borupet borupet komentáře u knih

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Vynikající. Neskutečně napínavé, místy přímo šokující, ale ten konec, to je opravdu bomba. Perfektně psychologicky propracované. Za mě jedna z nejlepších knih manželského dua.

11.11.2022 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Velmi zdařilé pokračování! Prvních šest dílů jsem přečetla všechny hned za sebou před dvěma lety. Ale toho brutálního násilí bylo tolik, že jsem nebyla schopná otevřít Lazara dříve. Mám pocit, jakoby komentující pode mnou byli rozděleni na dva tábory. Jedni zmrtvýchvstání Jurka Waltera přivítali a druzí ho odsuzují. Ale za mě to byla pecka. Dobře, způsob, jakým přežil, je těžko uvěřitelný, ale jak už tady pode mnou někdo psal, je to knížka! Velice čtivá, napínavá, autorům se podařilo udržet napětí od začátku až do konce. Vynikající! Jdu na Zrcadlového muže. Bude tam Jurek? Nebo už je opravdu mrtvý? :)

30.10.2022 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Skvělá česká detektivka. Dvě dějové linie, překvapivé rozuzlení. Pan Březina umí.

26.10.2022 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

S každým dalším dílem nám autor předkládá originální a precizně promyšlenou zápletku. Mimořádně čtivé, vynikající. Jen mi trochu vadí poměrně velké množství chyb, což bych zrovna od vydavatelství Motto neočekávala.

19.10.2022 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Výborná česká detektivka. Není co dodat, velmi čtivá, napínavá a těžko se od ní odcházelo. Dvě dějové linie, které se ke konci spojily, byly perfektní. Jsem moc ráda, že jsem tohoto autora díky databázi objevila!

10.10.2022 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Vynikající čtení. Moje druhá knížka od autora a jsem nadšená. Střídání pasáží s Martou a s vyšetřovateli mě moc bavilo, i "odtajňování" Martina životního příběhu, dávkované postupně. Ani poté, kdy už bylo jasné, koho hledají, to neubírá příběhu na čtivosti. Akorát mi místy přišlo nepochopitelné, jak Marta zvládla postarat se o dítě, ale to se v knížce nijak zvlášť neřešilo a asi bych zabíhala do zbytečných detailů....

04.10.2022 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Moje první knížka od autora, na kterého jsem náhodou narazila tady na databázi knih. A velké díky za to! Poutavě psaný příběh, dvě dějové linie, citlivě podané téma odsunu Němců, překvapivé rozuzlení. Konečné rozhodnutí Tomáše Volfa už ani není tak důležité. Výborné, těším se na další díly.

28.09.2022 4 z 5

Kruhy na rybníku Kruhy na rybníku Martin Rejman

Kniha se dobře četla, líbily se mi i vsuvky dokreslující děj. Vztah Sofie a Matěje mi místy přišel ale jako příliš přeslazený. Neznám muže, který by své partnerce dával najevo svou lásku pomalu v každé vyslovené větě. Snad v žádné knížce, co jsem četla, jsem neviděla tolikrát opakované "miluji tě", jak z červené knihovny. Škoda, protože jinak byl příběh pěkně psychologicky vykreslený a hlavní problémy, které se řešily, velice aktuální a uvěřitelné.

16.09.2022 3 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Další výborný díl. Celá série je skvělá. Není co dodat.

05.09.2022 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

(SPOILER) Další výborné pokračování, napínavé a opět originální. Líbí se mi, že se autorka vrací k postavám z dřívějších dílů a dál je rozvíjí. Tento případ se vrací k postavě sociopatky Alex i k dalším postavám, na kterých Alex zkoušela své umění manipulace. A více se dozvíme o soukromí Kim. Vynikající.

22.08.2022 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Další skvělé pokračování, mně se moc líbilo a vůbec mi nepřipadalo slabší. Kim je zvláštní, ale kdo není? Prostředí výzkumného zařízení výborný nápad, celkově dobře vymyšlené, napínavé. Psychologické rozbory jednotlivých postav krásně dokreslují celý děj. S každým dalším dílem se odhalují střípky děsivé minulosti Kim, v tomto díle i nelehký život nenáviděné novinářky Tracy. Určitě budu v sérii pokračovat.

02.08.2022 4 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

První kniha ze série a jsem nadšená. Napínavé, čtivé, dvě dějové linie. Rozuzlení překvapivé. Těším se na další díly.

27.07.2022 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Dobře napsané, napínavé. Jen na konci jsem nepochopila Kiminy myšlenkové pochody, jak odhalila třetí subjekt... Styl psaní mi vyhovuje, hlavně ty krátké kapitoly.

12.07.2022 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Napínavé, čtivé, zajímavá zápletka. Určitě budu pokračovat dalším dílem. Líbí se mi kratší kapitoly, dějových linek je více, ale přitom nejsou překombinované. Na konci je zase jako u prvního dílu všechno vyřešeno, vše zapadne do sebe a tak to mám ráda, nesnáším otevřené konce.

23.06.2022 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Tak není to typický případ oddělení Q, ale je to dobře napsané, čtivé, napínavé. Téma uprchlíků a terorismu mě nikdy moc nezajímalo, ale proč ne. Minulost Asada je odhalena, Rose se vrátila do práce. Tak teď se doufám můžu těšit zase na nějakou pecku jako byly první případy.

12.06.2022 3 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Moje první knížka od autorky a docela mě nadchla. Sice jsem se na začátku trochu ztrácela v postavách, ale jinak bylo vše jak má být. Napínavé až do konce. Líbila se mi osobní linie vyšetřovatelky a hlavně styl psaní v krátkých kapitolách. Opravdu mě to bavilo, těším se na další díl.

30.05.2022 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Krásná velmi poutavě napsaná kniha. Zajímavé osudy řeckých uprchlíků a jejich rodin. Přehledné rozdělení na jednotlivá časová období, sympatická délka kapitol. Určitě doporučuji.

24.05.2022 5 z 5

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Nenáročná oddechovka s příjemným střídáním dvou dějových linií, které se pěkně doplňují. Chování obou hlavních hrdinek mi někdy ale přišlo jako až nevěrohodně naivní. Ráda si však přečtu další dílko od nadějné autorky.

15.05.2022 3 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel John Marrs

Knížka se četla dobře, střídání dějové linie Simona a Catherine v minulosti a přítomnosti mě bavilo. Zajímavý neotřelý příběh, nad myšlenkovými pochody duševního mrzáka Simona ale zůstává rozum stát. Rozuzlení mě nepřekvapilo, už od poloviny jsem tušila... Věřím tomu, že takových psychopatů jako Simon jsou na světě spousty, jen to o nich vědí pouze ti nejbližší, kterých se to týká, jen ti, co jsou konfrontováni a manipulováni. Silný příběh, hvězda dolů za množství překlepů.

09.05.2022 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Knihy Simona Mawera mám ráda. Mendelův trpaslík mě hodně "zasáhl", tak moc, že jsem při plánované návštěvě Brna navštívila Mendelovo muzeum a vstřebávala jeho atmosféru. Tak moc, že jsem si objednala učebnici genetiky, abych si osvěžila znalosti získané na vysoké škole. Genetika mě vždycky hodně bavila a tím pádem i Mawerova kniha. Ovšem moc dobře si uvědomuji, že pro člověka, který nemá o genetice alespoň základní znalosti, patrně bude nezáživná a bude působit příliš odborně.
Prolínající se dvě dějové linky, zakladatele genetiky Gregora Mendela a jeho vzdáleného příbuzného Benedicta Lamberta, se příjemně nerušeně doplňovaly. Je pravda, že v knize autor hojně připomínal nedoceněnost Mendelova objevu, ale mně to nijak nevadilo, spíše mě fascinovalo, jak dokonale si autor nastudoval danou problematiku.
V komentářích je hodně diskutovaná všudypřítomná Benova sexualita, ani ta mě neiritovala, dovedu si představit, že pro člověka jako on má velkou důležitost. Naopak, sonda do jeho duše, popisy chování, těch nejniternějších myšlenek.... Bylo to upřímné, otevřené a pro mě uvěřitelné.
Použití moravských reálií bylo, stejně jako u Skleněného pokoje, třešničkou na dortu.
Jediná výtka. Nemám ráda otevřené konce. Proto hvězda dolů.

24.04.2022 4 z 5