Zimní oheň

Rok 1987, den svaté Lucie, městečko na jihu Švédska. Oslava v místní tančírně skončí tragicky – požárem a smrtí jedné dívky. Vyšetřování případu znesváří obyvatele, zbortí přátelské i rodinné vztahy a vyústí v přiznání jednoho mladíka ke zločinu. Třicet let poté se na místo neštěstí vrací Laura Aulinová, která sem do oné noci jezdila k tetě Heddě do její chatové osady. Zjišťuje, že tehdejší událost rozděluje místní dodnes. Že v městečku řádí žhář, jehož útoku se možná nevyhne ani Heddina osada. A že teta krátce před smrtí patrně objevila něco, co může vrhnout světlo na starou tragédii, ale i vrátit Lauře paměť na onu osudnou noc, která všechno změnila. A přinést vzpomínky, ze kterých čiší děs¬…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424019/big_zimni-ohen-vMJ-424019.jpg 4.6379

Roční období 3.

Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Kalibr

Vintereld, 2018

Kniha Zimní oheň

Rade
dnes

Druhá od autora.
Vystavěním příběhu hodně podobné Podzimnímu případu – dvě časové linie, dávná kamarádství, dávné lásky, dávné křívdy, dávná tragédie a současnost.
Plus za detektivní příběh, který je vystavěn nikoliv na potocích krve (i když tady přece jen sem tam nějaký potůček přiteče…), ale zamotaných mezilidských vztazích.
Chvílemi jsem měla pocit, že čtu pokračování „Dětí z Bullerbynu“ ovšem v poněkud pochmurné verzi – dětská prázdninová dobrodružství, jezero uprostřed lesů, krabice od doutníků s dětskými poklady, no asi je to i tím švédským prostředím a švédskými jmény…
Do poloviny hodně dobré, pak se mi zdálo, že už přešlapujeme na místě, v závěru rozuzlení s několika překvapivými, až krkolomnými pointami. Pomalé rozplétání vztahů mi vyhovuje víc než závěrečné akce a přemety, ale to je výhradně můj problém…
Jako plus vidím to, že díly série nejsou propojeny stejnými postavami s vyvíjejícími se osobními osudy, takže nás autor nenutí, jak tomu tak dnes u detektivních sérií bývá, číst všechny díly postupně a ještě si vše pamatovat do příště, pokud tedy nechcete při četbě tápat, kdo je kdo a kdo s kým, atd.
Takže nakonec slušná čtyřka.

Báryčtení

Zatím nejlepší díl série Ročních období. Hlavní hrdinka Laura mi byla moc sympatická. Zvrat jsem čekala, i když ne takový. Líbí se mi, jak autor pracuje s dvěma časovými linkami.

Evišťátko

Skvělé!!! Tohle mě neskutečně baví,ty náznaky,zápletky,které se postupně pomalu rozplétají. A bez nutnosti krvavě brutálních scén!!

ZuK1
30.12.2021

Výborné, skvělé, mimořádně čtivé a napínavé! Měla jsem problém se od knížky odtrhnout a jednoznačně dávám 5*!

LahoferRose
22.12.2021

Příběh mne zaujal od začátku. Anders de la Mottem prostě ví jak na to. Vyprávění obou příběhu bylo napínavé a plně šokujících objevů. Ten konec, rozuzlení, už na mě nakonec byl možná až příliš překombinovaný. Předchozí Podzimní případ byl také dost šokující, ale pro mě uvěřitelnější. I tak bych knihu určitě doporučila. Spisovatel si mě získal už trilogii Game, Buzz a Bubble. Baví mě, že co série, je příběh o něčem jiném, nezabředává do jedné kategorie.

raty
17.12.2021

Perfektní. Autor skvěle propracoval střídání současné linky s událostmi v minulosti. V krátkých svižných kapitolách nám s patřičnou dávkou napětí postupně odkrývá pozadí dávné tragédie, která má velký vliv na všechny, kteří ji prožili. V druhé polovině je velmi těžké dát knihu z ruky, můžu jen doporučit.

Kami33
17.12.2021

Moc hezké čtení. Napínavé, čtivé a zajímavé.

Kaja1
25.11.2021

Moc pěkné čtení. Škoda, že je to poslední kniha za série. Bylo tam vše, co člověk od dobré knihy očekává napětí, tajemná minulost a trochu "romantiky" na konec.