zuzana4587 zuzana4587 komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha neuvěřitelně líbezná, byť se záhadným úmrtím. Ty popisy přírody, ta krásná charakteristika postav. Za závěr nemám slov, byl perfektní. Doslova utírám slzy z posledních stran. Nikdy bych neřekla, že si budu tak moc vážit knihy.

02.09.2021 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Totální bullshit, dočtená jen ze zvědavosti. Načla jsem druhý díl a ten už se nedal vůbec. Pochopím ženy, které nejsou zvyklé číst a neví, jak úžasně umí jiní autoři líčit děj. Literární hodnota tohoto "díla" je nulová.

09.02.2016 odpad!

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Dala bych i 6*, kdyby to šlo. Líbezná a neuvěřitelně čtivá už od prvních stran. Bůh ví proč, líbila se mi i postava Edity, kterou zdejší komentáře moc v lásce nemají. Nádherná kniha, ještě utíram slzy po dočtení epilogu. A jdu koupit autorčino Heřmánkové údolí, které má taky skvělé recenze :)

21.01.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nebýt při dočítání knihy v autobuse, ale sama doma, brečím na posledních stranách jak želva. Tak nádhernou, ale zároveň děsivou knihu jsem nikdy nečetla. Neuvěřitelně čtivý, vzájemně propletený a poutavý příběh. Tato kniha bude mít v mé knihovně jedno z nejlepších míst. Dala bych i 10*, kdyby to šlo. Příběh ve mě zůstane dlouho.

25.11.2019 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Existují témata a zdánlivě zapomenutá historie, o kterých je nutno psát. Můžeme jen děkovat autorce za její výdrž věnovat knize 10 let života. Její práce je obdivuhodná a stejně jako u Bohyň musela strávit hodiny a hodiny v archivech. Kniha mě natolik nadchla, že jsem s hodnocením otálela pár dnů, a musela jsem do Bílé Vody a na Mariahilf osobně zajet. Velmi tuto návštěvu doporučuju, zejména místní hřbitov s hroby sester mě dostal. Poutní kostel na Mariahilf je neuvěřitelně nádherný. Dala bych knize i 10*. Jednoduše řečeno - kudy chodím, tudy chválím.

Neodpustím si citát s Muzea izolace, internace a integrace v Bílé Vodě: "Kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je znovu prožít." George Santayana.

03.08.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Perfektní, čtivé, úžasné. Ty drobné divnosti, co se děly, mě nutily pořád dál. Všeho všudy kniha přečtena za 3 dny. Zbožňuju, když je děj zasazen do českého prostředí, proto byl Prokletý kraj jasná volba. Byla to má první kniha od autorky, a musím říct, že mi styl jejího psaní velmi sedl. Vztahy mezi postavami byly lehce matoucí, ale nic, v čem by se čtenář nezorientoval. Za mě jasných 5* a už se těším na autorčiny detektivky.

13.10.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha je neuvěřitelně libezná, napsána na vysoké odborné úrovni. Věřím, že autorka strávila hodiny a hodiny bádáním v archivech. Všechny ty děsy historických událostí a osudy bohyň jsou ale podány čtenáři tak nádhernou formou. Kniha se čte sama, budu na ni myslet ještě hodně dlouho. Zaujme jedno z nejlepších míst v mé knihovně.

25.10.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Orwell napsal Farmu zvířat dokonale. V každé dekádě najdete situaci, kdy si na knihu vzpomene, protože vidíte v lidech přesně ta prasata, která jsou si rovna, ale přece jen některá jsou si rovnější.

09.02.2016 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Genialita tomuto bestselleru se nedá upřít. Za mě osobně mohl být příběh ještě více rezepsán a napínám, klidně mohl být jednou tolik delší, ale i tak je naprosto dokonalý. Stejně jako všechny vraždy a závěrečné vysvětlení :-) Černoušci jsou má první přečtená kniha autorky, ale rozhodně ne poslední. Bez váhání 5*.

18.11.2019 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Je Silvestr, 19 hodin, a já právě dočetla Vánoční prasátko. Dospělák, a přesto, nebo možná právě proto, mě kniha pro děti rozbrečela. Nemám slov, díky J. K. Rowling, že jste znovu napsala dětskou knihu. Je nádherná, Vánoční prasátko umístím na to nejlepší místo v mé knihovně. Dávám nekonečně bodů.

31.12.2021 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Kniha je o moc lepší než autorčina prvotina, vyšetřování odsýpalo. Závěrečný propletenec vztahů mě překvapil, vrahem mohl být kdokoliv, každý měl takový svůj malý osobní motiv. Trochu jsem doufala, že postava Josefa Bergmana coby ústřední postavy série bude více rozepsána, ale bohužel. Hold budu v to doufat v další knize. Za mě 4.5*.

28.12.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Jsem autorce vděčná, že v závěru knihy prozradila čtenářům osudy hlavních postav, na které čekali. Rozumím dobře, proč to jiní autoři nedělají - kór u knižních sérií - ale zde jsem to velmi uvítala. Kniha je stejně jako první díl velmi čtivá, líbezná, do hloubky propracovaná (dokážu si představit hodiny a hodiny bádání). Zbožňuju, když si nikoliv naučnými knihami zároveň doplňuju znalosti, což je přesně případ Šikmého kostelu. Kniha zaujme jedno z nejlepších míst v mé knihovně. Nemůžu se už teď dočkat závěrečného dílu.

22.03.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Myslela jsem si, jak se všichni ti Keplerove, Olsenove a další Nesboemu vyrovnají. Nevyrovnaji. Nůž je nejlepší knihou celé série, tak skvěle promyšlený. Doufám, že se s Harrym ještě někdy setkám. Dala bych i 10*, kdyby to šlo.

17.01.2020 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Celkově moje 4. přečtená autorčina kniha (první jsem přečetla Prokletý kraj), sérii s Josefem Bergmanem čtu od prvního dílu a mám v plánu ji přečíst celou. Opět čtivé, poutavé, zajímavá zápletka, pátrání do minulosti. Nicméně souhlasím s komentářem IHT, že mi celá série nepřijde ani tak jako detektivka, ale vztahový román, kde se navíc stane vražda. Hold jak jsem psala u Kroků vraha, asi mi chybí více vyšetřování. I přesto dávám knize 5*. Bergmane, a vy už se konečně rozhoupejte, jde to správným směrem! :-)

08.01.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Na to, že je kniha detektivka, mám pocit, že se v ní více mluvilo, než vyšetřovalo. Snad všechny postavy autorka vykreslila daleko detailněji, než samotného Bergmana, který celou knižní sérii spojuje. Na knize je vidět, že je autorčinou prvotinou (četla jsem Prokletý kraj napsaný 14 let po Krocích vraha a ten byl přímo úžasný!), protože ani francouzská dějová linka do knihy příliš nezapadá. Každopádně závěrečné vysvětlení a rozuzlení mě potěšilo. Zároveň doufám, že další knihy série budou napínavější. Dávám 3.5*.

06.11.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kde začít? Nemohla jsem knihu odložit, jak byla čtivá a líbezně napsaná. Mnohokrát jsem sama sobě řekla, jak jsem šťastná za dobu, ve které žiju. Z historie všichni známe, jaká byla za války bída, jak těžké byly počátky těžby. Ale když se vše spojí v tak krásně vyprávěném příběhu, člověka to zasáhne. Miluju mluvu knihy, která je mi velmi blízká a s nářečím jsem neměla problém (srdce mi zaplesalo nad oblíbeným výrazem "ščuřit se"). Doporučuji navštívit i web Karin Lednické, kde autorka nabízí podobu Karwinné z doby knihy, v porovnáním s tím, jak Ztracené město (ne)vypadá dnes. Jsem jí vděčná za doplnění si znalosti o česko polském konfliktu. Co chci závěrem říct, je, že se nemůžu se dočkat pokračování knihy a kudy chodím, tudy chválím.

05.11.2020 5 z 5

Člověka při čtení knihy přepadá bezmoc, nechuť a zoufalství nad tím vším, co se mezi gaunery a politiky (mnohdy synonama), děje. Ale já doufám, že lidé typu pana Šlachty u Policie stále jsou, i když upřímně přiznám, že má důvěra v ní značně klesla. Autor sám na mne působí dlouhá léta velmi důvěryhodně, a tento pocit mi kniha ještě umocnila. Četla se mi skvěle a srozumitelně. Bez váhání 5*. Více takových lidí!

22.06.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jako dítě jsem ji nepochodila. Ač se tak tváří, myslím si, že děti ji nedocení. Opět jsem k ní před pár měsíci sáhla a s nadšením hltala :-)

09.02.2016 5 z 5

Uf, kde začít. Můžu s klidným srdcem říct, že Karin Lednická je jednou z mých neoblíbenějších spisovatelek. Její práce je obdivuhodná, citlivá, empatická a ve všech směrech přínosná. Po Šikmém kostele jsem nad přečtením Životic neváhala. Ke knize nemám slov, nejednou nezůstalo mé oko suché. Děkuji za to.

05.04.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Samotné Hartlovo tvrzení, že 15 roku lásky je jeho nejlepší kniha, je dost odvážné. Přečetla jsem všechny jeho knihy a pro mě je tato bohužel nejslabší. Prvních 100 stran děj má, ale ten se pak rozpustí do plytkosti a každodenní všednosti. Ono se vlastně nic nedělo, ale přesto je ten stereotyp čtivý, nenudila jsem. Dávám 4*, ale Malý pražský erotikon nebo Prvok jsou mnohem lepší, holt laťka visí výš.

20.11.2021 4 z 5