Soběstačný

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/big_sobestacny-uHU-432843.jpg 4.7682

Kniha Soběstačný

PetraBery
předevčírem

Od knihy jsem moc nečekala, ale bylo to opravdu výborné. Štěpánovi rodiče se rozejdou, táta si založí novou rodinu, máma řeší nedostatek peněz a svoji nemoc. Štěpán tráví nejvíc času u dědy a musí sakra rychle dospět. A popere se se všemi nástrahami života nad očekávání.

book_loverka_

České autorky mě nepřestávají udivovat. Soběstačný je další úžasná kniha z českých vod, která mě neskutečně překvapila. Je to silný příběh malého Štěpána, na jehož bedra toho osud naložil příliš ve velmi útlém věku. Tuhle knížku zařadila Pennyandbooks mezi nejlepší knihy roku 2020 a od té doby si ji chci přečíst. A Kája měla pravdu, protože tohle je fakt pecka! Bylo to čtivé, dojemné a psané tak realisticky, až mi slza ukápla. Zuzana Dostálová skvěle vykresluje rodinné vztahy a vyvolává tak spoustu emocí. Já vám tuto knížku moc a moc doporučuju! Obálka je sice nenápadná, ale obsah vás dostane a rozloží, stejně tak, jako mě.

saruse

Skvělá kniha. Je v ní všechna tíha mladého klukovského života, když život kolem nejde, jak by měl. Zároveň je v ní velká touha a odvaha a naděje mladého klukovského života. Štěpán je báječný.

shecoola

(+ SPOILER) Príbeh Štěpána odohrávajúci sa od jeho cca 10 do 15 rokov, počas ktorých príde o otca (rozvod, nová žena, nová rodina), prvú lásku (Avi, Izrael), mamu (rakovina) a napokon aj deda (staroba). Na tejto línii sa Štěpán ocitá v situáciách, ktoré ho prinútia rýchlo dospieť a postaviť sa tak na vlastné nohy. Na sklonku tejto jeho neľahkej cesty napokon spoznáva ošetrovateľku Evu, vďaka ktorej ochutnáva aj krásy prvej lásky a milostného života.
Príbeh je to smutný, ale krásne napísaný. Je až na zamyslenie, koľkým deťom je v ich živote odoprené skutočné detstvo.
"Bůh mi dal ramena, dává mi i břemena".

bdolezalka

Příběh o tom, jak to mají některé děti strašně těžké. Velmi oceňuji schopnost autorky vyprávět jazykem 11ti letého dítěte a vyjádřit to, jak takový kluk vnímá svět. Jak postupně Štěpán vyspívá, mění se i jeho styl vyprávění a způsob vidění světa, tudíž je kniha velmi autentická. Štěpán je sympaťák, rychle si vás získá a vy mu nepřestanete celou knihu držet palce. A ještě něco bych chtěla říct, paní Dostálová umí psát tak, že jsou z knihy cítit emoce jednotlivých postav, smutek, radost, odhodlání. Toto je dar, který postrádám například u paní Lednické nebo u paní Tučkové, obě dámy píší naprosto precizně a jejich knihy jsou skvělé, ale i přes sílu témat, kterými se zabývají, mě nedokázaly tak zasáhnout jako tento obyčený lidský příběh.

kristyna.havlov

Skvela kniha prectena diky ctenarske vyzve 2022. Prectena za jediny den, nemohla jsem se odtrhnout! Pribeh chlapce, ktery musel rychle dospet a ktery nemel snadne detstvi. Jedine co pro me bylo dlouhe byly stranky, kdy Stepanova mama psala o sve praci, bylo to porad to same. A dalsi minusovy bod - cekala jsem nejaky jiny konec. Ale jinak hodnotim 4/5.

lalela

Knížka z pohledu dospívajícího chlapce. Vyspívá morálně i fyzicky, má úplně jiné starosti než jeho vrstevníci. Musí se vyrovnávat s řadou věcí v životě. Hodně krutých věcí. Jak já toho jeho tátu nenáviděla, protože to byl bačkora. Ale ze Štěpána vyrostl samostatný zodpovědný kluk, a tak by to mělo být. Je to skvěle napsaná knížka.

Louisareading

Moc ráda čtu české autorky a ráda se k jejich knihám i vracím. Tohle je takové ne moc složité rodinné drama, ale oddychovka to také není. Hlavně ne pro ty, kdo zažili něco podobného, jako Štěpán. Dobře napsané.