Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce

kniha od:

Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468167/bmid_hajovna-hXF-468167.jpg 4.2 839

Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce. Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Oporou jí je mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu ...... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Brána
více info...

Komentáře (261)

Komentáře 261 Recenze 6

mythos91
mythos91
předevčírem 4 z 5

Emotivní příběh ze socialistických 80. let a osudu jedné mladé ženy. Vlastně i jejích blízkých osob. Ačkoli jsem po většinu času četby tohohle románu měl stažené hrdlo a necítil se komfortně, díky trpkostem zažívajících hlavní postavou Lindou, autorku musím vyzdvihnout.
Velmi dobře napsaná kniha o lidské síle, ztrátě svobody a dopadu socialismu nejen na hlavní postavu, ale na celou rodinu. Inspirováno skutečnou událostí.

KristynaKohleo
KristynaKohleo
20.11.2023 5 z 5

Silný příběh o nezdolné ženě žijící v těžké době. Přečteno jedním dechem.


Hema
Hema
19.11.2023

Ten příběh má vše potřebné. Je to útlá knížka, ale plná emocí. Postoje hlavní hrdinky chápu a souzním s ní.

Katrinreading
Katrinreading
14.11.2023 5 z 5

Tahle kniha mě dostala. Skvěle napsaná, silný leč prostý příběh, dojemná... prostě výborná a netřeba dalších slov.

Janca007
Janca007
05.11.2023 4 z 5

Knížka měla zajímavé téma, ale asi nic, co bych si přečetla podruhé. Nevím, jsou ve mě rozporuplné pocity.

Jakubicek
Jakubicek
05.11.2023 4 z 5

Ani nevím jak se tahle knížka ke mně dostala. Asi mě zaujala svou obálkou a prostředím. Na začátku jsem měl pocit, že autorka používá takové strohé a nezúčastněné věty. Že hodně popisuje děj a nedává postávám moc prostor se ukázat v jasnějším světle. To se ale změnilo zhruba v půlce knížky. Dostalo to hodně psychologicky nádech a poslední třetina byla plna emocí. Jako trojnásobný táta jsem měl několikrát slzy v očích. Silný příběh, nijak veselý z okupovaného Československa pod totalitní vládou. Autorku jsem neznal a na její styl jsem si zvykl a bavil mě. Doporucuju určitě dočíst až do konce.

tracey9
tracey9
30.10.2023 3 z 5

Hájovna Karly Kubíkové je knihou, kterou jsem si přečetla v rámci projektu #hromadnastafeta a tuto konkrétní vyslala na cestu @ann.ctenarskyklub :)

Hájovna po celou dobu sklízela nadšené ohlasy a tak jsem se na ni nesmírně těšila. Silné téma mateřství a zároveň uvěznění Lindy za dob minulého režimu slibovalo opravdu silný příběh, nicméně pro mě byla kniha spíše zklamáním. Možná to bylo vysokým očekáváním, které jsem od knihy měla. Rozhodně mi nesedl úsporný styl psaní autorky, který pro mě tím pádem nešel do takové hloubky citů postav, které bych si přála. Všechno tak nějak sklouzlo strašně rychle pryč. Vztah hlavních postav Lindy a Vojtěcha mi od začátku vadil, obzvlášť Vojtěch mi hrozně lezl na nervy svým divným, až ledovým chováním. Linda si s ním ale moc nezadala, když v jednu chvíli se jí dotkl na velmi citlivém místě a o pár řádků dál se baví téměř nejvíc za celý život.

Knihu jsem si přála přečíst před porodem a to se mi bohužel nepovedlo jediná postava, která mi tudíž přirostla k srdci, byla malá Anička, která se už jako malé miminko ocitla bez maminky, která byla zavřená ve vězení. Později se o ni kromě tatínka a babiček starala i Lindina kamarádka Hanka a Anička tak později musela mít v ženách kolem sebe veliký zmatek. Hanku jako postavu nedokážu ani komentovat, protože její chování bylo snad nejvíc nelogické ze všech :D

Takže jako poslední čtenář této knihy předtím, než se vrátí k Annettce, nedávám žádné vysoké hodnocení. Kniha sice má silné téma, nicméně pro mě tam chybí více hloubky v citech a prožívání děje. Celou dobu se mi zdálo, jako kdyby Linda vyprávěla cizí příběh, který se jí ani nedotkl, ne svou vlastní bolavou zkušenost.

Hodnotím tedy 3,5 z 5 a to hlavně kvůli závěru, který jediný mi přišel citově plný.

Vrbická1999
Vrbická1999
27.10.2023 5 z 5

Tato knížka má přesně to, co mě poslední dobou nejvíc baví. Je spíše smutná a dramatická, věnuje se těžkému tématu odloučení matky od dítěte, část děje se odehrává na venkově, přesněji na samotě v hájovně a popisuje část české historie. Velice dobrá knižní jednohubka (má pouze 200 stran).

katerina3368
katerina3368
26.10.2023 4 z 5

Knížku jsem dostala od babičky na poslední Vánoce, než zemřela. Má tedy pro mne speciální význam a čtení sem dlouho odkládala. Četla jsem ji na 2x, před letem jsem ji odložila s tím, že nechci číst nic vážného a teď se k vrátila. Nemohla jsem se však znova úplně začíst. 2 část mě příliš nebavila. Poslední část už byla jinčí kafe. Ocenila bych však, kdyby autorka šla více do hloubky a poslední část více rozepsala.

soupik2012
soupik2012
15.10.2023 5 z 5

Po poslechu této audioknihy, mi hlavou běží hned několik myšlenek. Byla to jenom mladická nerozvážná naivita, která zapříčinila toto neštěstí? Byl to jenom jeden smolný okamžik, nebo díky způsobu života a místa bydliště neodvratitelný osud.? Příběh mě velmi zasáhl, protože je sepsán opravdu velice dobře. Měla jsem pocit, že poslouchám životopis a nikoliv pouze vymyšlený román. Tím skládám paní autorce hold a její knihu si řadím na seznam těch, které doporučuji. Kniha je rozdělena na tři části a každá z těchto částí je vlastně jiným příběhem. V první části sledujeme mladou naivní dívku, která si plně neuvědomuje riziko, které podstupuje, když se rozhodne bydlet na samotě ve vojenském pásmu. Druhá část je z vězeňského prostředí. Do této chvíle jsem neměla v ruce knihu, která by tak bezprostředně dokázala toto prostředí popsat. A třetí část je srdcervoucí. Dokonalý propletenec mezilidských vztahů. Tak málo stránek a tak silný příběh. I to přispělo k mé celkové spokojenosti. Žádná stránka zde není navíc. Ani vyprávěné pohádky. Audiokniha je načtena opravdu velice dobře a ještě tak umocnila mé nadšení z tohoto příběhu. A načetla ji paní Lenka Veliká.

Hana.Jirků
Hana.Jirků
11.10.2023 3 z 5

Zajímavý námět; nicméně mě trochu rušil styl vyprávění. Nesmírně mě štvaly vykřičníky za každou třetí větou. Pohádky pro hrdinčinu dceru jsem přeskakovala.

Kokoska92
Kokoska92
30.09.2023 5 z 5

„Nenávist ti užírá duši, bere ti klid. Škodíš sama sobě!“

Smutný, bolestný, ale zároveň dojemný příběh. Knížka se čte rychle, nemá moc stran, ale na malém prostoru se toho hodně děje. Některé pasáže knihy mě vzaly za srdce. I když je děj Hájovny datován převážně do osmdesátých let 20. století, myslím, že příběh je dost aktuální i v dnešní době.

Kasty
Kasty
26.09.2023 5 z 5

Když zdánlivě nevinný žert skončí dlouhým vězením mladé maminky. Jak prožívá uvězněná žena odloučení od své čtyřměsíční dcery? Získá po návratu zpátky lásku dcery i manžela?

Emma27
Emma27
09.09.2023 2 z 5

Zaujala mě obálka.Příběh za me zklamaní spiše.Čekala jsem více.

kosátkoo
kosátkoo
02.09.2023 5 z 5

Ten román je drsný a pro mnoho z nás nepředstavitelné vše, co se v něco odehrává. Ale právě proto je velmi silný, protože je napsaný velmi dobře a citlivě. Doporučuju všem, kteří si chtějí udělat obrázek o tom, jak tísnivá mohla tehdejší doba být.

dzejkbeltygros
dzejkbeltygros
01.09.2023 5 z 5

Relativně krátký a silný příběh, který chytí za srdce. Postavy nedostaly tolik prostoru, ale i tak se mi to moc líbilo. Bylo to napsané čtivě. Člověka ten příběh rychle vtáhne a pak nechce, aby to skončilo, čeká pořád na nějakou spravedlnost, která ne a ne přijít. Nakonec se ale svým způsobem dočkáme. Mohlo to být delší a více propracované, ale jsem s tím i tak hodně spokojená a určitě se k tomu jednou vrátím.

Friedulka
Friedulka
21.08.2023 5 z 5

Knize s tak krásným nostalgickým obalem nešlo odolat. Jsem ráda, že příběh byl rovněž výborný, byť velmi bolestný. Hájovna na samotě otevřela dveře do samoty mnohem tíživější.
Kniha mě oslovila svou lehkostí a úsporností mnohem více než Spálená křídla či Rafanda.

kiskuska
kiskuska
06.08.2023 5 z 5

Moc pěkný příběh, i když takový smutný. Bavilo mě to, dobře se četlo.

veriszv
veriszv
24.07.2023 4 z 5

Hájovna mě dokázala opravdu zaujmout, i když nejde příliš do hloubky. Ono se to koneckonců ani na rozsahu 200 stran moc nedá.
Kniha vás ale přesto naprosto vtáhne, dost vás pomačká, a pak vás zase vyplivne a vy se s tím, co ve vás zanechá, budete muset poprat sami.
Pro nějakou detailní psychologii postav tady zkrátka není prostor. V tomto případě to však ani příliš nevadilo.
Silných témat je tu hned několik, ve mě nejvíc rezonovalo mateřství a odloučení od vlastního dítěte.
Nechci nic moc prozrazovat, podle mě je lepší toho moc nevědět. Určitě ale knihu doporučuju a myslím, že si zaslouží více pozornosti.

Sarah01
Sarah01
22.07.2023 4 z 5

Zajímavý příběh. Netuším, jestli se to stalo nebo nestalo, každopádně stát se to mohlo.

Téra
Téra
18.07.2023 4 z 5

Nejdříve jsem knihu ohodnotila na tři hvězdy. Ve stínu některých knih, co jsem četla v nedávné době, mi v této knížce něco chybělo, ale ani nevím co. Nakonec jsem své hodnocení přehodnotila, příběh to byl totiž moc zajímavý a já jsem netrpělivě čekala, jak nakonec dopadne. Lindu jsem moc obdivovala, za to, že nezahořkla a zvládla necítit nenávist a zášť.

Pisquosus
Pisquosus
14.07.2023 2 z 5

Téma možná zajímavé, ale zpracování hrozné. Všechno povrchní, napsáno nudně, nezažívala jsem vůbec žádné emoce.

Podle recenzí jsem očekávala pecku, ale spíš jsem se nutila knihu dočíst.

Za mě palec dolů.

Khalidah
Khalidah
13.07.2023 4 z 5

Příběh mladičké maminky Lindy mě úplně pohltil. Styl jednoduchého vyprávění v první osobě knížce naprosto sedl. Osud hlavní hrdinky, její odloučení od dcerky a následný návrat zpátky byl velmi dojemný a nenechá na sebe zapomenout.

sonalana
sonalana
30.06.2023 4 z 5

Začátek knihy byl na mě moc rychlý. Jako když babička vypráví večer před spaním celý svůj život. Nestihla jsem si k postavám udělat vztah. Prostřední část ve vězení už byla trochu lepší, ale hrozně mě nudilo psaní knihy. Navíc k ní nebylo více informací, co na to řekli lidé a blízcí po návratu. Třetí část knihy už byla za mě nejlepší a já dvakrát měla na krajíčku. Kniha nebyla špatná, ale něco málo navíc mi tam ještě chybělo.

adevis
adevis
26.06.2023 5 z 5

Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce. Podnázev knihy značí o velkém emočním průseru. A taky žejo!

Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Oporou je jí mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu
Rozhodne se bojovat o manžela i dceru, ale tento boj s nejistým výsledkem je ze všech nejtěžší

Hlavní hrdinka Linda má i přes nepříjemnou přítomnost ruských vojáků skvělý život. Narodí se ji dcera Anička a když ji jsou dva měsíce, kvůli nešťastné náhodě skončí ve vězení. Propuštěna je po necelých pěti letech. Mám doma pětiletou Amálku a představa, že bych ji celý její život neviděla a nebyla ji po ruce mě doslova ničila. Nechci si to ani v nejhorších snech představovat.
Hájovna je silný příběh. Nejednou jsem měla chuť knihu zahodit a rozdýchat tu nespravedlnost. I přesto mě zvědavost přinutila ve čtení pokračovat. Bylo to neskutečně silný.
Doporučuji všem - rodičům i nerodičům.
Budete cítit neskutečné množství různorodých emocí.

Proč je den po bouřce nejvoňavější a duha nejkrásnější? Proč musí být nejdřív dusno, aby pak v průzračném vzduchu ptáci šťastně zpívali?
Vězení mi vzalo svobodu, ale dalo možnost mít čas pro sebe a já jsem ho chtěla využít.

N.i.n.a
N.i.n.a
23.06.2023 5 z 5

Jak ve mně knihy nevzbuzují velké emoce, tak u této jsem měla asi 2x na krajíčku.
Příběh byl extrémně silný a úžasná čtivost knihy z toho udělala jednu z nejlepších knih, které jsem letos četla!

LucieT
LucieT
20.06.2023 5 z 5

Perfektní, vůbec jsem nedokázala knihu odložit. Hlavní hrdince patří obdiv za to, jak všechny ty nelehké chvíle zvládala, ve vězení i potom. Uff.

klara2791
klara2791
16.06.2023 5 z 5

Knížku jsem četla jedním dechem, šokující téma. Hrdinka prožila peklo na zemi, kvůli náhodě. Skvěle seprané. Doporučuji.

tereza5480
tereza5480
15.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Uf, to byl masakr. Hodně jsem obrečela. Mám dvě děti a starší dcera je pětiletá. Moc hezky napsáno. Krásně vidět ta změna náhledu na situaci a smíření se. A díky, jak to dopadlo. To bych asi nevydržela.

mag097
mag097
14.06.2023 5 z 5

Knížka má jenom něco málo přes 200 stránek, autorka tedy nejde úplně do hloubky, i tak se jí podařilo vystavět neuvěřitelně silný příběh a dotknout se mnoha témat. Pro mě nejsilnější bylo asi téma mateřské lásky.

Štítky knihy

vězení, věznice 80. léta 20. století rodinné vztahy socialismus ze života mateřství české romány

Autorovy další knížky

Karla Kubíková
česká, 1948
2022  84%Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce
2017  85%Spálená křídla
2007  81%Rafanda
2008  76%Samoživitelka

Kniha Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce je v

Právě čtených11x
Přečtených1 133x
Čtenářské výzvě382x
Doporučených51x
Knihotéce251x
Chystám se číst644x
Chci si koupit140x
dalších seznamech7x