Pád

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svého starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu. Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Tahle změna trasy se ukáže být osudovým momentem, který Roba přiměje vydat se na pomyslnou cestu zpět v čase do doby svého mládí, do časů vlastní posedlosti horolezectvím, do dnů, kdy učinil určitá klíčová životní rozhodnutí, která jej nyní začínají pronásledovat. Při pátrání po příčinách Jamieho smrti je náhle nucen čelit desítky let starým a zdánlivě zapomenutým zradám a lžím. Postupně odrývaná tajemství Jamieho života odhalují Robovi palčivou pravdu o osudech jeho matky v době jejího pobytu v Londýně před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Simon Mawer odhaluje ve svém v pořadí pátém románu jednotlivé vrstvy historických dějů propojujících skupinku lidí vzájemně propletených láskou, rivalitou a vášní. Na pozadí jednoho milostného trojúhelníku se nenápadně rozvíjí historie další a zcela nečekané pavučiny vztahů. Čtenář sleduje osudy postav od doby válkou zkoušeného Londýna, přes rozevlátá a náruživým horolezectvím naplněná šedesátá léta, až po rozuzlení zasazené do kulis zapadlé vesnice současného Walesu. Simon Mawer originálním a velmi přitažlivým způsobem zpracovává téma nemožnosti úniku před dopady dávných křivd a utrpení. Román Pád byl publikován v roce 2003 a v témže roce za něj Simon Mawer získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155444/pad-0ko-155444.jpg 4.4346
Orig. název:

The Fall (2003)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (83)

Kniha Pád

Přidat komentář
rodak
17.11.2018

Mého favorita Skleněný pokoj to určitě nepřekonalo.Více než lezení se řeší dva milostné trojúhelníky.Nicméně autor má obrovský vypravěčský talent tak se jeho knihy čtou skvěle.

Adriana.82
15.11.2018

vylezli na skálu,pak si vrzli .... opět výstup na skálu,pak si vrzli ..... když se nelezlo po skalách,lezlo se po kámošově matce ..... bože .... a jak že to teda zkončilo ???

Evus
14.11.2018

Knihu jsem četla na doporučení - chtěla jsem něco o lezení - a rozhodně nemůžu říct, že bych z ní byla nějak nadšená. Po pár stránkách jsem ji chtěla odložit, ale řekla jsem si, "Co kdyby...?" a pokračovala. O nic bych ale nepřišla.
Vztahová část vypadala, že popisuje jeden večer na swingers party, otázka nebyla ani tak, jestli se libovolná dvojice hlavních postav spolu vyspí, jako spíš kdy k tomu dojde. Samotné postavy mi pak byly dost protivné - závistivá Meg, namyšlený frajírek Jamie (ačkoli se za tou namyšleností zřejmě jen schovával), protivná Eva, manipulátorka Ruth, životem zatrpklá Diana i nijaký Rob, neustále ve vleku ostatních. Vlastně jediné, co stálo za to, byla ta krátká pasáž, kdy mladá Diana potkává Guye a začíná s ním lézt, plná víry v budoucnost.
Samotná lezecká část pak trpí hlavně diletantstvím překladatele, který něco vydává za lezecký slang, ale ve skutečnosti nebyl schopen si o tom něco zjistit, takže se často jedná jen o otrocký překlad slangu anglického bez jakéhokoli významu v češtině. Plus mi dost vadila nejednotnost výrazů (hrdinové si jednou nasazují mačky, pak okované podrážky a o tři řádky dál pro jistotu ostny). I popis toho, co lezci zažívají, zněl spíš jako by to autor jen někde slyšel a převyprávěl, opravdové emoce to ve mně vzbudit nedokázalo. I když to možná jen potvrzuje, že zkušenost z hor je nepřenositelná, kdo nezkusil, nepochopí.
A konec - ten museli i ti pomalí odhadnout nejpozději tak ve čtvrtině knihy.

AsiUrčitě
13.11.2018

Celkem průměrná kniha. Román z prostředí horolezectví, ve kterém je realisticky popsáno lezení, jaké vyvolává pocity, stejně jako bombardování Londýna. Hlavní hrdina, Rob, po smrti svého nejlepšího kamaráda, Jamieho, přijíždí do svého rodného města a vzpomíná na jejich společné zážitky – jak se stali kamarády, jak společně začali lézt, jak potkali osudovou ženu, do které se oba zamilovali, i jak se jejich cesty rozešly. Spolu s tím se prolíná dějová linie Robovy matky, Diany, z období 2. světové války. Lze tak nahlédnout do atmosféry před a během vypuknutí války. Jelikož Diana pracuje jako zdravotní sestra, popisuje bombardování Londýna tzv. z první ruky. Právě díky tomuto pohledu, jak válka ovlivnila život v Londýně, mě kniha během čtení zaujala. A i když nejsem nějaký extra horolezecký nadšenec, poučný byl i pohled na to, jak se změnilo horolezectví v průběhu času. Bohužel samotné vztahové linie se mi nezdály tolik zajímavé. Jsou sice zamotané, ale jakoby žádná postava v knize nedokázala být zcela upřímná ať už sama k sobě, nebo k ostatním, a vlastně díky tomu se tvořily ony „zvraty“. Zdálo se mi, že Rob jen obdivuje a závidí Jamiemu, jaký je, a zajímalo by mě, zda by vůbec začal s lezením nebýt jeho touhy se Jamiemu vyrovnat. Jamie zase chce dokázat otci, že je synem, který si zaslouží, aby s ním trávil čas, Robovi, že je „v pohodě“, a sobě, že si sám sebe může vážit. Ruth je ráda, že se líbí oběma přátelům najednou, ale nedokáže říci, kterého by chtěla, jelikož by tak ztratila možnost manipulovat s oběma muži, protože když to přeci nejde s jedním, vždy může jít za druhým. Naopak Diana je jen taková tichá holka, která ale, pro její charakter nepochopitelným způsobem, v okolí Guye dřív jedná, než myslí, a díky jejich společnému lezení se na chvíli dostane trochu ze své ulity. Meg je jen ráda středem pozornosti, proto žárlí na Dianu, když je v něčem lepší. A Guy, jakoby od problémů utíkal do světa hor. Celkově mi tu ale chyběly hlubší motivy postav – proč konaly, tak jak konaly. U zlomových případů se totiž rozhodovaly způsobem, který jim do budoucna většinou škodil, i když to tušily. Navíc nějaký podobný závěrečný vrcholný zvrat jsem tušila už od okamžiku, kdy byl na začátku knihy naznačen, a tak jediné, co bylo trochu nečekané, bylo to, jak se Rob a Jamie rozešli. Bohužel, tato kniha ve mně nevyvolala takový dojem, jak zřejmě autor zamýšlel.

raffi
07.09.2018

Výborná kniha. Postavy vykreslené tak dobre, že samotný príbeh (obe dve dejové linky) si človek nevie predstaviť s nikým iným. A vďaka tomu má v tejto knihe slovo "pád" mnoho významov.
Moje prvé stretnutie s p.Mawerom a dopadlo nad očakávanie dobre. Som rada, že po Julianovi Barnesovi mám ďalšieho angličana, ktorý vie pútavo a krásne písať.

slunicko1958
23.08.2018

" "A k čemu to vlastně je? Slezete dolů jen proto, abyste zase vylezli zpátky nahoru. No k čemu vám to je?"
Její přízvuk dodal těm otázkám příchuť posměšku.
Jamie se na zadíval. "Co máš ráda?" zeptal se jí. Poznával jsem jeho typický bojovný tón.
...
Ona však jeho pohledu neuhnula, vzdorovala mu. "Mám ráda cigára," řekla nakonec. Po chvilce váhání ještě dodala: "A taky sex." " (str. 207)

A vlastně o tom celá kniha je.

rajen
08.08.2018

Po dlouhé době jsem narazila na knihu, jejíž četbu můžu označit jako literární zážitek. Překrásně napsaná, skvělý příběh, který se rozmotává jako klubko. Závěr knihy mě dostal, autorův záměr v mém případě vyšel na jedničku, protože jsem nic neodhalila předem (což se mi často stává) a nechalo to ve mě neskutečný dojem. Nemám nic, co bych jí vytkla. Prostě požitek, počtení podle mých představ. Teď mám doma Skleněný pokoj a těším se na něj. Snad už z komentáře jasně vyplývá, že ji všemi deseti doporučuji.

daniel3117
08.08.2018

Pěkný, nejen dramatický příběh.

Péťa1950
19.06.2018

Působivá kniha, zajímavé rozplétání osudů jednotlivých postav.

cikáda
06.06.2018

Jedna z nejhezčích knih, co jsem poslední dobou četla.

adajka
28.03.2018

Výborné čtení

Beruska18
28.03.2018

Je to kniha o lásce, přátelství, válce a hlavně o horách, jejich kráse a záludnosti zároveň. A i když mi téma lezení není nijak blízké, bylo to čtení zajímavé s velmi zajímavým rozuzlením na závěr.

markuc
23.03.2018

kniha se cte velmi dobre...prolinani jednotlivych casovych linii je velmi osvezujici...je zde pritomno vse potrebne - napeti, strach...kniha ma dobrou gradaci a sympaticke postavy (se kterymi se dokazete ztotoznit)...za me jedna z nejlepsich knih, co jsem cetl

Boby17
10.01.2018

Výborně napsaný příběh, který prožívají dvě generace Britů ve třech časových rovinách. Všechna období přiblížená životními příběhy hlavních hrdinů se mi líbila. Popis horolezeckých výstupů byl vynikající a osobní vztahy byly popsány velmi citlivě a hodnověrně. Proto neváhám dát všechny hvězdy a s čistým svědomím doporučuji tuto inteligentní knížku k přečtení.

Jiparis
15.12.2017

Moc hezky,ctivy pribeh

ddkk
07.12.2017

Doporučuji, i když to není jednoduché čtení.

m_friedlova
01.12.2017

Příběh mě naprosto pohltil. Oblast horolezectví, do které je zasazen, mě nadchla. Velmi příjemné a napínavé čtení.

HankaJosefiova
01.11.2017

Poznání osobností této knihy z mnoha úhlů, to je nakonec věc, kterou si nejste jisti. Chvíli je otevřená a dává Vám naději a následně jste na dně a přejete si jiný zvrat. Nechcete se tomu poddat, tomu smutku a v pozadí naději, která již nikdy nemůže přijít.
Ano tahle kniha mě pohltila právě svými zvraty, je jedno zda jste mladí, nebo staří, prostě tu knihu začnete milovat pro její živelnost a přesný popis pocitů, které každý někdy z nás zažil.

Amazonka72
13.10.2017

Rozhodla jsem se, že 5 hvězdiček budu udělovat knize vždy, když se od příběhu nebudu moci odtrhnout a v době, kdy ho zrovna nebudu číst, se k němu budu v myšlenkách stále vracet. Pád takový byl. Napínavý, plný nečekaných (a někdy i čekaných) zvratů, přátelství, lásky, zoufalství, naděje... A k tomu příběh zasazený do prostředí hor, horolezců, zdánlivě nepochopitelných rozhodnutí a výstupů, které pochopíte až ve chvíli, kdy horam sami podlehnete. Pan Mawer je pro mě velkým objevem, po Skleněném pokoji další velmi povedená kniha, kterou je radost si přečíst.

Vlaštovka0
16.08.2017

Opravdu silný příběh, z kterého budu ještě chvíli na měkko.

intelektuálka
20.07.2017

Hory jsou nádherné a zdolávat je je úžasné. Ale to přátelství, které tam bylo? Nevím...

15.06.2017

První část jsem trpěla, chtěla to vzdát. Vydržela jsem. Byla jsem zklamaná, těšila jsem se více na lezení. Ale závěr dobrý:)

konicekbily
30.04.2017

Domnívám se, že horolezecké pasáže nejdou moc dohromady s červenou knihovnou nebo se "soap operou".

ochwey
20.04.2017

Proč je prostě potřeba totálně překombinovat vztahy, aby tam měl něco každý s každým jak v telenovele??
Ale ono je to čtivé, díky střídání časových rovin napínavé, a díky horolezectví boží (ačkoliv já nelezu - ale vždycky mě to lákalo a fascinovalo! ) a příběhy z IIWW mám taky ráda. Já bych vlastně ani nepotřebovala to (předvídatelné) "rozuzlení" a stačily by mi ty možná jen ty úlomkovité příběhy.

Jarča64
11.04.2017

Poutavé čtení s nečekaným rozuzlením na závěr.

jeníček
07.04.2017

Úžasné čtení i pro lidi,kteří nejsou horolezci.Jsem ráda,že jsem se nenechala odradit tématem lezení, které mi není nějak blízké.

Leenah
17.03.2017

Zajímavé čtení s ještě zajímavějším rozuzlením. Některé části mě bavily více, některé méně, ale to se dá čekat téměř u každé knihy :) prostě hezká kniha o osudech dvou přátel.

antonin0999
02.03.2017

Vrcholy extrémní záživnosti dosahuje kniha ve svých horolezeckých snahách. Vztahové mnohoúhelníky, vzestupy a pády erekcí již tak působivé nejsou. Motivuje k četbě Messnera, protože Pád dokáže nadchnout atmosférou hor, adrenalinu lezení a změnou osobnosti, ke které při horolezectví dochází. Motivuje ke skutečnému sexu, který je plný vášně, barev a vůní - protože toho bez chuti a zápachu je v knize až příliš.

vinetka
25.02.2017

Kniha hodně předčila mé očekávání. Skleněný pokoj se mi líbil, ale Pád mě okouzlil. Při čtení budete příběh prožívat s hlavními hrdiny. I když jsem zrovna nečetla, neustále jsem se ke knize vracela myšlenkami. Je to kniha o lásce, přátelství (hranice mezi nimi může být dost neostrá),válce a hlavně o horách, jejichž krutost a velkolepost dokresuje zajímavě propletené vzathy.

Jana283
21.02.2017

Mawer opět nezklamal