Tichá smrt

Tichá smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463509/bmid_ticha-smrt-WuN-463509.jpg 4 332 120

Smyslů zbavená pomstychtivost, o smysly připravená oběť, sluncem rozpálené španělské pobřeží a vrah se srdcem chladným jako led Když se policistka Cristina Sánchez Pradellová vydá s kolegou do luxusní vily na andaluském pobřeží k údajnému vloupání, netuší, že se jí život co nevidět obrátí vzhůru nohama. Ve vile totiž dojde ke střetu, při němž uprchlý zločinec Jack Cleland nechtěně zastřelí svou přítelkyni. Cleland přísahá, že se Cristině pomstí. Středobodem jeho krutého plánu se stává Cristinina teta trpící Usherovým syndromem, vzácným onemocněním, jež ji připravilo o sluch i zrak. Na pomoc španělské policii je vyslán geniální, avšak svérázný detektiv původem z Glasgow John Mackenzie. Hrdou a nezávislou Španělku spolupráce s asociálním Skotem pochopitelně nijak nenadchne. Dokážou Clelanda dopadnout, než vrah řekne své poslední krvavé slovo?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

A Silent Death , 2020

Ava365
24.06.2021 5 z 5

Skvělý thriller, zcela jiná kniha než autorova série z ostrova Lewis. Opět velmi dobře popsané prostředí části španělské Andalusie a Gibraltaru a rovněž pocity lidí, kteří ztratili sluch i zrak. I když se některá "překvapení" dala předvídat, byla to kniha, na kterou se celý den těšíte. Doporučuji.

knihovna44
21.06.2021 3 z 5

Ve srovnání s trilogií z ostrova Lewis se mi zdál tento příběh méně napínavý a více předvídatelný. Ale četl se dobře. Velice zajímavý je popis života a způsobu komunikace hluchoslepé tety Any.

Ladis777
15.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Dám mu plný počet. VE srovnání se Skálou a dalšími mi sice kniha přišla slabší, ale nápad a zápletka super a chobotnice, která se chapadly dostane, kam zrovna chce, je správně děsivá. Ten detektiv ji vyvažuje určitou dávkou směšnosti, ale není to zase karikatura a komický panák. No, uvidíme, třeba bude Makenzie dál pokračovat.

ArwenAragorn
13.06.2021 5 z 5

90%
Cleland na okamžik ochabl a ohromeně pohlédl na Mackenzieho. "Skot? Ty jseš ze Skotska? To sis kurva přijel až sem jenom pro mě?"

Bylo mi opravdovým potěšením zase se setkat s panem Mayem. Napsal skvělý thriller, kde jsou úžasné popisy prostředí, jak to on umí, důmyslná zápletka a dramatické vyvrcholení.
Moc jsem si oblíbila Johna Mackenzieho, který vždycky říká, co si myslí, beze stopy diplomacie, zároveň je to ale i poctivý a empatický policajt. Hodně mi byla blízká Cristina a její teta Ana.
Kdo jste nečetli, nenechte si tuto knížku ujít!

astra3
13.06.2021 5 z 5

Velmi čtivé. Přečteno za 1 den. Mackenzie byl dost dobrej. Ale dovolenou ve Španělsku radši neplánuji.

jeani001
30.05.2021 5 z 5

Jako vždy, naprosto excelentní detektivka.

DOPORUČUJI!!!

vnimat_Krasu
28.05.2021 4 z 5

Mayovu trilogii z ostrova Lewis mám v knihovně i v srdci. A to, čeho si na ní tak cením, je vlastně i tady. Šťavnatě vylíčený lokace - tentokrát Malaga a Gibraltar. Na krev vyprávěný, až absurdní lidský příběhy - ten s hluchoslepou Anou z hlavy jen tak nedostanu. Příjemně svižná forma.

Samotná stand-alone story je ale v Tichý smrti bohužel trochu tuctová. A líto je mi to dvojnásob. Asociální detektiv Mackenzie je totiž správně na pěst a na andaluský pobřeží bych se dokázal vracet třeba v celý trilogii.

Ivana11
28.05.2021 5 z 5

Líbilo se mi, a moc.

IHT
27.05.2021 4 z 5

Prijemne, ctive, oddechove i napinave.
Zaradil bych to mezi "klasicke Mayovky" ;) Coz je mozna i duvod ke strzeni jedne hvezdy. Preci jen to bylo ponekud sablonovite - klasicky nesoulad mezi hlavni vysetrovatelskou dvojkou, osobni rust hlavniho hrdiny, neprekvapivy zaver... To jsou drobne vady na krase, ktere vsak peknemu remeslnemu zpracovani vubec nevadi :)

Verrrunka
27.05.2021 4 z 5

Peter May je můj hooodně oblíbený autor, takže když chci sáhnout po nějakém thrilleru, patří hned po Nesbovi mezi tutovky.
Tichá smrt je skvělá kniha! Napínavé vyprávění, hodně mi sednul hlavní hrdina John Mackenzie, jediný problém mám s tím, že jsem poměrně dost brzo prokoukla, kdo za tím zločinem stojí a co ho k tomu vedlo. Takže v tomhle směru žádná velká novinka, ale zas musím říct, že už mám poměrně dost thrillerů načteno a není jednoduché mě překvapit.
U Maye mě baví, že je každá kniha zasazena do jiných reálií, takže se jako bonus dozvím spoutu nových informací.
Takže jako oddechovou literaturu můžu jedině doporučit.

simona5r
20.05.2021 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Peter May je můj oblíbenec a poslech jeho knihy jsem si i tentokrát moc užila. Příjemně načtené, tak akorát napínavé, postavy mi byly sympatické. Užila jsem si příjemně chvíle u poslechu.

soukroma
14.05.2021 3 z 5

Nelíbilo, nebavilo: začátek mi připadal tuctový (knih na podobné téma, ve stejných kulisách i stylu už tu bylo vícero), vsuvka uprostřed s Aniným dospíváním a zdravotním problémem (Ana se přitom teprve nyní objevila) byla vyumělkovaná a násilná, stejně jako celá neuvěřitelná druhá půle s Anou a padouchem. O konci ani nemluvě, až do polo-tiché smrti.
Postrádalo to napětí a realitu, zato sentimentu a dojetí do toho natlačil autor až hanba. 50%
A obálka? Jak k dětskému dobrodružství, nehezká a ještě mate.

Kaja1
12.05.2021 4 z 5

Knihy Petera Maye jsou můj šálek čaje. Vždy se z nich kromě vraha dozvím něco nového ať už z historie nebo, jako v tomto případě, o nemoci jíž trpěla Ana. K čtení vás láká už obálka. Příběh je napínavý až do konce, jen těch mrtvol mohlo být méně. Jen ještě k překladu, co to je za spojení "stíny se dloužily"?

namornice
12.05.2021 4 z 5

Stejně jako u všech knih Petera Maye i tady jsou popisy místa velice povedené a pohled na trochu jinou tvář oblíbené turistické destinace byl zajímavým zpestřením. I když trochu mi vadilo neustálé popisování počasí a během čtení jsem pochopila, že v Andalusii je přes den opravdu velké vedro. No pro Skota asi musí být :)
Nicméně tentokrát je i detektivni pátrání rozvinuto a nezůstává jen na vedlejší koleji. Velice se mi líbilo, jak autor pracoval s námětem Usherova syndromu a postava Any i svět hluchoslepých byly velmi dobře zpracovány. I když mě kniha nechytla tak jako jiná autorova díla, je to určitě dobrá a čtivá detektivka.

sadlo
11.05.2021

Co dodat. Pěkná, čtivá detektivka na dovolenou, na povzbuzení nálady. Jako všechny knihy tohoto autora.

Lumír23
08.05.2021 5 z 5

Tahle kniha mi sedla. Člověk může dělat své pátrání, může se vžívat do role jedné z hrdinek, vidí jižanskou pospolitost (rodina nadevše), sleduje nenápadné náznaky maňana života na jihu, temperament, nadšení... Jo, přijde mi, na to že to je celkem fičák, nízké hodnocení. Snad jen usmíření s dcerkou chybělo, to by byla taková hezká tečka za tím naším příběhem.

Nočnípták
04.05.2021 4 z 5

Jsem fanynka Petera Maye, ale tady to na plný počet* nebude. Ne, že by mi něco přímo vadilo, ale prostě to nějak nebylo ono. První třetinu jsem se dokonce ujišťovala, že opravdu čtu knihu od Maye. Kdo v tom jede, jsem uhádla už někde v polovině. Ale zase jsem se poučila o něčem co jsem neznala. Ostatně tak je to v každé Mayově knize. Tady to byl Usherův syndrom. Svérázný detektiv John Mackenzie je sice geniální, ale já si víc oblíbila Enza z francouzské série.

Aneladgam95
01.05.2021 3 z 5

Není to kniha, která by mě pohltila tak, že bych ji nebyla schopná odložit. Postavy i prostředí byly dobře vykreslené. Co mi trochu zkazilo výsledný dojem ze závěru knihy, bylo neustálé opakování značky telefonu. Proč? I když nic proti Applu:-). Ale když to shrnu, tak je to celkem dobré detektivní čtení na pláž.

zuzana2599
28.04.2021 5 z 5

Po románech Petera Maye vždy ráda sáhnu. Atmosféra jeho příběhů je neopakovatelná, jeho popisy přírody, prostředí jsou poutavé a výstižné. Ať už je to skotský ostrov, či nyní španělské pobřeží nasycené rozžhaveným sluncem.
Také hrdinové tohoto příběhu mají hodně těžký osud, nejsou vůbec dokonalí, ale přesto jsem si je oblíbila. Dokonce i ten padouch Cleland měl v sobě kousíček citu...
Dramatické vyvrcholení příběhu na Gibraltarské skále bylo skvělou tečkou na závěr !

Mayaotzin
27.04.2021 4 z 5

Mám P.M. ráda. Má skvělou schopnost přenést člověka na dané místo.
Tichá smrt se čte skvěle, spousta informací okolo Any pro mne byla novinkou, opravdu to bylo zajímavé.
Konec už byl trochu překombinovaný, takže dneska za 4*

Peter May