Umrlčí cesta

od:


KoupitKoupit eknihu

Pokud byste někoho zabili, pamatovali byste si to. Nebo snad ne? Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris moře vyplaví neznámého muže. Je těžce podchlazený a sotva naživu. Neví, kdo je, ani jak se tam dostal. U sebe má mapu takzvané Umrlčí cesty. Netuší, kam ho zavede, ale ví, že se po ní musí vydat. Detektiv George Gunn vstupuje na břeh ostrůvku ležícího dvacet mil západně od Vnějších Hebrid se zlou předtuchou. Na skále tu byl nalezen muž utlučený k smrti a detektiv musí zjistit, kdo to udělal a proč. Dospívající dívka leží ve svém pokoji v Edinburghu a zoufale se snaží zjistit pravdu o smrti svého otce, průkopnického vědce. Čím víc se dozvídá o povaze jeho výzkumu, tím víc tuší, že za jeho zmizením stál někdo jiný. Umrlčí cesta sleduje tři nebezpečné cesty k šokující pravdě — a ke zjištění, že nevědomost nás může stát život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295917/umrlci-cesta-0Y8-295917.jpg 4.3369
Orig. název:

Coffin Road (2016)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (119)

Přidat komentář
mosem
včera

Nepatřím k velkým čtenářům detektivek, takže Peter May není můj kultovní autor. Nicméně, recenze, doporučení, blogy, hodnocení, články o něm a jeho knihách jsou téměř všudepřítomné. A tak když se objevila nová detektivka, nešlo se jí vyhnout. Když jsem ji dočetl, přemýšlel jsem, jak ji hodnotit. Zaujal mne jazyk, ale neporovnával jsem s originálem a tak nedokáži posoudit, pokud je jeho barvitost dílem autora, a do jaké míry zásluha překladatele. Samotný námět mne zaujal, stejně jako prostředí, ve kterém se odehrává. Nicméně, jednotlivé události jsou ve svém důsledku až příliš nepravděpodobné. Stejně tak chování postav - na jedné straně se chovají naprosto profesionálně, na druhé straně zcela diletantsky (nechci být konkrétnější, ale kdo si přečte pochopí). Hezká oddechová detektivka, ale jestli jsou jeho další detektivky podobné, tak nevím - asi mezi své TOP autory Maye nezařadím.

Burák
29. listopadu

Už po několika přečtených stránkách mě příběh natolik pohltil, že jsem vůbec nechtěla odložit knížku. Líbil se mi námět, zápletka, styl vyprávění, atmosféra - všechno bylo přesně podle mého čtenářského gusta. Jenže...zhruba po první třetině, ve chvíli, kdy se začala rozvíjet dějová linka dcery hlavního hrdiny to všechno šlo tak nějak do kopru. (POZOR SPOILER!!") Tradiční klišé pubertální dcery, která svou křehkost skrývá za drsnou fasádou a jen svou inteligencí a schopnostmi dokáže rozluštit podstatu celého detektivního příběhu mi nepřišlo ani trochu uvěřitelné, nudilo mě a ve výsledku mi vlastně vzalo radost z četby. Snadno předvídatelný konec, který je čtenáři, který má už pár detektivek načteno jasný nejpozději v polovině knihy tomu nepomohl.
Škoda. Velká škoda.

zdenek118
20. listopadu

Již čtvrtá knížka od tohoto autora opět umístěná do prostředí skotských ostrovů Vnějších Hebrid, ve které se znovu setkáváme s policejním vyšetřovatelem detektivem Gunnem. Hlavní dějová zápletka se točí kolem ztráty paměti vědce výzkumníka, který hledá svoji ztracenou identitu a postupně ji nachází až v závěru knihy. Předmětem jeho výzkumu jsou včelstva a to, jak negativně ovlivňují jejich paměť průmyslové vyráběné pesticidy hojně používané v přírodě. Dějový námět hodnotím pozitivně proto, že mě obohatil o další informace ze života včel a ukázal na to, jak bezohledně se chováme k přírodě. Další negativní informací z děje pro mě bylo, jak zhoubný vliv mohou mít peníze v prosazování záměrů velkých výrobních koncernů až takový, že lidé jsou ochotni pro peníze i zabít.
Děj knihy mě udržel v napětí až do samého závěru. Závěr mi připadl až příliš dramatický. Přesto hodnotím toto dílo pozitivně.

Jiří.H
23. října

Tohle a thriler ? Ehm... možná tak thriler průměrnosti.

Strnady095
19. října

Opět skvělý Mayův ostrov, opět ne jen detektivka, opět skvělá atmosféra a prima postavy...jen to velké téma záchrany světa (?)...líbí

Gingerveru
14. října

Knihu jsem četla v angličtine. Dobře se čte, zajímavá, od začátku do konce napínavá. Hezky napsaná. Nevím jaký je český překlad, ale líbila se mi moc.

morava
25. září

I tentokrat jsem si uzivala jak detektivni zapletky, tak i atmosfery a drsne prirody skotskych ostrovu, kterou muj oblibeny spisovatel zvlada vykreslit na jednicku :-)

sofi
20. září

Po přečtení knihy Útěk, kdy jsem si řekla - no tak to je bomba- jsem byla natěšená na další nevšední příběh. Kniha nebyla špatná, ale očekávala jsem trochu víc.

zuzana2599
01. září

Petr May mě okouzlil trilogií z ostrova Lewis, bylo to pro mě nezapomenutelné čtení. I Umrlčí cesta se mi líbila, ale trochu míň než trilogie.
Petr May má nezaměnitelný rukopis, jeho knihy jsou umocněny nezvyklou krásou přírody ostrovů, kterou autor umí tak sugestivně popsat. Určitě Umrlčí cesta není poslední knihou, kterou od autora budu číst.

pafčaodřeky
30. srpna

Měla jsem z dřívějška takový pocit, že May psát umí, když chce. Co však napsat k této "oslavě průměrnosti"? Kdyby to byla prvotina nějaké mladé slečny (pánové prominou, dámy to pochopí), tak ano, řeknu "je to blbý, ale snaha byla". Už jen ten nápad: proberete se někde na pobřeží polámaní se ztrátou paměti- a ne, nepůjdete do nemocnice si nechat zkontrolovat mozek a nahlásit se na policii-šťastnou náhodou vás někdo zavede "domů" a vy předstíráte, že se nic neděje, vyspíte se s ženou, protože ji asi znáte (cha! to byla beztak autorova oblíbená sexuální fantazie) a pak hádáte, kdo asi jste....ano, nedává to smysl, jak spousta dalších věcí, hlavní záporák je k politování postavička (hoďme to na toho nejméně pravděpodobného, jako vždycky přece!), ani tu ostrovní atmosféru už to nemá....Srdce milovníka detektivek zaplakalo

Dida86
23. srpna

Moje první kniha od P.Maye. Byla výborná, přečeteno asi za 10 hodin :) Docela ráda bych se někdy podívala na tu skotskou přírodu. Informace o včelách byly zajímavé. Určitě zkusím i dlaší jeho knihy.

esfinge
21. srpna

Tak opet May nezklamal. Kniha se mi libila, cetla se mi dobre a o vcelach jsem se dozvedela neco vic. Opet kniha pro mne umocnena mistem pribehu, Hebridy jsem navstivila a je to proste nadhera.

sarka45
17. srpna

Ano, tak tohle byl můj oblíbený Peter May. Jeho čínské knihy se mi nelíbí, jako kdyby je psal jiný člověk, ale toto je přesně můj šálek kávy. A ve spojení s uhrančivým hlasem pana Jiřího Dvořáka v audioknize je to velice příjemný zážitek.

petra1394
09. srpna

No, na to, jak jsem byla z Petera Maye nadšená po dočení trilogie z ostrova Lewis, přišlo docela zklamání. Téma se mi líbilo, ráda čtu o problematice včel, ale celé to bylo takové..nevím, jak to napsat. Hlavní záhada tkvěla v tom, že chlap si nemůže celou knihu vzpomenout kdo je a co tam dělá a na konci si vzpomene a celý problém vyřeší. Nějak mi to nešlo do kupy, lepší by bylo řešit buď jen ztracenou paměť a nebo ohrožení včel a nebezpečí kolem výzkumu, ale dohromady to bylo takové nesourodé. Nevím nevím, asi nemůžu doporučit ke čtení dál :(

Olous1
07. srpna

Tak to byla bomba...poprvé jsem zvolila formu audioknihy a musím říci,že jsem mile překvapená.Skvěle namluveno J.Dvořákem...úplně mě vtáhl do děje.Zápletka perfektní,děj super...za mě 100% doporučuji.

kokosek
04. srpna

A jsme zase zpátky na ostrovech. A pořád je jasné, že tady to má autor nejraději, že to tady zná a že se mu tady líbí. Čínské knížky mají taky něco do sebe, ale tohle je prostě lepší.
Mínus jedna hvězdička za "řešení celosvětové krize". Já tuhle berličku fakt nemám rád. To máte rýže v první čínské knize, poslední dvě knihy u Browna. Fakt lepší řešit nějakou malou lokální vraždičku, úplně to stačí.

Danago
02. srpna

Moc pěkně namluvená audiokniha. Opět skvěle vykreslené ostrovní prostředí a napínavá zápletka. Příběh se zabývá závažným tématem o nebezpečí výzkumu, který nehraje do noty některým velkým korporacím. Do toho ztráta paměti hlavního hrdiny.
Za mě opět skvělá kniha.

slecnapeta
29. července

Knihu jsem četla asi měsíc, chybělo mi víc napětí, až posledních (asi) 80 stran jsem dočetla za víkend. Příběh rozhodně zajímavý, některé pasáže předvídatelné, ale čekala jsem něco víc (SPOILER - třeba, že Nail/Tom ztratil paměť, protože dostal tu látku stejnou jako včely, které pak taky zapomínaly a ne jen to, že ho někdo přetáhl po hlavě).

evickakyticka
27. července

Peter May mně prvně okouzlil trilogií Ostrov Lewis, poté Čínskou sérií. Líbí se mi jeho styl vyprávění a popisy krásného prostředí. Tady to nebylo jinak. Za mě oddychové, napínavé, zajímavé a téma "včely" taky fajn. Super a těším se na další knihu.

Jaruš7
24. července

Citace : "Světlo v L.. je nádherné. Vane rychlý, ale příjemný vítr. Půda vsákla veškerou vláhu, kterou seslala včerejší bouře. Zdá se, že to dokáže donekonečna. Obloha je posetá modrými pásy prokládanými bílými vatovými mraky. Sluneční paprsky se odrážejí o nespočet odstínů tyrkysové na moři v odlivu, který dodává pláži stříbrný lesk." (Něco podobného jsem zažila - nemohla jsem se vynadívat.)
Příběh s vyváženým napětím poučný, na krizové téma, a opět intenzivní síla prožitků v ostrovní scenérii přírody.
P.M. je machr. :-)

čika
13. července

Ako si uz pri Mayovi zvykam, cita sa to dobre, ale je to taky tazko uveritelny konstrukts aktualnym eko kontextom - palec hore za celkom origo zapletku. Este ze pan autor to svoje remeslo tak dobre ovlada...

Evišťátko
10. července

Skvělé!!! V tom nepřeberném množství krimi ze severu je tento autor skvost! Navíc ekologická tématika, to můžu!

PetK
04. července

Hlas Jiřího Dvořáka mě okamžitě přenesl do atmosféry ostrovní trilogie, jedné z nejlepších audioknih, jaké jsem zatím kdy poslouchala. A ani tahle se nemusí stydět - za provedení ani za příběh. Ten je poměrně přehledný, propracovaný akorát a nepostrádá napětí. Jedna důležitá věc (nebudu spoilerovat) mi ale připadala nevysvětlená, tak nad tím pořád dumám. Důležitější ale je, že jsem se zase něco dozvěděla, tentokrát o významu včel pro lidstvo. I kdyby to byla jen z poloviny pravda, no tak teda wow. A nelze potlačit myšlenky na to, jak se chováme ke své planetě - a jak se nám to jednou vrátí?

babsi66
25. června

Peter May umí bezvadně rozehrát příběh, představit postavy, rozházet otazníky a vzbudit zvědavost čtenáře. Bohužel celé to počáteční nadšení trochu opadne, jakmile zjistíte, že je to další knížka, jejímž ústředním tématem je spiknutí nadnárodní korporace a ohrožení planety a lidstva. Osobně by mi k nastolené atmosféře a místu, kde se příběh odehrává, seděla nějaká komornější, ne tak okázalá zápletka.

lazarus
10. června

Výborné drama. Slabší než Skála ovšem stále hodně zábavné čtení

Johncze
09. června

Pro mě zatím "nejslabší" kniha autora. Nejslabší je v uvozovkách, protože není ani zdaleka špatná. Kromě příběhu na ní špatného vůbec nic. Příběh však oproti předchozím dílům autora nemá takovou hloubku a údernost. Jistě, zápletka dosahuje víceméně globálních rozměrů, ale o tom to není. Navíc po celou dobu jde vše téměř hladce a kromě motivu ztráty paměti, tam prostě ke konci nemá co překvapit, na co se těšit. Jako celek je to však velice dobře napsané a stále na vysoké úrovni.

Lotka
04. června

Napínavý příběh, rozuzlení není uspěchané, ale hezky nám to autor servíruje.

simona5r
03. června

Posloucháno jako audiokniha. Peter May + Skotsko + Jiří Dvořák = jedinečný zážitek s touhou poslouchat knihu na 1 zátah a pak hned odjet do Skotska.

mirka71
14. května

Výborná kniha, ze začátku jsem se malinko ztrácela, ale pak jsem četla,a četla, dokud jsem nebyla na konci. Věnováno včelám - dobrý a určitě aktuální námět, pro mě velmi poučné, o včelách jsem nevěděla téměř nic. Opět dokonalý Peter May. Pane spisovateli, kam na ty skvělé nápady chodíte?????

Blafoun
09. května

Co byste dělali, kdyby jste se jednoho dne probrali na pláži jak vyvržený vorvaň a nevěděli kdo a kde jste? Jediné co v tu chvíli máte je špatný pocit z něčeho co se asi stalo. Půjdete na policii nebo budete pátrat na vlastní pěst? Hlavní hrdina zvolil druhou cestu....
Napínavé a tajemné, zvědavost se čtenáře drží celou knihu. Příběh postupně vyplouvá na povrch, je příjemně dávkován až do finále na konci knihy. Postav je relativně málo a jsou celkem ploché (v podstatě se o nich nic moc nedozvíte), ale není to potřeba a nechybělo mi to. :-)