S.H. S.H. komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

"Nesvoboda byla cena,kterou platila za pochybnou jistotu,že se o ni stát postará. Jako pak o psa přivázaného k boudě!" Tato a spousta dalšího bylo v knize velice poučné, pro nostalgické vzpomínáče by měla být povinnou četbou. I když žánrově se autorka odlišuje, téma komplikovaných rodinných vztahů zůstává a rozhodně není růžové.

05.08.2021 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Opravdu si ještě někdo může po přečtení této knihy myslet,že tenkrát bylo tak nějak lépe?

06.02.2022 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Tuto knihu si pamatuji již od dětství,kdy ji mamka měla v knihovně. Ovlivněna příběhem mi vždycky říkala ať si hlavně nezačínám s cizincem. Mám vždycky ve zvyku se s hlavními hrdinkami ztotožnit, ani tady to nebylo výjimkou. Občas jsem se až rozčilovala nad naivitou Betty, ale stejně to bylo všechno nakonec tak jak mělo. Obdivovala jsem její odvahu a sílu. Moc hezká sonda do nejednoduchého života hlavní hrdinky,ale také do života v Íránu na sklonku 80. let.

27.01.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Nikdy bych nečekala,že se mě tak pohltí kniha o "malém" chlapci,který to doma nemá jednoduché. Ale je neskutečný,jak i v tak složitém prostředí se dokáže odrazit a být skvělý.

09.01.2021 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Moc pěkná knížka, celou dobu jsem si představovala jak by to vypadalo,kdyby jí zfilmovali, určitě by to stálo za to. A líbil se mi vztah Jordán s Annou,který nebyl vyloženě černo/bílý.

13.11.2020 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Úžasná, skvělá a nejlepší kniha, kterou jsem měla možnost tento rok přečíst. I přes ty nepříjemné zážitky, které bratry provázely, jsem narazila i na několik úsměvných pasáží. Kniha se čte výborně a příběh je velice silný. Doufám, že autor bude v psaní podobných knih pokračovat, povedlo se mu něco neuvěřitelně dokonalého.

13.07.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

To bylo hustý,ještě nikdy jsem nepřečetla knížku na jeden zátah za 3 hodiny. Spolu s Dědinou nejlepší knížka od autorky. Je až neuvěřitelné jak se dokázala vcítit do hlavní postavy.

14.04.2020 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Úžasná kniha s neuvěřitelně napínavou zápletkou na konci. Líbí se mi doba a vykreslení charakteru postav,které prostě není černobílé a tím mi přijde uvěřitelné.

06.04.2022 5 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Úžasně čtivá kniha s neobyčejnou dějovou zápletkou. Moc bych si přála,aby to někdo natočil jako komedii.

22.02.2021 5 z 5

Jarmarečník Jarmarečník Vlastimil Vondruška

Ta trilogie je neuvěřitelně povedená,sice se historií panství uvedených v knize zabývám v práci, ale nejsem hnidopich,abych se zabývala tím,zda je to bulvár a jaké jsou prameny autora nebo snad samotným autorem..... Já oceňuji to,že se někdo zaobírá neobvyklými lokacemi, tímto obdobím a šlechtickými rody. Jeden to nesmí brát doslova,ale jako historickou oddechovou musím knihy ocenit.

13.12.2020 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Hodnocení vynechám. Pokud chcete číst knihu o tom, jaké je to být v hlavě psychicky narušeného člověka, směle do toho. Víceméně se děj nikam neposouvá a hlavní hrdinka jen upadá do tmy.

08.07.2020 3 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

To je neuvěřitelná kniha! Po začátku a možná tak do 3/4 knihy jsem si říkala, že je to takové to vyprávění o životě žen na vesnici s genderovými prvky. Ale v poslendní 1/ se to láme a všechno do sebe postupně zapadá a víte přesně co tím autorka chtěla čtenáři sdělit. Je to o ženské naivitě a postupné emancipaci, jak se snaží odrazit od toho údělu být doma hospodyní a když to přeženu "služkou" pro muže. Ale s každou další ženou se to zlepšuje a na konci je krásně vykresleno jak se ženy za svůj úděl neodsuzovaly, ale nacházely pro sebe pochopení, to je moc hezké.

07.10.2019 5 z 5

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Tak normální a tak skvělé,jen na konci už jsem věděla,že mi všech těch hrdinů bude hrozně líto,protože vím co je čeká. Dozvěděla jsem se jak muzikanti v Čechách žijí a dívám se na ně už jinak, rozhodně se někdy na nějaký koncert vydám,abych naše kulturní bohatství podpořila. Těším se na další autorčinu tvorbu.

10.12.2023 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Zdánlivě jednoduchý příběh, který po přečtení anotace ničím nepřekvapí. Co mě ale dostalo bylo to,jak byl popsán očima každého hrdiny. Jak ubíhaly přečtené stránky, naplňovalo se i mé pochopení pro každou z postav, její chování a úmysly. I když se u paní Soukupové příliš opakuje motiv rozvodu a neúplné rodiny,kniha je jiná než ty předešlé a stojí za to.

28.03.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Na novou knížku Kateřiny Tučkové jsem se velice těšila, ale velice mě zklamala ta forma kdy se skáče od postavy k postavě a mezi obdobími. Tohle všechno v kombinaci s délkou knihy, tématem pro mě bylo velice obtížné a knihy tak vůbec neutíkala. Co hodnotím kladně je přínos.

18.05.2022 3 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Jak jsem se tak do poloviny knihy dost nudila,tak druhá půlka byla jako smršť, úplně mě dostala a všechno z té první půlky mělo dozvuk,smysl a význam. Hrdinové se často neděli na černé a bílé,ale někdy i na takové ty běžně lidské,takových co jich je v normálním životě spoustu. Myslím,že je kniha trochu neprávem opomíjená,ale já ji mohu jen doporučit.

21.02.2021 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Nedočteno, opravdu mě to nebavilo. Měla jsem pocit, že být baletkou je to nejhorší na světě, tak sakra jaký je důvod toho proč to ty holky dělají? Navíc jsem měla pocit, že se ve 12 letech chovají dost příšerně. Ne tohle není zpověď ze života baletek, je to sonda do života hloupých holek, který by si nechali snad líbit úplně všechno, jen aby si snad možná splnily svůj sen, teda pokud se jim bude chtít....

09.07.2020 1 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Úžasně napsaná kniha se silným příběhem. Četla se velmi dobře.

01.06.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Když pominu povolání, je hlavní hrdina člověk,který teda ve svých letech absolutně neví co chce. Manželka je prudérní a tak se není čemu divit,že chlastá a najde milenku, kde jinde než v nemocnici.... Jak prvoplánové! Ale i když něco podělal,tak mám pocit,že místo toho aby se sebral,tak se v tom vlastním zmaru rád nimrá, nechce něco změnit,dupnout si.... prostě jak mu během jeho hádek řekla jeho žena a měla pravdu,špatný jsou vždycky jen ti okolo.
Dědina byla zajímavější, tam byl alespoň nějaký vývoj a ty osudy,i když nebyly jednoduché, byly opravdu zajímavější.

08.11.2019 3 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

To nejlepší co jsem letos četla,hlavně musím ocenit rozdílné pohledy na problematiku. V jednu chvíli tam píše příslušník StB, disident, členka KSČ, což přidává na objektivitě.

03.02.2023 5 z 5