Umrlčí cesta

Pokud byste někoho zabili, pamatovali byste si to. Nebo snad ne? Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris moře vyplaví neznámého muže. Je těžce podchlazený a sotva naživu. Neví, kdo je, ani jak se tam dostal. U sebe má mapu takzvané Umrlčí cesty. Netuší, kam ho zavede, ale ví, že se po ní musí vydat. Detektiv George Gunn vstupuje na břeh ostrůvku ležícího dvacet mil západně od Vnějších Hebrid se zlou předtuchou. Na skále tu byl nalezen muž utlučený k smrti a detektiv musí zjistit, kdo to udělal a proč. Dospívající dívka leží ve svém pokoji v Edinburghu a zoufale se snaží zjistit pravdu o smrti svého otce, průkopnického vědce. Čím víc se dozvídá o povaze jeho výzkumu, tím víc tuší, že za jeho zmizením stál někdo jiný. Umrlčí cesta sleduje tři nebezpečné cesty k šokující pravdě — a ke zjištění, že nevědomost nás může stát život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295917/umrlci-cesta-0Y8-295917.jpg 4.3648
Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Host

Coffin Road, 2016

Kniha Umrlčí cesta

Arwen777

I mě Peter May okouzlil svojí trilogií z ostrova Lewis a tak byl pro mě tento návrat na Vnější Hebridy skoro srdeční záležitostí. A ačkoliv kvalit zmíněné trilogie nedosahuje, přesto je to poutavé čtení s dobrou zápletkou a Mayovým sugestivním vykreslením prostředí.
Motiv ztráty paměti není v literatuře ojedinělý a i Peter May se s ním popasoval dobře. Nejvíce ale oceňuji ekologický motiv, který je základní zápletkou této knihy. Autor vysvětlil problém jasně a poutavě a doufám, že ačkoliv se román řadí spíše do detektivního žánru, tak přesto bude toto poselství dlouho doznívat ve všech čtenářích. Informace jsem si dohledávala na internetu, ale podstatu Peter May popsat přesně. Bohužel se obávám, že i chování velkých společností je zcela reálné.
Takže pokud chcete cítit slaný vítr a spršky vln, pokud chcete zažít dobrodružství na ostrově, kde je jen maják, máte-li chuť pátrat na opuštěných místech ostrova, nebo chcete-li vzpomínat s mužem, který ztratil paměť a ví, že něco je hodně špatně, neváhejte a začněte číst. Doporučuji.

Mirek240

Naprosto skvela kniha, nebylo v ni hluche misto. Mel jsem opravdu problem odlozit knihu, abych sel spat. Vyborny napad, zajimave tema, kolem ktereho se cely dej tocil, skvele prostredi Vnejsich Hebrid, jen ten nazev je takovy az moc morbidni :)

BlackBlade

(+ SPOILER) Nápad se ztrátou paměti? Dobré...
Způsob chování hlavního hrdiny? Divný...
Rozuzlení? Tak nějak normální...
Závěrečná bouře na ostrově? Kliše...

(mini)SPOILER:
Zajímavý nápad, jak upozornit, že včely jsou nejdůležitější tvorové na celém světě. Škoda, že si to málokdo uvědomuje, nadnárodní korporace nevyjímaje...

namornice

Vždycky po přečtení další knihy od tohoto autora a mám větší a větší chuť jet na ostrovy Vnějších Hebrid.

Další velmi dobře vystavěný příběh z dílny Petera Maye. Opět se vracíme do  prostředí ostrova Lewis, kde je na pláži vyplaveno tělo muže, který nemá žádné vzpomínky - neví jak se jmenuje, kým je, ani, co dělá na ostrově. Jedinou stopou k objevení své totožnosti mu je mapa umrlčí cesty. Setkáváme se opět s postavou detektiva Georga Gunna, kterého May představil již v lewiské trilogii.
Detektivní linka jde ale opět trochu stranou a my sledujeme útržky vzpomínek hlavního hrdiny. Téma ztráty paměti je zajímavé je zpracováno stejně jako i téma výzkumu včelstva. Skvělé čtení, určitě doporučuji.

DvěTéčka

Všechny knihy od tohoto autora mi přijdou prostě báječné!

elcapitano

(+ SPOILER) Toto je moje 15. kniha od PM. To už jsem na něj tedy asi docela odborník:)
Tedy zde mé "odborné" hodnocení k diskuzi:
Zajímavý děj, ztráta paměti, genetika, falešná identita, atmosféra ostrovů, lodě, moře, .. báječný. Děj na PM vlastně dost netypický, ta zápletka se ztrátou paměti je výborná, snesl bych i trochu větší filozofování o identitě člověka bez paměti.
Na druhou stranu si dovolím vypíchnout některé motivy a situace, které se v knihách PM opakují (tím neříkám, že je na tom nutně něco špatného): např. vztah otec - dospívající / dospělá dcera,.. dramatické finále v bouři a noci na odlehlém místě, ..hlavní hrdina má vždy nějaký ad-hoc sex s nějakou báječnou ženskou, která je z něj úplně udělaná, .. až po některé vyloženě komické detaily, jako je například posedlost mužskými vlasy (dost často je některý z hrdinů charakterizován tím, jaké má vlasy..ehm, stačí kouknout na fotku Petera Maye :)), kvalitním vínem, ano i zde zaznělo, .. nu a vášnivý popis vyhledávání na internetu, ten je vyloženě srandovní.
Suma sumárum, báječně jsem se pobavil, knížku si užil i možná trochu jinak, než autor zamýšlel.
.. pro úplnost: slyšeno jako audiokniha moc pěkně načtená Jiřím Dvořákem

Hotovson

Okamžitě po začátku čtení mě příběh chytnul a musel jsem pokračovat dál ve čtení, abych se dozvěděl, co bude dál a hlavně kdo je vůbec hlavní postava, trpící ztrátou paměti. Když se do toho přidaly další linky s Karen a detektivem Gunnem, začlo to bejt ještě lepší.

Ke konci, kdy se samozřejmě všechny dějové linky protnou a napětí houstne se knížka už vůbec nedala odložit. Rozuzlení bylo nakonec pro mě docela překvapení, když konečně vyšlo najevo kdo je kdo a úmysly a motivy postav.

Do toho všeho se děj odehrával v pěknym prostředí. Já jsem hned googlil, abych si našel ostrov Harris a Flannanovy ostrovy, našel jsem si i obrázky, což mi dost pomohlo při čtení. Ten maják a kamenná chatka na ostrově jsou úžasný!

Katania

Napínavý příběh a tajemná atmosféra ostrova. Povedené !