Božský imperátor Duny

Čtvrtý díl Božský imperátor Duny nás zavádí až o 3500 let dál. Planeta již oplývá vodou, píseční červi vyhynuli, zmizelo i koření. Všechna dobrodružství se tentokrát točí zejména kolem „božského imperátora“ Leta…

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15838/bozsky-imperator-duny-CYK-15838.jpg 4.2261

Duna 4.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Baronet

God Emperor of Dune, 1981

Kniha Božský imperátor Duny

1T0S_
10. listopadu

Od první Duny se tahle kniha pořádně liší - jak stylem, tak prostředím. Akce výrazně ubývá a místo toho dostáváme spoustu dialogů, filosofování a intrik. Děj se točí kolem Božského imperátora Leta (jak nečekané!), zaobírá se hlavně jeho myšlenkami a plány. Ostatním postavám není věnováno tolik prostoru, ale přesto jsou dobře napsané. Líbilo se mi, že zde nebyla žádná vyloženě dobrá či vyloženě špatná postava, Herbert prostě nechal na čtenáři, ať si najde svého favorita.

Božský imperátor Duny je zajímavou knihou, ale musím říci, že jsem čekal něco jiného, více podobného původní Duně. Myslím, že by knize prospělo trošku více děje a trošku méně filosofování. Hodnotil bych mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale protože to nejde, zaokrouhlím spíše dolů.

Mimochodem, kterého génia sakra napadlo dát slovíček pojmů z universa Duny až na konec knihy? Nebylo by *náhodou* lepší ho dát na začátek? ,_,

KapitánSmrt
07. listopadu

Asi nejlepší díl celé ságy. Spíše meditativní, prodchnutý mnoha filosofickými a náboženskými myšlenkami, než-li akcí a dějovými zvraty. Z každé stránky na Vás dýchne podivná nostalgie po starých časech, vzpomínky na předchozí díly, na postavy, které již opustili jeviště, na děje, které formují přítomnost a potažmo budoucnost. Dílky skládačky do sebe zapadají... Krásné čtení.

Padicek

Leto - Božský imperátor Duny. Idaho..Moneo..Siona..Hwi..Nayla.

Radous
28.06.2018

Nic naplat, tohle není odpočinkové čtení. Opakuji se už poněkolikáté - respekt předkladateli.

Lolila
11.02.2017

Prostredie, v ktorom sa odohráva príbeh, je úplne odlišný od prvej Duny. Veľa filozofovania, rozprávania, samozrejme nechýbali intrigy, menej akcie. Je to komplikované čítanie, ale aj napriek tomu som zvedavá kam sa to posunie. Takže sa chystám pustiť do ďalšej časti:-)

PatSandor
06.02.2017

Propadl jsem Duně a celá série má speciální místo v knihovně.

Hadati
20.10.2016

Příběh se odvíjí přibližně po 3,5 tisíce od poslední knihy, kdy jediné postavy z předchozích knih, které znáte, jsou Leto Atreid II. a ghola Duncan Idaho. Pokud se přenesete přes šokující změnu Duny, která se už vůbec nepodobá světu z předchozích knih, tak minimálně první třetinu knihy si užijete, protože je plná intrik a akce. V dalších dvou třetinách se pak Herbert daleko více zaměřuje na své oblíbené téma ohledně Zlaté stezky, a že vše má svůj důvod a svůj účel, což může po delší době začít unavovat, protože je to stále ta samá písnička. Musím přiznat, že z Herbertových knih mám (až na Dunu) rozporuplné pocity, protože se mi velmi líbí jím vytvořený svět plný intrik, ale ty jeho náboženské či mystické disputace jsou někdy dost otravné. Ale možná, že je to pro mě více obtěžující proto, že tuhlé sérii čtu už podruhé.

bagrista
01.01.2016

Po prvním díle je to pro mě nejlepší díl celé série. Je trochu víc filosofický, občas i vtipný. Hlavním tahounem byl Božský imperátor, pro některé Tyran, Leto II.

space opera

Frank Herbert