Nůž

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/big_nuz-Lx9-407982.jpg 4.61637

Harry Hole 12.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv, 2019

Kniha Nůž

enjay

Chudák Rachel :D
Každopádně velmi napínavé čtení a strhující rozuzlení. Jsem zvědavý, kam bude detektiv Hole pokračovat po tomto díle, pokud bude.

Ajrad1981

(+ SPOILER) Mám poslední dobou blbý zvyk - před čtením a i v jeho průběhu občas zalistovat knihou dopředu a jeden dva odstavce si přečíst. Takže jsem předem znala totožnost oběti a obrala se tak o překvapení. I když, překvapená jsem nebyla ani při tom listování, že bych tuhle mrtvolu čekala?
Spíš mě překvapilo, že Harry nebyl na seznamu podezřelých - vždyť se to přímo nabízelo, i anotace o tom mluví! I když ta samozřejmě může klamat. Tentokrát neklamala, jen si člověk musel počkat. A i když samozřejmě fanoušek HH nepředpokládá, že by byl Harry vrah, tak je nějakou dobu v nejistotě, jak to teda vlastně bylo a jestli se nespletl.
Při jednom dalším zalistování jsem narazila na jednu překvapivou informaci týkající se čtyř lidí a po nějaké době mě napadlo - co když pachatel je jeden z nich? Samozřejmě jsem měla na mysli jednoho konkrétního z těch čtyř. Moje podezření ještě posílil rozhovor dotyčného s Harrym, ale je otázka, jestli bych to podezření pojala i bez té odhalené informace. Byla by to bomba typická pro tuhle sérii! A pochopitelně neprozradím, jestli jsem se trefila nebo jestli to přece jen udělal Harry, to vám, kteří jste knihu ještě nečetli, nemůžu udělat!!

Ke knize mám ovšem dvě výhrady. Opět se tam objeví zázračné přežití jedné z postav, podle mého je to možné pouze hypoteticky, ale je to jen domněnka, zkoušet to rozhodně nehodlám. A ta druhá výhrada je konec, tak nějak byli všichni spokojeni a to mi tady moc nesedí. Za tyhle výhrady hvězdičku ubírám.
Ale zase ji přidávám za poslední stránky, autor si ponechal naprosto volné pole působnosti do budoucna a to se mi naopak líbilo hodně.

-Endy-

Detektivka není můj žánr. Přesto jsem z nějakého (mně neznámého) důvodu přečetla 5 Holeovek. Každá další byla slabší. Možná jsem udělala chybu, neboť jsem začala Sněhulákem - odtud už člověk může jen níže.
Touto knihou už ale opravdu končím.

Pítrs85

Ty nejlepší díly už má Harry asi nadobro za sebou, navíc mě vždycky bavil víc Hole-samotář, než Hole-taťka od rodiny, ale i podvanácté to tomu bláznivýmu Norovi vyšlo. Příběh, včetně závěrečného rozuzlení, je opět patřičně přestřelený (přesto pořád dává jakýs takýs smysl), Nesboho styl psaní pořád zábavný. Prostě na některé jistoty je i v dnešním světě stále spoleh. Těším se na díl třináctý.

SedllY

Tojiro Santoku, moc hezký nůž. A já potřebuju ještě aspoň jeden díl s HH!

SimonaP

Čtivá kniha, kde nejsou nudné pasáže a každou chvíli nějaký zvrat. Na pachatele ukazují některé indicie, ale jistá jsem si nebyla. Bavilo mě to.

Ethys

Co jiného říct, čekala jsem leccos, ale tohle jsem nečekala.

Lenisk@

Sérii Harryho Holea jsem doslova hltala, takže logicky si detaily jednotlivých dílů nepamatuji. Dokonce můžu říci, že některé díly bych klidně mohla číst znovu a nevzpomněla bych si, kdo je vrah. Harry je osobnost, kterou jsem si zamilovala navzdory tomu, že z něj Nesbo dělá superhrdinu (nikdy jsem se nebála, že by se ze sebehorší situace nedostal). Tento díl mě zaujal nejvíc nejspíš kvůli tomu, jak moc byl pro Harryho osobní. Jen je škoda, že čím víc jsem Nesbo četla, tím dřív jsem vraha odhalila a výsledek vyšetřování pro mě nebyl úplnou novinkou, ale to nakonec považuji za detail. Přistihla jsem se, že jsem tuto sérii nečetla kvůli dopadení vrahů a násilníků, ale kvůli průběhu vyšetřování a samozřejmě hlavně kvůli Harrymu.