Mendelův trpaslík

Mendelův trpaslík https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44088/bmid_mendeluv-trpaslik-xF4-44088.jpg 4 682 151

Jedna z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších knih Simova Mawera, autora bestselleru Skleněný pokoj. List New York Times knihu zařadil mezi nejpozoruhodnější díla vydaná v roce 1997, zájem o něj projevili také filmaři (práva ke zfilmování drží Barbra Streisand). Kniha líčí příběh vědce, který zasvětil svůj život studování genetické poruchy, jež těžce poznamenala jeho samotného. Benedict Lambert je nejen trpaslík, ale také vzdálený příbuzný slavného genetika Gregora Mendela, v románu se tedy – podobně jako v již zmíněném Skleněném pokoji – objevuje i řada českých, respektive moravských reálií.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Mendel's Dwarf , 1997

petratoborikova
05.03.2013 5 z 5

Moje první kniha od Mawera a jsem nadšená. Nejenže děj byl strhující, ale člověk si ještě "nenásilnou" a zábavnou formou rozšíří znalosti z oblasti genetiky. Kniha mě navnadila pro přečtení dalších děl od tohoto autora.

Melanka
27.01.2013 4 z 5

Krásné čtení, jen pasáže o Mendelovi na mě byly příliš zdlouhavé (nebo příliš odborné?). Každopádně jsem si knihu užila.

pavlinda
03.01.2013 5 z 5

Jedním slovem-vynikající!

aja11
01.01.2013 5 z 5

Autor opět nezklamal. S fikcí zachází tak věrohodně, že mi je až skoro líto, že to není pravda.Všem doporučuji.

Barbastelle
26.12.2012 3 z 5

Myslím, že kniha může fungovat jako skvělé přiblížení genetiky laikům. Je vidět, že autor věnoval velké úsilí studiu faktů a tak se neuchyluje v tomto směru k polopravdám. Na druhou stranu si nejsem jistá, jestli jsou všechny jevy a postupy vysvětleny srozumitelně. Kdybych o genetice neměla žádné znalosti, asi bych potřebovala výklad ještě podrobnější a pasáže popisující tyto vědecké drobnosti by mě spíše brzdily ve čtení a snižovaly plynulost díla.
Docela se mi líbilo vystihnutí mentality člověka postiženého genetickou vadou. Někdy na mně ale bylo sarkasmu až moc.
Pokud ale někoho zajímá genetika a chce se na ní mrknout z různých pohledů, ať se do Trpaslíka pustí. Bude ho to bavit!

maphiosso
28.08.2012 4 z 5

Kdyby na knize nebylo napsáno jméno autora, myslel bych si, že ji napsal Benedict Lambert. Vyprávění mi připadalo tak uvěřitelné, že jsem si během čtení zkusil jeho jméno vygooglit. Čtenářský zážitek zpestřují retrospektivní záblesky ze života zakladetele genetiky Gregora Mendela. Skvělá kniha.

asam
08.02.2011 5 z 5

Román, připomínající osobnost otce genetiky Johanna Gregora Mendela, prolínající s napínavým, až detektivním příběhem vědce Benedicta Lamberta jsem přečetla jedním dechem. Někde jsem pravda v genetice trochu bloudila, ale knížka stála za to. Moc doporučuji.

Frakira
31.01.2011 4 z 5

Ta genetika je vážně zajímavá, a tahle kniha jakbysmet :) Určitě stojí za přečtení

misssicccka
30.01.2011 5 z 5

Já mám ráda autory, které dokáží předat v pozadí příběhu někoho zajímavé informace (a to docela aktuální), proto mne Mendelův trpaslík nadchnul. Více než Skleněný pokoj.
Myslím, že lépe popsat pocity někoho s takovým handicapem asi ani nešlo (tím myslím např. pasáž o soucitu, pak také tu psychologickou hrátku - vybrat jako Bůh nebo vybrat z lásky :)).
Líbilo a doporučuju.
Neříkám, že jsem všemu rozuměla a neztratila se v předávání inforamcí o genetice, ale myslím, že o tom to je...přečíst si skvělou knihu, která mi dá něco nového.

Andrys
14.01.2011 4 z 5

Zajímava kniha, některé úseky mi přišly nezajímavé a hůře se četly, přišlo mi to jako zbytečné natahování. Taky se mi zdálo, že některé věci byly zmíněny a pak nijak moc nevysvětleny, jako by se od někud vynořily a pak zas zmizely.

Márinka
13.12.2010 4 z 5

Už při čtení Mawerova Skleněného pokoje (o brněnské vile Tugendhat) jsem se podivovala nad tím, jak může britský spisovatel, vystudovaný zoolog, psát tak barvitě a dobře o české historii. Proto jsem sáhla i po jeho dalším "moravském" románu. Osud skutečného zakladatele moderní genetiky, brněnského kněze a opata augustiniánského kláštera ve Starém Brně Johanna Gregora Mendela spojil s životním příběhem jeho fiktivního příbuzného, uznávaného profesora moderní genetiky Benedicta Lamberta. Ten se rozhodne s odkazem na svého moravského praprastrýce pátrat po příčině vlastního onemocnění - achondroplastickým nanismem nebo-li trpaslictvím. Kniha je nejen příjemným exkurzem do historie genetiky, ale zazní zde také varování před tím, co lidé umějí nejlépe, zneužitím vědeckých výzkumů. Navíc Benův osobní příběh je natolik silný a dramatický, že nebudete chtít knihu odložit.