Žítkovské bohyně

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84764/zitkovske-bohyne-vRs-84764.jpg 4.34509
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Žítkovské bohyně

Mudry
včera

Od autorky jsem četla Vyhnání Gerty Schnirch a byla jsem nadšená , proto jsem se do bohyní ( i dle hodnocení ) pustila natěšená a s velkým očekáváním, i když samotné téma by mě asi zrovna neoslovilo. Bohužel, jsem zklamaná. Že se budu brodit spisy a dokumenty jsem nečekala , často jsem stránky jen přelétla tak, jako hlavní hrdinka právě to množství archivních spisů. Pořád jsem doufala v odhalení nějakého šokujícího rodinného tajemství , ke kterému, jak se zdálo, vyprávění směřovalo, avšak nedočkala jsem se. Mrzí mě to, ale nadšení ostatních hodnotících tentokrát sdílet nemohu.

TerJac
včera

Kniha rozhodně stála za přečtení. Autorka na ní určitě vynaložila dost odborné práce, a že jí byl pořádný kus. Jen jsem v záplavě informací nakonec postrádala dost věcí, které nějak "zapadly" a vysvětleny nebyly. Člověk si je spíš může jen domnívat, a zda je domněnka správná, to rozhodně mou zvědavost neukojilo. Spousty jmen, spousty neustále se splétajících detailů, a to "gró" mi tak nějak nakonec vyšumělo. Stejně jako postava Dory a její osobnosti. No, hodnotím kladně určitě za propracovanost, množství informací a samotnou povahu příběhu, kterou určitě nebylo snadné dát dokupy. Jen právě proto, mne nakonec trochu mrzí, že se konec a jeho moment rozlousknutí všeho, co člověk očekává, někam vytratil a zbyly z něj jen ty domněnky.

Eva-K

Hodnotím po druhé četbě. Napoprvé, před lety,jsem byla velmi nadšená, určitě bych dala pět hvězdiček. Teď na podruhé, kdy už znám mnohem lépe celý Zlínský kraj, mám za sebou návštěvu Žítkové i další životní i čtenářské zkušenosti, to vidím na tři a půl. Některé pasáže i odbočky bych seškrtala - místy to na mě působilo, že autorka chce použít všechno, co při studiu podkladů objevila. Jindy zase, že určité pasáže jsou psány trochu na efekt a kdyby tam nebyly, nic by se nestalo. A třetí výtka - za mě trochu nedotažená psychologie Dory.
Na druhou stranu - je to čtivé, je to napínavé a rozhodně to ve vás bude ještě chvíli rezonovat. Než se však rozeběhnete na Žítkovou s touhou vidět vše na vlastní oči, uvědomte si, jaký že je to kraj a nezničte jeho magii honbou za instagramovou fotkou a příspěvkem do stories...

Ony

Téma i kompozice vyprávění jsou hodně dobré, jen se mi zdá, že je kniha psána takovým poněkud nezajímavým jazykem. Ne že by nebyla čtivá, ale devadesátileté stařenky z Moravských Kopanic, vysokoškolsky vzdělaní badatelé i úřední listiny z 50. let tu mluví více méně stejnou řečí. Rozkoš z textu se nedostavila.

Ewishekk

Kousek naší historie a popis prováděných praktik na venkově, ktere rozhodně stojí za přečtení! Mě jako člověka, který vnímá různou energii, má rád bylinky a přírodní léčení, téma velice sedlo. Navíc jsem se narodila pár kilometrů od daného místa, což mě ještě více pomohlo vžít se do tamnějších životů bohyň. Některé pasáže byly na čtení těžší, místy se může člověk ztratit v popisu postav, ale na závěr do sebe vše krásné zapadne.

mil

Zajímavá, ale já ji prostě nedokázala dočíst :-(.

vlkcz

Jo, tohle můžu. Kam se na Bohyně hrabou severské detektivky. Tajemno propletené s všedními životy v drsné krajině. Historické odbočky vedoucí někdy až do 16. století. Posedlost historií vlastní rodiny, staršími členkami rodu pečlivě skrývanou. Syrovost některých událostí je zvýrazněna strohou mluvou protokolů.
Bomba kniha. Jedna z těch, u kterých člověk lituje, že těch hvězdiček nemá k dispozici víc.

TamaraKrejčí

(+ SPOILER) Tak ten konec mě dostal. Pochopila jsem správně, že Janigena byla dcerou Josefinčeny?? Nebo jak se ta bosorka jmenovala??
Četlo se to těžce, jako, že jsem opravdu četla pozorně, protože opravdové osudy mám ráda. Ale takový konec jsem nečekala. Je mi smutno.... ale to si neztěžuji, prostě překvapení

Robin
Robin