Mendelův trpaslík

Mendelův trpaslík https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44088/bmid_mendeluv-trpaslik-xF4-44088.jpg 4 682 151

Jedna z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších knih Simova Mawera, autora bestselleru Skleněný pokoj. List New York Times knihu zařadil mezi nejpozoruhodnější díla vydaná v roce 1997, zájem o něj projevili také filmaři (práva ke zfilmování drží Barbra Streisand). Kniha líčí příběh vědce, který zasvětil svůj život studování genetické poruchy, jež těžce poznamenala jeho samotného. Benedict Lambert je nejen trpaslík, ale také vzdálený příbuzný slavného genetika Gregora Mendela, v románu se tedy – podobně jako v již zmíněném Skleněném pokoji – objevuje i řada českých, respektive moravských reálií.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Mendel's Dwarf , 1997

Zorrander
15.07.2015 4 z 5

úžasná kniha, zajímavý příběh. Jen mě trošku zaskočil konec...

Maat
05.06.2015 5 z 5

Ani druhá Mawerova kniha pro mě nebyla zklamáním. Vedle příběhu doktora Benedicta Lamberta sledujeme i život Gregora Mendela a jeho pokusy s křížením hrachu. Informace z genetiky pro mě byly velice zajímavé i když se přiznám, že ne všemu jsem úplně rozuměla. Oba příběhy, ať Mendelův, nebo Benedictův, jsou velmi čtivé, konec jsem tak trošku čekala. Určitě doporučuji k přečtení.

Aniga
03.06.2015 4 z 5

Velmi povedený příběh.
Moje obdorné znalosti v oboru genetiky se rovnají téměř nule, takže jsem se trochu ztrácela.
Vše ale vynahradil osobní příběh Benedicta. Pořád musím přemýšlet nad závěrem knihy.

ivanaga
12.05.2015 4 z 5

Skvělé! Bravo! Chtělo se mi zakřičet v tom okamžiku, kdy jsem knihu dočetla. Naprosto originální téma, podané, dle mého názoru, s opravdovou snahou zůstat v reálné rovině. Konec je třešnička na dortu, kterou si autor tak trochu dopřál. Lidský příběh s notnou dávkou složité vědecké teorie, ale jedno bez druhého by nefungovalo. Vskutku dobrá kniha.

gumkacik
12.05.2015 5 z 5

Působivě uchopené téma, které je v současné době velmi aktuální. Autor dokázal v příběhu brilantně propojit hned několik rovin: moderní vědu, historii, etiku a osobní tragédii ústředních postav. Výborný je i vhled do psychologie vypravěče Benedicta Lamberta, který je i přes svůj handicap vylíčen jako obyčejný muž s obyčejnými potřebami (včetně sexuálních). Cynický postoj Lamberta dodává knize příjemně odlehčený tón, ačkoli při jejím čtení vyvěrají otázky více než závažné. Kam až může věda zajít při manipulaci s geny? Pokud nenarozené dítě trpí achondroplazií, je interrupce "řešením"? Kdo má či nemá právo o tom rozhodovat?...Kniha je rozhodně podnětným čtením.

Nifredil
25.04.2015 5 z 5

jednoduše a stručně: Úžasný příběh o tom, jaké to je být jiný.

smilly
11.12.2014 3 z 5

V životě jsem prošla hned několika kurzy genetiky, ale nezanechalo to ve mně vůbec nic, takže všechny vědomosti, které z tohoto oboru mám jsou z Kriminálky v Las Vegas, když Horatio vytře špachtlí ústa obvyklému podezřelému, a pak to štandopéde pošle do laborky. Simon Mawer svými četnými vysvětlujícími vsuvkami do mě narval zbytek informací ohledně dědičnosti, udržím to v hlavě asi ještě tak hodinu, takže tenhle koment musím napsat fakt rychle. Hlavní postava Benedict Lambert je fajn, s ním problém nemám, je to trpaslík, nebo chcetele-li být korektní v termínech, liliput. Povahou mi trošku připomněl Tyriona Lannistera (Hra o tůny), výškou sice malý, ale inteligencí a ostrovtipem všechny převyšující. Jakmile ale do děje vstoupila Jean, tak moje pozornost dost polevila, sám autor ji popsal jako 'šedou myšku', pak mi tedy její někdy dosti neortodoxní chování nedávalo smysl. Části knihy o Mendelovi jsou poměrně zajímavé, ten člověk v rozhodující chvíli dokazoval výsledky svých letitých výzkumů na jestřábnících, což je ovšem jedna z mála rostlin, kde teorie o křížení rostlin není platná, anžto má atypické rozmnožování (v té době to ještě nebylo známo), tomu se říká pech.

odcenicka
13.11.2014 5 z 5

poutavá a zajímavá kniha!

niknikita
30.06.2014 5 z 5

Simon Mawer je prostě "můj" autor, proto jsem přežila informace z genetiky, kdy jsem byla trochu mimo - přiznávám.
Ale téma o tom jak málo stačí, abychom se narodili jiní... to byl strhující příběh.

jtejkal
25.02.2014 5 z 5

Vynikající knížka, určitě doporučuju. Díky ní jsem začal číst Mawera (a dobře dělám).

vekune
04.02.2014 2 z 5

Za mě bohužel ne. Téma zajímavé, ale neustále odbočky ke genetice mě nebavily, příběh nic moc. Ani vyprávění z pohledu trpaslíka mě moc nezaujalo.

Marčullkas
28.10.2013 5 z 5

Přečteno během víkendu a musím uznat, že mě knížka naprosto uchvátila! Svět genetiky, který je nám tak blízký a zároveň tak vzdálený. Poutavý příběh vědce Benedicta protkaný Georgem Mendelem.

servus
29.09.2013 5 z 5

Moje první přečtená kniha od Mawera, protože jsem nesehnala Skleněný pokoj. Skvělá, doporučuji. Svérázný smysl pro humor, napětí až do konce a nutí k zamyšlení o smyslu genetiky.

červená
15.08.2013 3 z 5

Knížky Skleněný pokoj a Dívka, která spadla z nebe se mi líbily víc.

Ronin Roujin
16.06.2013 4 z 5

Nevím do jaké míry se trapsličí příbuzný zakládá na pravdě. Je takové vedro, že se mi ani googlit nechce. Ale ať už je poměr reality a fikce jaký chce, jde o dobře napsaný příběh a autorovi se opět podařilo nacpat zábavnou formou do hlav čtenářů slušnou porci srozumitelně podaných vědeckých faktů. Obálka knihy je již tradičně povedená: moderní, čistá, s motivem hrachu.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Príbeh trpaslíka Benedicta Lamberta, vedca, skúmajúceho mutáciu génov, ktorá zapríčiňuje práve jeho postihnutie. Postava Bena, s jeho myšlienkami, citmi a nefalšovaným humorom, podáva skutočne výborny pohľad na život postihnutých a odlišných ľudí, a aj na to ako sa k nim správa okolie. Spoločne s Benom sa v knihe odvíja aj životný príbeh zakladateľa genetiky Gregora Mendela.
Pozoruhodná kniha, ktorá zaujala, ale občas som sa strácala v genetickej terminológii. Aj keď to neovplyvnilo môj celkový dojem, myslím si, že plne ju pochopí človek, ktorý sa tomuto vednému odboru venuje a rozumie mu.

Firefox4
28.05.2013 4 z 5

Skleněný pokoj se mi četl lépe... měla jsem pocit, jako by se místy přimíchaly jiné styly, vždycky jen na chvilku... a vědeckých odkazů taky až moc, ale do knihy patřily a daly jí její specifický styl (takže vědečtí ignoranti jako já je prostě přeskočí), ale určitě už teď mám chuť si od Mawera přečíst další knihu...

Library&me
23.04.2013 5 z 5

Po dlouhé době kniha, za kterou jsem ráda, že se mi dostala do rukou a u které jsem nechtěla, aby byl konec,.. :o) Tento druh humoru je mi velice blízký (ač nejsem trpaslík),.. :o)) Určitě doporučuji a ráda se ke knize vrátím !

Ellis
23.03.2013 4 z 5

Velmi zajímavá a čtivá exkurze do světa genetiky a duše fiktivního příbuzného J.G. Mendela, navíc napsána tak mistrně, že máte pocit, že Benedict opravdu existoval. Musela jsem si párkrát připomenout, že je to smyšlené:). Genetika je složitá a mně se líbí, že se i v beletrii dají získat kvalitní informace a to ještě čtivou a poutavou formou.
Byla to moje první kniha od Mawera a příjemně překvapila, určitě doporučuji.

Efwa
06.03.2013 5 z 5

Nikdy by mne nenapadlo, že budu číst knihu, která je plná teorií týkajících se genetiky, kapitol věnujících se životě Mendela, jeho pokusech s hrachem, o smyšleném Benedictu Lambertovi, a že mě to bude bavit. Nenapadlo mě, že se od toho nebudu moci odtrhnout, že budu netrpělivě vyčkávat, co bude následovat v každé nadcházející kapitole. A přitom… Dalo se to očekávat. Vždyť je to přece dílo Simona Mawera.