Skleněný pokoj

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu majitelů vily zrcadlí tragédii celého českého národa.

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285387/big_skleneny-pokoj-UQd-285387.png 4.22558
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Kniha Zlín

The Glass Room, 2009

Kniha Skleněný pokoj

Mruskulka
předevčírem

U prvních pár vět jsem si říkala, že tuhle knížku nedám. Ale pak mě pohltila. V románu najdete lásku, vášeň, naději, zradu. Zároveň nenásilné poučuje o vile Tugendhat. Děkuji čtenářské výzvě, protože bez ní bych tuto knihu do ruky nevzala.

JointlieKat94

Před čtením této knihy doporučuji zapomenout všechny nasbírané informace o vile Tugendhat.

Já osobně o vile třeba nic nevím, nezjišťovala jsem informace (dnes přečtu) a ani jsem zde nebyla (ale dlouho to plánuji!) A přišlo mi to lepší, než vědět vše.

I když jsem od knihy nic nečekala, tak jsem od ní vlastně ani nic nedostala. Já vím, je to zmatené, ale mohlo to být přeci lepší!? Proč autor, který není Čech, píše o vile o které toho vlastně ani moc nenapsal? Zmatené, vím!

Příběh mě prostě nezaujal. O vile toho moc napsáno nebylo. Proč prostě tento autor nenapsal něco z opravdové historie toho domu, té rodiny? Pak bych asi měla nutkání si i knihu ponechat, ale takhle jsem opravdu zklamaná.

Ale! Musím podotknout, že situaci v Československu vystihl dobře. To teda jo. :)

R47

Trochu jsem čekal, že mě to zasáhne a skolí. Ale je to obyčejný příběh, který jenom využívá atraktivního prostředí. Jinak je poctivě vysezený v archivu, nastudovaný a vysoustruhovaný na kurzech tvůrčího psaní. Nemá v sobě nic osobitého. Doufal jsem, že se ta architektura promítne i do stavby díla, to by bylo něco hodného tématu. Takhle je to jen dobrá žánrovka: lidé a lidské vztahy na pozadí velkých dějin.

Kory98

Přiznám se, že neznám úplně dopodrobna osudy vily Tugendhad a jejích původních majitelů, ale tato kniha i když vím, že je fikcí a jejich osudy byla pouze inspirována se mi moc líbila. Uvěřila jsem Simonu Mawerovi všechno a to krásné kouzlo Skleněného pokoje, kde došlo k tolika setkáním mi ještě dlouho bude doznívat v duši. Za mě velice zdařilé a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

martin8550

Nejlepší kniha autora. I když ani zde se nevyhnul takových laciných a předvídatelných scén a osudů některých postav a trochu kostrbatému splétání skutečných postav s těmi románovými. Bavila mě atmosféra knihy, postupně narůstající tempo děje, i idée fixe.

pohoda58

Skvělá kniha, překvapila.

georginaa
30.12.2022

Od tohoto autora čtu již druhu knihu a opět jsem tomu nemohla přijít na chuť. Sice mě to nějakým způsobem mrzí, ale nelze se zalíbit všem příběhům, knihám a spisovatelům.

leotwain
15.12.2022

Kdo někdy navštívil a stál ve skleněném pokoji vily Tugendhat, tak jistě pocítí při čtení jisté mrazení, které prostupuje celou knihu. Ač je autor cizinec, je prostředí tehdejšího Československa, politické situace a hlavně samotné vily, vykresleno bravurně a decentně. Drobné odkazy jsou při čtení potěšující (herečka Hedy Lamarrová), jakož i nenásilné propojování a odhalování osudů nejen hlavních hrdinů. Příběh si svižně žije vlastním životem, převážně v druhé části, kdy se odpoutáme na okamžik od majitelů vily v emigraci, a sledujeme dění i z jiných perspektiv. Právě jednoduchá náznakovost prolínání časů a režimů skvěle funguje, anžto je třeba si domýšlet některé sledy událostí, na které autor s ubýváním stránek knihy odpovídá. I za tento přístup velké plus. Ačkoliv je příběh majitelů z velké části fiktivní a některé části jsou opomenuty (například události okolo makassarského ebenu), Skleněný pokoj je umně a živě napsaný příběh o jednom neobyčejně neživém brněnském skvostu.