Žítkovské bohyně

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84764/zitkovske-bohyne-vRs-84764.jpg 4.43294
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

PabloFuentes

Skvělá kniha zasazená do našeho kraje. Obzvláště když se pak bavíte s pamětníky, kteří vzpomínají na cizince přijíždějící z dáli, aby se zeptali, kde tady najdeme ty Žítkovské bohyně? Originální zpracování.

Brinkley

Jsem spíše městský, až přízemní, typ ženské, ovšem téma postavení "bohyň", léčitelek, bylinkářek, šamanek, venkovských psycholožek (říkejme jim, jak chceme) v průběhu času, mne zcela chytilo za pačesy... Oceňuji, jak formu vyprávění (části protokolů, hlášení, článků atd.), tak i skutečnost, že si autorka s tématem očividně vyhrála.

Guenevra

Asi jsem byla moc natěšená kvůli referencím, ale nakonec mi to moc nesedlo. Téma skvělé, ale forma zpracování se mi nelíbilo.

jennefer

Tak nevím. Mamku knížka dostala, pro ni jasná hvězdičková pětka. Já už jsem ale asi jiná generace. Celý příběh skvělý, občas jsem měla chuť přeskakovat dokumenty, ale bez nich by to nebylo ono, styl psaní parádní, četlo se to dobře, mrazí z popsání let v poválečných dobách. A přeci...
Na 4 to není, na to jsem toho přečetla až moc, ale 3 jsou málo. Tak pro mě 3,5.

efka.saf

Další z knih, kterou stojí za to přečíst dřív, než člověk zemře :). Nevím, jestli mohu říct, že téma je chytlavé a příběh čtivý (pro mě byl, ale lze to říct obecně?), ale za přečtení bezesporu stojí.

Téma žítkovských bohyň nemusí sedět každému. Kdo na podobné věci nevěří a nemá vztah k přírodnímu léčitelství, pravděpodobně bude lehce zklamán. Já mám ale k přírodě nesmírnou úctu a věřím, že v ní najdeme bylinky vhodné na veškeré neduhy těla i ducha, bohužel jsme ale dnes už většinu pozapomínali. Proto pro mě byl život tamních žen fascinující!
Životní osudy bohyň, které rozplétala Dora, mě velmi zajímaly. Doslova na mě měla kniha účinek jako kvalitní detektivka a já se nemohla dočkat, až Dora poskládá poslední střípky skládačky. Vyšetřovací protokoly a jiné archiválie mi v knize nevadily, právě naopak, byly pro mě zajímavým okořeněním. Když jsem četla protokoly o Surmeně v první části, doslova mi běhal mráz po zádech. Šílené. Šílený režim :-/. Nejméně záživná pro mě byla třetí část, kde jsem měla pocit, že autorce mírně dochází dech, ale pak kniha dech zase nabrala a směřovala ke svému nevyhnutelnému smutnému konci. Nemyslím, že kniha mohla dopadnout jinak. Všechno sedělo na svém místě tak, jak mělo.

Knihu tedy hodnotím nejvyšší známkou, byť musím říct, že úplně lehce se mi nečetla. Trvalo mi poměrně dlouho ji přečíst, ale ne kvůli tomu, že by mě nebavila. Prostě je to těžké téma. Je ale jinak zpracována skvěle a vlastně mě ani nepřekvapil boom, jaký knížka způsobila. I já bych se nyní ráda odebrala na Žítkovou a do tamních kopců a zjistila, jestli i na mě bude území Bílých Karpat působit magicky nebo jestli patřím mezi typické produkty dnešní doby, kteří už tyto vibrace nejsou s to cítit.

annytheangel

Velmi zajímavé téma. Kniha se čte pomaleji, ale to rozhodně není na škodu. Občas se mi ale stávalo, že jsem se ztratila ve jménech. Je to vlastně spíš taková studie, nežli román a já si ráda občas takovou knížku přečtu.

Ajaiwik

Asi je to tím, že se prostě pokaždé moc vžiju do hlavní hrdinky nebo hlavního hrdiny knihy, ale zasáhlo mě to. Téma přírodní magie mě velmi zajímá a do posledních minut audioknihy jsem věřila, že konec nebude otevřený. Bohužel. Nebo jsem to nepochopila?
Ke smíšeným pocitům mi napomáhá i to, že jsem spíše od Žítkovských bohyní čekala moderně vyprávěnou Babičku s nějakou romantickou zápletkou... už první kapitola mě vyvedla z omylu.
Ale zabavila mě pěkně, jenom vím, že příště mám sahat po veseleji laděných knihách.
Doporučuji :)

Anie.M

rozhodně 5 hvězdiček.
zprvu mě nadchnul námět; staré příběhy, které možná jsou pravdivé a možná ne, magické rituály, které možná fungují. Kouzelné jádro pravdy a okolo příjemně tajemná atmosféra. velmi mě bavilo prolínání dohledatelných dokumentů s vyprávěním pamětnic. celý příběh jsem vnímala jako krásné povídání, i když fakticky má smutný konec.

rodak

Občas mne to bavilo méně,občas zase více.Nicméně velmi zajímavá kniha a hlavně výborně napsaná.Jsou knihy které přečtete a za týden nevíte o čem to bylo.Poslední dobou přicházím na to,že knihy českých autorů a autorek si pamatuji hodně dlouho.Také v tomto případě tomu tak bude.

apfelbirne

Taková česká Šifra mistra Leonarda

hanis2806

Moc mě nebavila, ale tohle období mě zajímá a jsem ráda, že jsem ji přečetla.

LenkaK666

Knihu o bohyních jsem zahlédla u mých dvou oblíbených blogerek a protože mi je téma přírodního léčitelství a různého „čarování“ velmi blízké, chtěla jsem si ji přečíst také. I když jsem si myslela, že mě kniha bude bavit, dalece předčila všechna má očekávání. Příběh je skvělý, velmi silný a hluboce vás zasáhne zvláště když si uvědomíte, že je založen na reálných věcech, které se v naší historii děly. I když je to, jak sama autorka píše přímo v knize, ale říká i v různých rozhovorech, beletrie, a ne literatura faktu, zakládá se na realitě. Ať už byly příběhy jednotlivých bohyní mírně pozměněny, nebo byly přiřazeny k jiné bohyni, než to bylo ve skutečnosti, to, jak se s takovými lidmi (a s mnohými dalšími) nakládalo v průběhu věků a režimů je prostě fakt, ze kterého mrazí. Kniha je velmi čtivá a s nedočkavostí jsem obracela každou stránku abych se dozvěděla, jak bude příběh pokračovat. Téma bohyní ve mně vzbudilo opravdový zájem a určitě si přečtu i jiné knihy, které se jím zaobírají. Byly to jistě velmi silné ženy s obrovskou vnitřní moudrostí. Jak tu už někteří psali, mám teď také nutkání jet navštívit kraj, kde se příběh této knihy odehrává a cítit místní energii. Musí být neuvěřitelně silná.

Ďumbierka

Veľmi prekvapivá knižka. Milo prekvapivá. Strhujúci príbeh, fandíte hrdinom či hrdinke do konca stránky. Nájdete tam všetko, od honu na čarodejnice až po archívne spisy nacistov a ŠTB-ákov. Veľmi zaujímavé čítanie a pekne podané formou románu. Páčili sa mi aj tie spisy, ktoré sme si mohli čítať spolu s hrdinkou, osviežilo to príbeh. Kto číta rád príbehy z doby nie tak starej, kedy sme tu mali 2.svetovú vojnu aj vpád komunizmu do našej krajiny (Česka aj Slovenska), tak by vás mohla knižka zaujať. Ide o príbeh celej rodiny, takže by sa to dalo nazvať aj takým rodinným príbehom (ságou, ktorá má len jednu časť).Je to opäť skvelý príbeh od českej autorky, pri ktorom som strácala slová.

helusa2

Tak to bylo náročné čtení. Velmi zajímavé. Shrnutí cituji přímo z jedné z posledních kapitol:
„Desítky generací nositelek starobylého učení přežily nástup křesťanství, čarodějnické procesy raného novověku, řádění místních kněží i justice, výzkum esesáckého komanda, a nakonec je zlikviduje bolševik.“
I když místo toho “bolševika” bych napsala ČLOVĚK PLNÝ ZLOBY. Nejeden.
Ale vždycky je vše jen o lidech, jednotlivcích - dobrých či špatných...

m.valova

Myslela jsem,že knihu přečtu jen kvůli výzvě,ale byla zajímavá,čtivá a byl v ní určitě kus pravdy ....Téma není moje hobby,ale jsem ráda,za rozšíření obzoru.

Ouninka

Úplně nevím co napsat...knížka je to hrozně moc zajímavá, ale hodně moc těžká na čtení a místy i na pochopení. Člověk se dost ztrácel ve jménech...ale příběh je to naprosto pohlcující, ještě když je to dle skutečnosti....MOC DOPORUČUJI !!!

KlariN

Obludně přeceněný román. Kateřina Tučková disponuje intuicí na atraktivní témata, a poměrně dobře rešeršuje, výsledkem jejích snah ovšem není nic víc, než neobratně zbeletrizovaná průměrná diplomka. Mnohem více se dá doporučit Topolův tematicky spřízněný román Noční práce.

Reona

Čekala jsem od toho daleko víc...

alenkacermi

Já také přemýšlela, jestli vlastně chci tuto knihu číst. Komunisté a Cibulkovy seznamy, tyto témata úplně nemusím. Nicméně byla napsána úžasně. Chtěla jsem pro Doru dobrý konec, aby byla kletba zrušena, bohužel jí to nebylo dopřáno. A takový je život .... Dora nemohla dopadnout jinak.

ElizabethK

Dlouho jsem byla na vážkách, zda mám knihu číst. Nakonec jsem ji koupila v antikvariátu a nelituji.
Jedná se o mimořádně čtivé dílo, ze kterého se člověk dozví hodně nejen o bohyních, ale i o jejich osudu během druhé světové války a komunismu.
Přestože autorka často přesouvala děj do minulosti a zpět, byl příběh přehledný. Co mi však činilo menší problémy byla spousta jmen, příbuzenských vztahů a drobných příběhů. Autorka naštěstí nejdůležitější ze skutečností v průběhu knihy rekapitulovala.
Nevadily mi ani dlouhé a četné dokumenty (zprávy z psychiatrické léčebny, protokoly StB atd.), které doplňovaly příběh a umožňovaly nahlížet na příběh z vypravěčkou neovlivněného úhlu.
Ráda bych vyzdvihla právě vypravěčku celého příběhu, Doru Idesovou. Byla pro mě spojením chladné logiky a úcty k tradicím na Žítkové. Bránila čtenáři úplně propadnout pohádkovému zdání o bohování a držela tedy celý příběh v racionální rovině. Na druhou stranu svým přístupem nedovolila čtenáři, aby bohyně odsuzoval.

Terezita

Ačkoli to trvalo dlouho, knížku jsem dočetla a považuju ji za kvalitní českou literaturu. Autorka se o svoje dílo očividně zajímá a text na to vypadá. Dotažené k dokonalosti, ale bohužel se mi některé pasáže zdály až moc zdlouhavé. I přesto se jedná o jednu z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Autorka si rozhodně zaslouží více pozornosti, než se jí, v porovnání s některými českými autory, dostává.

Sova15

Velmi zajímavá knížka, i když smutná. Je dobré se nechat poučit.

katy211

Kniha od které jsem se nemohla odtrhnout, vtáhla mě do děje. Přecetla jsem ji za dva dny, musela jsem prostě číst, číst a číst. :-) Láká mě navštívit Moravské Kopaniny :-)

Péťa1950

Je to obraz doby, která tady skutečně byla a téměř všude by se našly typy postav, které jsou zde vykreslené. Při čtení jsem se vracela k některým částem pro lepší orientaci. Žili jsme tady a nikdo nevěděl, jestli není sledovaný. A po sametové revoluci se ti "sledovatelé" skutečně rychle přeorientovali.Zajímavý příběh, ale nedá se číst stejně jako detektivka.

Serenity

Kniha se mi velmi líbila. Velmi zajímavé téma. Jen větší množství archivních dokumentů mě nebavilo, ale je pravda, že v knize jsou důležité. Velmi šokovalo to, že i když jsem si dobu komunismu prožila, nevěřila bych, jak se i v letech 70 a 80 zacházelo s lidmi a čemu byli určité osoby schopné uvěřit a jak lidská hloupost a absolutní nevážení si lidského života dokáže negativně ovlivnit životy celých rodin a komunit.
Moc pěkné a poučné čtení

amalka2850

Zajímavá kniha zvoucí k návštěvě kde bohyně žily

Mufa

Palec nahoru za zajímacé téma. Chvílema jsem tedy přeskakovala ty pasáže z archivů, ale vcelku to hodnotím kladně. Jen ten konec mohl být trochu "delší".

Luciii4176

Na můj vkus až moc smutné, ale s takovou atmosférou jsem musela počítat, když sáhnu po Gertě po další knize této autorky ;-) Místy to byl pro mě trochu chaos a někdy se mi to zdálo zbytečně natahované, ale ve výsledku příjemně zpracované řemeslo českou autorkou.

v.kalabova

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a jinak bych po takové volbě asi sama nesáhla. Příběh zajímavý, smutný, ale to je asi tak všechno. Nenadchl mě tak, jak jsem doufala. Nicméně se mi velmi líbila po jazykové stránce.

agatha2

Knihu jsem četla již před lety, hned jak vyšla v klasické papírové verzi. Nyní jsem se ke knize vrátila podruhé formou audioknihy namluvené paní Bebarovou a panem Táborským a bylo to opět krásné setkání. Bohyně mě fascinovaly už od dětství, pamatuji, že poprvé jsem na ně narazila v Gabře a Málince, znám ten kraj, kde bohovaly, mám ho moc ráda, každoročně se tam vracím, je to má srdcová záležitost. Asi i proto na mě kniha pokaždé velmi zapůsobila.