá a místo toho dostáváme spoustu dialogů, filosofování a intrik. Děj se točí kolem Božského imperátora Leta (jak nečekané!), zaobírá se hlavně jeho myšlenkami a plány. Ostatním postavám není věnováno tolik prostoru, ale přesto jsou dobře napsané. Líbilo se mi, že zde nebyla žádná vyloženě dobrá či vyloženě špatná postava, Herbert prostě nechal na čtenáři, ať si najde svého favorita.

Božský imperátor Duny je zajímavou knihou, ale musím říci, že jsem čekal něco jiného, více podobného původní Duně. Myslím, že by knize prospělo trošku více děje a trošku méně filosofování. Hodnotil bych mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale protože to nejde, zaokrouhlím spíše dolů.

Mimochodem, kterého génia sakra napadlo dát slovíček pojmů z universa Duny až na konec knihy? Nebylo by *náhodou* lepší ho dát na začátek? ,_,

KapitánSmrt
07.11.2019

Asi nejlepší díl celé ságy. Spíše meditativní, prodchnutý mnoha filosofickými a náboženskými myšlenkami, než-li akcí a dějovými zvraty. Z každé stránky na Vás dýchne podivná nostalgie po starých časech, vzpomínky na předchozí díly, na postavy, které již opustili jeviště, na děje, které formují přítomnost a potažmo budoucnost. Dílky skládačky do sebe zapadají... Krásné čtení.