Jarní oběť

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny zmizel beze stopy. Třiatřicet let poté se do téhož zámku nastěhuje doktorka Thea Lindová. Fascinována dávnou tragédií i místními legendami o divokém lesním muži postupně odhaluje až příliš podobností mezi vlastní bouřlivou minulostí a Elitiným životem. Pravda o její smrti nevyšla nikdy najevo. A jaro 1986 se s jednou mrtvolou nespokojí......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458679/big_jarni-obet-jci-458679.jpg 4.4336

Roční období 4.

Literatura světová, Dobrodružné, Thrillery

Vydáno: , Kalibr

Våroffer, 2020

Kniha Jarní oběť

Pavlina50

Je to třetí kniha, kterou jsem z této série četla, a za mě bohužel mírně slabší, než ty předchozí, i když i tak si pořád drží vysokou úroveň.
Zápletka je zajímavá, především proto, že se v knize vlastně nestalo nic „nezákonného“, ale celé se to točí kolem 30 let starého a již oficiálně uzavřeného případu vraždy mladé dívky při rituálu svátku vítání jara, což právě celému příběhu dává zajímavý mystický a přitažlivý náboj. Po oficiálním uzavření případu zůstalo stále dost otazníků, a to se rozhodla rozklíčovat hlavní hrdinka příběhu Thea. Bohužel právě její osoba (i když to určitě nebyl autorův záměr) mě paradoxně iritovala ze všech postav skoro nejvíc (i když sympatiemi tedy neoplývala většina postav).
Ta přemrštěná umanutost They neustále se „rýpat“ ve 30 let staré události mě připadala už krapet nevěrohodná a nepochopitelná.
Její myšlenkové pochody a konání už mě začínalo dost lézt na nervy, protože „vyšetřit“ tento starý čin se stal očividně jedinou prioritou v jejím životě bez ohledu na lidi kolem.
Navíc vysvětlování na konci knihy bylo zamotanější, možná než bylo třeba, až moc překombinované, natahované a v konečné fázi jsem cítila i trochu zklamání z pointy..…mám pocit, že tady platí to známé - méně je někdy více.
Ale jinak dobré čtení - kladem knih tohoto autora je bezpochyby absence hluchých míst, Motte umí psát velice poutavě a v tempu, které nepřipustí vcelku ani na chvíli pocit nudy.

Každopádně taky proto si i přes tyto mírné výhrady rozhodně nenechám ujít pro zkompletování celé série ani Zimní oheň.

maryska09

Zajímavá detektivka, která je výjimečná svým námětem i provedením. Dobře se čte, i když se místy trochu vleče a závěr poměrně překvapí. Doporučuji

saphiral

Je to pohodové čtení na léto, taková nenáročná krimi. Mě se líbila.

kristie

Naprosto skvělé. Malé švédské městečko, na první pohled přátelské a spořádané... Na ten druhý už tak přátelské není. Dávná rituální vražda mladé dívky je zde obecné tabu a tak není divu, že doktorka Thea, která se postupně propracovává hlouběji do minulosti, ve snaze najít pravdu, začíná být místním lidem trnem v oku. K tomu nám autor naservíroval neskutečně hutnou atmosféru švédské přírody, která se všemi bažinami, tajuplnými rituály a bájným Listoněm na čtenáře přenáší pocit nadpřirozena...

Hlavní hrdinka je sympatická a působí lidsky, takže si ji člověk hned oblíbí. Pravda o vraždě Elity mě tentokrát ani na vteřinu nenapadla a nechala jsem se autorem pěkně tahat za nos až do konce :).

Adush

Co dodat, závěrečný počin série Roční období byl opět stejně perfektní jako ostatní a napínavý až do samého konce. Za dlouhou dobu pro mě jedna z knih, která se mě pořádně chytla a nepustila.

Arsi007

Jak se říká, to nejlepší na konec a tady to platí dvojnásob. Ač mi hlavní postava Thea nebyla moc sympatická tak samotná linie případu byla velmi zajímavá, čtivá, plná tajemství a napětí a konec byl naprosto perfektní. A garantuji vám, že ho neuhàdnete

Díly na sebe nikým a ničím nenavazují. Můžete číst jakýkoliv z nich a já moc doporučuji právě tenhle. Je vidět, že má autor už vypsanější styl.

Nečekejte ovšem rychlý nástup. Nejde o úderný thriller, ale promyšlený, pomaleji plynoucí odhalování dávno minulé vraždy.

IG: @hanybooks

etranger

Anders de la Motte přichystal v Jarní oběti čtenářům příjemné překvapení a zakončil sérii ročních období tak jak ji začal - bez zbytečností, s propracovanou psychologií, prostě stvořil knihu, kterou je radost číst. Kvůli dvěma předcházejícím knihám série jsem Jarní oběť otevíral se skepsí a začínal číst s nechutí, páč jsem čekal opakování téhož, co se nám dostalo dříve. Naštěstí po překombinovaném Podzimním případu a naprázdno jedoucím stroji Zimního ohně de la Motte opustil mnohokrát použité rekvizity (cigarety Prince, hraní si s identitou jedné z postav apod.) vypnul generátor napětí a napsal příběh. S ohledem na čtenáský proži/požitek dávám plný počet.

VasnivaCtenarka

Jarní oběť - závěrečný díl knižní série Roční období, mi přišel z celé série nejslabší. To tempo bylo tak táhlé, líné a pomalé, že jsem měla co dělat. Přesto však musím napsat, že Anders píše čtivě a barvitě.
Celou recenzi si můžete přečíst na www.vasnivactenarka.cz