Tichá smrt

Tichá smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463509/bmid_ticha-smrt-WuN-463509.jpg 4 332 120

Smyslů zbavená pomstychtivost, o smysly připravená oběť, sluncem rozpálené španělské pobřeží a vrah se srdcem chladným jako led Když se policistka Cristina Sánchez Pradellová vydá s kolegou do luxusní vily na andaluském pobřeží k údajnému vloupání, netuší, že se jí život co nevidět obrátí vzhůru nohama. Ve vile totiž dojde ke střetu, při němž uprchlý zločinec Jack Cleland nechtěně zastřelí svou přítelkyni. Cleland přísahá, že se Cristině pomstí. Středobodem jeho krutého plánu se stává Cristinina teta trpící Usherovým syndromem, vzácným onemocněním, jež ji připravilo o sluch i zrak. Na pomoc španělské policii je vyslán geniální, avšak svérázný detektiv původem z Glasgow John Mackenzie. Hrdou a nezávislou Španělku spolupráce s asociálním Skotem pochopitelně nijak nenadchne. Dokážou Clelanda dopadnout, než vrah řekne své poslední krvavé slovo?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

A Silent Death , 2020

happy-smile
25.04.2021 4 z 5

Úplně nevím, jak tuto knihu hodnotit. Velkou část knihy jsem si připadala jako bych četla Inspektora Prevíta od Niedla. Do toho se ale začal míchat až telenovelovksý příběh o lásce a lá Esmeralda. Celé to tak nabíralo na pocitu neskutečna. Neumím si představit, že tato kniha bude mít hodně fanoušků, na to je to vše popsáno až moc ad absurdum. I tak ale knihu hodnotím kladně, hlavní hrdina byl sympaťák a dobře se to četlo, co víc chtít.

katka.oo
22.04.2021 5 z 5

Má první audiokniha a velká spokojenost, skvěle načtené. I kniha sama o sobě se mi moc líbila, zase úplně jiný detektivní příběh než jsme od P. Maye zvyklí a tentokrát ze slunného Španělska, všechny postavy mě zaujaly a s Mackenziem bych si dokázala představit i nějaké pokračování. Těším se kam nás p. May zavede příště.

kuruteku
21.04.2021 4 z 5

Tak po Skotsku, Francii a Číně teď Španělsko. Zase něco jiného, i když ty rodinné rozvraty pokračují. I brutalita a bezcitnost zločinu. Bohužel i určitá předvídavost ohledně některých postav - Jefe a Paco mi přišli na mysl někde kolem poloviny knihy, tudíž pak moc nepřekvapil vývoj. Začíná to být takový detektivkový Vondruška, nicméně se to pořád čte dobře.

85098211
19.04.2021 4 z 5

(audiokniha - plus drobné spoilery)
Stejně jako většina ostatních čtenářů a fanoušků Petera Maye a jeho trilogie Lewis musím uznat, že tato kniha je úplně jiná než jeho předchozí. Ani bych neřekla, že ji napsal tento autor. Je v ní mnohem víc krutých scén a také nelogického jednání skoro všech osob. Snad jen Ana se chová normálně. Ale abych jen nehaněla ;-). Kniha je neskutečně čtivá, děj strhující a příběh se rychle řítí kupředu. Hodně dlouho se mi i líbila vymyšlená zápletka, ale později se všechno tak nějak zvrtne a už to není ono. Silně jsem pochybovala o tom, že by takový otrlý zločinec jako Cleland soucítil se svou obětí, to se mi nezdálo vůbec pravděpodobné. Zvlášť, když už měl na kontě několik vražd. Ale Cristina a Mackenzie mi byli sympatičtí oba a já jsem pevně doufala, že Clelanda dopadnou co nejrychleji a bez nějakých větších ztrát na životech. Což se samozřejmě nestane... Pokud jde o onu romantickou linku ohledně Any, tak mně v příběhu nevadila, i když byla dost smutná. Konec knihy je zajímavý, strhující je hlavně finále na Gibraltarské skále, které autor dokázal dokonale vygradovat. Ale jak už jsem psala dříve, není to jeho typický styl. Knihu tentokrát doporučuji v její audiopodobě, protože načtení je opravdu výborné. Celkově tedy strhávám pouze jednu hvězdičku a na autora určitě nezanevřu ;-).

mikika
19.04.2021 3 z 5

hlavní hrdina mě štval a z příběhu mám depresi. nevím, proč jsem si myslela, že horká Andalusie vykouzlí nějaký optimismus do detektivního žánru...

elcapitano
18.04.2021

(SPOILER) Další kniha od PM. Poslední dobou jsem si navykl je poslouchat jako audioknihy třeba během cesty, při mytí nádobí apod. Nejsou to nijak náročné knihy, dobře se poslouchají. Tahle se mi docela líbila, ač je opět skoro jako přes kopírák: trochu výjimečný Skot přijede někam na zajímavé místo, PM nám to místo pěkně popíše a ukáže, včetně lokálního jídelního i vinného lístku a toho jaké má který muž vlasy,.. nějaká story, kterou Skot rozplete.. a voilá - dramatický spektakulární závěr v exotických kulisách, za větru apod..
Dělám si z toho už trochu legraci, ale ano, dobře se to poslouchá a já tak rád činím :)
V této knize - pozor - netypický moment: životní lovestory hluchoslepé Anny. Vidím, že i ostatní diskutující to považují za problematické místo, ano souhlasím. Je to kýč jak bič.
Začínám svou náklonnost k PM klasifikovat jako guilty pleasure:)

Didi15
17.04.2021 5 z 5

(SPOILER) No, příběh, který se odehrává ve Španělsku, krásně popsaná místa.
Ale je to trochu divné, že by drogový boss , kterého nemůžou dopadnout, začal tak blaznit kvůli jedne policistce. Navíc pokud by ji chtěl zabít, stacili to udelat uplne jednodusse, obzvlášť když do toho byli zapleteni kolegové. Ale Maye mám rada a cte se senzačně, takže stejne musim hodnotit vysoko:))

Martiiiik
15.04.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, byla nesmírně čtivá :-) většina knihy rychle frčela, jen Anin příběh měl v sobě zvláštní klid, ikdyž byl velmi smutný.. hlavní hrdina je velmi sympatický, malinko zženštilý Skot :-D což je antihrdina vlastně taky :-D líbil se mi kontrast mezi horkým dusným Španělskem a chladem padoucha a jeho kumpánů.. tentokrát napsal autor trochu jinou knihu než je u něj zvykem, ale za mě dobrý :-) doporučuji :-)

aralka
13.04.2021 4 z 5

Ten Mackenzie je tedy rozhodně sympaťák! aspoň pro mě :-) jak už bylo řečeno několikrát níže, kniha nedosahuje kvalit trilogie Skála, ale mě se to četlo dost dobře, bavilo mě to, odpočinula jsem si... navíc prostředí slunného Španělska a závěr románu na fascinujícím Gibraltaru byly pro mě atraktivní a pan May se vypořádal s popisy krajiny, architektury a celkové atmosféry bravurně... také vhled do komunity a problémů hluchoslepých lidí byl zajímavý a jak už jsem napsala nahoře postavu skotského policisty Mackenzieho jsem si zamilovala, takže suma sumárum kniha nebyla vůbec špatná a nějaké drobnosti jsem panu Mayovi odpustila, jelikož toto není literatura faktu, ale odpočinková četba a svůj účel to alespoň u mně splnilo.... rozhodně ten závěr byl uvěřitelnější než v Mayově knize Ochráním tě !
Ještě chci podotknout k jednomu komentáři níže, že v knize přece nemusí být jenom postavy a životní příběhy, které těsně souvisejí s ústřední dějovou linkou, pokud by to tak bylo, tak bychom nemuseli mít romány a literaturu obecně, spisovatel by také asi těžko ve čtenáři vzbudil nějaké napětí, v literatuře a románech právě jde o různé životní příběhy postav, které v románu vystupují a že nějaká postava je jaksi navíc a jak paní píše "zbytečná" to přece vůbec nevadí, postava Anina přítele Sergia ukazuje a ilustruje Anin život, jakou měla v životě smůlu, že ani lásku jí nebylo dopřáno prožít a celkový její životní úděl... no nevím, kam bysme se dostali, kdyby byl v románech jen okleštěný příběh hlavního hrdiny a nic navíc bez jakýchkoli odboček :-(

iška
13.04.2021 3 z 5

Slušná detektivka. Vždy se na knihy Petera Maye těším a vždy jsem trochu zklamaná. Série Ostrov Lewis nasadila prostě hodně vysokou laťku a k ní se dostal již jen Ostrov Entry. Pak je to již takové kolísavé, rozhodně ne špatné, ale ani nejlepší.

Lóra1961
12.04.2021 2 z 5

Knihy Petera Maye mám ráda, ale za mne je tato kniha lepší průměr. Bavil mne příběh hluchoslepé Any, který zároveň vnesl zajímavý náhled do světa takto postižených.

papeha
05.04.2021 5 z 5

Peter May je jeden z mých oblíbených spisovatelů a i tento příběh se mi poslouchal dobře - doporučuji audioverzi. Určité náhody v knize nejsou úplně uvěřitelné. Stále u mě zůstávají příběhy z hebridských ostrovů na prvním místě.

MV111
05.04.2021 3 z 5

Asi jako Tmavomodrý svět od Svěráků. Špatné to není, práce na tom určitě byla, ale šťávu jako ty skotské příběhy to prostě nemá.

Sixao
05.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Peter May patří k mým oblíbeným spisovatelům, tahle kniha bohužel úrovně Čínských thrillerů nebo trilogie z ostrova Lewis nedosahuje. Zajímavé prostředí španělského pobřeží, zkorumpované policie, vhled do života lidí se sluchovým handicapem, u jedné z postav dokonce v kombinaci se slepotou. Jinak bylo chování a motivy hlavního padoucha těžko uvěřitelné. Závěr mi přišel úplně přitažený za vlasy. Drogový obchod obřích rozměrů a svou další existenci by takovým způsobem neohrozil kvůli jedné policajtce.

Standa24
02.04.2021 4 z 5

Kniha je čtivá, napínavá a má spád a i když se odehrává v jižním Španělsku, tak v ní nesmí chybět nějaký odkaz na Skotsko, jak už jsme u PM zvyklí. Děj je celkem přímočarý a předvídatelný. Příběhy odehrávající se na hebridských ostrovech byly propracovanější, ale ani tenhle není špatný.

ddkk
30.03.2021 2 z 5

Na Tichou smrt jsem se opravdu s velkou nadějí těšila. Zvlášť po nepovedené Karanténě. Nicméně jsem se dočkala románu, podobajícímu se dortu pejska a kočičky, protože PM dal do svého příběhu když ne všechno, tak kdeco.

V úžasné andaluské krajině s neméně úžasnou kuchyní i s problematickou ekonomikou posledních let si podává ruku bezcitný sociopatický zločinec (z něhož se však na závěr zázračně vyvine neuvěřitelný ochránce starých postižených dam), s geniálním skotským vyšetřovatelem, trpícím zřejmě aspergerovým syndromem (a který v zásadě nedokáže lidsky komunikovat), španělská vyšetřovatelka Cristina s rodinnými potížemi (jak jinak), s tetou Anou, která je hluchoslepá (a o níž se sáhodlouze dovídáme celou její životní anabázi) a do toho pěkně vykutálený "jefe", tedy Cristinin šéf. A to zdaleka není vše...

V románu je tolik odboček, popisů a postav, které mi připadaly samoúčelné a neměly v ději žádný podstatný význam (třeba jediný Anin přítel), že se postupně vytrácí nit zločinného příběhu i jeho spád a napínavost. Ztrácela jsem postupně souvislosti i zájem a nakonec jsem byla ráda, že jsem to konečně dočetla. PM si zase neodpustil působivý dramatický závěr na gibraltarské skále, ale - pro mne - tím už nic nezachránil.

Ale nechci knihu jenom hanět, jen jsem si zvykla na jinou úroveň románů Petra Maye. Tentokrát dávám za dva. A říkám si, zase, škoda...

BarboraLev
26.03.2021 1 z 5

Jeden z nejslabších Mayů. Těžko uvěřitelný děj plný sentimentu. Ale aspoň příjemná španělská atmosféra, za jednu hvězdu.

iveta3689
25.03.2021 3 z 5

Autor si dal dost práce s popisy krajiny, architektury a astmosféry ve Španělsku. Skoro jako by detektivní příběh byl na druhé koleji. Postupně se v příběhu přidalo víc myšlenek všech postav, bez bylo pro děj nutné. Přivítala bych více vyšetřování a méně omáčky.

ivanaci
24.03.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem, na skotskou trilogii to nemá, ale dost dobré

Zara
20.03.2021 5 z 5

Starý dobrý Peter May je zpět a zachraňuje reputaci ztracenou v poslední knize série Akta Enzo.
Hlavní protagonista sympatický tím, jak se vymyká šabloně stereotypu detektiva-vyšetřovatele, napínavý děj bez větších proluk a geografický bonus v podobě spojení Anglie a exotického Španělska.
Ve srovnání s výše zmíněnou předchozí sérií psanou strnule a vážně disponuje Tichá smrt dostatkem humorných pasáží, které odlehčí tíživý leitmotiv smrti a příjemně provází čtenáře celým dílem.

Peter May
skotská, 1951