Tichá smrt

Smyslů zbavená pomstychtivost, o smysly připravená oběť, sluncem rozpálené španělské pobřeží a vrah se srdcem chladným jako led Když se policistka Cristina Sánchez Pradellová vydá s kolegou do luxusní vily na andaluském pobřeží k údajnému vloupání, netuší, že se jí život co nevidět obrátí vzhůru nohama. Ve vile totiž dojde ke střetu, při němž uprchlý zločinec Jack Cleland nechtěně zastřelí svou přítelkyni. Cleland přísahá, že se Cristině pomstí. Středobodem jeho krutého plánu se stává Cristinina teta trpící Usherovým syndromem, vzácným onemocněním, jež ji připravilo o sluch i zrak. Na pomoc španělské policii je vyslán geniální, avšak svérázný detektiv původem z Glasgow John Mackenzie. Hrdou a nezávislou Španělku spolupráce s asociálním Skotem pochopitelně nijak nenadchne. Dokážou Clelanda dopadnout, než vrah řekne své poslední krvavé slovo?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463509/big_ticha-smrt-WuN-463509.jpg 4224
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Host

A Silent Death, 2020

Kniha Tichá smrt

milena8281

Napínavé, příběh měl spád a dobře se mi to četlo.
Mayovy popisy jsou neuvěřitelné. Dokáže tak hezky vylíčit krajinu a počasí, že jsem chvílemi úplně cítila ten žár španělského slunce a rozpálených ulic. Jako vždycky jsem měla chuť otevřít internet a najít si obrázky z dané lokality, nebo si tam rovnou zajet na půlroční dovolenou :)
Miluju jeho skotské hrdiny.

kob

Tak tohle byla super jízda s ohromným spádem

princesse

Když čtu pár posledních komentářů, tak zjišťuji, že se vymykám. Já jsem si tuto knihu od pana Maye opět užila. Skvěle se mi četla a nejsem vůbec zklamaná.

kap66

(+ SPOILER) Prstům nad klávesnicí se do toho nechce a hlava jim chce pomoct: stal se z Borise Johnsona diktátor - a zavedený autor jen kryje svým jménem někoho zakázaného? Nebo to napsal skutečně Peter May, ale jako učebnici všech klišé a chyb v detektivce, zřejmě pro kurz tvůrčího psaní?
Dál nečtěte vy, kdo věříte tomu, že to nemůže být tak strašné - vždyť je to Peter May, proboha, ten, který napsal Ostrov Lewis. Rozumím vám, taky jsem si to říkala.
Vezmu to vážně. Mistr psychologické detektivky vytvořil postavu policisty s vysokým IQ, ale se zakrnělou sociální inteligencí a nulovou empatií; to beru, ale kde se tam vzaly ty slzy ze soucitu, červenání z rozpaků, lítost nad svým jednáním? Jako protipól tu vystupuje jeho zrcadlový obraz, inteligentní psychopat, který si nemůže pomoct a lidi střílí jako holuby; dobře, beru (byť je v detektivkách takových zločinců devět a půl z deseti), ale zase se ptám: kde se tam vzal jeho soucit s hluchoslepou ženou, notabene příbuznou té, která mu údajně zničila život? A to je další nelogičnost: on má rozjetý obří obchod, jsou v tom tuny drog a desítky milionů eur, ale nesmyslně riskuje a honí policistku kvůli pomstě. Práce policie je nulová, lépe řečeno mínusová; asi proto umístil autor děj do Španělska, domácí fanoušky až tak naštvat nechtěl. Ještě přihodím milostný rozhovor psaný prsty do dlaní, patetický až běda. Tím jsem se už unavila, díkybohu, přestože by bylo možné psát dál a dál.
Už se mi stalo, že jsem nechtěla přílišnou kritikou ublížit oblíbenému autorovi, ale tentokrát jsem odvahu zmobilizovala. Takový spisovatel by neměl až tak hřešit na svůj úspěch.

ZuK1

Patřím ke skupině čtenářů, kteří mají především díky ostrovní trilogii pro Petra Maye velkou slabost a i já se vždycky těším na každou jeho další knížku. Nová ostrovní trilogie to už sice nikdy nebyla, nicméně líbila se mi i série Akta Enzo, Ostrov Entry či Umrlčí cesta. Tichá smrt mě však hodně zklamala, mrzí mě to, ale četla jsem poslední dobou spoustu knížek, které se mi líbily podstatně víc, takže dávám tentokrát maximálně 3*. S napětím teď očekávám 7. pokračování série Akta Enzo, už se na něj moc těším a doufám, že už to bude zase ten Peter May, jako ho známe :-).

eliska8413

Nemůžu se zbavit dojmu, že autor zastává názor celosvětové konspirace, a za každou vraždou vidí větší spiknutí. A zatímco na začátku se jeví případ opravdu jednoduše a čtivě, po pár kapitolách nabyde do monstrózních rozměrů, kde zkorumpovaní jsou všichni, nic není tak jak se jeví, lidé umírají na počkání, ale hlavní hrdina přežije střelu snad i z bezprostřední vzdálenosti. Prostě celkový dojem z knihy je dost rozpačitý. Jakoby autor dostal námět, ale samotný dej je na něj příliš velké sousto.

Glen808

Přečetl jsem všechny knihy od Petera Maye, kromě Karantény, a tohle je pro mě rozhodně ta úplně nejslabší. V poslední době to jde dost z kopce, ten sešup začal už knihou Ochráním tě. V Tiché smrti mi hodně vadí konstrukce příběhu. A také motivy a jednání lidí, např. matky, která se dobrovolně jde nechat zastřelit, aby tak ze svého malého syna udělala úplného sirotka. Taky náhody typu předmětu v náprsní kapse, který zastaví dobře mířenou kulku těsně před srdcem hlavního hrdiny. To jsem myslím párkrát už viděl v nějakém westernu.

5holek

Skvělé jako vždy, jen mi to tentokrát přišlo už trochu překombinované. Ale na Gibraltar bych se opravdu někdy ráda podívala.