Pražské jaro přehled

Pražské jaro
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389272/mid_prazske-jaro-EYJ-389272.jpg 4 817 817

Simon Mawer, autor Skleněného pokoje, bestselleru deníku New York Times, se vrací do Československa. Tentokrát během bouřlivých šedesátých let a s napínavým příběhem o sexu, politice a zradě. V létě roku 1968, v roce Pražského jara a studené války, se dva studenti Oxfordu, James Borthwick a Eleanor Pike, rozhodnout projet stopem Evropu. Tím si zkomplikují právě se rodící přátelství, které by mohlo přerůst v něco většího. Jakmile dorazí do jižního Německa, zrodí se v jejich hlavách nápad navštívit Československo – zemi, ze které se Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“ usmívá na svět kolem. Mezitím, Sam Wareham, první tajemník britské ambasády v Praze, sleduje s cynismem diplomata a vášní mladého muže vývoj v zemi. Ve společnosti české studentky Lenky Koneckove si nachází cestu do světa československé mládeže, která je plná nadějí a nových myšlenek. Za železnou oponou se v této chvíli nic nezdá být nemožným. Avšak obří kola politiky se dál točí v pozadí, sovětský vůdce Leonid Brežněv vyvíjí na Dubčeka nátlak a Rudá armáda se shromažďuje na hranicích. Tato chytrá, strhující a smyslná novela opět potvrzuje, že Simon Mawer je jedním z nejtalentovanějších současných spisovatelů historické špionážní fikce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Prague Spring , 2018


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pražské jaro. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (204)

Rita55
21.05.2024 2 z 5

Bohužel moje očekávání naprosto nebylo naplněno. Kdybych to četla jako klasickou knížku, tak to nejspíš odložím po pár stránkách, i když jsem typ "když už jsem začala, tak to dočtu"...
Poslouchala jsem ale jako audio při úklidu a jiných nudných činnostech, takže jsem statečně vytrvala přes všechny ty "má ho ráda? -nemá ho ráda? - jak moc ho má ráda? dá mi? - nedá mi?"... Trochu napínavé a zajímavé to začalo být až pár stránek před koncem a to je málo.

PabloFuentes
20.05.2024 4 z 5

Musím říct, že takhle krásně zpracovanou problematiku roku 1968 jsem dlouho neviděl. Nemluvě o tom, že je provedena formou velmi čtivého románu. Nakonec jsem si musel dohledat i spoustu informací o panu Mawerovi, protože mi přijde až neuvěřitelné, jak často se zaměřuje ve svých knihách na ČR. Tak například: Když byl mladý, stopoval v roce 1968 se svým kamarádem do Řecka. Po cestě mu navrhl, co kdyby se vydali namísto do Řecka do tehdejšího Československa, ale nakonec kamaráda nepřesvědčil a v panu Mawerovi jen zůstalo, co by se stalo, kdyby se tehdy rozhodli jinak? Je tedy jasné, že postava Elie a Jamese je inspirována jeho vlastním životem. Také se mi líbily historické vsuvky, které za mě působily nenásilně a něco málo jsme se z té doby o rozdělení západního a východního světa dozvěděli.
Je vidět, že autor si nastudoval veškerá historická fakta od ulic Prahy, až po tehdejší známé české umělce. Za mě absolutní spokojenost, tedy až na ten otevřený konec, za který bohužel nemůžu dát plný počet hvězd. Ptal jsem se na tu dobu i rodičů a svou recenzi zakončím tím, co řekla učitelka mamce na základce první školní den po obsazení: "Děti, dobře si zapamatujte, co jste dodnes zažily, protože kdo ví, jak se o tom bude učit za pár let."


Kyri
28.04.2024

Je opravdu zvláštní, když zahraniční autor popisuje naše dějiny. Pro mě je to moc hrozivé čtení.

všechny komentáře

Související novinky (3)

Jaro v knihách

22.03.2022


50 nejčtenějších knih minulého roku (2019)

27.02.2020


10 nejprodávanějších eknih (prosinec)

05.01.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Pražské jaro v seznamech

v Právě čtených26x
v Přečtených1 188x
ve Čtenářské výzvě278x
v Doporučených54x
v Knihotéce257x
v Chystám se číst462x
v Chci si koupit74x
v dalších seznamech4x

Štítky knihy

Praha rok 1968 železná opona

Autorovy další knížky

Simon Mawer
anglická, 1948
2013  84%Skleněný pokoj
2010  78%Mendelův trpaslík
2012  82%Dívka, která spadla z nebe
2018  81%Pražské jaro
2013  85%Pád