Soběstačný

Soběstačný obálka knihy
Mé hodnocení:

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/sobestacny-uHU-432843.jpg 4.7403
Romány, Literatura česká
Vydáno, Paseka

Kniha Soběstačný

kiraa
dnes

Nemám v zásobě tolik hvězd, kterýma bych onálepkovala tuhle neskutečnou knížku. Od první stránky jsem věděla, že mám před sebou další českou top strop. Vyprávění z pohledu dospívajícího Štěpána a jeho maminky. Existenční problémy, nemoc a tragická událost, která rodinu rozdělila. Všechny hlavní postavy neskutečně vykreslený, dospívající Štěpán, máma a bojovnice v jednom Elen, bombarďák děda a slaboch ultrakokot táta Hugo (pardon, nemohu jinak). Nikdy už nebudu chtít v Bille body, plyšáky, ani vrátit shnilej pomeranč. Nikdy teď ani v příštím životě :) Tak moc dojemný, smutný, nadějeplný a přesto nedepresivní.
Doporučuji audio verzi, která samotný příběh posunula ještě o pár příček blíž ke hvězdám.

Ditules
včera

Skvělá knížka vypravena pohledem Štěpána a jeho mámy. Bylo to čtení dojemné, smutné, k naštvání i plné naděje.

Anitram22

S pořízením této knihy jsem dlouho otálela a udělala jsem velkou chybu, měla jsem si ji totiž pořídit hned, jak jsem si zde přečetla její hodnocení. Kniha se četla snadno, doslova jedním dechem. Naprosto úžasně vystižené momenty, situace, pocity, problémy běžného života. Chvílemi mi bylo z knihy docela hodně smutno a měla jsem slzy na krajíčku hlavně z toho, jak se život "nemazlí" s dospívajících dítětem, které si má užívat dětsví a ne starosti dospělých. I když Štěpán se s tím popral bravůrně, no ono mu nic jiného vlastně ani nezbylo.

Knihu určitě doporučuji. Jakmile do ní jen nakouknete, aby jste věděli třeba jak je psaná (já to udělala hned, jak mi přišla - nic jiného mě už pak nezajímalo) už vás nepustí až do doby, než ji dočtete a to bohužel nebude trvat moc dlouho. Za mne opravdu moc krásná kniha.

Teď už můžu konečně v klidu dočíst Kde zpívají raci :-)

katulkav

Skvěle psaná kniha,kterou jsem přečetla v podstatě během jednoho dne. Moc mi seděly krátké a stručné věty,díky kterým mi oči po řádcích příběhu rychle utíkaly. V několika momentech jsem měla slzy na krajíčku. Příběh Štěpána a jeho předčasného dospívání se mě opravdu dotkl.
"Bůh mi dal ramena,dává mi i břemena."

kacunka157

Tak vyborna kniha. Neskutecne, s cim si 11-15 ti lety kluk musel projit... A jak to dospelacky vsechno zvladnul.
Kniha se mi moc libila, mrzi me, ze jsem ji odkladala tak dlouho... Kniha je smutna, ale ma v sobe nadherne poselstvi. Dekuji za ni!

agatha2

Poslech audioknihy

Co se týče poslechu, tak jsem strašně moc ráda, že jsem zvolila tuto formu četby. Kniha je rozdělena na tři části – první a třetí z pohledu Štěpána namluvil skvělý herec Lukáš Hejlík. Druhá část z pohledu maminky je namluvená herečkou Zuzanou Kajnarovou a hodně mi pomohla v pochopení souvislostí. Pohled na události okem matky byl pro příběh rovněž důležitý. Oba dva interpreti se své úlohy zhostili se ctí a na výbornou, myslím si, že i díky jejich projevu na mě poslech zapůsobil více, než kdybych knihu četla klasicky. Jsem moc ráda, že jsem si počkala na audioverzi a že ji namluvili právě tito dva protagonisté. Byl to zážitek plný emocí a u některých Štěpanových myšlenek jsem neměla daleko k pláči. Děkuji tembr audioknihy za tuto skvělou záležitost.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

bacouch

Od knihy jsem nic nečekala a byla jsem nadšená. Zuzana Dostálová je autorka, kterou si budu rozhodně hlídat. Skvělá kniha!

kasavubu

Moc smutný příběh. Klobouk dolů před tím, s jakými problémy se musel potýkat jedenáctiletý až patnáctiletý kluk. Bohužel dětí, které se musí stát takto předčasně "dospělými", je v naší společnosti víc než dost. Největší vztek jsem měla na otce. Zařídil si novou rodinu a syna v podstatě odstavil na vedlejší kolej (i když je otázka, jestli byl v novém vztahu vůbec šťastný, zrovna dvakrát to tak na mě nepůsobilo). Asi největší sympaťák z celého příběhu pro mě byl děda. Líbil se mi jeho vztah k životu, který asi taky neměl úplně jednoduchý. Navíc ho hodně trápil nedořešený vztah s dcerou, Štěpánovou matkou. Na knihu jen tak nezapomenu a vřele ji všem doporučuju.