Žítkovské bohyně

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84764/zitkovske-bohyne-vRs-84764.jpg 4.43804
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

Kniha Žítkovské bohyně

Signorina
předevčírem

Kniha mě bavila. I když to byl takový temnější, ponurý a víceméně smutný příběh, ráda se vracím v knihách do minulosti, kterou jsem nepoznala a fantazíruji, jaké to tenkrát asi bylo... za mě určitě autorce palec hore.

BuchtaMaková
předevčírem

Mě to teda nebavilo. Musela jsem se hodně přemáhat, abych dočetla. Strohé záznamy "jakože citace z archivů..." zaplňují celou druhou půlku knížky. Mám ráda jiný styl knížek.

Peřinka

Musím především vyzdvihnout téma, kterého se autorka tak hrdinsky chopila. Nebylo určitě jednoduché, nedokážu si představit množství historických materiálů, kterými se musela spisovatelka probrat a rozhodně prokázala své literární nadání, když z něčeho podobného sestavila tak čtivé dílo. Hvězdičku strhávám za hl. postavu Dorku, která mi i přes patrnou snahu autorky nepřirostla k srdci, něco tomu prostě chybělo, ale Surmena, Jakobek i Baglárka to dokázali vyrovnat :)

Peťulka3

Začátek hodně zdlouhavý. Byly tam pasáže,kdy jsem byla napnutá co bude dál,ale celkově to nepatří do knih,kterou bych zařadila někam vysoko ve svým žebříčku.

skrob

Dobře napsaná kniha. Jen je za mně škoda, že z několika možných témat se nakonec Kateřina Tučková nejvíc soustředila na to pro mně nejméně zajímavé.

kinee

Moc hezky pribeh ze zivota bohyni ze Zitkove. Krasne popisy, nad popisem narozeni Jakoubka jsem i brecela. Mozna nekdy moc prostoupeno zpravami z archivu. Ale i tak DOPORUCUJI A na Zitkovou bych se i podivala

zdenka4808

Krásný, mystický, syrový příběh. Některé části jsem přečetla dvakrát, abych se zorientovala, ale jinak jsem nadšená.

tinka1974

Sice jsem si pustila audio knihu, ale byla jsem z toho dost rozpačitá. Téma je zajímavé, ale jinak to na mě moc nezapůsobilo. Tení to to, co jsem čekala. Spíš mi to připadalo jako citace ze soudních protokolů. Druhá polovina se zdála být lepší