Tichá smrt

Tichá smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463509/bmid_ticha-smrt-WuN-463509.jpg 4 332 120

Smyslů zbavená pomstychtivost, o smysly připravená oběť, sluncem rozpálené španělské pobřeží a vrah se srdcem chladným jako led Když se policistka Cristina Sánchez Pradellová vydá s kolegou do luxusní vily na andaluském pobřeží k údajnému vloupání, netuší, že se jí život co nevidět obrátí vzhůru nohama. Ve vile totiž dojde ke střetu, při němž uprchlý zločinec Jack Cleland nechtěně zastřelí svou přítelkyni. Cleland přísahá, že se Cristině pomstí. Středobodem jeho krutého plánu se stává Cristinina teta trpící Usherovým syndromem, vzácným onemocněním, jež ji připravilo o sluch i zrak. Na pomoc španělské policii je vyslán geniální, avšak svérázný detektiv původem z Glasgow John Mackenzie. Hrdou a nezávislou Španělku spolupráce s asociálním Skotem pochopitelně nijak nenadchne. Dokážou Clelanda dopadnout, než vrah řekne své poslední krvavé slovo?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

A Silent Death , 2020

ZuK1
20.02.2022 3 z 5

Patřím ke skupině čtenářů, kteří mají především díky ostrovní trilogii pro Petra Maye velkou slabost a i já se vždycky těším na každou jeho další knížku. Nová ostrovní trilogie to už sice nikdy nebyla, ale líbila se mi i série Akta Enzo, Ostrov Entry či Umrlčí cesta. Tichá smrt mě však hodně zklamala, takže dávám tentokrát maximálně 3*. A s napětím očekávám 7. pokračování série Akta Enzo, už se na něj moc těším a doufám, že to konečně bude zase ten Peter May, jak ho známe :-).

eliska8413
13.02.2022 2 z 5

Nemůžu se zbavit dojmu, že autor zastává názor celosvětové konspirace, a za každou vraždou vidí větší spiknutí. A zatímco na začátku se jeví případ opravdu jednoduše a čtivě, po pár kapitolách nabyde do monstrózních rozměrů, kde zkorumpovaní jsou všichni, nic není tak jak se jeví, lidé umírají na počkání, ale hlavní hrdina přežije střelu snad i z bezprostřední vzdálenosti. Prostě celkový dojem z knihy je dost rozpačitý. Jakoby autor dostal námět, ale samotný dej je na něj příliš velké sousto.

Glen808
28.01.2022 1 z 5

Přečetl jsem všechny knihy od Petera Maye, kromě Karantény, a tohle je pro mě rozhodně ta úplně nejslabší. V poslední době to jde dost z kopce, ten sešup začal už knihou Ochráním tě. V Tiché smrti mi hodně vadí konstrukce příběhu. A také motivy a jednání lidí, např. matky, která se dobrovolně jde nechat zastřelit, aby tak ze svého malého syna udělala úplného sirotka. Taky náhody typu předmětu v náprsní kapse, který zastaví dobře mířenou kulku těsně před srdcem hlavního hrdiny. To jsem myslím párkrát už viděl v nějakém westernu.

5holek
23.01.2022 4 z 5

Skvělé jako vždy, jen mi to tentokrát přišlo už trochu překombinované. Ale na Gibraltar bych se opravdu někdy ráda podívala.

Arwen777
20.01.2022 5 z 5

Možná jsem vůči Peteru Mayovi nekritická, ale mně se zatím líbily všechny jeho knihy, které jsem četla. Také si myslím, že trilogie z ostrova Lewis je daleko lepší, ale upřímně nechápu tak nízké hodnocení této knihy. Pořád je to skvělá detektivka psaná skvělým spisovatelem.
Výměna prostředí za španělské pobřeží zase přinesla nové podněty a zážitky. Tentokrát se mi zdá, že je kniha více zaměřená na akci a děj, popisů ubylo. Nehodnotím, jestli je to dobře nebo ne, já jsem byla i tak spokojená.
Příběh se mi moc líbil, nové postavy, trochu asociální detektiv přinášel úsměvné situace (ačkoliv to není úplně novinka), španělská vyšetřovatelka bylo sympatická a děj originální. Příběh rychle utíkal a ke konci byl hodně napínavý. Linka se slepou a hluchou Anou byla skvělá svou originalitou i přiblížením problematiky, vhled do takto limitované osoby byl citlivě poutavý.
Suma sumárum, už se těším, až pan May zase něco napíše. Pro mě je to sázka na jistotu. Doporučuji.

Jaruš7
20.01.2022 5 z 5

Tichá smrt (oběti) - audiokniha, skvěle načtená Filipem Kaňkovským.
Příběh s přesahem, a jako vždy citlivě v pestrých paletách slov ztvárňuje případ svědomí hryzajici příčinu a následek smrti, zabití osob blízkých, milovaných.
V prostředí narkomafie je honba za uprchlíkem plném vzteklé pomsty nebezpečně záludná.

Citace:" Dnes ve snu jsem viděla a slyšela, a pak letěla, byl to nádherný pocit."
Udiveně na ni slepou a hluchou pohlédl.

Hezký zážitek s vygooglovaným Gibraltarem mi atmosféru četby zpestřil.

Boby17
14.01.2022 5 z 5

O co byl začátek pomalejší, o to více tempo nabíralo ke konci na zběsilosti. Psychopatický gauner a jeho oběti z řad jedné rodiny - skutečné i pozůstalé. Tak by se to asi dalo shrnout v kostce. Zdá se mi, že 79 % od 188 čtenářů je nespravedlivé hodnocení. Já dávám všechny hvězdy a zároveň plním 5. úkol ČV 2022 (může být i 12. úkol ČV 2022).

moni.ka
28.12.2021 5 z 5

Plno lidí tady srovnává Tichou smrt s ostrovní trilogií, že “prostředí bylo lepší”, atd…ale nenechte se odradit: slunná Andalusie je stejně dobrá, jako Hebridy. Parádní detektivka s příběhem, přesně taková, jak jsme od Petera Maye zvyklí ;-)

Maky78
28.12.2021 4 z 5

Dějově zajímavé, mělo to spád a napětí.
A ten konec …

kuruteku
26.12.2021 4 z 5

Hleďme, nějak jsem opomněl si sem zapsat. Zřejmě začátek další série dalšího sktoského detektiva běhajícího po celém světě. Ač má své vnitřní běsy, stále mu to myslí. Přidaná hodnota: znaková abeceda. Jinak klasika - nic není tak, jak se to jeví ;-)

ŠárkaStrnadová
20.12.2021 5 z 5

Přečteno za odpoledne, za mě moc pěkné čtení.

Anie94
10.12.2021 4 z 5

V knize sledujeme vysetrovani vrazdy pod taktovkou sympaticke spanelske policistky Cristiny a jejiho skotskeho kolegy McKenzieho. Vsechny postavy v knize jsou sympaticke a uveritelne, byt se na druhou stranu chovaji strasne nelogicky. Knizka celkove ma strhujici dej, je ctiva a vy proste budete chtit vedet jak to skonci. Na zacatku se zapletka zda dobra, ale pozdeji uz to neni ono. Ne ze by to nebylo dobre, ale neco vam tam vadi a vy nevite co. Co je na knizce hodne tezko uveritelne je soucit hlavniho padoucha. Co se autorovi povedlo, jsou rozhodne krasne popisy prostredi. Co me hodne na knizce rozcilovalo byly odbocky, ktere s dejem nemeli co delat. A ten zaver... Dost pritazeny za vlasy. Clovek si sice rekl wow, ale nebylo to v tom pozitivnim slova smyslu. A ta obalka take neni moc povedena.

michaela2338
09.12.2021 2 z 5

Tuhle knižní sérii mám ráda, ale dostavilo se velké zklamání. Vše je od prvních stránek předvídatelné, postavy jednají hloupě, je to melodramatické, popis reálií je spíš vata, která má zaplnit stránky, protože samotný děj na to nestačí. Celé to na mě dělalo dojem práce průměrného rutinéra.

Valdora
26.11.2021 4 z 5

Peter May nezklame. Bylo to čtivé, napínavé, nabité dějem. Bavilo mě to.

Restang
21.11.2021 4 z 5

Peter May je zda se sázkou na jistotu. Opět nezklamal, čtivé, nad jednou situací v závěru (mobil) přivíram oko :) a hodnotím za 4*

kokosek
10.11.2021 5 z 5

Jako každá kniha od Maye opět super čtení. Stále platí, že Ostrovní trilogie je top a hned bych se vydal na místa, která popisuje, ale i tady jsme hledal na mapách a fotkách jaké to Španělsko vlastně je. Takže tohle je prostě v pořádku a vůbec bych se nebránil dalším knihám z tohoto prostředí.

TeraBla
09.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Opět velmi čtivé, dej měl spád, napětí. Zajímavá byla vsuvka ve vyprávění života tety Any. Závěr knihy se dal trochu předvídat. Na autora příliš mnoho mrtvých postav, příliš mnoho deprese. Nicméně se mi to opět líbilo. Sázka na jistotu.

blandina010
05.11.2021 3 z 5

Peter May, ač velmi čtivý autor, by se měl držet toho, co mu jde nejlépe. Sychravého skotského podnebí a vzpomínek na mládí hlavních postav. Knihu jsem sice slupla jako malinu, nemůžu se zbavit dojmu, že neměla takovou atmosféru, ani hloubku jako většina autorových knih...možná bych ji přirovnala k sérii Akta Enzo, čtivá, napínavá...ale po přečtení ve vás nic nezanechá.

Melanka
24.10.2021 3 z 5

Průměrná detektivka, konec spíchnutý horkou jehlou. Asi se už nedočkám tak skvělé knihy jako byla Skála.

Johncze
22.10.2021 5 z 5

Je třeba říci, že to opět nedosahuje kvalit ostrovní trilogie, ale španělská Andalusie je vykreslena barvitě a obzvláště potom, co se odtamtud člověk nedávno vrátil, všechno sedí. Sociálně neschopný hlavní hrdina není nic nového pod sluncem, ale jeho postavu jsem si užíval a určitě bych si dokázal představit v případném pokračování, stejně tak ono prostředí. Nejsilnější však byly vzpomínky Any. Pokud máte Maye rádi, určitě nebudete zklamáni.

Peter May
skotská, 1951