Žítkovské bohyně

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou?

Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní…

Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie.

Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84764/zitkovske-bohyne-vRs-84764.jpg 4.42609
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

Ninie
včera

Po knize jsem sáhla, jelikož ji všichni velice opěvovali, dokonce i naše češtinářka na gymnáziu nám to podstrkovala, jako "knihu roku".
Proti příběhu nic nemám, ale forma jakou to je, mě chvílemi vadila, příběh se táhl pomalu a nadhodil spousty otázek, ke kterým jsem ani na konci nedostala odpověď. Ale samozřejmě popsání tradic a historie o tomhle místě, která patří k nám a přesto toho víme o tom velmi málo...

Klárai
předevčírem

Opravdu krásná a zajímavá knížka.

iveta.vaisova

Knížka, která nelze přečíst jinak než na jeden zátah. A na konci si uvědomíte tu v knize řečenou pravdu: "Desítky generací nositelek starobylého učení přežily nástup křesťanství, čarodějnické procesy raného novověku, řádění místních kněží i justice, výzkum esesáckého komanda, a nakonec je zlikviduje bolševik." Krev se ve mně vařila při čtení pasáže o tom, jak Švanc naložil se Surmenou a dětmi - a poté, co byly odhaleny motivy jeho jednání...

Gigy

Kniha není úplně marná, místy byla dokonce i celkem čtivá a zajímavá, ale rukama mi prošly i lepší kousky.

AllyKumari

Jen těžko hledám slova pro popsání tak intenzivního zážitku, jakým se ukázaly být Žítkovské bohyně. Obávám se, že tohle je kniha, kterou si člověk musí prostě přečíst, aby pochopil její sílu.

maygirl

Po příběhové stránce skvěle vystavěná a zároveň velmi čtivá kniha - autorčin styl psaní mi opravdu sedl. Fikce, vycházející z řady reálných faktů, což mě baví a motivuje k tomu dohledat si další literaturu k tomuto tématu.

Kniha se dělí na čtyři hlavní části, z nichž mi nejvíce sedla první a poslední, ve které jsem byla znovu a znovu překvapována vývojem, který mě nenechal knihu ani na chvíli odložit.

Doporučuji a předpokládám, že si v budoucnu knihu přečtu znovu :-)

kaca82

Neuvěřitelně dobrá knížka! Měla jsem v čtení pauzy, protože nebylo tolik času a při návratu k příběhu po několika dnech jsem měla občas problém se zase zorientovat v množství postav, ale jinak super. Takže moje doporučení začít knížku číst až budete vědět, že na ní máte dostatek času :)

bookemma

Poutavý příběh zabývající se skutečně zajímavou a neotřelou problematikou, kterou "běžní lidé" neznají.
Historická fakta působivě spojená s příběhem silného rodinného pouta, pouta, které nezaniká, když si snad někdo zamane, ale proplétá se všemi osudy, dokud to, co je dáno, nedojde nutného naplnění.

vipera

Žítkovské bohyně vezmou člověka za srdce a tají mu dech...

Pelerine

Dobře napsaný poutavý příběh za mě. Prokládání přímo zprávami z archivu pro mě bylo příjemným zpestřením.

Bustedka

Já se přiznám, že jsem z knihy zas až tak moc odvázaná nebyla. První polovinu jsem četla opravdu z donucení, ale vzhledem k tomu, že knížky neodkládám a vždy je dočtu, tak jsem pokračovala. Konec se mi ale vcelku líbil.

Gregorie

Úžasná kniha. Velmi silná, drsná a poutavá. Viděla jsem i divadelní představení, ze kterého jsem měla husí kůži, ovšem čtenářský prožitek se nedá srovnávat. Dlouho mi bude ležet v hlavě.

HanaMalina

Velmi povedené dílko, i když se jmeny postav jsem měla malinko problémy a musela jsem se občas zpětně v knize vracet. Z Bílých Karpat pocházím, tak o to víc se mi asi kniha líbila. Dokonce mi pak babička říkala o bohyních, za kterýma od nás až na Žitkovou lidi chodili s různými problémy. Doporučuji se na Žitkovou a okolí podívat, je to tady kouzelné:-)

JanPřemysl

Výlet do krajiny mého dětství, kdy se na moudré vědmy za časů rudých praporů a pionýrských organizací koukalo skrz prsty a přesto jejich moudra přežily, neboť zdejší lidé moc dobře věděli a vědí, co v nich bylo a je za úžasnou sílu, moudrou filozofii , životní nadhled a síla zdraví. Zažil jsem jeden pobyt u moudré bohyně a to když jsem o prázdninách u tetičky ochořel a vůni a genius loci chalupy, kde mě 3 dny ošetřovala nezapomenu do konce svých dnů. Jedním slovem balzám nejen na zdraví fyzickém, ale především psychickém. Jedna humorná událost mě ale přeci doprovází celým svým životem- to když mě, městskému 4 letému klukovi dala do středu stolu bochník chleba s tím , že si mám zakrojit - koukal jsem na ten obrovský pecen a na ten ohromný nůž a protože hlad je hlad a na krájení jsem si netrougl, okousal jsem patku toho obrovského bochníku, zapil bylinkovým čajem a bylo mi neskutečně blaze. I tato kniha mi vrátila vzpomínky na tuto dobu a děkuji za ni.

sarka45

Krásná kniha. Trošku ponurá. Nic moc pozitivního. O problematice tzv. bohyní jsme nevěděla vůbec nic, takže pro mne velice přínosná. Fascinující. Ženy s těmito schopnostmi to neměly lehké v žádné době. Překvapivý závěr. Doporučuji přečíst těm, kdo se chce něco nového dozvědět a přitom ho nebaví číst literaturu faktu. Tato literární forma byla pro mne přesně ta pravá, spousta informací zaobalená v krásném lidském příběhu.

viva71

Četla jsem na doporučení a jsem za to ráda. Knížka je čtivá, mnoho propletených osudů a informací o jednotlivých postavách. Mile mě překvapilo, že autorka je tak mladá a dokáže napsat tak obsáhlou knížku, která jednoznačně zaujme. Za to jí tleskám:-)

tovlasek

Kniha mě velice příjemně překvapila svojí náplní, celkovou chytlavostí a příjemným příběhem. Skvělá slovní zásoba autorky a i ohromné znalosti z této krajiny a jejich folklórních reálií skutečně přispěli ke skvělému výsledku v podobě tohoto díla. Že i mě typického racionalistu, tento magický kousek země uchvátil a i jsem se něco historicko-faktograficky dozvěděl. Nemám co bych více řekl.

Kerberos

Knihu jsem četla na doporučení kamarádky,líbila se mi a vedla mě k tomu že jsem si o tom i něco nastudovala.

Almo74

Knihu nectu, posloucham jako audio v aute. Namluvila Tereza Bebarova a Milos Taborsky. Pred nekolika lety jsem knihu doma mela, ale prelouskala jsem par stran a odlozila. Ted se nemuzu dockat, az kazdy den vyjedu autem. Jsem v polovine a velmi se mi to libi. Tereza se nadherne posloucha, ma zajimavy hlas i intonaci, pribeh je napjaty a poutavy. Doporucuji.

wosch

Silný, leč překombinovaný příběh.

adorjas

Budem 587. komentár ku tejto knižke...Potrebuje ešte k tomu niekto viac? Historicky knihu nemôžem hodnotiť, skôr by som sa vyjadrila k postaveniu ženy. Vidím tam len ja feminizmus? (v pozitívnom slova zmysle)- sila, nezdolnosť, naturálnosť, sexualita, múdrosť ženy...

Frity

Kniha se mi velmi líbila. Zaujala mě netradičním tématem, postupným odhalováním děje i tajemnou věštbou/prokletím, která se neslo nad hlavní hrdinkou.

zoew

Zajímavý námět, ale celkově mě to nijak zvlášť nenadchlo.

zelena_zabicka

Na jednu stranu klobouk dolů před mladou autorkou, která se pustila do hodně náročného tématu, detailně ho nastudovala a zbeletrizovala. Opisů ze spisů stb je tam opravdu hodně, kniha je tím příliš natažena, místy jsem i já hodně přeskakovala. Myslím, že téma je výborné, ale určitě by šlo zpracovat čtivěji. V závěru celý příběh vyznívá depresivně a bezútěšně.

Qadin

Pro mě podivný kočkopes, smíšenina kladiva na čarodějnice, Toničky Bolavé a Jany Eyrové, zabaleno do detektivního seriálu v osm večer...

Ssojka42

Občas jsem se musela vracet po stránkách zpět, neb jsem se ztrácela, ale jinak věřím v léčitelství. Takže pro mě velmi zajímavé čtení na pár večerů.

sramkovamichala

Kniha je dobře napsána, některé pasáže jsou zbytečně okecané. Příběh je pěkný, postupně se navyšuje napětí a objevují se nové a nové podrobnosti, které dokreslují děj. Kniha je hodně spojována s historickými událostmi, které je dobré asi trochu znát pro větší pochopení situací a prostředí, které panovalo.

Caa

Částečně vesnická próza a částečně detektivka. Bylo to napínavé čtení, vždycky když Dora něco zjistila, objevily se další otázky, na které bylo třeba vypátrat odpovědi. Ani o dějové zvraty nebyla nouze. Kvůli množství dokumentů (protokolů, korespondence, záznamů výslechů atd.) se kniha místy špatně četla, ale zase díky nim vznikl zajímavý mix reality a fikce, kdy si čtenář nemůže být jist, co je vlastně co. Trochu jsem se ztrácela ve jménech a přízviscích bohyň, kterých bylo prostě moc, a třeba u Janigeny jsem měla pocit, že se v ději vynořila odnikud, ale jinak se mi to moc líbilo.

*kika*

Nemuzu si pomoci, na to jaky ta kniha mela potencial mi prijde vyzneni tak nejak.. ploche. Zbytecne odbocky kde Dora spi nebo jak ceka na otviracku archivu..
Sam o sobe to byl silny pribeh a myslim ze by vice vyznel bez tech rusivych odskoku.
Kazdopadne konec me dostal a moc rada bych se dozvedela nazory vas ostatnich ctenaru.
Nechci spoilerovat, tak prosim klidne do zprav- kdo si myslite ze to byl? Kdo prisel? A kdo byl to dite? To znamenko na hlave..?
Komu se bude chtit, budu rada za vase tipy a nazory :-)

Ladiva

Fenomén žitkovských bohyň je veľmi zaujímavý a príbeh samotný, ma mimoriadne upútal. Autorka postupne rozplieta rodinné tajomstvo, ktoré malo zostať skryté, pretože niektoré odhalenia z minulosti, nám môžu ovplyvniť budúcnosť viac, než by sme si priali... Mierne ma zaskočil záver knihy, nečakala som práve takéto uzatvorenie príbehu, ale aj napriek tomu bola kniha veľmi pekná.