Nůž

kniha od:

Nůž https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 4.5 1981
Koupit Koupit eknihu Bazar

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Série:

Harry Hole 12.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Kniv , 2019


více info...

Komentáře (486)

Komentáře 486 Recenze 10

KlaraD851
KlaraD851
27.08.2023 5 z 5

Jsem velká fanynka Harryho, za mě celá série stojí za přečtení. Pravda, občas přehnané, ale tady odpustím asi všechno.
Před posledním dílem jsem si sérii "střihla" znovu celou (nějaké díly podruhé, některé i potřetí) a jako celek je to skvěle propracované a pochopila jsem i věci, které mi předtím nedávaly smysl, tím, že jsem věděla, co přijde. Tenhle díl pro mě emočně nejsilnější, těším se na poslední (doufám ZATÍM poslední) díl.

zuzana4291
zuzana4291
26.08.2023 5 z 5

Myslela jsem, že Sněhuláka jen tak něco nepřekoná. Ale tento díl se mu určitě vyrovná. Kniha plná zvratů a překvapení až do konce. Touto knihou mi opět ukázal autor, že je mistrem tohoto žánru.


Niki08
Niki08
16.08.2023 4 z 5

Hustý! Hustýý! Hustýýý! Tolikrát jsem si v tomto díle myslela, že vím, kdo je vrah a tolikrát jsem se zmýlila... Naprosto strhující a nepředvídatelný díl! Za mě od autora jeden z nejlepších. Lidi, pokud vám můžu poradit.. Dejte si tu práci a díly o Harrym Holeovi si přečtěte pěkně popořadě a nepřeskakujte. Opravdu to stojí za to.

Atak
Atak
14.08.2023 4 z 5

Napínavé, čtivé plné překvapivých zvratů

věrapodpěra
věrapodpěra
22.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Bylo to čtivé, poutavé, vtipné a mega napínavé, ostatně jako vždycky, ale nevím teda, docela mě zklamala/nepřesvědčila identita vraha a přišlo mi to rozuzlení na konci přitažené za vlasy K tomu míchání děje z Afghánistánu, a ta úplně první vražda, co s hlavním dějem vůbec nesouvisela, jen aby nás autor zase zmátl no a spolu s Harryho nesmrtelností - to už bylo po několikáté co z nějaké absurdní situace vyváznul jen s drobnými zraněními - no nevím; samozřejmě že další díl si přečtu, ale trošku mě zklamalo, co se v tomto díle událo..:(

janina66
janina66
19.07.2023 5 z 5

Tak tohle bylo dokonalé!!
Výborně propracované a fakt nečekaný pachatel. Já tipovala někoho jiného, no opět jsem se zmýlila. A ten úplný závěr dokonalý.

JirkaKolář
JirkaKolář
21.06.2023 5 z 5

Předfinále jsem si zopakoval před Zatměním. Úžasné, temné. Sic předvídatelné od poloviny, tak pořád v bočních linkách a nuancích supr chytlavé a čtivé. Díky za Jo :-)

IHT
IHT
19.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Nemuzu si pomoct, ale Nesbo je proste Mistr. Jeho romany jsou napinave do posledni chvile a prestoze dava ctenari spoustu mist, kde je uz uz jasne, kdo je vrahem, presto je umi zakomponovat do pribehu tak, aby z toho clovek nebyl zklamany. Rada autoru tyto "slepe ulicky" pise prvoplanove a vyznam nekterych postav je pouze zavest ctenare na falesnou stopu a casto jsou takove odbocky vatou, ktera ma za ukol jen nafouknout pocet stran. Takovych autoru bych mohl jmenovat radu... U Nesba ma temer kazda postava, kterou uvede do pribehu, svuj velky vyznam a roli v pribehu. Nesbo sklada skvele mozaiky lidskych dusi, charakteru a motivaci. A ve finale to do sebe vyborne zapadne.
Ano, i u nej to je sablonovite a predpokladane, ale to koneckoncu u Agaty Christie taky :) Nelze nedat plny pocet.

Madi
Madi
11.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Zklamání jako řemen. Naprosto průměrná detektivka, dokonce jsem váhala nad 2 hvězdami, takže ty 3 jsou hodně slabé. Smrt Rakel mě nesokovalo, nikdy jsem její postavu neměla ráda. Ani odhalení pachatele na mě nezapusobilo. Škoda, 10.dil Policie byl výborný, ale po tomhle se mi do dalších dílů ani nechce pouštět.

wally
wally
27.05.2023 4 z 5

Jedná hvězda dolů za ten konec...tohle jste mi pane Nesbo neměl dělat... Jinak opět velice čtivé a zábavné...těžko se odtrhnout...koneckonců jako u každé 'holeovky'...

michalsch
michalsch
12.05.2023 4 z 5

Kniha byla dramatická, četla se dobře. Mám rád tlusté knihy, to beru jako výhodu. Akorát dle mého názoru byl v kontextu s minulými díly autorem špatně zvolen vrah. Je to velice nepravděpodobné rozuzlení případu. Stejně tak Harryho putování v rozmláceném autě pod ledem zmrzlé řeky a pád z vodopádu bez vážného úrazu- to je už hodně přitažené za vlasy, přitom úplně zbytečně.

kkouzlo
kkouzlo
12.05.2023 5 z 5

Harry je prostě Harry :) je to moje srdcovka. K Noži jsem se dostala až po delší době, díly čtu na přezkáčku. Děj se může zdát překombinovaný, neuvěřitelný, ale takový je Harry, alkoholik, kterému ale může odolat málokdo.
Původně jsem už další číst nechtěla, ale když jsem zjistila, že otevřený konec tohoto dílu má pokračování, vím, že po ní sáhnu. A to asi brzy.

kajakouda
kajakouda
09.05.2023 5 z 5

Dokonalá kniha. Nápaditá, drsná, zamotaná, překvapivá. Kdo je vrah jsem netušila až do jeho odhalení.

lištička123
lištička123
08.05.2023 5 z 5

Za mě snad nejlepší díl série. Pecka.

marekB78
marekB78
10.04.2023 5 z 5

Tak toto mě rozbilo, hustý příběh a ten konec... Harryho prostě musíte milovat... Těším se, jak tento příběh bude pokračovat dál :)

tarasnica
tarasnica
05.04.2023 5 z 5

Skvělý příběh, bavil mě do poslední stránky. Doporučuji :)

Briv
Briv
01.04.2023 5 z 5

Tak to je husté. Představovala jsem si, že se Harrymu může stát docela dost věcí, ale tohle jsem si opravdu nechtěla připouštět. Nevím, jestli si to zasloužil, no příběh to byl maximálně strhující, byla jsem maximálně vtažená do děje.
Úplně koukám, jak se Nesbo v psaní a zápletkách zlepšuje knihu od knihy. Když jsem četla první díl, tak mě vůbec nenapadlo, že dojdu až do dvanáctky a že budou čím dál tím lepší.

Timkim
Timkim
27.03.2023 5 z 5

To je příběh jako břitva.....nabroušený, vybroušený, ostrý. Tohle byla fakt jízda a v životě bych netipnul pachatele. To bylo naprosto skvělé. Jinak jak již bylo napsáno, není už kam moc jít.... jedině nechat Harryho zemřít. Hodnotím vysoko a možná i Sněhulák je slabší. Totální motanice a zvratů nepřeberně. Doporučuji

fruitbueno
fruitbueno
18.03.2023 5 z 5

To byl asi ten nejsmutnější příběh celé série. Harryho bolest je vepsána snad v každém písmenu. Už jsem to zmiňovala u některého z předchozích dílů, autor svým hrdinům nakládá neskutečně moc. Nůž je vynikající po všech stránkách. Dostane se vám všeho, čím vás autor oslovil už dříve: bravurní vypravěčství, v podstatě nepříliš komplikovaná zápletka, řada odboček a pak (pro mě) zdrcující a naprosto nečekané finále. Tleskám, smekám, držím se za duši a doufám, že ani já se neprobudím!

vyvodka
vyvodka
17.03.2023 5 z 5

Pár let jsem si od knížek s Harry Holem potřebovala odpočinout. Štvalo mě to neustálé řešení jeho alkoholismu. Jsem ráda, že jsem po tomhle 12. díle nakonec sáhla. Prostě napínavé čtení, překvapivá odhalení...starý dobrý Nesbo. Doporučuji přečíst.

skuneku
skuneku
04.03.2023

Již se těším na další knihu, podle zakončení soudím, že se bude na co těšit.

Jenny055
Jenny055
10.02.2023 4 z 5

Bolo to dobré, ako vždy, hlavne záver bol zaujímavý. Hviezdičku beriem za to, že zle znášam Harryho alkoholizmus. Pri tom jeho chlastaní do bezvedomia by už mal mať vygumovaný mozog a on ešte dokáže "veľké veci " ako Harry Potter :-).

marwinmh
marwinmh
09.02.2023 4 z 5

Harry Hole tak, jak ho všichni dobře známe.
Alkohol, kvalitní hudba, bouře pocitů a jedna vražda, jejíž oběť i vrah způsobí v Harryho životě nejednu velkou ránu.
Trochu dlouhé, ale dobré čtení.

cukrovka
cukrovka
27.01.2023 5 z 5

Opět skvělý díl. J.Nesbo nemá Harryho opravdu rád, protože to co pro něj přichystal tady bylo dost kruté. Autor umí skvěle čtenáře svádět z cesty za odhalením pachatele. Neustále předhazuje další a další podezřelé a když už si myslím, že vím, tak zjistím, že je vše úplně jinak.

terimila
terimila
23.01.2023 4 z 5

Opět klasická holeovská jízda. Skvěle se to čte, postavy jsou už staří známí, se kterýma se člověk zase rád shledá... a děj je opět perfektně vygradovaný. Tentokrát v něm nefigurují extrémní nechuťárny nebo kdovíjak zvrácené způsoby vraždy (i když linka s prasákem Sveinem je hooodně odporná a v něčem mi vlastně přišla děsivější než některé vraždy z předchozích dílů), ale zato perfektně funguje taková ta hustá, hmatatelná úzkost z nevědění. S Harrym jsem ten děs z postupného rozpomínání se skoro sdílela, skoro jsem taky cítila to hnusné tušení a postupné naskakování střípků z něčeho, na co se vlastně vůbec rozpomenout nechcete.
Ohledně odhalení vraha... ne, to, co se hned nabízelo, jsem autorovi samozřejmě nesežrala, ale zato jsem se dala strhnout jednou pěkně voňavou falešnou návnadou. Nakonec mě převelice potěšilo, že byla pouze falešná. Ale i to jsem si užívala, to navádění čtenáře k děsně smutnýmu a bolavýmu odhalení, a pak jeho milosrdný odvedení stranou. No, knížku, kdy vrahem může být snad více než polovina hlavních postav, a všecky jsou svým způsobem logické, jsem už dlouho nečetla.
Netvrdím, že mě na knížce pár věcí nedralo (hlavně to s tou autonehodou bylo na hoodně velký ach-jo), ale pořád je to parádní počtení. Nepřekvapilo mě ani tak moc odhalení vraha (i když trošku jo :) , ale hlavně to mistrné a pochopitelné spletení závěru (i když drobet přepjaté, já vím). Jo, tohle mé pomstychtivé čtenářské duši dělá dobře. Krásné čtyři hvězdy a napjatě čekám na další díl.
PS: Původně jsem dala pět, ale když nad tím přemýšlím a porovnávám se svýma osobníma špičkama HH série (Policie, Levhart, Sněhulák), tak snižuju. Ale i čtyři jsou paráda.

rengers
rengers
12.01.2023 3 z 5

Polovina příběhu se docela zbytečně vleče. V druhé půlce se konečně děj rozjede, tak jak to známe u autora.

jarda155
jarda155
01.01.2023 5 z 5

Obavy, jestli se dá ještě něco rozumného vymyslet po tolika dílech, rychle vyprchaly.Pořád se to čte dobře, rychle, a pachatel vypadne až po několika odbočkách.
Kdyby to dopadlo, jak bylo naznačováno, asi by to bylo pěkné zakončení celé série, tedy pro nás, co nemusíme ty úplně šťastné konce.I když tady vlastně není nikdy šťastný konec.
M.

Haloon
Haloon
22.12.2022 5 z 5

Tohle jsem nečekal. Dočteno s myšlenkou, kolik toho zjizvený Harry musí ještě snést? Možná už v průběhu čtení této knížky dostávám pocit, že se blížíme ke konci cesty. Doposud to bylo neskutečné, ale možná už dost, aby to brzy nebylo až moc…

stanislav0373
stanislav0373
15.12.2022 5 z 5

Opět skvěle napsaný a dotažený příběh, ve které vám tentokrát hned na začátku vyletí tlak. Pokud bych měl knihu charakterizovat pár pojmy, byly by to: emoce, emoce, emoce a usilovné přemýšlení nad tím, kdo, proč a jak. A stejně budete vedle :-)


PS: Jo, je to jasný, Nesbo nemá Harryho rád...

jan7760
jan7760
07.12.2022 5 z 5

Napínavý príbeh pre mňa zase s neodhadnutým vrahom, vlastne ako obyčajne. Čím ďalej čítam príbehy HH, tým viac ma začína táto rozporuplná postava baviť svojou neučesanosťou, chybami, ktoré má každý z nás.

lada3781
lada3781
18.11.2022 4 z 5

Rozporuplný díl, něčím skvělý a něčím na hlavu. Za způsobené emoce však řadím vysoko.

janka2000
janka2000
07.11.2022 5 z 5

Poslední díl série o HH začíná smrtí lásky a končí smrtí přátelství. Tentokrát si Harry hraje sám se sebou, nebo vlastně ne? Přečtěte si tenhle mindfuck, kde si v jednu chvíli myslíte, že to už chápete, ale pak je vše úplně jinak. Zároveň je kniha protkaná smutkem, lítosti a (sebe)nenávistí. Pecka

Karoley
Karoley
21.09.2022 5 z 5

HH 12 - Nůž
Nůž vražen do srdce čtenáře. Nejbolestnější díl s Harrym.
Kdo cítí nenávist tak silnou, aby vraždil?

Opět krásně zamotaný příběh, tajemné náznaky, falešné stopy, napětí, mrazení v zádech, šok. Můj dvanáctý (a zatím poslední) Harry Hole, vraha jsem jako obvykle neodhalila a ten konec! Nemůžu se dočkat, jaký další osud Nesbo Harrymu nachystá.

Vikk
Vikk
07.09.2022 5 z 5

Za mě je (zatím) poslední díl série Harry Hole i ten nejlepší. Opravdu promakaný, několik přímo božích zvratů... Nevěřila bych, že to napíšu, protože cca. od pátého "Harryho" se mi zdálo, že má Nesbo spíše sestupnou tendenci. Tohle byla ale aspoň pro mě bomba!

markinho962
markinho962
20.08.2022 5 z 5

Upřímně jsem vraha netipoval, sjel jsem všech 11 knih za sebou, je vidět, že spisovatel zraje, jelikož jsou knihy čím dál propracovanější, ale vrah sice mohl mít motiv, ale takhle ne.... No jinak zase hezky překombinované, klasika

stanislava7096
stanislava7096
18.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Samozřejmě byla kniha jako vždy čtivá a zajímavě propletená. Na můj vkus byl závěr překombinovaný a vrahovi jsem nevěřila, že by to dokázal. A pokud by to dokázal, tak ne takhle. Nevím. Jsou to jen moje pocity.

Hakate
Hakate
12.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak a jsme na konci...

Tedy alespoň pro zatím.
A jsou tu rozporuplné pocity. Najednu stranu se člověk těšil, až usedne s posledním (nebo alespon zatím) příběhem Harryho a těšil se, jaké násrahy ho v tomto díle čekají.
Když si shrneme čím vším si Harry přišel, co všechno si už vytrpěl a přežil, Láska k ženám, hlavně tedy k jedné, otcovský vztah s nevlastním synem Olegem, problémy v práci, s kolegy, s pitím a drogami, pevně doufáme a říkáme si, že už to prostě horší být nemůže. A na druhou stranu se dám do dílu nechce, protože víte, že už jsme na konci...
Protože HH, je přesně ten chlap, kterého miluje každá žena, ale žádná ho nechce mít doma.

Ale ono může,.. může to být ještě horší, než kdy předtím.. Nesbo opět potvrdil, jaký je perfektní spisovatel a kam až se nebojí zajít.
Naprosto brilantní díl, který nás drží v napětí od začátku až do úplného konce. Plný skvělých zvratů.
Po řádcích se smrtí Rachel, opět vznika "panika" Ne nechci to číst, měla jsem ji ráda a tato smrt mě zabolela, ale na druhou stranu nutně potřebuji znát, kdo tohle mohl udělat.

Myšlenka, kdo je vrahem mi bleska, ale jelikož nejsem HH, tuto myšlenku jsem ihned zahnala, zamítla a neposlechla svou intuici. :) naopak jsem se čím dál ujišťovala a přesvědčovala, že jedinou správnou možnosti je .... Ou jak já se mýlila...
Naprosto brilantní, geniální, skvělé...

Konec je skvělý. Opět nutí k zamyšlení...a velkému prostoru pro fantazii. Každý čtenář ať si svůj konec dopíše sám... A nebo? Třeba se za nějakou dobu dočkáme rozuzlení? Ne, Nemyslím si.. ale kdo ví, s Nesbem vzady nejsem dobrý detektiv ;D. Ale intuice mi říká snad radši ani ne...neboť pokud bychom šli dál systémem Nesba...v dalším díle už by opravdu pak jen chyběla smrt Harryho....

Vlaďkaa4
Vlaďkaa4
31.07.2022 5 z 5

Bohužel zatím poslední díl ze série. Tentokrát to nebylo tak drastické. Spoustu narážek na vraha a já byla úplně mimo. Vždy jsem naletěla na připravenou návnadu.

Teclaireddy
Teclaireddy
13.07.2022 5 z 5

Přestože je na mě Jo Nesbø příliš megalomanský, tomuto dílu dávám pět hvězdiček, protože mě od začátku do konce nepustil a stále mne překvapoval. Ideální oddechovka na léto, přečteno asi za tři dny.

zaba335
zaba335
09.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Kdyby bylo možné dala bych 10 z 10, ale bohužel musím zůstat u 5. Tato kniha by si zasloužila nejméně 10 hvězdiček.
Nezapadá totiž přímo do celé série Holeovek, přitom perfektně ano. Řeší ze zde totiž jenom jedna hlavní vražda plus se nám zde motá starý známý Finne.
Od Nože jsem neměla velká očekávání, a velmi příjemně mě překvapil, a to jsem považovala Žízeň za vrchol. Nesbo zase zářil. Na každé stránce. V každém slově.
Jak to sakra vymýšlí?

U tohoto dílu jsem byla překvapena snad na každé stránce. Začínáme Harryho probuzením a zakrváceným oblečením, následně, minimálně pro mě, nečekanou vraždou, tu postavu jsem měla velmi ráda a poté dlouhým honem za vrahem a detailním popisem událostí, psychologie postav a sem tam i špetkou něčeho obohacujícího.

Vraha, musím přiznat, jsem tipla nějak ve čtvrtině knihy, i když jsem tomu do poslední strany nevěřila a motiv mě velmi překvapil.

Všechno do sebe perfektně zapadlo jako lego, dostala jsem perfektní kriminálku se skvělou zápletkou a lehce otevřeným koncem.

Tak co nás čeká přístě?

Štítky knihy

detektivní a krimi romány norská literatura

Autorovy další knížky

Jo Nesbø
norská, 1960
2012  89%Sněhulák
2013  73%Netopýr
2015  90%Policie
2019  90%Nůž
2017  89%Žízeň

Kniha Nůž je v

Právě čtených50x
Přečtených2 946x
Čtenářské výzvě645x
Doporučených125x
Knihotéce718x
Chystám se číst543x
Chci si koupit159x
dalších seznamech18x