Deset malých černoušků

Na sídlo vybudované na ostrově v kdesi v devonském hrabství je pozváno deset lidí, kteří spolu na první pohled nemají naprosto nic společného. Snad kromě toho, kdo je pozval. Hostitel se však zatím neobjevil. Místo toho se při večeři ozve zvláštní hlas z gramofonu, který každého z hostů obviní ze zločinu. Nedlouho poté je první z hostů nalezen mrtev. Napětí začne sílit, neboť začíná být jasné, že vrah je zřejmě na ostrově a chystá se znovu udeřit - přesně podle dětské říkanky......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56191/big_deset-malych-cernousku-Mo4-56191.png 4.75034
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Odeon

Ten Little Niggers / And Then There Were None, 1939

Kniha Deset malých černoušků

wendulka0502

Naprosto skvěle promyšlené napínavé od začátku do konce. A k tomu medový hlas pana Vladimíra Čecha co víc si přát. Rozhodně doporučuji si poslechnout.

Kaiserka

Skvěle promyšlené, nadčasové, napínavé, a čtivé. Bavilo mě číst od začátku až do konce..

bararich8

Skutečně mistrná detektivka! Má první kniha od A. Christie a musím říct “Klobouk dolů!”

Bedřich63
31.12.2021

Moje první kniha od autorky. V rámci našich rodinných večerů jsem viděl několik desítek filmů o Hercule Poirotovi a o slečně Marplové. V těchto zfilmovaných příbězích na mě vždy působil nějaký tak trochu naivismus té doby před 100 lety. Podobně na mě působila i tato kniha.
Více jsem to celé vnímal jako sociální a psychologickou studii, než jako drsnou detektivku, kde se stalo 8 vražd a 2 sebevraždy. Film jsem neviděl, ale dovedu si představit, že by to ve filmu mohlo být zpracováno tak, že divák si nestihne ani na minutu vydechnout.
Autorka píše zajímavě, nápad je to vynikající, osoby jsou popsány dokonale, prostředí už méně. Časem si přečtu i nějaké jiné knihy, abych srovnal filmové zpracování s knižní předlohou. Možná si pak tuto skvělou autorku několika desítek knih více oblíbím.

heliiinka
28.12.2021

Geniální. Zkoušela jsem předvídat další kroky podle říkanky, zkoušela jsem zjistit, kdo to má na svědomí. A neměla jsem ani stín podezření.
Stránky utíkají pod rukama, není to zbytečně krvavé a nechutné, je to do detailu promyšlené.

Jerry H
28.12.2021

Když si člověk uvědomí , že je to 80 let starý příběh, který i v dnešní době umí zaujmout a prakticky na pár stránkách vylíčit celkovou atmosféru, psychologii těch "návštěvníků" a celkové rozpoložení, tak musím smeknout. No Agatha Christie, zřejmě dobrý oddíl.

Karoley
27.12.2021

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd.
Jedna z nej detektivek, co jsem zatím četla. Celý děj je bezvadně promyšlený, z tajemných náznaků mi běhal mráz po zádech a až do konce jsem netušila, kdo zatím vším stojí. Moje první Agatha a zcela jistě ne poslední.

charlizee
27.12.2021

Psát o detektivce, která se kopíruje už dobrých 80 let, že je nápaditá, je informace asi tak hodnotná, jako když někomu budete popisovat, že v zimě je zima… Přesto dodám snad jen to, že mně u první dámy napětí právě to napětí často schází, což je ale dost možná dáno taky tím, že je ten příběh tak notoricky známý…
Za fun fact považuju jedenáct mrtvol na dvě stě třiceti stranách - kdejaký současník by to rozmázl na stran tisíc, ideálně ještě ve verzi na pokračování.
Jo a četla jsem vydání z roku 2017, to nejnovější z letoška (2021) už se jmenuje A pak nezbyl žádný. (Původní, britské vydání z roku 1939 znělo Ten Little Niggers, v USA v roce 1940 knížka vyšla pod odlišným názvem And Then There Were None). Mně osobně se ten druhý název líbí víc, ale dost mi vadí ta tendenčnost.