Žítkovské bohyně

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84764/zitkovske-bohyne-vRs-84764.jpg 4.43621
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

sarka8222

Zajímavé téma, dobře se četla

zdenaR

Co k této knize dodat: zajímavé téma ze života, dobře napsané, ale žádná idyla.
Doporučuji i ve formě mluveného slova (T. Bebarová, M. Táborský) - 12,5 hodin úžasného poslechu.

mahdal

Z této knihy mám velmi smíšené pocity. Před přečtením knihy jsem o bohyních a bohování nevěděl téměř nic, jen to že se vyskytovaly v oblasti Kopanic. Ke knize jsem přistupoval už s mírným skeptickým pohledem, jelikož jsem už četl od autorky předcházející knihu, tj. Vyhnání G.S., ze které jsem měl podobné rozpaky jako právě ze Žítkovských bohyní. Téma knihy Žítkové bohyně je nesmírně zajímavé, fenomén žítkovských bohyň podává autorka poutavým stylem. Kniha je doplněna o naskenované, popř. přepsané dobové dokumenty týkající se bohyní, především jsou to zápisy z archivů, které vedli komunisté, popř. nacisté. Celý tento fenomén na mě velmi zapůsobil, ale ne podáním autorky, ale tématem samotným. Z doslechu známých vím, že pokud se i dnes vydáte do této oblasti, popř. navštívíte obydlí bohyň, věřte nebo ne, máte z toho místa zvláštní pocit. Možná je to přírodou, možná je to způsobené zmedializováním tohoto tématu a my si tento zvláštní pocit snažíme vsugerovat, to už je na každém, jak to posoudí. Sama autorka však v závěru knihy dodává, že je to beletrie, a tudíž jsou některé informace smyšlené.
Kniha mě ale i přesto zaujala tak, že jsem si vyhledal pár článků, které se pojí k autorce a této knize, a narazil jsem na zajímavý rozhovor - autorka se svěřila s osudem, který ji při psaní potkal. Musím říct, že po přečtení tohoto rozhovoru (je dostupný na internetu) mi "běhal mráz po zádech". K. Tučková totiž v rozhovoru přiblížila, že při zkoumání problematiky a sepisování určité pasáže onemocněla a nemohla se vyléčit. Nemoc ustoupila až poté, když v knize zaměnila pravá jména za fiktivní.
Každý si o tom může myslet své, ale je to příběh k zamyšlení, jestli funguje síla bohyní.

Kniha je však zbytečně rozsáhlá, některé pasáže mohly být klidně zkráceny, popřípadě vynechány. Taky jsem se občas ztrácel v postavách. Kniha má "své mouchy", ale také své kouzlo, a proto doporučuji!

marcela8908

Velmi krásná kniha určitě stojí za přečtení

Ticiana

Pro mne byla mnohem zajimavejsi kniha Vyhnani Gerty. U Zitkovskych bohyn jsem mela docela potize s prvni casti knihy. Ale dozvedela jsem se mnoho o zvyklostech.

LenJen

Má to všechno - postupně obnažované tajemství, spád, rodinné vztahy, skvělou atmosféru, pointu,... Každým coulem doporučuji!

Sůvazknihovny

Zajímavé téma, zajímavě psané, žádná idyla, originální. Tato kniha se nedá odložit.

zdencaaa

Příběh, ze kterého mrazí. Místy jsem dokonce uvažovala nad tím, jestli nečtu Lovecrafta, až tak to bylo silné.

ivetstast
31.12.2018

Velice silný příběh. Drsné podmínky Bílých Karpat a život tzv. bohyň mne upoutal. Knihu jsem doslova hltala a přečteno za dva večery. Ke knize se určitě ještě někdy vrátím.

Janisss
29.12.2018

Hezky napsaná kniha, plná pro mne nových informací - moc mě bavila a dané téma je moc zajímavé...

ewi
17.12.2018

musi sa priznat, ze som sa ku knihe vratila az po case..predtym ma zaciatok velmi nezaujal., no ked som sa zacitala, musim potvrdit, ze sa jedna o velmi dobre napisanu a neobvyklu knihu, pacilo sa mi prepojenie beletrie s faktografickymi castami ... urcite mozem doporucit...

BabaJaga11
12.12.2018

V knížce si každý najde něco – fakta z historie, národopisné tradice, poutavý příběh jedné "prokleté" rodiny i detektivní zápletku. Mimo jiné ukazuje, že nekonvenční jedinec to ve společnosti nemá jednoduché za žádného režimu. A že dobro i zlo mohou nabývat mnoha různých podob, které každý z nás vnímá jinak a oddělit jedno od druhého nebývá jednoduché. Ač má kniha přes 400 stránek, přečetla jsem ji jedním dechem. Cenu Magnesia Litera si plně zaslouží.

IVANA0123
11.12.2018

Žídkovské bohyně se vám dostanou pod kůži. Na příbězích těchto žen je něco fascinujícího a tajemného. Knížku jsem četla se zatajeným dechem a doufala, že se karta osudu obrátí. Ale životy těch, kteří vědí příliš, nejsou nikdy lehké. Nevědomost, strach a nenávist jsou příliš silné. A některé věci se neodpouští. V žádné době.
Jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

"Jestliže něčemu věříš a věří tomu i lidi kolem tebe, směřuješ k tomu, ať chceš nebo ne...Lidská víra, víra v cokoliv, ale silná a neotřesitelná víra je strašlivě mocná, uvědom si to."

miri.f
10.12.2018

Tuto knihu mi doporučila kolegyně. Přiznám se, že zpočátku se mi do ní moc nechtělo, i když teď už vlastně ani nevím proč. Příběh je neskutečně poutavý a vtáhne čtenáře do svého děje natolik dokonale, že se od něj nemůže odtrhnout. Některé otazníčky jsem prokoukla velice brzy, z jiných se mi tajit dech až na samotném konci knihy. Již teď mohu s jistotou tvrdit, že nezůstane jen u této knihy, ale ochutnám i další z autorčiných prý velkolepých děl.

smazenaryba
10.12.2018

Keď ide o fikciu založenú na skutočných udalostiach, existuje určitá hranica, ktorú, podľa môjho názoru, neradno prekračovať. Keď ide o uvedomelú fikciu, medze sa nekladú, no keď ide o román, ktorý má image skutočného príbehu, každé zbytočné zamienanie faktov pôsobí zavádzajúco. Takmer by sa dalo povedať, že ide o taký malý podvod v záujme zatraktívnenia diela. Pokiaľ by sme na jeden koniec spektra označeného "podla skutočných udalostí" postavili výborný Terror od Simmonsa a na opačný koniec slabučký Sklenený pokoj od Mawera, Žítkovske bohyne sú niekde uprostred. Autorka s témou pracuje dobre, píše pútavo, no chvíľami akoby nevedela, či chce napísať mysteriózny román, alebo dobovú výpoveď. Problém vidím práve v relatívnej čerstvosti témy a meneniu faktov, čo je pri románe, ktorý obsahuje veľa faktografických pasáží, celkom problém. Ale to už je vec každého čitateľa. Drvivá väčšina z nich podobné výtky ako ja očividne nemá. Ak by som mal naopak niečo vyzdvihnúť, tak to bude predovšetkým trochu iný pohľad na našu históriu a poukázanie na tradície zakorenené hlboko v minulosti, ktoré pretrvali aj napriek niekoľkonásobnéj zmene režimu.

Ailee
03.12.2018

Kniha, po které bych asi nesáhla, nebýt čtenářské výzvy, protože je mimo můj okruh oblíbených knih. Každopádně i tak se mi líbila a oceňuji její propracovanost. S postavami jsem se sžila a vnímala jejich pocity. Líbilo se mi, jak to bylo vše zamotané a propojené... jenže to bylo možná zamotané až moc. Ke konci jsem se už trošku ztrácela v postavách, kdo byl kdo, kdo co udělal. Ale je to jediný důvod, proč jsem nedala všech pět hvězd. Mohu doporučit.

Karcoolka2210
29.11.2018

Dosť dobré čítanie, povedala by som, že až veľmi dobré čítanie a skvele spravovaná téma. Nie len dobré, ale aj zaujímavé. Nuž, v skratke odporúčam. :)

AliStejsy
29.11.2018

Chvílemi mne kniha bavila, chvílemi vůbec. Podle hodnocení jsem čekala něco mnohem lepšího, asi to nebyla kniha pro mne. Ale příběh zajímavý, proto 3 hvězdy

Margie94
28.11.2018

Tak tohle byla opravdu velice zajímavá četba! :) Skvělý námět, ještě lepší zpracování, neodpustím si ale výtku - vůbec by podle mě nevadilo, kdyby autorka tak 100 stran ubrala. Podle mě už to šlo do hloubky až moc a já se asi v půlce začala ztrácet v postavách a částečně i v ději. Ale to neubírá na faktu, že se jedná o opravdu výjimečnou knihu jak svým zpracováním, tak svým silným příběhem :)

Ruzaaa
27.11.2018

Knihu jsem plánovala číst už před lety, ale čtenářská výzva mě konečně donutila. Lepší a čtivější knihu jsem dlouho nečetla, opravdu. Vtáhla mě do sebe hned na začátku a nepustila až do konce. Konec jako takový byl sice zvláštní, ale líbil se mi v tom, že nebyl předvídatelný a nechává čtenáři nezodpovězenou otázku.

DracoMalfoy
22.11.2018

Tak. Kniha jako taková se mi líbila, jazyk byl výborný a postavy zajímavé. Ale. Přišlo mi, že v některých částech byl děj zbytečně zamotaný a že občas autorka mlela z posledního. Navíc jsem se dokonale ztratila v rodinách postav a rodokmenech obecně. Závěr mě taky trochu zamrzel, pořád nevím, zda jsem ho pochopila správně.

kytikyti
18.11.2018

Ctiva, hezky napsana kniha se zajimavym tematem.

nadali
18.11.2018

Skvělá kniha. Doporučuji čtenářům, kteří mají rádi napínavé příběhy. Přečteno za dva večery, nešlo se odtrhnout.

PohlcenaKnihou
18.11.2018

Úžasná kniha, zajímavé téma. Příběhem prolínají dějové linie nelehkého života, nejen bohyň, na hřebenech hor, tvrdého režimu a jeho činů, které měly jasný cíl - zničit bohyně, a dívky, která z oněch kopců pochází a píše vědeckou práci o bohyních z Žítkové. Díky tomu rozplétá děsivý příběh a momenty, které ovlivnily její a mnohé další životy. Zápletka neuvěřitelná! Kniha napínavá.. jen ten konec, věřila jsem v nějaký happy end. Doufám, že truhlu někdy někdo najde a notebook oživí i s jeho neuvěřitelným obsahem :)))

kristleko
16.11.2018

Při čtení se člověk v duchu přenese na bělokarpatské hřebeny, kde děti spolu s mateřským mlékem sosají i pořádnou dávku alkoholu, a nahlédne pod ruce ženám, které ještě docela nedávno udržovaly staletou tradici pomáhání lidem v sepětí s přírodou a bohem. Různé kartářky nebo bylinářky to historicky neměly jednoduché v očích církevních autorit, jak plasticky líčí na čarodějnických procesech ze 17. století třeba Václav Kaplický. Přetrvalo to i do 20. století, kdy se pak přidal i komunistický režim, do jehož ideálu kolchozů, těžkého průmyslu a panelových sídlišť „bohující“ ženy bez respektu k autoritám zrovna nezapadaly. Pěšáci tota-lity si pak svou zarputilostí i zabedněností v ničem nezadali s fanatiky typu nechvalně proslulého inkvizitora Bobliga z Edelstadtu… Vše je navíc podáno poutavou formou skoro až „archivářské detektivky“, kdy se zpod vrstev prachu i sedlin paměti objevují různé střípky pohnuté minulosti, takže po poněkud těžkopádném úvodu se kniha skvěle čte. Ač mě iritovala nadbytečná lesbická dějová linka a nenadchl mě strnulý styl, přesto se Žítkovské bohyně v kontextu současné české literatury blyští jako perla. (9/10)

Nestorkea
15.11.2018

Originální a zajímavá kniha. Líbilo se mi prokládání faktografických a románových částí. Je mi teskno z toho, jak byly tyto moudré ženy pronásledovány po mnohá staletí. A taky z toho, že je v dnešní době někdo schopen říct, že "za komunistů se žilo líp".

MayaBu
10.11.2018

Kniha, na kterou jsem si dlouho brousila zuby a nakonec jsem si ji z knihovny vypůjčila jako audioknihu. Výborně načtenou audioknihu, nutno dodat.
Téma vskutku zajímavé, pro mě neznámé (stejně jako kraj, ve kterém se děj odehrával), bavilo mě to a rychle získalo. Byla jsem zvědavá, kam Doru pátrání zavede, rozplétala jsem nitky osudů spolu s ní a zároveň odhalovala temné kouty Dory samotné. Jen ten konec... poslední kapitola byla zvláštně useknutá, právě za ni o hvězdičku méně.

KarolKula
06.11.2018

Chytlavý příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout, avšak konec se mi zdál poněkud nevysvětlený v souvislosti s Janigenou, rázem utnutý, což dává smysl po přečtení "doslovu". Nutí mě to ale myslet, že jsem ochuzena o vysvětlení, o jakési ukončení Dořina příběhu. Přijde mi to líto, jelikož o každé jiné postavě jsme se dozvěděli prakticky vše, což samozřejmě vypátrala Dora. Tohle je asi kamenem úrazu - Dora není, není informace.

jitka1271
04.11.2018

Kniha se mi moc nelíbila.

mazda333
04.11.2018

Celou dobu mě něco nutilo číst dál, i když se mi v hlavě pořád točila otázka, kam to vlastně směřuje. Jak stránek ubývalo, čím dál víc jsem pochybovala o nějakém dechberoucím rozuzlení. Konec sám mě docela překvapil, ani ne tak tím, co se stalo, ale spíš tím, jak rychle to bylo useknuto. Bohužel jsem se cítila trochu podvedeně – jakože tohle je fakt ono? A nic víc k tomu? Prostě konec? Celkově mám z toho pocit, že kniha tak nějak není uzavřená.

Jedno je ale jisté, že Žítkovské bohyně mají opravdu vysokou úroveň, což je o to zajímavější, že jsou počinem tak mladé autorky. Úsilí, které jistě musela vynaložit přípravě a sbírání materiálů, je obdivuhodné. Stejně tak střet až fanatického překrucování pravdy ze strany komunistického režimu, technického a vědeckého pokroku s prastarým bohováním byl nevšedním a nadčasovým zážitkem, který stojí za přečtení.