Pražské jaro

kniha od:

Pražské jaro https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389272/mid_prazske-jaro-EYJ-389272.jpg 4.1 777

Simon Mawer, autor Skleněného pokoje, bestselleru deníku New York Times, se vrací do Československa. Tentokrát během bouřlivých šedesátých let a s napínavým příběhem o sexu, politice a zradě. V létě roku 1968, v roce Pražského jara a studené války, se dva studenti Oxfordu, James Borthwick a Eleanor Pike, rozhodnout projet stopem Evropu. Tím si zkomplikují právě se rodící přátelství, které by mohlo přerůst v něco většího. Jakmile dorazí do jižního Německa, zrodí se v jejich hlavách nápad navštívit Československo – zemi, ze které se Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“ usmívá na svět kolem. Mezitím, Sam Wareham, první tajemník britské ambasády v Praze, sleduje s cynismem diplomata a vášní mladého muže vývoj v zemi. Ve společnosti české studentky Lenky Koneckove si nachází cestu do světa československé mládeže, která je plná nadějí a nových myšlenek. Za železnou oponou se v této chvíli nic nezdá být nemožným. Avšak obří kola politiky se dál točí v pozadí, sovětský vůdce Leonid Brežněv vyvíjí na Dubčeka nátlak a Rudá armáda se shromažďuje na hranicích. Tato chytrá, strhující a smyslná novela opět potvrzuje, že Simon Mawer je jedním z nejtalentovanějších současných spisovatelů historické špionážní fikce.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Prague Spring , 2018


více info...

Komentáře (197)

Komentáře 197 Recenze 11

PetK
PetK
22.09.2023 4 z 5

Příjemné audio, příběh, který by měl znát každý občan Československa. Pohled zvenčí i zevnitř mi přišel jako dobrý nápad. Well, čekala jsem aspoň ještě jednu kapitolu...

kosátkoo
kosátkoo
19.09.2023 5 z 5

Líbí se mi popis Prahy a života u nás člověkem z venku. Myslím, že i postavy a jejich přemýšlení se autorovi podařilo vystihnout. Prožívala jsem jejich rozkoly i zamilování. Mohu jen doporučit.


Hall3006
Hall3006
15.07.2023 5 z 5

Co může britský spisovatel vědět o Pražském jaru a popsat věrně trauma Čechoslováků z invaze vojsk varšavské smlouvy v roce 1968? No tento evidentně dost. Detaily si upravil pro potřeby románu, ale jako "pohled zvenčí" na naše dějiny to nemělo chybu. Úsilí spojené se sháněním knihy se vyplatilo a její četbu rozhodně doporučuji.

Janadvorackova
Janadvorackova
29.04.2023 4 z 5

První půlka je taková okecávací a celkem nezajímavá. Románek "těch dvou" mě nebavil. Pro nečeské čtenáře ale zajímavá bude. My "otrlí," co "víme," jsme s událostmi seznámeni a "už nás nepřekvapí." (podoba státní hranice, situace v zemi a pocity lidí...).

Jakmile ale dorazí "osvoboditelé," ehm, autor opět dokázal, že nastudoval a popsal.

Mateo67
Mateo67
25.03.2023 4 z 5

První polovina knihy byla pro mě jen takovou nijakou vatou (proto taky chybí 1*), i když samozřejmě rozumím tomu, že pro vykreslení politických, ekonomických a společenských poměrů v Evropě 60. let, vatou nutnou. Když se však Eleanor a James konečně dostali do Čech, držela jsem náhle v rukou jinou knihu. Naše kulturní a historické reálie před vámi ožívají a vy se stáváte jejich součástí, ocitáte se v centru dění. Já v roce 1968 tahala na provázku kačera, samozřejmě že jsem posléze o invazi hodně slyšela a ještě víc četla, ale tady mi běžel před očima krutě reálný film. Takovýmto strhujícím způsobem to dokáže málokterý spisovatel, ale Mawer ano. Každá postava vtažená do centrifugy toho osudného dne, i když má pocit, že je pouze bezmocně vláčena, se musí dřív či později k nové situaci nějak postavit. A já si po dočtení ještě dlouho zkoušela domýšlet, jak by se asi odvíjely osudy aktérů, kdyby se jednalo o reálné postavy.

Jirikk
Jirikk
14.03.2023 3 z 5

Možná až moc dlouhé ale pěkný příběh..
Ocenuji odvahu autora že se pustil do českého pribehu a orientovalse ve všech tehdejších realíí. (Třeba to popsaní výletu s prespaním na zřícenině). Je tu dobre popsan i prostredí zapadu a vychovu pohledem tehdejších mladých lidí..
Možná konec knihy měl být víc ukončený...
Zajimavy by bylo určitě vědět co se stalo se všemi hrdiny na obou stranach železné opony..

Fafyna
Fafyna
11.01.2023 3 z 5

Nemám ráda otevřené konce, zvlášť když si postavy oblíbím. Kniha nebyla z Mawerových nejlepší, historický kontext jakožto mladší ročník nemohu hodnotit. Naopak jsem čekala trochu více reálií, na můj vkus se příliš “pindalo” o vztazích a lásce :-)

IvčaH76
IvčaH76
06.10.2022 4 z 5

Těžko se mi začítalo. Začínala jsem během půl roku asi třikrát. Pak už přečteno asi za 3 dny. Knížka zaživně napsaná. Jen mě zklamalo u konce nedopovězen zdravotní Lenky. Tím konec zůstal otevřený a nejasný.

martin8550
martin8550
19.09.2022 3 z 5

Čtivá oddechová kniha, se zábavným vztahovým a erotickým příběhem, historická rovina jak již zde bylo řečeno poněkud nepřesvědčivá a schématická, nic nového nepřináší. Nejlepší pasáže jsou úvahy o hodnotě sexu a o lásce , kdy jeden pár tak nějak přátelsky šuká a druhý nalézá při milování i souznění. Zajímavý je rozpor Sama, kdy se rozhoduje mezi lidskou povinností pomáhat a mezi služebním diplomatickým nezúčastněným postojem.

ujira
ujira
26.05.2022 4 z 5

Mawer má slabost pro Česko a v tomto příběhu z r.1968 nabízí pohled na jeden z milníků české historie nejen zevnitř, ale i z venku. Postavy britských studentů, kteří se rozhodnout zajet do Česka stopem podívat na ,,socialismus s lidskou tváří,, ruských umělců, kteří hledají cestu, jak přes Česko uniknout na Západ, britského úředníka na velvyslanectví a jeho okouzlující české přítelkyně, mezi nimiž se rodí hluboký vztah, na pozadí okupace sovětskými vojsky je dobře rozehraným a zajímavým románem.

barbora5058
barbora5058
10.05.2022 4 z 5

Autor umí pěkně psát, příběh hezky propojený Angličan vs. Čechoslovák za oponou. Líbí se mi, že cizinec píše o našich dějinách s citlivým respektem, nelíbí se mi, že se děj rozjíždí až ke konci knihy. Nemůžu říct, že by kniha překonala autorův Skleněný pokoj, který u mě vyhrál na plné čáře. Tedy doporučuji přečíst, ale hodnocení mezi 3. a 4. hvězdou.

lenny_prague
lenny_prague
09.05.2022 4 z 5

Moje první kniha od autora, pojetí vyprávění událostí a popisu doby přes různé postavy (ať už národností nebo společenskou vrstvou) se mi moc líbilo, přišlo mi to originální. Jak už tu zaznělo, trochu mě zklamalo, že samotné dny okupace byly až ke konci knihy a mě konkrétně mrzelo, že byl osud jedné z hlavních postav (nechci spoilerovat) tak nějak nedovyprávěn...

konicekbily
konicekbily
29.04.2022 3 z 5

Autor umí psát, napsat pro něj příběh není problém. Domnívám se, že tento příběh je napsán pro britského čtenáře, možná spíše čtenářku. Dvě linie zamilovaných párů se prolínají a pomalu spějí kupředu - aby čtenář očekával nějaké vrcholné drama v závěru. A tím závěrem nejsem nadšen. Je takový nijaký - končí úprkem Britů - to je dobře pro Brity, ale očekával bych něco více - jako pamětník. Můj bratr se zúčastnil 21.8.1968 bojů o rozhlas a vzpomínky na toto dění převyšují dojem z této fikce.

st18321
st18321
24.04.2022 4 z 5

Moje první setkaní s tímto autorem a musím říci, že rozhodně ne poslední. Příběh všech postav mě velmi zaujal a celou dobu udržoval v napětí. Jedinou výhradu bych měl k tomu že invaze samotná začala až téměř na konci knihy. Líbil se mi kontrast mezi hlavními postavami knihy. Bohatá versus chudý. Svobodný versus žijící za železnou oponou.

Burák
Burák
27.02.2022 4 z 5

Po přečtení knih o Marii Sutrové, se Simon Mawer zařadil mezi autory, jejichž tvorbu budu bedlivě sledovat, protože nasadil laťku dost vysoko a jeho styl mě dost bavil.
O jeho knize Pražské jaro jsem slyšela ještě předtím, a na knihu jsem se chystala dlouho. Zklamaná jsem nebyla. Líbil se mi příběh, styl vyprávění, i (pro mě) nová perspektiva na historickou událost, která tolik ovlivnila naši novodobou historii.
Kdyby se tak chtělo autorovi vrátit k osudům postav této knihy v nějakém pokračování, to by byla paráda!

EL.ZA
EL.ZA
07.01.2022 2 z 5

Čekala jsem krásný román o roce 68, navíc mě zajímal pohled cizince. Já rok 68 prožívala na chmelu jako šestnáctiletá. Byla to síla. Kniha mě zklamala, velmi povrchní vyprávění, škoda....

Septun
Septun
07.01.2022 2 z 5

Stereotypní pohled západoevropského autora na střední Evropu, socialismus a rok 1968. Promarněná šance tak skvělého tématu... Konvenční román bez překvapení.

misssicccka
misssicccka
07.08.2021 4 z 5

Konecne opet velke dilo. Kazdy zahranicni autor, ktery se ponori do vlnobiti more nasich dejin ma muj neskonaly obdiv.
Je to zase jiny pohled na osudove osmicky nasi historie. To ocenuji.
Jen mi prijde, ze je tam trochu vysmech ceske naivite, ale tak kruty osud si nasi rodice nezaslouzili. Je tam i dost nametu ke studiu hudby a dejin.

Eneo
Eneo
25.07.2021 3 z 5

Očekávání nad knihou předčilo můj reálný dojem po přečtení. Po Pádu jsem čekala větší jízdu. Ano, můžete po mně hodit kamenem za výraz vzhledem k tématice, myslela jsem však čtivost, která pro mě byla bohužel horší, místy jsem se moc příběhem prokousávala, některé pasáže se mi zdály v knize zoufale zbytečné a některé linky naopak nedokončené.
Chápu závažnost tématu a jsem moc ráda, že něco takového je na našem knižním trhu dostupné.

Gaboskaaa
Gaboskaaa
25.07.2021 5 z 5

Líbí se mi poutavý styl, jakým zahraniční autor píše o českých dějinách. Hezky propojil dva různé příběhy a spojil je v jeden, který vygradoval událostmi kolem 21. 8. 1968. Konec dle mého názoru mohl více vyhradovat. Přesto se mi knížka moc líbila.

pige
pige
19.07.2021 4 z 5

Shoda náhod.
Asi tak lze vystihnout nejen obsah knížky, ale i lidských osudů - reálných i literárních hrdinů.

marara
marara
04.06.2021 5 z 5

Už u Skleněného pokoje mě zaujalo, jak hluboké pochopení může mít Angličan pro české moderní dějiny. A tady je to patrné ještě víc. Moc se mi líbilo, jak dal do kontrastu dvojici Jamese a Ellie ze svobodného Západu a Lenku Konečkovou s přáteli Zdeňkem a jeho ženou Jitkou. I když tito Češi žijí v ovzduší reforem a víry v dobrou budoucnost, ani se jim nesní po svobodě obou Angličanů. Hodně zajímavá je také postava britského diplomata Sama, který dění v Praze pozoruje.

Moc se mě ale bavily i historizující pasáže o Janu Masarykovi, Benešovi, Miladě Horákové apod., které na několika málo řádcích vystihly to podstatné z dobového dění a myšlení.

Kulasec
Kulasec
31.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Kulervoucí! Takto jsme totiž pobíhali mezi Václavákem a Rozhlasem. Zabředlí už sice v náhlé deziluzi, přesto stále s touhou cokoliv na této obludnosti změnit, zvlášť když takovou chvilku po opojném čase nedávném, kvalitně v románu pojednaném. Autor má o reáliích načteno, ba načucháno jaksepatří dost i z vlastních zkušeností. V knize ztvárnění západní zahraniční účastníci nejen "přepadu" jsou realističtí, děj má spád, milostná linka celého příběhu je doslova silně erotická. THE SIXTIES AS THEY HAPPENED.

Pralev
Pralev
02.05.2021 5 z 5

Moje první setkání s Mawerem udělalo neskutečně dobrý první dojem. Líbí se mi styl, jakým píše, a v této knize bylo strašně zajímavé číst si pohled cizince na události, které pro nás jsou důvěrně známé (tedy já je nezažil, ale znám je ze školy a tátova vyprávění). Navíc mám rád, když je historický román spíše příběhem konkrétních lidí a ty historické události jsou jen na pozadí daného příběhu. Od tohoto spisovatele si toho budu chtít přečíst víc.

ještěrka38
ještěrka38
30.04.2021 4 z 5

Velmi čtivé, dvě linky příběhů, které se pak propojí...Trošku jsem byla zklamaná, že jsem se nedozvěděla, jak to dopadlo s Lenkou...Doporučuji.

jiradvo
jiradvo
21.02.2021 4 z 5

Mám velmi rád jazyk, jakým píše Simon Mawer a ani tato kniha mě nezklamala. Dvě linie příběhů, které se propojí v jeden na pozadí historické události, která je v našich dějinách velmi smutnou rudou skvrnou. Která na desítky let zastavila život.

tess.de.veles
tess.de.veles
07.02.2021 4 z 5

Simon nezklame snad nikdy....Jen me mrzi, ze nevim, jak to nakonec dopadlo s Lenkou...
Uz ted se tesim na jeho dalsi knihu...
A jeste musim zminit preklad Lukase Novotneho....Jeste nikdy jsem si pri cteni knihy nerilala, jak je to krasne prelozeny !!! Bravo !!!!

THERISA
THERISA
28.01.2021 4 z 5

Příjemné čtení, pro české fanoušky autora takříkajíc povinnost. Škoda jen toho konce... On to tak Mawer, bohužel, občas mívá. Buď to vypointuje zcela precizně, že vám na konci nestačí dech a knihu na poslední straně zavíráte s otevřenou pusou (za mě rozhodně knihy Pád a Mendelův trpaslík toto na 100% doručily). Anebo jako v tomto případě dočtenou knihu taktéž zavíráte s otevřenou pusou, ale bohužel z jiného důvodu. Jaksi vám ten konec přijde nedomrlý, nedotažený, celou dobu během čtení na něco čekáte, a čekáte, a čekáte.. a nějak moc se ani nedočkáte. Škoda, no, ale čtete se to krásně, to bez pochyby.

Nehorazna
Nehorazna
16.01.2021 4 z 5

Líbili se mi detaily dění u nás, jako by sám autor u toho byl a vše zažil.
I když jsem ročník 87 a o pražském jaru a následné invazi se jen dočítám a dozvídám zprostředkovaně... dycky mě to tak mrzí , jak to tu dopadlo... kolika lidem zničil komunismus život a zastavil veškeré dění, pokřivil smysl pro morálnost.
příběh jsem přečetla rychle, ale něco do pěti hvězdiček mu chybělo...

Anna27
Anna27
05.01.2021 4 z 5

V knize probíhá diplomatická a studentská linka, které se příjemně střídaly. Otevřený konec mi taky nevadil. Chválím autorův zájem psát o naší zemi a událostech, které se tu děly. Stojí za přečtení.

Štítky knihy

Praha rok 1968 železná opona

Autorovy další knížky

Simon Mawer
anglická, 1948
2013  84%Skleněný pokoj
2010  77%Mendelův trpaslík
2012  82%Dívka, která spadla z nebe
2018  81%Pražské jaro
2013  85%Pád

Kniha Pražské jaro je v

Právě čtených28x
Přečtených1 128x
Čtenářské výzvě269x
Doporučených51x
Knihotéce250x
Chystám se číst458x
Chci si koupit75x
dalších seznamech2x