Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 975 304

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

lidunka1
20.01.2023 4 z 5

Držela jsem Štěpánovi palce. Mnoho rodičů velmi ublíží svým dětem, když si najdou nové partnery. A rakovina je často nemocí v první řadě duše. Pobavilo mě, že Št. nesnášel veganskou stravu. Někdy jsme my dospělí až směšní tím, jak se v některých věcech partnerům přizpůsobujeme, jen abychom se zalíbili...

Hawkey
18.01.2023 5 z 5

To tak bolelo.. když se clovek vciti do duse jedenactiletyho kluka, ktery proziva, co proziva. No jen si to prectete..
A co teprve jeho matka uveznena ve frustraci nedostatku a zivotni krizi. Presto to na me nepusobilo depresivne, protoze ve Stepanovi je neco vic nez v obycejnych klucich.. musite cist dal a dal bez prestavky. Fandite mu, mate ho moc radi, chcete ho obejmout.
Uz dlouho mi zadna postava neprirostla tak k srdci.. uz dlouho zadna postava nemela tak velke srdce.
Neobycejny roman, na pána napsaný. Kloboucek.

lucy.sankova
17.01.2023 5 z 5

Tak tohle mě úplně pohltilo. Jak mě bylo smutno.. držela jsem pěsti Štěpánovi a za to všechno ho obdivovala.
Když se tak zamyslím, může to být příběh každého z nás.
Příběh o dospívání mladého jedenáctiletého chlapce, který ovšem příliš brzy se stal “soběstačný” ..

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Velmi dobrá kniha, připomínala mi tvorbu Petry Soukupové svým zaměřením. Štěpána mi bylo moc líto - u otce na něj nebylo místo, macecha byla lakomá, máma se chuděra snažila co mohla, děda taky. Část s vyprávěním matky a její práce v obchodě byla skvělá, těžká. Určitě knihu mohu doporučit.

Sova15
18.12.2022 4 z 5

Smutný, dojemný příběh, občas se mi chtělo brečet. Ani maminka ani Štěpán to neměli jednoduché. Uživit se s dítětem z jednoho platu, i když by neměla pracovat, ale léčit se....Štěpán byl moc fajn, předčasně dospěl, uměl se postarat nejen o sebe...Jeho táta byl na pár facek.

coolpet.CP
18.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Smutný příběh kluka který moc rychle dospěl. Tolik věcí mu život naložil a on se s tím dokázal poprat. Kniha je čtivá a zajímavá tím že je rozdělena do třech částí. V první a třetí je děj o Stěpánovi a ve druhé o jeho mamince. Oba jsem je obdivovala, jak Štěpána tak jeho matku. Matku za to jak se snažila oba dva uživit i když věděla že to nedává. Ani jeden to neměli lehké. Kdo mi šel na nervy byl Štěpánuv otec a Jana. Tak nějak jsem doufala že se k sobě Štěpánovi rodiče vrátí, to se nestalo. I když se kniha nečetla snadno, určitě se k ní vrátím a znovu si ji přečtu.

prochajda
16.12.2022 5 z 5

Říkala jsem si za čtyři, víc ne, ale nakonec mě kniha dostala, takže dávám plný počet hvězdiček. Velmi smutný příběh chlapce, který předčasně dospěl. Prožil si těžké období v dětství a já věřím, že mu to dalo na celý život. "Když máš možnost, dej."

den_i
13.12.2022 5 z 5

Smutný příběh, doporučuji všem.

twigxi
28.11.2022 5 z 5

Stepanovi jsem fandila od zacatku do konce. Nekdo v komentarich zminil, ze mu to pripada nerealne, ze je toho spatneho v knize prilis a ze by se to takto nemohlo stat. Nesouhlasim. Bohuzel, i takove pribehy pise zivot a naopak bych chtela autorce vzdat hold za to, jak verohodne postavy vykreslila. Libi se mi, jak tento pribeh uchopila a jakou povahu Stepanovi prisoudila. Me se to takto moc libilo.

lea735
21.11.2022 5 z 5

Smutný příběh, uvěřitelný a bolestivý.
Štěpán je kluk, kterého starosti udělaly dospělým v dětském věku. Odrovnal mě tatínek Štěpána, místo pomocí a podpory chlapci v těžkém období ,se staral o svoji novou rodinu a vše bral tak , že holt kluk musí dospět dřív. Sobectví, lhostejnost, pohodlnost nezná u některých rodičů mezí. Je mi z toho smutno.

tamara1351
11.11.2022 5 z 5

Jednoznačně doporučuji,tolik emocí,smutku, lehké radosti, zklamání i nadějí- to je zkrátka život,který tu držíte ve svých rukou.A pevně ho drží i Štěpán, narozdíl od svých rodičů.Místy velmi dojemné,nikdy trapné,často uvěřitelné.Výborný román ze současnosti,který autenticky odkrývá dospívání kluka v muže.

Janag
11.11.2022 3 z 5

Jedním slovem - depka. Odkládám v polovině.

adoli
05.11.2022 5 z 5

O knize, ve které má malý chlapec tak naloženo do života, se nedá napsat, že je hezká a poutavá. Je však velmi čtivá. A dojemná. Autorka velmi dobře vystihla situaci u Štěpánova táty, chování jeho manželky i to, jak dítě trpí tím, když společnost za perfektně strávený víkend považuje návštěvu obchodního centra. Zajímavý byl také vhled na práci maminky. Jak píší pode mnou, po maminčině části příběh trošku ztrácí šťávu. Přesto zanechá dojem. Doporučuji!

ZuzanaZ83
24.10.2022 5 z 5

Drsný, ale citlivě napsaný příběh mladého kluka, kterému se rozvedou rodiče. Otec se zblázní do nové partnerky a na syna nezbývá čas ani finance. Maminka dělá, co se dá, ale zasáhne rakovina. Štěpán tak bydlí u dědy, který už sám trpí mnoha neduhy.
A tak teenager místo klasických pubertálních zábav musí řešit starosti a strasti života dospělých.
Drsné, upřímné, syrové a citlivé.

Ebeca
24.10.2022 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, že jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Přečteno za jeden den a je mi z té knížky hodně smutno. Ale bylo to naprosto skvělé čtení.

JancaMia
19.10.2022 5 z 5

Půjčeno z knihovny. Štěpán hodný, milý kluk na kterého rodiče kašlou. Štěpán ve své beznaději malého dítěte závislého na rodičích , intelektuálsky dospěje v citlivého mladého muže kterému se začne blýskat na lepší časy .

Katka81
16.10.2022 5 z 5

Pěkně čtivá kniha se sympatickými hrdinami. Štěpán je správný kluk, takoveho syna by chtěla každá máma.

katerina6763
15.10.2022 3 z 5

Cítila jsem po celou dobu smutek a lítost nad osudem člověka, který musel dospět mnohem dříve, než si stačil užít radostné dětství. Ovšem závěr knihy nabízí určitou naději na konečně radostný a šťastný život.
Dílo je psáno v krátkých větách, bez zbytečných obsáhlých popisů, četlo se příjemně.

janulka1310
13.10.2022 5 z 5

Od té doby, co jsem knihu začala číst, mě neustále provázel pocit smutku a lítosti. Málokdy si člověk uvědomí, co vše se v hlavě dětí honí, jak vnímají určité situace. Příběh je krásnou ukázkou toho, jak důležitá je v životě rodina, zázemí a pocit jistoty. Na druhou stranu ukazuje, že neméně podstatný je lidský postoj, který určuje, jakým směrem se člověk vydá, když přijdou potíže. Štěpán si mohl vybrat. Mohl dopadnout jako "grázlík", na vše se vykašlat, chytnout se špatné party, seknout se školou, uzavřít se...měl by k tomu všechny důvody a předpoklady. Ale on si vybral jinou cestu. Převzal zodpovědnost za svůj život a rozhodl se, že bude soběstačný. Kéž by tohoto rozhodnutí byli schopni všichni lidé.

Hakl54
26.09.2022 5 z 5

Hezké, smutné a vážné počtení. Mnozí dospělí by nedokázali co dokázal Štěpán.