Tichá smrt

Tichá smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463509/bmid_ticha-smrt-WuN-463509.jpg 4 332 120

Smyslů zbavená pomstychtivost, o smysly připravená oběť, sluncem rozpálené španělské pobřeží a vrah se srdcem chladným jako led Když se policistka Cristina Sánchez Pradellová vydá s kolegou do luxusní vily na andaluském pobřeží k údajnému vloupání, netuší, že se jí život co nevidět obrátí vzhůru nohama. Ve vile totiž dojde ke střetu, při němž uprchlý zločinec Jack Cleland nechtěně zastřelí svou přítelkyni. Cleland přísahá, že se Cristině pomstí. Středobodem jeho krutého plánu se stává Cristinina teta trpící Usherovým syndromem, vzácným onemocněním, jež ji připravilo o sluch i zrak. Na pomoc španělské policii je vyslán geniální, avšak svérázný detektiv původem z Glasgow John Mackenzie. Hrdou a nezávislou Španělku spolupráce s asociálním Skotem pochopitelně nijak nenadchne. Dokážou Clelanda dopadnout, než vrah řekne své poslední krvavé slovo?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

A Silent Death , 2020

vekkr
24.11.2022 3 z 5

Tak troch zklamání.Miluju v jeho podání Skotsko a tohle bylo úplně jiné,a o hodně slabší.Tak snad příště.

dRaco
22.11.2022 3 z 5

Tichou smrt jsem dostal do ruky se slovy „Ty máš rád detektivky, že? Zkus tohle.“. Zkusil jsem a upřímně nenadchlo. Hlavní postavy celkem nesympatické, děj jak dle šablony bez jakéhokoliv překvapivého nebo zajímavého momentu, závěrečné rozuzlení očekávatelné a vlastně dost banální. Za mě slabší průměr. Nicméně určitě nezavrhuji Petera Maye úplně, dle hodnocení to vypadá, že tohle bude jeden z jeho slabších kousků.

marketa9253
06.11.2022 4 z 5

Detektivka od Petera Maye je téměř vždy sázka na jistotu a ani tentokrát nezklamal. Bylo to zase trochu něco jiného, ale děj pěkně ubíhal a knížka se četla sama. Závěr byl možná překvapivý, ale vlastně ne úplně nečekaný. Tak snad jen na můj vkus trochu moc zbytečně zabitých a jiné jeho knihy se mi líbily o trošičku více, proto nižší hodnocení.

janina66
04.11.2022 3 z 5

Těšila jsem se na tento nový román, ale jsem velice zklamaná.
Je to první kniha od P. Maye, která se mi vůbec nelíbila. Je to slátanina od všeho trochu. Vraždy, drogy, korumpovaní policisté. Ale určitě se od autora těším na další knihu.

Solverino
30.10.2022 1 z 5

Tak tohle mě opravdu zklamalo. Velice klopotné až těžkopádné, nudné a otravné. Nesympatický "hrdinové", kterým se nedá od začátku do konce fandit a přejete si aby to už konečně skončilo. Nakonec ani nedočteno, nedalo se to. Mám silné pochyby, že to vůbec tenhle autor sám napsal, velmi slabé až naivní, jako ročníková práce na gymnáziu.

Terezz1
04.10.2022 5 z 5

Kniha opět svižně ubíhala, nebyla nouze o napínavé momenty i o překvapení. Během čtení jsem často úplně zapomněla, že jde o knihu, kterou napsal Peter May, možná kvůli Španělským kulisám.

Dajine
18.09.2022 5 z 5

Pan spisovatel opět nezklamal. V tom negativním i pozitivním.

DriftBooks
17.09.2022 1 z 5

Už jsem si vlastně zvykl, že tyhle novodobé májovky nestojí za nic. Stále mám podezření, že je píšou ghost writeři. A stále si myslím, že jejich témata jsou tvořená na základě nové – z mého pohledu dosti pomýlené – ideologie. A jsou psány zcela vypočítavě. Prostě se úpěnlivě snaží trefit se do obecného trendu a těžit z jeho momentální popularity. Otravné a nudné…

zdendula31
14.09.2022 4 z 5

Jednoduchá oddechová krimi.

esfinge
27.08.2022 5 z 5

Čtivý příběh z rozpáleného Španělska. Parádně popsané postavy, ať uz policista ze Skotska či místní španělská policistka, ale hlavně teta Ana a její naprosto zoufalý životní osud. Brrr.
Já jsem hned od začátku správně tušila, kdo je zrádce, ale i tak mě to od té osoby zamrzelo.

akdar72
25.08.2022 5 z 5

Za mě opět čtivé, nenudila jsem se, super...

Mateo67
19.07.2022 4 z 5

Španělsko tak trochu (více) jinak. Rozpálená země, chladnokrevný psychopat a jako bonus dvě neotřelé postavy, které se opravdu povedly. Anu není potřeba zdůrazňovat a pak Mackenzie - někoho podobného mám ve svém blízkém okolí a věřte mi, někdy je to fakt na zabití:-).
Doporučuji audioverzi, ta se Filipu Kaňkovskému opravdu povedla.

lumul
14.07.2022 4 z 5

děj jako takový se mi líbil, mám Mayovy knížky ráda, ale... poslouchala jsem jako audioknihu, pana Kaňkovského mám rádat aky, ale jeho čtení se mi moc nelíbilo. Nevím, jestli jsem od něj slyšela ještě jinou audioknihu, ale tady dělal pomlky jakoby na konci řádku, ne na konci věty. A to po pár hodinách opravdu začne lézt na nervy :( tenhle díl si radši přečtěte ;) a ano, je tam vedro. v tomhle ohledu bylo "horší" už jen Sucho :D :D

orinka3
06.06.2022 2 z 5

Jak Maye miluju, tak tohle mi nesedlo. Přemýšlela jsem, co mi tolik vadí. Asi to, že od začátku do konce je kniha plná lidí, kterým se absolutně nedaří život. Aspoň trocha optimismu a humoru kdyby to odlehčila! Jenomže tady jde jedna tragédie za druhou a tragédie z omylu na začátku to teprve odstartovává. Spousta podivných situací, které měly dopadnout zcela jinak a chytřeji. Navíc je tam to příšerné vedro. Hlavní hrdina byl sice svérázný, statečný, ovšem plný osobních problémů. Stejně tak všichni v románu. Ana chudinka hluchoslepá, její životní láska se na okamžik vrátí a hned zas je po ní, padouch Cleland je padouchovitý jen což. Ale i srdce zlosyna se někdy zachvěje a to se Clelandovi stalo v případě právě té Any. No, ale tady se přepočítal, chlapec, a podle toho dopadl. Doslova. Takže za mě jen 2 hvězdičky, protože jsem u spisovatele zvyklá na lepší a tady tu koncentraci životních nezdarů přehnal ad absurdum.

Čmeláček
28.05.2022 5 z 5

Výborná kniha, fakt se dobře čte a nedá se odložit. Odehrává se sice v rozpáleném Španělsku, ale thriller je to mrazivý a dost brutální. Prostě moje krevní skupina :))).

adela2035
26.05.2022 3 z 5

Rozvleklé popisy prostředí, zbytečně hluboké sondy do minulosti, nikam nevedoucí dějové linky a nebo až příliš "náhodných náhod" z této knihy dělají velmi průměrnou (občas i podprůměrnou) detektivku. Uvítala bych rychlejší spád příběhu a musím souhlasit s ostatními komentáři, že postavy se často chovají úplně nelogicky a ani jejich emoční vývoj není uvěřitelný. Bohužel.

milena8281
12.05.2022 4 z 5

Napínavé, příběh měl spád a dobře se mi to četlo.
Mayovy popisy jsou neuvěřitelné. Dokáže tak hezky vylíčit krajinu a počasí, že jsem chvílemi úplně cítila ten žár španělského slunce a rozpálených ulic. Jako vždycky jsem měla chuť otevřít internet a najít si obrázky z dané lokality, nebo si tam rovnou zajet na půlroční dovolenou :)
Miluju jeho skotské hrdiny.

kob
10.05.2022 5 z 5

Tak tohle byla super jízda s ohromným spádem

princesse
22.04.2022 5 z 5

Když čtu pár posledních komentářů, tak zjišťuji, že se vymykám. Já jsem si tuto knihu od pana Maye opět užila. Skvěle se mi četla a nejsem vůbec zklamaná.

kap66
13.03.2022 1 z 5

(SPOILER) Prstům nad klávesnicí se do toho nechce a hlava jim chce pomoct: stal se z Borise Johnsona diktátor - a zavedený autor jen kryje svým jménem někoho zakázaného? Nebo to napsal skutečně Peter May, ale jako učebnici všech klišé a chyb v detektivce, zřejmě pro kurz tvůrčího psaní?
Dál nečtěte vy, kdo věříte tomu, že to nemůže být tak strašné - vždyť je to Peter May, proboha, ten, který napsal Ostrov Lewis. Rozumím vám, taky jsem si to říkala.
Vezmu to vážně. Mistr psychologické detektivky vytvořil postavu policisty s vysokým IQ, ale se zakrnělou sociální inteligencí a nulovou empatií; to beru, ale kde se tam vzaly ty slzy ze soucitu, červenání z rozpaků, lítost nad svým jednáním? Jako protipól tu vystupuje jeho zrcadlový obraz, inteligentní psychopat, který si nemůže pomoct a lidi střílí jako holuby; dobře, beru (byť je v detektivkách takových zločinců devět a půl z deseti), ale zase se ptám: kde se tam vzal jeho soucit s hluchoslepou ženou, notabene příbuznou té, která mu údajně zničila život? A to je další nelogičnost: on má rozjetý obří obchod, jsou v tom tuny drog a desítky milionů eur, ale nesmyslně riskuje a honí policistku kvůli pomstě. Práce policie je nulová, lépe řečeno mínusová; asi proto umístil autor děj do Španělska, domácí fanoušky až tak naštvat nechtěl. Ještě přihodím milostný rozhovor psaný prsty do dlaní, patetický až běda. Tím jsem se už unavila, díkybohu, přestože by bylo možné psát dál a dál.
Už se mi stalo, že jsem nechtěla přílišnou kritikou ublížit oblíbenému autorovi, ale tentokrát jsem odvahu zmobilizovala. Takový spisovatel by neměl až tak hřešit na svůj úspěch.

Peter May
skotská, 1951