Pád

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svého starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu. Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Tahle změna trasy se ukáže být osudovým momentem, který Roba přiměje vydat se na pomyslnou cestu zpět v čase do doby svého mládí, do časů vlastní posedlosti horolezectvím, do dnů, kdy učinil určitá klíčová životní rozhodnutí, která jej nyní začínají pronásledovat. Při pátrání po příčinách Jamieho smrti je náhle nucen čelit desítky let starým a zdánlivě zapomenutým zradám a lžím. Postupně odrývaná tajemství Jamieho života odhalují Robovi palčivou pravdu o osudech jeho matky v době jejího pobytu v Londýně před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Simon Mawer odhaluje ve svém v pořadí pátém románu jednotlivé vrstvy historických dějů propojujících skupinku lidí vzájemně propletených láskou, rivalitou a vášní. Na pozadí jednoho milostného trojúhelníku se nenápadně rozvíjí historie další a zcela nečekané pavučiny vztahů. Čtenář sleduje osudy postav od doby válkou zkoušeného Londýna, přes rozevlátá a náruživým horolezectvím naplněná šedesátá léta, až po rozuzlení zasazené do kulis zapadlé vesnice současného Walesu. Simon Mawer originálním a velmi přitažlivým způsobem zpracovává téma nemožnosti úniku před dopady dávných křivd a utrpení. Román Pád byl publikován v roce 2003 a v témže roce za něj Simon Mawer získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155444/big_pad-0ko-155444.jpg 4.3504
Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

The Fall, 2003


více info...
Nahrávám...

Komentáře (118)

Kniha Pád

hermína14
07. září

Věci, které se nestaly, ovlivnily životy postav víc než jejich skutky. Stačilo málo a ta mírná všudypřítomná nespokojenost a rozladění by tu vůbec nebyly. Jako obvykle vyhrály hory...
"Nečiň nic ve spěchu; soustřeď se na každý krok..."
"Myslím, že chtěla znát pravdu, ale na takové věci se člověk nevyptává přímo. Pro případ, že by se mu dostalo odpovědi, kterou nechce slyšet."

Kristy78
16. března

Čtivá kniha, neuvěřitelně propletené osudy lidi, válka, mě blízké hory,...


MarceD.
14. března

Silný příběh, dramatické okolnosti. Úžasná kniha. Asi jedna z nejlepších od autora.

oslice
19.05.2021

Kniha o tom, že dráhy lidských osudů jsou nevyzpytatelné stejně jako počasí na hoře Eiger. Každý krok ať už v horolezectví stejně jako v životě nás navede na nějakou cestu a jestli ta cesta povede na vrchol anebo bude následovat pád je často i pro ty nejzkušenější záhadou.
A tak milí čtenáři stoupejte krůček po krůčku až k rozuzlení zápletky a buďte si jistí, že při pasáži výstupu na Eiger budete v takovém napětí, že i vám začne být zima a bude vás bolet tělo.

Pralev
15.05.2021

Absolutně skvělá a emocemi nabitá kniha. Od Mawera jsem zatím četl jen Pražské jaro, které se mi velmi líbilo, ale tohle mi přišlo ještě o třídu lepší. Žádná hluchá místa, příběh se odkrývá postupně (po dočtení knihy jsem měl strašnou chuť číst ji hned znovu, protože by najednou pasáže v první části měly úplně jiný rozměr), perfektní dialogy a navíc se mi opravdu líbilo, jak tu prakticky není kladná nebo záporná postava. Všichni mají nějaké svoje motivace, svoje bolesti a křivdy, které pak hrají roli v budoucích rozhodnutích a osudech.

VendulaB
03.05.2021

Autor opět dokazuje, jak skvělý je vypravěč. Stačí pár stránek a příběh Vás naprosto vtáhne. Spíše než o horolezectví je kniha o lásce, nenávisti a žárlivosti. Krásný a plný příběh.

Alíša236
18.04.2021

Moje třetí kniha tohoto autora a bavila mě nejméně. Často jsem se do čtení musela vysloveně nutit. Prokrácení některých pasáží by příběhu jen prospělo. Občas ale vykouknul Mawer vypravěč, jakého znám. Především linka let třicátých a čtyřicátých byla velmi čtivá.

jordys
12.03.2021

Knihu jsem si půjčoval v domnění, že se jedná o biografii nějakého horolezce a kdybych věděl, o čem tento román bude, nikdy bych knihu nečetl. Ale jsem rád, že jsem tak udělal a nedokážu přesně popsat proč. Zajímavé postavy a postupné odhalování vztahů a souvislostí mezi nimi mě velmi zaujalo.

1