Mendelův trpaslík

Jedna z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších knih Simova Mawera, autora bestselleru Skleněný pokoj. List New York Times knihu zařadil mezi nejpozoruhodnější díla vydaná v roce 1997, zájem o něj projevili také filmaři (práva ke zfilmování drží Barbra Streisand). Kniha líčí příběh vědce, který zasvětil svůj život studování genetické poruchy, jež těžce poznamenala jeho samotného. Benedict Lambert je nejen trpaslík, ale také vzdálený příbuzný slavného genetika Gregora Mendela, v románu se tedy – podobně jako v již zmíněném Skleněném pokoji – objevuje i řada českých, respektive moravských reálií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44088/big_mendeluv-trpaslik-xF4-44088.jpg 3.9648

Vydáno: , Kniha Zlín

Mendel's Dwarf, 1997

Kniha Mendelův trpaslík

Andrea864

Zajímavá a čtivá kniha, která skvěle spojuje informace o genetice s osobním životem Benedikta Lamberta a jeho předka Gregora Mendela. Příběh nabízí psychologickou sondu do života muže s handicapem, která je odlehčena sarkasmem a humorem vypravěče, má spád i mírné napětí. Kniha mě bavila a určitě si od Simona Mawera přečtu i další.

"Jedním z rizik historických perspektiv je to, že člověk nedokáže správně rozlišit, co je podstatné a co banální."

maja2712

Poslouchala jsem jako moji první audionahrávku. Moc se mi líbilo, skvělý Igor Bareš. Víc procítím knížku, potřebuji někdy čas na zamyšlení, trošku si pogooglit, když bych ráda věděla něco víc nebo něco nevím. Tak třeba si ji ještě přečtu.

hannina

Tuto knihu jsem četla hned poté, co vyšla. Vzápětí po Skleněném pokoji. Nyní vyslechnuto v parádním podání Igora Bareše..... Jestli to ještě na Čro stihnete, neváhejte.

martineden
31.12.2022

Posloucháno jako rozhlasový pořad s geniálním Igorem Barešem. Je to znepokojivé, smutné, zajímavé téma, ale na plný počet to u mě neni...

Evina.Cetba
31.12.2022

Pozoruhodný pohled na svět, jak ho vidí statečný muž (a zároveň vědec) příliš malého vzrůstu. Genetická porucha, DNA, výzkum, láska ke knihovnici,... další rozhlasové zpracování dobré knížky, při které jsem ani nedutala.

jaroiva
31.12.2022

První kniha tohoto autora, která se mi bezvýhradně líbí. A to jsem to s ním už chtěla vzdát :).
Není to jen Brnem, protože Skleněný pokoj je taky odsud, a přitom mě až tak nenachnul.
Mendelův trpaslík má hlavu i patu, i přes střídání časů v současnosti a za časů Mendela jsem se v ději dobře orientovala. Je tu něco genetiky (což je pro mě v podstatě oblíbená matematika), trochu romantiky, samozřejmě to Brno a s ním spojený Janáček, Masarykova univerzita apod.
Kombinace všech zmiňovaných témat mě prostě oslovila.
Mawer nepotřebuje desítky postav a přitom rozehraje dostatečně zajímavou zápletku, u které mě prostě zajímalo, co z toho bude.

666Jitka
29.12.2022

Autor bravurně přiblíží vědní obor genetika laikům a stejně tak život lidí postižených achondroplázií. Pro mě velice zajímavá kniha, která jak svým obsahem, tak hořkou cyničností hlavní postavy, dokázala zcela zaujmout mou pozornost. Velmi rychle jsem si zvykla na autorův styl psaní a během poslechu na českém rozhlasu znovu pochopila, že nesnáze, kterými se zaobírají "normální lidé", často žádné problémy vůbec nejsou. Celkově se tak snažím přistupovat i ke svému životu a vždy, když se něco nepříjemného stane, si snažím říct, že se stávají mnohem horší věci. Tímto děkuji za vynikající přednes Igoru Barešovi, který knize dodal další velké plus.