Skleněný pokoj

Skleněný pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285387/bmid_skleneny-pokoj-UQd-285387.png 4 2785 653

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu majitelů vily zrcadlí tragédii celého českého národa.

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Glass Room , 2009

kusma
31.10.2011 4 z 5

Kniha byla jako na vlnách - hezké pasáže s příjemným dějem a vykreslením postav střídali pasáže slabé - chápu, že náhoda existuje, ale nebylo jí v této knize až moc? Sex patří k životu, ale přišlo mi, že je mu zde věnováno až moc místa, možná na úkor větší propracovanosti děje a postav. Na druhou stranu, hlavní výhodnou knihy je, že se dobře četla a každého určitě naláká (dříve či později) k návštěvě Brna.

790511
06.10.2011 3 z 5

Mawer chce psát o vztazích, ale vypadá to, že jediná zápletka, kterou zná je nevěra. Je smutné, když si autor namlouvá, že píše něco šokujícího a čtenář pak jen znuděně zívá. Sexuální posedlost, vyprázdněné vztahy, to jsou věci které byly popsány milionkrát a mnohdy i zajímavějším způsobem. Dobové reálie Československa, hlavně toho socialistického jsou vykresleny typicky naivním pohledem cizince. Naštěstí se nepouští do podrobnějších detailů. O vile píše v podstatě pořád totéž. Doufal jsem, že mnohem víc prostoru bude věnováno samotné přípravě projektu a stavbě, ale tato část naopak prošuměla jako něco nepodstatného a na desítkách stran místo toho autor předkládá v podstatě univerzální příběhy z manželského života. Přiznávám se, že závěr mě dokázal trochu dojmout, přestože byl dost vykonstruovaný.

bookcase
27.08.2011 5 z 5

Něco úžasného, čtivého, nádherného...

cinkylinka
23.05.2011 5 z 5

Jeden z nejlepších románů, co jsem poslední dobou četla.
alper: Zemanova kavárna je na Jezuitské 687/6. Jde to i bez vykřičníku ;o)

Stammel
15.04.2011 2 z 5

Pro mě docela zklamání. Mawer se mi podle této knihy jako valný autor nejeví. Postavy jsou nerozpracované a ploché (byť v závěru se alespoň Hana začínala jevit zajímavě), dějové motivy jakbysmet. I ty české dějiny, v jejichž kulisách se román odehrává, nejsou o mnoho více než kulisami; žádného postřehu o nich se nedočkáme (kromě klišovité postavy kovaného oportunisty Laníka). Neschopnost vymyslet, o čem román bude, Mawer nahrazuje čím jiným než motivy sexuálními, nejvděčnější obezličkou současných umělců. Pořádné zavrtání se něčemu pod kůži v jiném než doslovném významu chybí. Zkrátka působí to jako začátečnická práce (i když, porovnávat to s tím, co psal Thomas Mann ve svých pětadvaceti, nedosáhne se Mawer ani na toto označení).

Silné momenty to ale přeci jen mělo. Obzvláště vylíčení atmosféry vily a magie jejích prostor bylo podané sugestivně a přinejmenším nalákalo k ověření na vlastní oči.

Yorika
24.03.2011 5 z 5

Velmi čtivý román,od kterého jsem se nemohla odtrhnout.A také inspirace pro můj další výlet do Brna.

alper
06.02.2011 4 z 5

kniha je velice čtivá ale je to vymyšlené ač na mnoha místech to sugeruje,že je to pravda
jako obyvatelce Brna mě vadí omyly autora ...názvy ulic budov i chyby v ve znalosti českých dějin

alper
30.01.2011 4 z 5

Café Zeman není ani na Josefské ani na Jesuitské!

hladko
30.11.-0001 4 z 5

Souhlasím s tím, že se jedná o výbornou knihu. Pro pocit intenzivnějšího prožitku popisovaných vnitřních prostorů vily doporučuju před přečtením vilu Tugendhat navštívit (což znamená, že máte na čas čtecí utrum), rovnou to pak můžete vzít přes Zemanovu kavárnu na Josefské...anebo se rovnou přestěhujte do Brna - pak už nezbývá, než s knihou splynout......(Titi: máš pravdu, jsem se upletl)

Titi
30.11.-0001 5 z 5

Úžasný román, nemohla jsem se od něj odtrhnout. Pro "hladka" Zemanova kavárna je na Jezuitské ulici, ono se to dost plete :)

asam
30.11.-0001 5 z 5

Skvělé, nevadí, že část je fikce. Já to beru jako dva oddělené příběhy. Osud vily, který je v knížce velice blízko pravdě a příběh rodiny, která mohla žít i jinde. Moc se mi to líbilo, a každému vřele doporučuji. Jsem zvědavá jak proběhne rekonstrukce vily, a jen co bude lepší počasí pojedu se tam podívat. Nenám to zase až tak daleko.

misssicccka
30.11.-0001 5 z 5

Do knížky se začtete od první věty. Jak už tu bylo napsáno, je naprosto úžasné, jak může "cizinec" napsat tak čtivou, zajímavou knížku s propracovanou psychologií postav o něčem, co se nachází tisíce kilometrů od něj a zdálo by se, že je mu historicky a jinak vzdálené. Asi i zde platí, když se chce, tak se to dokáže. Doporučuji.

Márinka
30.11.-0001 4 z 5

Může britský autor třicet let žijící v Itálii napsat čtivý román o brněnském architektonickém skvostu vile Tugendhat? Kupodivu může. A to tak dobře, že byl dokonce nominován na britskou prestižní Man Bookerovu cenu. Sám autor přiznává, že autentické jsou pouze dům a historické události. Osudy jeho literárních postav jsou však čistá fikce. A v tom vidím malý nešvar tohoto jinak velmi čtivého a zajímavého díla. Lidé se v něm rozcházejí a scházejí - spolu i ve vile - tak, jak je to možné skutečně jen v románu.